Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 16:14:21
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit o mama ...

as vrea sa va impartasesc durerea mea; am gasit acest forum si am citit lucruri minunate scrise de oameni deosebiti; si m am gandit ca as putea primi sfaturi care sa ma ajute in aceste momente cand ma simt sfasiata si apasata de durere.
sunt mama a doi copii si ma lupt cu fostul meu sot pentru custodia copiilor mei. si ce durere mai mare poate avea o mama decat sa fie departe de copii? nimic nu sfasie mai rau, nimic nu doare mai tare ..
si singurul lucru care mi a ramas e sa ma rog si sa sper intr o minune.. ca poate de data asta nu va mai fi platit judecatorul, ca poate o sa reusesc sa am ingerasii mei langa mine..
am nevoie de ajutor ca simt ca ma prabusesc . va multumesc si daca mi puteti da vre un sfat va rog , orice ma ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 17:23:59
medina medina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2007
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Este trist cand pacea nu-si gaseste locul in inimile noastre, iar in situatia data copiii pot suferi. Mama este indispensabila in viata fiilor sai, este orizontul lor, oricat de mari ar fi ei.
Rugati-va cu credinta tare Mantuitorului si Maicii Sfinte sa ii intelepteasca pe toti cei implicati, spre a savarsi binele si sa va apere copiii. Spovediti-va si impartasiti-va, cereti indrumare de la preotul duhovnic. El este legatura cu Dumnezeu. Cereti sa va citeasca anumite rugaciuni si pomeniti la Sfintele Liturghii familia. Luati binecuvantare de la preot spre a citi din Psalmi (el va va indica pe care), Paraclisul Maicii Domnului, acatistul Sfantului Ierarh Alexandru.
Sa aveti rabdare si consecventa si sa nu deznadajduiti (deznadejdea este cea mai mare ispita a celui rau). Sigur ca trebuie sa aveti un bun avocat in acest demers. Incercati sa comunicati eficient si cu tatal copiilor, sa inteleaga cat rau le-ar face copiilor daca i-ar indeparta de mama lor.
Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va intareasca!
Attached Images
File Type: jpg courage.jpg (21,5 KB, 12 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 19:51:33
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

iti multumesc tare mult pt cuvintele tale atat de calde; nici nu stii ce bine mi au facut.
e o perioada dificila si am mare nevoie de prieteni adevarati si sinceri. ceea ce mi ai scris tu mi a ajuns la suflet si mi l a incalzit. iti multumesc din suflet si sa ai parte de caldura . Dumnezeu sa ti rasplateasca si sa te ajute sa primesti ajutor atunci cand esti in nevoie

iti multumesc tare mult
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 20:16:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Roaga-te neincetat Sfintei Maici a Domnului ca sa te ajute.
Ia legatura cu duhovnicul tau (asa cum a spus Medina), el te va sfatui cel mai bine ce sa faci.
Dumnezeu sa te ajute!

(numele tau este chiar Cristiana?)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 21:48:05
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

iti multumesc ana, imi face bine sa vad ca pot gasi prieteni .iti multumesc

cristiana
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 22:00:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi...
Si da acatist la manastire (nu la biserica), daca esti din Bucuresti, poti merge la manastirea Cernica, plateste acolo 40 de acatiste si roaga-te exact cum ne-ai scris noua in primul mesaj. Daca va fi voia Domnului sa iti castigi copiii, ti-i vei castiga! Asta nu inseamna, fireste, sa stai cu mainile in san sau sa plangi toata ziua, ca nu ajuta la nimic. Dar de o conciliere cu tatal copilului, pe cale amiabila, nu poate fi vorba?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2010, 12:14:25
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

numai Dumnezeu stie cat de mult am incercat si m am straduit sa fac sa fie bine cu sacrificii enorme. nu as fi vrut sa divortez niciodata, am in mine ideea de familie puternic inradacinata, stiu cat e de importanta familia pentru copii, stiu ce inseamna lipsa unuia dintre parinti in dezvoltarea copilului; si am luptat ani de zile si am incercat sa mi iau asupra mea responsabilitatile toate, am fost si femeie si barbat. dar am obosit, iar acum, dupa tot efortul meu, dupa toata aceasta lupta cu a pastra ceva ce de fapt nu exista, ma lupt sa pot avea cu mine tot ceea ce am pe lumea asta, copiii mei. mi se pare inuman sa incercisa iei copiii de langa o mama, atunci cand o faci doar pentru a o rani ca a avut curajul sa spuna ca nu mai poate sa traiasca in conditiile in care a trait si doar din orgoliu masculin ranit.

am sa merg sa ma rog asa cum m ati sfatuit , va multumesc tare mult si daca mai aveti vre un sfat , va rog, ma ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2010, 12:27:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiana21 Vezi mesajul
numai Dumnezeu stie cat de mult am incercat si m am straduit sa fac sa fie bine cu sacrificii enorme. nu as fi vrut sa divortez niciodata, am in mine ideea de familie puternic inradacinata, stiu cat e de importanta familia pentru copii, stiu ce inseamna lipsa unuia dintre parinti in dezvoltarea copilului; si am luptat ani de zile si am incercat sa mi iau asupra mea responsabilitatile toate, am fost si femeie si barbat. dar am obosit, iar acum, dupa tot efortul meu, dupa toata aceasta lupta cu a pastra ceva ce de fapt nu exista, ma lupt sa pot avea cu mine tot ceea ce am pe lumea asta, copiii mei. mi se pare inuman sa incercisa iei copiii de langa o mama, atunci cand o faci doar pentru a o rani ca a avut curajul sa spuna ca nu mai poate sa traiasca in conditiile in care a trait si doar din orgoliu masculin ranit.

am sa merg sa ma rog asa cum m ati sfatuit , va multumesc tare mult si daca mai aveti vre un sfat , va rog, ma ajuta
Imi pare rau ca treci prin aceste lucruri si Maica Domnului sa te ajute sa iti aduca copilasii alaturi!
Totusi,din cate cunosc,in marea majoritate a cazurilor copiii sunt incredintati mamei si doar in conditii exceptionale tatalui.El ce motive ar putea sa invoce pentru a lua copiii de langa mama?
Oricum ar fi,iti trebuie un avocat bun alaturi si sa nu te lasi,sa lupti pana in panzele albe pentru ei,caci te va intari Dumnezeu!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2010, 12:41:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Te du pe la locurile cu moaste sfinte, la duhovnicii de acolo, lasa cate un acatist si te roaga mult. Mai ales la Maica Domnului ! Si vezi ca in aceasta lupta sa fi spovedita si impartasita.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2010, 19:01:07
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

mie nu mi e frica de motive ci de faptul ca va incerca sa plateasca judecatorul. iar la noi, cand e vorba de bani totul e posibil, apar acte noi in dosar, dispar acte din dosar, lucruri reale nu sunt luate in considerare si asa mai departe... va spun din ce am trait pana acum. numai Dumnezeu ma poate ajuta sa trec peste asta si doar o minune .
am trait momente cumplite, am fost tare descurajata, am crezut ca daca esti corect si daca esti impaciuitor si bland rezolvi orice ; mereu am crezut ca cu inima deschisa si curata poti invinge orice; si am fost zdrobita ca un gandac. am vrut un divort bland, fara sa l blamez sau sa l fac sa se simta prost, fara sa l atac si fara sa spun nimic din ce am suferit si din ce am trait in toti anii astia, fara sa l reduc ca barbat. insa tot ce am obtinut a fost ca el sa ma faca praf, sa ma acuze de lucruri care m au ranit profund si sa se ia de calitatea mea de mama . iar eu, am fost un copil fara mama , si pt ca mi a lipsit atat de mult acest lucru am incercat sa dau copiilor mei tot ceeea ce mi a lipsit mie si nu a contat ca eram obosita sau trista sau cu dureri , tot ce conta pt mine era ca lor sa nu le lipsesca nimic, sa fiu langa ei , sa pot sa le dau toata caldura mea si toata dragostea mea si sa i pot privi cum dorm linistiti si senini .
ei sunt viata mea, ma doare sufletul si mi i greu si tot ce mi a ramas este sa sper ca Dumnezeu ma va ajuta sa am copilasii langa mine.

tare va multumesc, toate mesajele acestea m au incurajat, m au linistit si fiecare sfat e binevenit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 08.03.2012 23:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 18:32:40