Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.06.2012, 08:35:16
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Este vorba de ingerii rai, diavolii, cei care au cazut din mandrie si au dorit sa ia locul lui Dumnezeu.
Ar insemna ca acestia (demonii la care faceti referire) sa fie inchisi in tartar (inchisoare), in lanturi, ori stim ca demonii acum sunt activi, liberi, deci nu poate fi vorba de demoni !

Noi vorbim de niste ingeri cazuti, care si-au parasit locuinta si pentru aceasta fapta de razvratire, au fost inchisi in inchisoare, legati cu lanturi, in intuneric.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.06.2012, 12:56:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu de ce scrie Petru intrebam, ci de ce scrie Iuda:

El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vesnice, in intuneric, pe ingerii care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta. (Iuda.1:6)

ce inseamna ca ingerii si-au parasit locuinta? (in felul asta au dovedit ca sunt nevrednici)
ok. Si unde scrie Iuda ca acesti ingeri cazuti s-ar fi impreunat cu femei?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.06.2012, 14:32:18
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ok. Si unde scrie Iuda ca acesti ingeri cazuti s-ar fi impreunat cu femei?
Nu scrie in mod explicit ca ingerii cazuti s-au impreunat cu femei (asemenea formulari gasim in cartile biblice apocrife si in mituri), insa in Geneza avem relatari in care ni se spune ca "fiii lui Dumnezeu" s-au impreunat cu pamantencele...acum, eu trag concluzia ca acei fii ai lui Dumnezeu sunt ingerii cazuti.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.06.2012, 15:36:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu scrie in mod explicit ca ingerii cazuti s-au impreunat cu femei (asemenea formulari gasim in cartile biblice apocrife si in mituri), insa in Geneza avem relatari in care ni se spune ca "fiii lui Dumnezeu" s-au impreunat cu pamantencele...acum, eu trag concluzia ca acei fii ai lui Dumnezeu sunt ingerii cazuti.
e parerea ta amice...dar e foarte posibil sa te inseli. Tu chiar crezi ca niste fiinte spirituale ar putea avea slabiciuni carnale pe care macar Adam, om fiind, nu le-a avut inainte de cadere?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.06.2012, 15:59:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
...slabiciuni carnale pe care macar Adam, om fiind, nu le-a avut inainte de cadere?
Cum să nu le aibă dacă le-a avut?
Și Adam de unde a căzut, dacă nu de la același nivel îngeresc pentru același păcat?
De ce crezi că Adam nu e Fiul lui Dumnezeu?

Last edited by Demetrius; 27.06.2012 at 16:09:16.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.06.2012, 22:40:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum să nu le aibă dacă le-a avut?
Și Adam de unde a căzut, dacă nu de la același nivel îngeresc pentru același păcat?
De ce crezi că Adam nu e Fiul lui Dumnezeu?
slabiciuni carnale inainte de a manca din pomul oprit? Aha...sa vad daca am inteles bine. Deci Satan in gradina Edenului nu a fost un sarpe cand a ispitit-o pe Eva ci un mascul sexos gen Chippendales caruia Eva nu i-a rezistat si cand Satan i-a spus sa manance din pomul oprit, Eva a mancat. Apoi Eva a luat un fruct si dupa ce i-a facut un show erotic, l-a ametit bine pe Adam pana ce saracul nu a mai rezistat la sex-appelul Evei si a cedat si el mancand din fruct adus de Eva. Amice, scrie asa ceva la tine in Biblie? Cu ce a ispitit-o sarpele pe Eva? Cu placeri erotice carnale? Scrie undeva ca Adam in Eden fugea dupa Eva pentru a se impreuna cu ea? Da-mi si mie versetul biblic in care scrie ca Adam avea slabiciuni carnale cat timp a locuit in Eden
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.06.2012, 15:45:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Dar ideea ca ingerii lui Dumnezeu sa manance un vitel, te amuza? si totusi asa s-a intamplat !
nu vreau sa jignesc, dar este doar un mit evreiesc.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.06.2012, 15:47:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Si atunci ce ar fi de mirare daca niste ingeri pervertiti au luat trup omenesc pentru a se impreuna cu pamantencele?

btw, ce intelegeti ca ingerii cazuti "si-au parasit locuinta"? nu indica faptul ca au parasit Cerul?(Cerul fiind locuinta oricarui inger).
este de mirare. si chiar de necrezut.
de ce nu se intampla si acum?
asta este de mirare.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.06.2012, 15:50:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu scrie in mod explicit ca ingerii cazuti s-au impreunat cu femei (asemenea formulari gasim in cartile biblice apocrife si in mituri), insa in Geneza avem relatari in care ni se spune ca "fiii lui Dumnezeu" s-au impreunat cu pamantencele...acum, eu trag concluzia ca acei fii ai lui Dumnezeu sunt ingerii cazuti.
ok. acum inteleg. e parerea ta. trebuia sa spui de la inceput.
credeam ca te bazezi pe ceva.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.06.2012, 17:37:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
slabiciuni carnale inainte de a manca din pomul oprit? Aha...sa vad daca am inteles bine. Deci Satan in gradina Edenului nu a fost un sarpe cand a ispitit-o pe Eva ci un mascul sexos gen Chippendales caruia Eva nu i-a rezistat si cand Satan i-a spus sa manance din pomul oprit, Eva a mancat. Apoi Eva a luat un fruct si dupa ce i-a facut un show erotic, l-a ametit bine pe Adam pana ce saracul nu a mai rezistat la sex-appelul Evei si a cedat si el mancand din fruct adus de Eva. Amice, scrie asa ceva la tine in Biblie? Cu ce a ispitit-o sarpele pe Eva? Cu placeri erotice carnale? Scrie undeva ca Adam in Eden fugea dupa Eva pentru a se impreuna cu ea? Da-mi si mie versetul biblic in care scrie ca Adam avea slabiciuni carnale cat timp a locuit in Eden
Mă tem că ”duhul” orgolios cu care ai compus ”evanghelia” de mai sus te va împiedica să înțelegi că Adam a tot mâncat din acel pom până i s-a promis viața veșnică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 19:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40