Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2014, 19:57:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Surse de informare si credibilitatea lor

Nu am sa fac un mesaj de "deschidere" a topicului foarte elaborat, dar... am observat ca lumea are tendinta sa sustina idei fara a le argumenta si fara a se documenta. In plus, apare si problema surselor de informatie. Indiferent de tema: teologica sau laica, de actualitate sau de studiu.
Evident sursele pot fi clasificate dupa mai multe criterii: scrise, vizuale, auditive. Sau internet, TV, radio, ziare, carti... etc.
Dar indiferent de tipul sursei relevanta este acuratetea informatiei si credibilitatea ei. Ca daca eu pentru orice lucru pe care il sustin ma informez dintr-o sursa proasta nu inseamna ca este corect cum procedez, asta nu ma face mai putin ignorant. La fel putem vorbi despre credibilitatea sursei: daca majoritatea informatiilor pe care le gasesc intr-un anumit loc sunt eronate, am dreptul sa ma indoiesc de ceea ce regasesc acolo chiar daca o informatie este corecta. Altfel spus este nevoie de mult discernamat in societatea actuala.
Sa dau si cateva exemple (am sa folosesc TV-ul pentru ca majoritatea oamenilor, in ceea ce priveste actualitatea de acolo se informeaza):
- PRO TV - Nu am observat un partizanat politic (nu spun ca nu exista, doar ca nu am observat eu), dar tenta este vadit prolibertinaj si vadit anticrestin. Astfel aproape orice stire sau informatie ce tine de Biserica este prezentata intr-o lumina nefavorabila. La fel se prezinta tendentios si se promoveaza "toleranta" homosexualilor.
- Grupul Antenelor, cu varf de lance Antena 3- daca ploua este vina lui Basescu. Basescu a facut multe rele. Si face in continuare. Dar oameni buni se intampla si alte lucruri. Se intampla si alte lucruri rele. Hai sa fim obiectivi. Antena 3 e chiar asa. http://www.youtube.com/watch?v=sEW0_Ski-PE
- Romania TV - nu am de comentat. OTV 2
- B1 - mai au putin si ii fac statuie lui Basescu. Si lu' Udrea. Oricum asta cu Udrea mi se pare geniala. Si tot ce fac Ponta si Antonescu e.... este echivalentul Antena 3 pe zona Basescu.
- TVR - nu e nimic de comentat. Cine e la putere conduce TVR-ul, asa ca acolo totul e pe fata.

Exemplele pot continua.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2014, 22:16:12
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Apreciez inițiativa domnului Lucian pentru subiectul inițiat precum și faptul că se pune și problema atitudinii ideologice, religioase explicite ori implicite a respectivelor sau altor surse de informare și formare a opiniei publice, deși au mai existat tentative total sau aproape total neglijate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2014, 13:07:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa dau si cateva exemple (am sa folosesc TV-ul pentru ca majoritatea oamenilor, in ceea ce priveste actualitatea de acolo se informeaza):
Daca zici ceva de oteveu iti dau report.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2014, 17:30:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu am sa fac un mesaj de "deschidere" a topicului foarte elaborat, dar... am observat ca lumea are tendinta sa sustina idei fara a le argumenta si fara a se documenta. In plus, apare si problema surselor de informatie. Indiferent de tema: teologica sau laica, de actualitate sau de studiu.
Evident sursele pot fi clasificate dupa mai multe criterii: scrise, vizuale, auditive. Sau internet, TV, radio, ziare, carti... etc.
Dar indiferent de tipul sursei relevanta este acuratetea informatiei si credibilitatea ei. Ca daca eu pentru orice lucru pe care il sustin ma informez dintr-o sursa proasta nu inseamna ca este corect cum procedez, asta nu ma face mai putin ignorant. La fel putem vorbi despre credibilitatea sursei: daca majoritatea informatiilor pe care le gasesc intr-un anumit loc sunt eronate, am dreptul sa ma indoiesc de ceea ce regasesc acolo chiar daca o informatie este corecta. Altfel spus este nevoie de mult discernamat in societatea actuala.
Sa dau si cateva exemple (am sa folosesc TV-ul pentru ca majoritatea oamenilor, in ceea ce priveste actualitatea de acolo se informeaza):
- PRO TV - Nu am observat un partizanat politic (nu spun ca nu exista, doar ca nu am observat eu), dar tenta este vadit prolibertinaj si vadit anticrestin. Astfel aproape orice stire sau informatie ce tine de Biserica este prezentata intr-o lumina nefavorabila. La fel se prezinta tendentios si se promoveaza "toleranta" homosexualilor.
- Grupul Antenelor, cu varf de lance Antena 3- daca ploua este vina lui Basescu. Basescu a facut multe rele. Si face in continuare. Dar oameni buni se intampla si alte lucruri. Se intampla si alte lucruri rele. Hai sa fim obiectivi. Antena 3 e chiar asa. http://www.youtube.com/watch?v=sEW0_Ski-PE
- Romania TV - nu am de comentat. OTV 2
- B1 - mai au putin si ii fac statuie lui Basescu. Si lu' Udrea. Oricum asta cu Udrea mi se pare geniala. Si tot ce fac Ponta si Antonescu e.... este echivalentul Antena 3 pe zona Basescu.
- TVR - nu e nimic de comentat. Cine e la putere conduce TVR-ul, asa ca acolo totul e pe fata.

Exemplele pot continua.
De acord cu tot ce ati scris aici. Orice om care gandeste observa lucrurile astea, sau ar trebui sa le observe, se vad cu ochiul liber. In plus, as mai avea ceva de adaugat la ce ati spus. Nu ati obervat ca Pro-Tv-ul in special dar si alte posturi pune accentul pe chefurile si modul de petrecere al timpului liber vacante sarbatori, exclusiv al oamenilor bogati ca si cum saracii nu ar exista, ei apar doar la stirile de la ora 5 cel mult in crime si violuri, dar si pe petrecerile tiganesti, si in general manifestarile acestei etnii? Prezentarea minoritatilor cred ca e in stransa legatura cu promovarea homosexualilor, o alta minoritate...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2014, 17:45:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
De acord cu tot ce ati scris aici. Orice om care gandeste observa lucrurile astea, sau ar trebui sa le observe, se vad cu ochiul liber. In plus, as mai avea ceva de adaugat la ce ati spus. Nu ati obervat ca Pro-Tv-ul in special dar si alte posturi pune accentul pe chefurile si modul de petrecere al timpului liber vacante sarbatori, exclusiv al oamenilor bogati ca si cum saracii nu ar exista, ei apar doar la stirile de la ora 5 cel mult in crime si violuri, dar si pe petrecerile tiganesti, si in general manifestarile acestei etnii? Prezentarea minoritatilor cred ca e in stransa legatura cu promovarea homosexualilor, o alta minoritate...
Eu am o alta varianta. E parerea mea, nu inseamna ca am si dreptate. Eu nu cred ca ignora sarbatorile celor saraci. Dimpotriva, am vazut reportaje. Ce nu am vazut, reportaje despre oamenii obisnuiti si cum ar trebui sa se sarbatoreasca.
Pe cei saraci ii prezinta exploatand sentimentalismul intr-un fel in care pur si simplu atenteaza la demnitatea umana. Si cei saraci, indiferent cat de saraci pot avea demnitate. Hristos S-a nascut in iesle si tot a dat dovada de demnitate. Ei desi incearca sa prezinte omul, de fapt dezumanizeaza si induc starea de revolta, dar aia care nu ii face pe oameni sa se reactioneze.
Asta se intampla si cu emisiunea aia "Dansez pentru tine". Eu nu m-as uita ca nu e genul meu. Trecem peste relevanta ei duhovniceasca. Ce ma revolta la ea este faptul ca incearca sa expoateze sentimentalismul din om si cumva (suna ciudat, dar psihologic asta este efectul) revolta nu se indreapta doar asupra societatii. Va las sa va dati seama impotriva cui se mai poate indrepta.
In ceea ce priveste prezentarea petrecerilor tiganesti: e o alta forma de mnipulare. Intre randuri scrie "asta este idealul spre care trebuie sa tinzi".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2014, 18:42:16
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
- TVR - nu e nimic de comentat. Cine e la putere conduce TVR-ul, asa ca acolo totul e pe fata.
Ma indoiesc de impartialitatea TVR intr-o oarecare masura...este posibil sa gresesc si acum poate situatia s-a schimbat ...dar cand sunt proteste mari, dupa un numar de zile si nu vezi transmitere in direct .. te intrebi ce altceva se mai ascunde
Reply With Quote
Răspunde