Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2015, 20:28:36
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Nu știu cum, dar se pare că penti au un fel aparte de a își educa și catehiza credincioșii. Toți penticostalii pe care îi știu, bașca cei de pe forum, au bun-simț, tact, profunzime.
Noțiunea de Biserică Universală, care de fapt izvorăște din definiția dată de Domnul, merită o aprofundare aparte, transconfesională. Penticostalul Tradițional are mare dreptate.
Și când am pus citatul din Sfântul Augustin, la Biserica Universală mă gândeam.

Last edited by Vitiate; 05.06.2015 at 20:38:08.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2015, 21:41:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ortodoxia inseamna dreapta credinta.
Iar dreapta credinta se gaseste in Biblie, aici chiar ai dreptate.
Atunci vino la dreapta credință, nu mai sta în ereziile neo-protestante, vino și fi ortodox, căci nimic din Biserica Ortodoxă, nu este înafara Bibliei, precum afirmăm amândoi.

Nu știu dacă ești sincer în ce spui, sau spui cu subînțeles, cu viclenie.

Am întâlnit în multele dialoguri, avute cu neo-protestanții, câțiva care se numeau ortodocși, spuneau că ei sunt drept creșdincioși. Dar i-am pus să își facă semnul Sfintei Cruci și au spus nu, că aia nu e din Biblie. Și le-am arătat clar versetele biblice și Sfinții Părinți ai primului mileniu creștin, și în final au recunoscut că erau penticostali, dar în euforia lor, ei chiar credeau că fac parte din Biserica lui Hristos. Dar n-au putut să mărturisească dogmele Adevărului, ci au rămas în nebuniile lor.

Așadar, nu știu tu, cu ce scop o spui. Că dacă chiar ai înțelege că Ortodoxia, este cu adevărat drepata credință, ai deveni ortodox imediat, ți-ai găsi un duhovnic, conform Bibliei, te-ai spovedi de toată erezia în care ai fost și ai face adevărata pocăință, ai începe despătimirea, curăția, ai practica isihia, rugăciunea inimii, ai primi harul Sfintelor Slujbe, și ai începe să alergi după luminare, ca mai apoi să ajungi la îndumnezeire, sau dobândirea Duhului Sfânt.

Dar ceva îmi spune, o simțire, că nu vei lepăda ereziile penticostale, cel puțin nu foarte curând și tu chiar crezi că faci parte dintro Biserică Universală, unde toți care mărturisesc învățătura Bibliei (pe segmente, trunchiată) se vor mântui.

Poate, mai grav, te consideri deja mântuit, salvat, consideri poate că ai și dobândit Duhul Sfânt, și darurile Duhului Sfânt, sau mai grav, consideri că ești făcător de minuni... Doamne, ferește și ai milă de turma Ta cea mică.

Cine știe ce întuneric ascuțit e în mintea ta...

Dumnezeu să-ți ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2015, 21:53:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nu știu cum, dar se pare că penti au un fel aparte de a își educa și catehiza credincioșii. Toți penticostalii pe care îi știu, bașca cei de pe forum, au bun-simț, tact, profunzime.
Noțiunea de Biserică Universală, care de fapt izvorăște din definiția dată de Domnul, merită o aprofundare aparte, transconfesională. Penticostalul Tradițional are mare dreptate.
Și când am pus citatul din Sfântul Augustin, la Biserica Universală mă gândeam.
Biserica Universală, sau altfel numită Sobornicească, a luptat întotdeauna cu ereziile și va lupta până la sfârșitul veacurilor, dând mucenici și sfinți. Ea este din anul 1054, Ortodoxia, sau Biserica Ortodoxă. Singura care a păstrat toate practicile ca în primul mileniu creștin. Ea e Biserica Universală.

Penticostalii sunt alunecoși, ascunși, vicleni, fățarnici, prefăcuți, șireți, dulci la cuvânt și la vorbă, cu mult bun simț, dar cu scopuri bine cunoscute, ei se cred superiori față de toți ceilalți, exact așa cum va fi și antihrist.

Ocolesc tot ce nu le place și exprimă doar ideile care le plac, sau le transformă în ideile în care cred ei, la ascund adevăratul înțeles sau îl pervertesc. Sunt unși cu toate alifiile, ca să atragă. Se consideră foarte biblici, dar când îi iei la teste adevărate, își dau arama pe față.
Cunosc tipologia lor, îndeaproape. De aceea ei și baptiștii, sunt cei mai mulți neo-protestanți din lume. Baptiștii apăruți la 1883 și penticostalii la 1901. Dar nu numărul contează, numărul e neesențial.

Pe când noi ortodocșii, suntem sinceri, curați, nevinovați, nu putem să fim prefăcuți, suntem precum copii, "până nu vă veți întoarce și nu veți precum pruncii, nu veți intra în Împărăția Cerurilor", Matei 18, 3, spune Hristos. Iar în altă parte, spune: "Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului." - I Corinteni 13, 11. Deci noi, ortodocșii, suntem copii-bărbați. Noi nu putem să fim vicleni. Și nu putem să facem compromisuri. Dacă indispunem și suntem acuzați că nu avem "bun simț", pentru că mărturisim Adevărul, noi nu ne sfiim, pentru că știm că Adevărul e deasupra ideilor prostești trecătoare ale oamenilor.
Ba mai ajungem cu drag și mucenici, fără să ne fie frică de moarte, fiindcă știm pe Cine mărturisim, în Cine credem și unde mergem, dacă ne vor ucide oamenii. "Nu vă fie frică de cei ce ucid trupul", spune Sfântul Apostol Pavel și prin el, Duhul Sfânt, desigur. Noi suntem inocenți, suntem sfioși, dar îndrăzneți când trebuie, ne spune Hristos. Sunt adevărații creștini. Fie că place celorlalți ce se numesc creștini, sau nu le place. Noi dovedim că Biserica lui Hristos, este doar Ortodoxia. Și din anul 1054, doar Ortodoxia, a rămas Biserica care aduce și oferă mântuirea.

Revin, deci ca să înțelegi ce este Biserica Universală, trebuie să studiezi teologie. În special Patristică. Apoi istorie și dogmatică.
Și asta e valabil pentru orice făptură umană.

Fără aceste 3 elemente, nu poți înțelege niciodată ce este Biserica Universală/Sobornicească. Ea niciodată nu va accepta în sânul ei, ereziile. Fiindcă nimic necurat nu intră la nunta Mirelui Ceresc. Ereticii, vor sta afară, și vor căuta să intre și nu vor putea, spune Scriptura, ne spune chiar Hristos asta.

De ce crezi că Sfinții Părinți, la Sinoadele Ecumenice, se băteau pentru o literă, o singură literă, în exprimarea lor ? De ce puneau atât de mare preț pe combaterea ereticilor ? Fiindcă e Biserica Universală, nu ? Nu putea să fie și ea un pic mai tolerantă, mai înțelegătoare ? Să caute un compromis ?
De ce Sfinții aceia au ținut așa puternic piept contra ereticilor la fiecare sinod și ăn fiecare secol, la alte și alte erezii ?
De ce crezi că sunt numite erezii ? De ce trebuie să existe așa rigorism și disciplină în exprimările dogmatice ? Acestea se află studiind. Asiduu. Cu râvnă, cu dor nestins. Și Dumnezeu va descoperi celui ce caută cu inima curată.

Sunt lucruri, care le trecem cu vederea, dar avem pretenția să știm bine ce este Biserica Universală, sau mai grav, să spunem că suntem profund adânciți în ea și în trăirea ei, lucruri care se dovedesc adesea, că sunt înșelări și defapt aceia sunt foarte departe de Biserica Sobornicească, de gândirea ei, de atitudinile ei, de calea ei, strâmtă și îngustă și grea, pe care puțini o află.

Doamne, ai milă de noi, turma Ta cea mică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.06.2015 at 22:16:58.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2015, 13:17:28
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Biserica Universală, sau altfel numită Sobornicească, a luptat întotdeauna cu ereziile și va lupta până la sfârșitul veacurilor, dând mucenici și sfinți. Ea este din anul 1054, Ortodoxia, sau Biserica Ortodoxă. Singura care a păstrat toate practicile ca în primul mileniu creștin. Ea e Biserica Universală.

Penticostalii sunt alunecoși, ascunși, vicleni, fățarnici, prefăcuți, șireți, dulci la cuvânt și la vorbă, cu mult bun simț, dar cu scopuri bine cunoscute, ei se cred superiori față de toți ceilalți, exact așa cum va fi și antihrist.

Ocolesc tot ce nu le place și exprimă doar ideile care le plac, sau le transformă în ideile în care cred ei, la ascund adevăratul înțeles sau îl pervertesc. Sunt unși cu toate alifiile, ca să atragă. Se consideră foarte biblici, dar când îi iei la teste adevărate, își dau arama pe față.
Cunosc tipologia lor, îndeaproape. De aceea ei și baptiștii, sunt cei mai mulți neo-protestanți din lume. Baptiștii apăruți la 1883 și penticostalii la 1901. Dar nu numărul contează, numărul e neesențial.

Pe când noi ortodocșii, suntem sinceri, curați, nevinovați, nu putem să fim prefăcuți, suntem precum copii, "până nu vă veți întoarce și nu veți precum pruncii, nu veți intra în Împărăția Cerurilor", Matei 18, 3, spune Hristos. Iar în altă parte, spune: "Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului." - I Corinteni 13, 11. Deci noi, ortodocșii, suntem copii-bărbați. Noi nu putem să fim vicleni. Și nu putem să facem compromisuri. Dacă indispunem și suntem acuzați că nu avem "bun simț", pentru că mărturisim Adevărul, noi nu ne sfiim, pentru că știm că Adevărul e deasupra ideilor prostești trecătoare ale oamenilor.
Ba mai ajungem cu drag și mucenici, fără să ne fie frică de moarte, fiindcă știm pe Cine mărturisim, în Cine credem și unde mergem, dacă ne vor ucide oamenii. "Nu vă fie frică de cei ce ucid trupul", spune Sfântul Apostol Pavel și prin el, Duhul Sfânt, desigur. Noi suntem inocenți, suntem sfioși, dar îndrăzneți când trebuie, ne spune Hristos. Sunt adevărații creștini. Fie că place celorlalți ce se numesc creștini, sau nu le place. Noi dovedim că Biserica lui Hristos, este doar Ortodoxia. Și din anul 1054, doar Ortodoxia, a rămas Biserica care aduce și oferă mântuirea.

Revin, deci ca să înțelegi ce este Biserica Universală, trebuie să studiezi teologie. În special Patristică. Apoi istorie și dogmatică.
Și asta e valabil pentru orice făptură umană.

Fără aceste 3 elemente, nu poți înțelege niciodată ce este Biserica Universală/Sobornicească. Ea niciodată nu va accepta în sânul ei, ereziile. Fiindcă nimic necurat nu intră la nunta Mirelui Ceresc. Ereticii, vor sta afară, și vor căuta să intre și nu vor putea, spune Scriptura, ne spune chiar Hristos asta.

De ce crezi că Sfinții Părinți, la Sinoadele Ecumenice, se băteau pentru o literă, o singură literă, în exprimarea lor ? De ce puneau atât de mare preț pe combaterea ereticilor ? Fiindcă e Biserica Universală, nu ? Nu putea să fie și ea un pic mai tolerantă, mai înțelegătoare ? Să caute un compromis ?
De ce Sfinții aceia au ținut așa puternic piept contra ereticilor la fiecare sinod și ăn fiecare secol, la alte și alte erezii ?
De ce crezi că sunt numite erezii ? De ce trebuie să existe așa rigorism și disciplină în exprimările dogmatice ? Acestea se află studiind. Asiduu. Cu râvnă, cu dor nestins. Și Dumnezeu va descoperi celui ce caută cu inima curată.

Sunt lucruri, care le trecem cu vederea, dar avem pretenția să știm bine ce este Biserica Universală, sau mai grav, să spunem că suntem profund adânciți în ea și în trăirea ei, lucruri care se dovedesc adesea, că sunt înșelări și defapt aceia sunt foarte departe de Biserica Sobornicească, de gândirea ei, de atitudinile ei, de calea ei, strâmtă și îngustă și grea, pe care puțini o află.

Doamne, ai milă de noi, turma Ta cea mică.
Sinoadele ecumenice au multe în comun cu congresele partidelor comuniste și nu numai, și anume faptul că au fost în principal scene de lupte pentru putere, îmbrăcate în haine dogmatice. Facțiunea câștigătoare la momentul Tn era "ortodoxă/catolică", iar înfrânți, "ereticii/schismaticii". Citește, Paslunice, istorie a bisericii și din surse independente, necorupte de narcisism instituțional și subiectivism dogmatic.

Last edited by Vitiate; 06.06.2015 at 14:53:44.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2015, 17:39:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
dacă chiar ai înțelege că Ortodoxia, este cu adevărat drepata credință, ai deveni ortodox imediat, ți-ai găsi un duhovnic, conform Bibliei, te-ai spovedi de toată erezia în care ai fost și ai face adevărata pocăință, ai începe despătimirea, curăția, ai practica isihia, rugăciunea inimii, ai primi harul Sfintelor Slujbe, și ai începe să alergi după luminare, ca mai apoi să ajungi la îndumnezeire, sau dobândirea Duhului Sfânt.
Nu predici rau, fratioare.
Domnul sa-ti dea vointa si puterea de a implini ceea ce inveti pe altii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2015, 17:53:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

E adevărat că au participat și Împărații la câteva Sfinte Sinoade Ecumenice și deci, au vrut să influențeze politic rezultatele Sinoadelor.

Dar știi ce? N-au putut. N-au fost lăsați. Sfinții Părinți, le-au spus clar, că nu se pot băga cu politică omenească trecătoare, în chestiunile dogmatice mântuitoare. Și au avut dreptate.

Au fost eretici care și-au înțeles erezia și au acceptat lepădarea ereziei, îndreptarea lor și mărturisrea limpede dogmatică, înțeleasă și asumată, explicată și dreaptă, a Sfinților Părinți. Unul e Nestorie.

Deci când ne referim la Sfintele Sinoade, nu vorbim deloc de chestiuni politice. Nu putem spune că seamănă cu adunările comuniștilor. E imposibil, fiindcă nu se vorbea deloc politică, ci numai empiricul creștinismului, exegeză biblică, analiza expresiilor fiecărui participant, tratări biblice ale cuvintelor Episcopilor de acolo și așa.

Când studiem Sfintele Sinoade Ecumenice, cele nouă, vedem că la toate 9, nu există implicat politicul, deși au participat Împărații și au vrut să infleunțeze politic, nefiind lăsați niciodată. A biruit Adevărul, efectiv de fiecare dată.

Prin urmare, când citim despre cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, nu putem, e imposibil să ne limităm să citim despre istoria Sinoadelor, că atunci nu înțelegem nimic. Trebuie să citim obligatoriu, pentru a înțelege complexitatea Sfântului Sinod, părțile lui dogmatice. De ce s-au adunat, despre ce vroiau să vorbească, despre ce au vorbit în definitiv, ce spuneau în amănunțime fiecare parte, fiecare tabără. Ce reprezentanți au avut, ce răspunsuri dădeau fiecare la fiecare. Strict dogmatic. Iar din dogmatică, se intersectează, și merg în paralel, ideile neunite, cu cele patristice.

Dogmatica și patristica, fiind elementele definitorii și categorice la fiecare Sfânt Sinod Ecumenic, cu temelia pe Biblie, sub insuflarea Duhului Sfânt pentru o tabără și sub gândire omenească neinspirată, pentru cealaltă tabără.

Dogmele Bisericii, nu urmăresc nici un interes. Sunt absolut neutre față de persoane, de cultură, de exprimare, față de timpul exprimării lor, de locul unde au fost vorbite și exprimate, de aceea ele sunt veșnice, valabile în fiecare secol, până la sfârșitul omenirii căzute. Dogmele Bisericii au fost dăruite oamenilor de Dumnezeu, prin Sfinții Lui, tocmai pentru mântuirea Bisericii, ele nu pot fi inventate, fiindcă sunt din Dumnezeu, sunt perfecte. Dacă ne gândim profund la ele, observăm că nu le găsim nici un cusur, nici un reproș.

Scopul lor, este tocmai de a feri omul de minciună, de a-l ajuta să înțeleagă ce, de ce, cum, când, pentru ce, din ce, pentru cine, din cine, unde, este mântuirea, Biserica, Hristos, și toate cele bune, față de cele rele.

Deci să-i citim pe Sfinții care au participat la Sfintele Sinoade Ecumenice, mai mult decât pe istorici, să citim scrierile Sfinților Părinți, cu privire la aspectele biblice, ale dogmelor/ereziilor, să mergem pe firul lor, de la rădăcini, până la vârf, și cu rugăciune, smerenie, discernământ, și multă râvnă de cunoaștere prin credință și iubire, ne va da Dumnezeu să înțelegem.

E pur și simplu fascinant, uimitor, să citești ce scriau Episcopii, Preoții, Monahii, Creștinii, de la fiecare Sfânt Sinod Ecumenic, și cum se ajungea să se stabilească cine vorbește drept și cine vorbește strâmb, cine sunt ereticii și cine sunt creștinii, cine-i în Adevăr și cine-i în minciună.

Dar toate astea nu le poți cunoaște prin prejudecăți, când spui: "ei, acolo la Sinoade, e politică, n-are rost să citesc." Atunci noi suntem cei ce pierdem, fiindcă nu citim. Dar când aflăm defapt ce s-a petrecut acolo, nu mai putem spune prostioare, ci rămânem uluiți și dobândim multă învățătură și sănătate sufletească și trupească.

Iertare, dacă te-am obosit, scriind prea mult.

Am explicat cât de simplu și de sincer am putut.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2015, 18:20:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu predici rau, fratioare.
Domnul sa-ti dea vointa si puterea de a implini ceea ce inveti pe altii.
Slavă Domnului pentru toate. De la El sunt toate, spre ajutorul mântuirii noastre.

Și ție să-ți ajute Dumnezeu să te lepezi de satana, de hristoșii mincinoși, de lanțurile lor, de hulirile, iluziile, minciunile lor, să ceri ajutorul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și a Prietenilor lui Hristos, Sfinții care vor judeca lumea, să te poarte în sfintele lor rugăciuni, ca să biruiești urîciunile pustirii, să studiezi Dogmatică, Patristică, Istoria Bisericii, că să lupți drept, pentru mântuirea ta în fiecare zi, să fi mlădița care aduce rodul cel bun, prin virtuți, în Biserica lui Hristos, Cea Una, numită azi Ortodoxă, să nu fi mlădiță ruptă, care se taie și se aruncă în foc, să te ferească de iad, de viermele cel neadormit, de întunericul cel mai dinafară, să te ferească de calea cea largă și ușoară, pe care mulți o află, pe care cle mulți oameni sunt, pierzându-se în false credințe și vieți pierdute pentru materialism, indiferență față de Biserică, iubind ereziile, sau alții iubind banii, sau chiar luptând împotriva Mântuitorului Iisus Hristos Domnul Dumnezeu, în Sfânta Treime, Savaot Iubire, prin ateism, sau păgânism; El, care e Calea, Adevărului Viața și luptând împotriva Sfinților care din veac au bineplăcut Lui, care ne ajută în fiecare zi, să te ajute și pe tine, să fi pe calea strâmtă și îngustă și grea, pe care puțini o află, ca să poți fi pregătit cu hainele și candela sufletului tău, pline de untdelmnul, mirul, lumina și tămâia curată, spălate de toate întunericurile, înșelările, neascultările, de toate ereziile sectelor, de toată slujirea demonilor, să te pregătească Dumnezeu pentru nunta Mirealui Ceresc, Mielul lui Dumnezeu, alături de Preasfânta Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioară Maria și de Sfinții Apostoli, cei 12, cei 72, de toți Apostolii de după ei, care sunt Sfinții Părinți din fiecare secol, de Sfinții Mucenici Martiri din fiecare secol, de Sfinții Pustnici de pretutindeni și de toți Sfinții, alături de ierarhiile slujitorilor îngerești și cei fără de trupuri și fără de număr, în negândita, inexprimabila, infinita Împărăție a Cerurilor. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.06.2015, 00:04:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Slavă Domnului pentru toate. De la El sunt toate, spre ajutorul mântuirii noastre. Și ție să-ți ajute Dumnezeu să te lepezi de satana, de hristoșii mincinoși, de lanțurile lor, de hulirile, iluziile, minciunile lor
Domnul sa ne ajute pe amandoi si pe toata lumea.
Multumiri pentru rugaciuni si gandul bun.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2015, 01:50:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Domnul sa ne ajute pe amandoi si pe toata lumea.
Multumiri pentru rugaciuni si gandul bun.
Slavă Domnului.

Mulțumesc și eu pentru gândul bun, dar eu sunt deja ajutat, frate risipitor drag, am acceptat Adevărul, fac parte din Biserică, în comuniune cu Sfinții din toate secolele, merg pe drumul spre mântuire, deși nu știu dacă voi ajunge la mântuire, fiindcă sunt foarte păcătos, totuși nădăjduiesc și mă silesc, în neputințele mele, cele grele, mari și multe.

Dar tu, ca un fiu risipitor, ai luat partea de avere a Tatălui (viața ta) și o risipești cu desfrântatele (ereziile).

Te așteaptă Domnul acasă, stând în pragul ușii, uitându-se după tine, până departe, întrebându-se: oare vei veni azi Acasă ?

Și Sfinții, frații tăi, stau pe lângă Tată adunați și plâng după tine.

Mai ai și niște frați mai mari, demonii, care nici nu vor să audă de întoarcerea și de reprimirea ta... Dar Tatăl nostru, care e în Ceruri, Sfințească-se numele Său, vie Împărăția Sa, precum în Cer așa și pe pământ, se milostivește, e Iubirea, numai de vei veni...

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2015 at 01:56:10.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2015, 04:43:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mai ai și niște frați mai mari, demonii, care nici nu vor să audă de întoarcerea și de reprimirea ta...
Asta ce mai e, Igor?
O nouă tâlcuire la parabola fiului risipitor?
Reply With Quote
Răspunde