Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2015, 14:18:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parerea mea e ca toti aveti dreptate. Pana si cel care a scris Gandirea ale sectarilor.
Da recunosc ca s-ar putea sa ma insel.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2015, 14:19:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sa terminam cu vorbele astea. Ala care spune ca 1+1 = 2 are la fel de multa dreptate ca si ala care spune ca 1+1=1. De ce sa ne certam si sa nu traim in armonie ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2015, 22:49:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^subscriu in totalitate.

Mentalitatea asta de "credinta mea e adevarata, nu a ta", "eu am dreptate, tu esti sectant sau mai stiu eu ce" ar trebui sa dispara pur si simplu. Ar fi mai multa pace intre oameni; asa multi se dusmanesc sau doar nu se suporta sau refuza sa se ajute intre ei ca, deh, nu le permite religia sa vorbeasca cu unul de alta confesiune religioasa (valabil mai ales la ortodocsi treaba cu "sa nu vorbesti cu unul inchinator la idoli"(sau ce-or fi).
Ba poti vorbi, dar nu te poti intelege, fiecare are un sisem de valori diametral opuse si solutia la problema asta nu e atitudinea strutului, asa cum faci tu.

Bagand capul in nisip, problema nu dispare "pur si simplu".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2015, 20:30:39
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cititi si luati aminte locuitori ai forumului, ca este expert in astrucarea bostanului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2015, 12:10:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba poti vorbi, dar nu te poti intelege, fiecare are un sisem de valori diametral opuse si solutia la problema asta nu e atitudinea strutului, asa cum faci tu.

Bagand capul in nisip, problema nu dispare "pur si simplu".
Cat de diametral opuse sunt acele sisteme de valori Aline? Baza morala e aceeasi. De ce m-ar interesa pe mine ca unu crde ca e mantuit doar daca crede, ca altul se inchina lui alah si altul lui budha, atata timp cat are un set de valori morale comune cu ale mele?

Ba da, problema dispare pur si simplu, pentru ca nu are rost sa te bagi tu ca om cu o credinta anume in credinta altui om care in altele e cam asa ca tine, doar ca tu crezi ca el se inchina cui nu trebuie/ca e sectant/ ca religia lui are idei gresite; si viceversa. Care a marele bibn care i-l faci unui om prin asta? Si care e marele bine care ti-l faci tie prin asta? Cu ce te deranjeaza daca omul ala crede in afrodita, atata timp cat valorile morale ii sunt comune cu ale tale, care te inchini lui Hristos?
Trebuie neaparat sa se discute despre religii si adevaruri "universale"? Fiecare isi crede credinta ca fiind Adevar Universal; dar nu prea cred ca este un adevar universal. Asa ca fiecare a creada in ce vrea, fara ca altii, cu alte credinte sa i se bage cu bocancii sa-i terfeleasca credinta. Asta, dup cum vedem o facem fiecare aproape. Toti credem ca detinem Adevarul Adevarat.
Mie, mi-e indiferent, atata timp cat esti om cu mine si cat timp avem aproximativ acelasi set de valori morale. Ca crezi in afrodita, zeus, allah, yahova, iisus sau orice alta zeitate, mi se pare absolut irelevant. Pe mine nu ma ajuta la mantuirea mea, pe tine nu te ajuta la mantuiea ta. Oricum toti credem ca ne mantuim cu credinta in religia noastra...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2015, 12:14:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Crestinismul e mai mult decat o "baza morala".

Si poti ajunge la o baza morala comuna doar reducand foarte mult si ignorand ceea ce de fapt fiecaruia i se pare esential si chiar parte a "bazei morale".

A se vedea chestiunea icoanelor de exemplu daca e sa o luam ortodocsi vs. neoprotestanti.

Daca e sa punem crestinismul langa o religie pagana (ca tii musai vad cu "afrodita" ta) diferentele devin enorme.

Oricum treaba ta si a oricuia nu este sa judece cine este mantuit si cine nu, doar Dumnezeu stie asta.

Daca pentru tine nu exista "adevar universal" foarte probabil ca nici Dumnezeu nu exista sau daca exista e un fel de farsor, fiecaruia i-a dat o credinta extrem de relativa SAU daca nu el le-a dat-o, nici nu il intereseaza ca omul sa gaseasca Adevarul.

Ori, Sfanta Scriptura (care pentru tine cine stie ce o fi zice cu totul altceva), ca Dumnezeu vrea ca tot omul sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina.
Si despre Biserica spune ca este "Stalp si temelie a adevarului".
Ori pentru tine probabil ca nici Biserica ca si autoritate dogmatica nu prea exista..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2015 at 12:18:29.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2015, 12:22:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca pentru tine nu exista "adevar universal" foarte probabil ca nici Dumnezeu nu exista sau daca exista e un fel de farsor, fiecaruia i-a dat o credinta extrem de relativa SAU daca nu el le-a dat-o, nici nu il intereseaza ca omul sa gaseasca Adevarul.
Ori pentru tine probabil ca nici Biserica ca si autoritate dogmatica nu prea exista..
Nu cred ca ai citit-o pe Corinusha, dar pe mine sigur m-ai nimerit! :))
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2015, 12:55:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

M-a nimerit si pe mine ce putin pe jumatate; cu exagerari, dar pe jumatate, bingo!


Crestinismul pentru mine e apa de ploaie. Biblia e scrisa de oamni si interpretata, talcuita, pardon tot de OAMENI, pe care voi ii considerati sfinti sau aproape stfinti (pe ce criterii asta nu mai conteaza). Orice om, de l o varsta incolo poate citi si singuri Biblia si n-au nevoie de traducatori; lucrurile sunt mai simple decat toate talcuirile la un loc (unle se mai si contrazic).

Exista Dumnezeu pentru mine, dar cel mai probabil nu e acela in care crezi tu; al meu e Universal, creatorul a tot ce ne inconjoara; al meu nu face diferente intre religii; isi iubeste toti fiii.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2015, 13:25:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Al tau este un idol oarecare.
La fel de bun ca nici unul, in definitiv.

In concluzie si moralitatea ta e una care tine de circumstante si convenienta.

Daca intr-o zi vei fi constransa sa o incalci, o vei incalca, la ORICE capitol.

Asta pentru ca de fapt si de drept, dumnezeul tau nu-ti interzice nimic si iti permite practic orice atat timp cat ai motivatia si curajul sa o faci.

Si asta pentru ca tu l-ai creat dupa imaginatia ta si la modul la care sa te accepte asa cum esti, fara sa-ti ceara nici un efort deosebit de a fi mai bun(a).

Asta ca o parere din partea gazdelor, daca tot tii musai sa fii pe aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2015 at 13:28:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2015, 19:09:16
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Exista Dumnezeu pentru mine, dar cel mai probabil nu e acela in care crezi tu; al meu e Universal, creatorul a tot ce ne inconjoara; al meu nu face diferente intre religii; isi iubeste toti fiii.
Bingo!! Bine spus!


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta pentru ca de fapt si de drept, dumnezeul tau nu-ti interzice nimic si iti permite practic orice atat timp cat ai motivatia si curajul sa o faci.
De asta cativa intelepti din Asia si unul tinerel din orientul mijlociu au promovat iubirea fata de aproapele (si pe "departele" desigur). Un cod moral care se bazeaza pe acest lucru n-o sa dea gres.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si asta pentru ca tu l-ai creat dupa imaginatia ta
De ce mi se pare asta ironic?
Reply With Quote
Răspunde