Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 05.06.2014, 14:02:20
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Conform interpretarii tale a Bibliei.

Tu nu gresesti, cum nici maimarii tai nu sunt prosti ca cer de la fraieri, vorba aia, prost nu e ala care cere ci ala care da.

Ca pana atunci se bate cu Biblia in piept ca nu face nimic pe langa si cand il intrebi unde scrie ca cereau Apostolii zeciuiala de la crestini, cum fac pastorii lor, li se rupe firul.

Si mai aveti tupeul sa faceti scandal ca ar cere chipurile preotul bani de la oameni, cand ai vostri va jumulesc intr-un an, cat nu ia un preot intr-o viata.
Da sunt și cazuri cum l-ai prezentat, dar sincer să fiu, și biserica are nevoie de fonduri, pentru plata chiriei, pentru ajutoare săracilor, ajutoare pentru familiile sărace, nu văd nici o greșeală prin faptul că facem o colectă.Ai dreptate, nu e o poruncă, dar Biserica nu se întreține singură. Sunt și cazuri în care Pastorii fură bani și fel și fel de cazuri dar vor răspunde în fața lui Dumnezeu, știi cum e cu cine fură de la săraci orfani și văduve...
Reply With Quote
  #252  
Vechi 05.06.2014, 14:04:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu zic nu, are, dar sa stabilesti cota de 10% (din brut!!!) si sa spui ca trebuie sa dai si 20% daca vrei o binecuvantare speciala de la Dumnezeu si sa faci trimitere la VT..cand in nici o biserica crestina nu s-a practicat asa ceva, asta deja e minciuna si hotie pe fatza, bataie de joc la adresa principiului "Sola Scriptura", indiferent ce fac pe urma cu banii.

De ce nu lasa oamenii sa dea fiecare dupa masura evanghelizarii?
Simplu, pentru ca ar ramane cu buzunarele cam goale, daca evanghelizarea nu merge, oamenii trebuiesc convinsi prin minciuna si intimidare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 05.06.2014, 14:10:06
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu zic nu, are, dar sa stabilesti cota de 10% (din brut!!!) si sa spui ca trebuie sa dai si 20% daca vrei o binecuvantare speciala de la Dumnezeu si sa faci trimitere la VT..cand in nici o biserica crestina nu s-a practicat asa ceva, asta deja e minciuna si hotie pe fatza, bataie de joc la adresa principiului "Sola Scriptura", indiferent ce fac pe urma cu banii.

De ce nu lasa oamenii sa dea fiecare dupa masura evanghelizarii?
Simplu, pentru ca ar ramane cu buzunarele cam goale, daca evanghelizarea nu merge, oamenii trebuiesc convinsi prin minciuna si intimidare.
E just ce spui, nu pun în dubiu, dacă cineva dorește să ofere ajutor atunci dăruiește cît are pe inimă nu 10 sau 50%
Reply With Quote
  #254  
Vechi 05.06.2014, 14:25:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si atunci de ce vrei sa intri intr-o biserica cu astfel de slujitori vicleni?
Practicile astea "nebiblice" nu conteaza?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 05.06.2014, 15:34:31
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si atunci de ce vrei sa intri intr-o biserica cu astfel de slujitori vicleni?
Practicile astea "nebiblice" nu conteaza?
Vezi tu nu toate bisericile sunt așa, doar unele, la fel e și în cazul bisericii voastre sunt și preoți hoți acu nu trebuie să plece membrii bisericii ci doar hoțul care este scos din funcție.

Ți-am zis și încă repet colecta nu e o practică nebiblică ci doar cazurile exagerate pe care le-ai amintit sunt practici nebiblice, acu probabil din auzite spui de 10% 20% și că ar fi obligatoriu să dai bani însă îți spun că la nici o biserică penticostală n-am întâlnit excrocheria pe care tu o amintești.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 05.06.2014, 18:36:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne reamintim ca scopul vietuirii noastre pe pamant este dobandirea Duhului Sfant. Noi, oamenii, judecam cu masura noastra, omenasca, iar Dumnezeu cu a Lui. Conteaza cum ne vede Dumnezeu pe fiecare, nu cum ne vedem noi pe noi insine ori pe altii.

Nebunii pentru Hristos fugeau de orice lauda lumeasca, iar noi ne menajam orgoliile ca sa parem mai buni decat altii care, in ochii nostri, bineinteles ca sunt in iad pentru ca iata cate pacate au! Cine considera ca el insusi este in iad acela are sanse sa scape de iad.

Nu ma refer la relatiile interconfesionale, ci la gunoiul din gradina ortodoxiei. Gunoiul e gunoi si e adevarat ca nimic necurat nu va intra in Imparatia Cerurilor. Insa Hristos S-a rastignit exact pentru acest lucru: sa ne ajute sa scapam de el prin taina spovedaniei si prin pocainta. Daca ne mandrim cu virtutile noastre, Dumnezeu ingaduie sa gresim ca sa ne smerim apoi. Nu putem sa facem nimic bun fara ajutorul lui Dumnezeu. Nimic, nimic , nimic! Puternic este Dumnezeu sa-i ajute pe toti pacatosii sa se mantuiasca , daca si ei isi doresc acest lucru.

Nu ni se cuvine nimic doar pentru ca am fost botezati ortodox! Nimic, nimic, nimic! Haina botezului odata patata cu pacate mari cat bolovanii, cat pietrele, cat pietrisul, ori cat boabele de nisip se cere curatata prin botezul pocaintei. Ne ajuta ortodoxia cu tainele ei sa facem asta? Daca da, ce treaba avem cu pacatele preotului? Scopul meu este sa-mi vad haina botezului cat mai curata, nu sa ma ocup de haina preotului.

Daca eu reusesc sa ma vad pe mine cel mai pacatos dintre oameni, atunci preotul, chiar de-ar avea o multime de pacate, mi se pare mai bun decat mine. Bineinteles ca-mi voi incredinta sufletul spre povatuire unui preot in care am incredere, asa cum caut si pentru trup un medic bun.

Cand ma doare inima, caut un cardiolog bun, nu ma apuc sa-i critic pe toti cardiologii despre care am auzit vorbindu-se de rau. La fel e si cu preotii ortodocsi. Daca vreau sa ma mantuiesc, caut un preot bun, nu ma apuc sa-i critic pe toti cei care pacatuiesc intr-un fel sau in altul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare