Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2010, 21:25:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Daca uram lumea ,inseamna ca uram oamenii,deci urand apreopele nu pacatuim?
Nu uram oamenii, dar incercam sa ne facem o oarecare ordine in gandire astfel incat pacatele unora sa nu ne vatame si pe noi. Daca sunt nevoita sa discut cu cineva zilnic, dar simt o oarecare ispita, ma rog lui Dumnezeu sa-mi trimita un gand mantuitor. Iar Dumnezeu nu ne lasa, daca cerem cu sinceritate.

Necuratul lucreaza mai intai prin ganduri, indiferent despre ce pacat ar fi vorba. Noi credem ca sunt gandurile noastre, dar nu e asa. La aceste ganduri ale necuratului se pot adauga pacate cu vazul, auzul, gustul si pipaitul, pacate care ni se par mici si neinsemnate. Pentru a nu-l jigni pe X, nu ne indepartam imediat de ispita. Pai, e prost necuratul sa nu profite de un asa prilej?

Daca suntem in mijlocul lumii, ne mai asumam si riscuri, daca vrem sa facem voia lui Dumnezeu. Ne asumam riscul de a fi mai putin placuti oamenilor care vor sa le tinem companie la pacate. Vai de noi, daca ne lauda toti oamenii, caci voia lumii nu se potriveste cu voia lui Dumnezeu! Ii iubim pe toti cu dragoste dumnezeiasca, nu lumeasca. Adica le dorim mantuire, dar suntem atenti in primul rand la noi insine. Un egoim necesar. Caci daca stam prea mult intr-un loc unde se fumeaza mirosim a fum, iar daca stam langa un butoi cu motorina, hainele noastre vor mirosi a motorina si riscam sa le si patam! Ideea aceasta am preluat-o de la Sfantul Lavrentie de Cernigov.

Bine e sa ne dramuim timpul petrecut cu oamenii care ne pot sminti intr-un fel sau in altul. Daca nu se poate, atunci sa ne cream ,,anticorpi'' duhovnicesti. Acest lucru e posibil mai intai prin hotararea ferma de a lupta cu un anumit pacat, apoi prin rugaciune si nu in ultimul rand prin ajutorul lui Dumnezeu. Sa invatam sa spunem ,,NU''! Spunem ,,Nu!" unui gand, ispitei care a venit printr-o anumita persoana. Sa nu ne facem idoli din oameni, indiferent cine ar fi. Riscam sa le copiem si pacatele lor!

Daca ne raportam la voia lui Dumnezeu si nu la ,,gura lumii", atunci putem avea pace si in mijlocul lumii. Daca ne raportam la lume, atunci nu putem avea pace, caci lumea e schimbatoare. Acelasi om intr-un fel actioneaza cand se afla sub influenta demonica si altfel actioneaza cand se afla sub influenta divina. Si atunci? Trebuie discernamant mare. Iar daca nu-l am, intreb duhovnici, caut intelepciune in carti scrise de sfinti parinti. De multe ori am gasit in astfel de carti sfaturi mantuitoare referitoare la probleme concrete de viata.

Sunt multe de spus pe aceasta tema. Citesc acum ,,Filocalia de la Optina'', o carte care cuprinde sfaturi ale Sfintilor Parinti de la Optina scrise celor care le-au cerut. Sunt multe sfaturi grupate pe probleme, nuantate adesea. Caci realitatea insasi are o multime de nuante si un sfat dat intr-o anumita situatie poate ca in alta situatie este ccontraindicat, la fel ca medicamentele.

Exista multe alte sfaturi si pilde cuprinse in Proloage ori in alte carti duhovnicesti.

Dumnezeu sa ne ajute sa luptam cu noi insine, cu pacatul din noi!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.10.2010, 21:29:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu mai stiu cui apartin vorbele, dar mi-au placut"Mantuieste-te tu si o multime de oameni isi vor afla mantuirea alaturi de tine."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.10.2010, 21:32:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nu mai stiu cui apartin vorbele, dar mi-au placut"Mantuieste-te tu si o multime de oameni isi vor afla mantuirea alaturi de tine."
Parintelui Paisie Aghioritul ii apartin. Multa intelepciune cuprind si cartile acestui parinte.

Ceilalti, pot sa-l respinga sau ... sa-l copieze, sa-l urmeze pe cel care cauta sa-i fie placut lui Dumnezeu! Puterea exemplului e uimitoare. Fara multe cuvinte, prin exemplul personal, un astfel de om face si misiune. Traind in mijlocul lumii influenteza in bine, nu se lasa influentat.

Last edited by antoniap; 27.10.2010 at 21:41:46.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.10.2010, 21:43:07
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Dobandeste pacea, si mii de oameni din jurul tau se vor mantui. - Sf.Serafim de Sarov.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2010, 22:25:35
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Eu cred ca Sfantul se refera la lume ca si pacat,ci nu la oameni,chiar Iisus a spus sa iubesti pe aproapelui tau ca tine insiti. Corect noi traim in lume,dar avem libertatea sa alegem Eu una am ales pe Dumnezeu Ca lumea te face numai sa suferi. TOTUL DEPINDE NUMAI DE NOI:)

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2010, 00:58:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Daca uram lumea ,inseamna ca uram oamenii,deci urand apreopele nu pacatuim?
E fortata aceasta asociere. E clasica folosire a intelesului cuvantului 'lume' in mai multe sensuri.
Urasc lumea ca cea care imi prilejuieste raul,urasc duhul veacului acestuia,urasc pe amagitorul si stapanul lumii vazute,pe diavol.
Dar iubesc pe cei pacatosi din lume,iubesc pe vrasmasii mei,iubesc pe toti manipulatorii,toti cei care dau 'tonul' modei ,toti 'adaptatii' veacului acesta . Le inteleg alipirea si pierderea in bratele zeului lume,si nu ii vad decat ca pe niste oameni incercati mai mult,de amagirile lumii.
Vai de cel bogat in lume,vai de cel ce talhareste pe altii.Caci grea cruce poarta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2010, 01:02:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Am căzut pe spate ! ! !

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E fortata aceasta asociere. E clasica folosire a intelesului cuvantului 'lume' in mai multe sensuri.
Urasc lumea ca cea care imi prilejuieste raul,urasc duhul veacului acestuia,urasc pe amagitorul si stapanul lumii vazute,pe diavol.
Dar iubesc pe cei pacatosi din lume,iubesc pe vrasmasii mei,iubesc pe toti manipulatorii,toti cei care dau 'tonul' modei ,toti 'adaptatii' veacului acesta . Le inteleg alipirea si pierderea in bratele zeului lume,si nu ii vad decat ca pe niste oameni incercati mai mult,de amagirile lumii.
Vai de cel bogat in lume,vai de cel ce talhareste pe altii.Caci grea cruce poarta !
Tu chiar faci și trăiești ce scri aici ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2010, 01:16:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca iti voi raspunde "da,fac" toti vor zice ca sunt mandru.
Daca iti voi raspunde ," nu ,nu fac ceea ce zic" vor zice toti ca sunt fariseu,si faptele mele nu coincid cu vorbele.
Asa ca iti voi raspunde mai diplomat : " Ma straduiesc sa fac ceea ce zic".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2010, 01:16:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu chiar faci și trăiești ce scri aici ?
DA, iata un traitor! Se simte acest lucru din felul in care scrie.
Iustin, tu iti stii pacatele, asa ca nu cred ca te vei sminti de aceste cuvinte... Vorbeam doar cu Cristian, de exemplul pe care ni-l dai.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.10.2010, 01:24:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Excelent răspuns !

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca iti voi raspunde "da,fac" toti vor zice ca sunt mandru.
Daca iti voi raspunde ," nu ,nu fac ceea ce zic" vor zice toti ca sunt fariseu,si faptele mele nu coincid cu vorbele.
Asa ca iti voi raspunde mai diplomat : " Ma straduiesc sa fac ceea ce zic".
"Ne străduim . . ."N-ai căzut ispitei ! O noapte liniștită să ai frate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 20:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? NECTARIE Generalitati 19 09.01.2011 17:14:53
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 04.09.2010 00:58:09
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 14:52:13
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 16:33:06