Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2012, 01:47:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Biserica Ortodoxă Română condamnă Francmasoneria
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2012, 06:58:19
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati pentru simtul umoruluipe care l-am aratat in raspunsul anterior! Dar nu m-am putut abtine. Din toate aberatiile pe care le-am auzit despre antihrist, cel mai tare m-a socat documentul Sf. Sinod din 1937, in care se spune negru pe alb ca impotriva propagandei masonice trebuie luptat cu : "O CONTRA PROPAGANDA"

Pai bine mai, fratilor crestini! Si cu Sf. Ap. Pavel cum ramane? Il suspectam de ecumenism? Il dam si pe el Anatema?

Efeseni VI:
10. În sfârșit, fraților, întăriți-vă în Domnul și întru puterea tăriei Lui.
11. Îmbrăcați-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotriva uneltirilor diavolului.
12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh.
13. Pentru aceea, luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotrivă în ziua cea rea, și, toate biruindu-le, să rămâneți în picioare.
...
18. Faceți în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni și de cereri, și întru aceasta priveghind cu toată stăruința și rugăciunea pentru toți sfinții.
19. Rugați-vă și pentru mine,


Am citit textul asta de mai multe ori (si inainte, dar si acum cand l-am postat), in speranta ca voi gasi METAPROPAGANDA printre armele lui Dumnezeu.
Imi poate da cineva pasajul cu indemnul la propaganda facut de sintii parinti?

p.s. In ce hal am ajuns, ca sa rada dracii de noi!... Doamne, nu ne judeca pe noi ca pe niste adulti, ci ca pe niste copii la minte, ce suntem.
Observ ca mi-am racit gura de pomana in incercarea de a schimba anumite atitudini si comportamente. Este ultimul mesaj pe care il vedeti din partea mea despre francmasonie.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2012, 07:02:42
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati pentru simtul umoruluipe care l-am aratat in raspunsul anterior! Dar nu m-am putut abtine. Din toate aberatiile pe care le-am auzit despre antihrist, cel mai tare m-a socat documentul Sf. Sinod din 1937, in care se spune negru pe alb ca impotriva propagandei masonice trebuie luptat cu : "O CONTRA PROPAGANDA"

[...]p.s. In ce hal am ajuns, ca sa rada dracii de noi!... Doamne, nu ne judeca pe noi ca pe niste adulti, ci ca pe niste copii la minte, ce suntem.
Observ ca anumite persoane nu s-au schimbat.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.12.2012, 15:24:27
manona manona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2009
Mesaje: 3
Implicit Un om credincios

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Diana,
Patriarhul Daniel NU ESTE MASON.

Irinel Popescu este un medic renumit, nu are nicio legatura cu masoneria.
Pentru activitatea sa a fost decorat si nu pentru altceva, fanteziile tale.
Cum se cheama un medic care cere bani unui bolnav care e patul de moarte? Ce au jurat medicii inainte de a deveni medici? Ai curaj sa bagi mana in foc pentru un om? nu cred............... AR TREBUI SA BAGI MANA IN FOC PENTRU DUMNEZEU SI NU PENTRU OAMENI......SA TE VAD DACA AI CURAJ SA FACI ASTA...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2012, 15:35:42
manona manona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2009
Mesaje: 3
Implicit Un om credincios

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
e adevarat...nu ma mai satur de dumnezeu... Dragul meu iisus hristos.. Prieten drag.....iarta-ma.... Maicuta mea... Iarta-ma pentru ca te-am facut sa suferi din cauza pacatelor mele. Pentru ele sufletul tau s-a rupt in mii de miliarde de bucatele... Nu stiu daca m-ai putea ierta... Dar eu inca mai sper ca ma vei ierta in banatatea ta nemarginita...... Binecuvantat fie domnul, dumnezeul nostru, iisus hristos, mantuitorul nostru cel prea iubit.......
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2012, 16:04:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

...........................
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Francmasoneria si masonii iluminati Brave New World Generalitati 8 09.09.2014 02:35:06
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22