Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2015, 03:51:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu mă tem pentru mine, frate Neagu. Fiindcă eu știu că sunt un păcătos, știu că sunt vrednic de iad.

Mă tem pentru cei ce vor citi bazaconiile frăției tale, pentru că-i smintești, cu acel filmuleț, te superi că ți-am rănit orgoliul și ai postat prostioarele celor neputincioși, ce promovează religia urii, a sângelui și războiului, îmbrăcând-o mereu în haine strălucitoare, asemenea demonilor care i-au chip de înger de lumină? Ei bine, nu rănesc orgoliul tău, ci te apăr pe tine, și Biserica lui Hristos, pe care o iubesc.

"Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării." - Matei 18, 6.

Uite cu ce te protejez. Cu Matei 18, 6. Uite cu ce te mustru în Hristos, din iubire. Chiar dacă spui că-i falsă, nu-mi pasă de înșelarea ta, eu știu că nu-i falsă și chiar te iubesc cu adevărat și îți vreau binele și mântuirea.

Da, fiecare creștin, trebuie să fie un vulcan de iubire, de iertare, de virtuți și rod bun.

CARTA nu ridică nici un pai împotriva altui om, nu ridică soldați, cum se vede MIHNEA DRAGOMIR deja, luptând și dându-și viața pentru cauze, ucigând pe cei care nu cred în cauze. Creștinismul nu e o cauză, asta nu înțeleg oamenii. Creștinismul nu are definiție. Nu e o atitudine, nu e omenesc. Creștinismul e ceresc. Nu are inchiziție, nu obligă, nu forțează, nu impune, nu ridică cruciade, nu răstoarnă guverne, nu ucide oameni. N-are treabă cu lumea, de ce nu înțeleg oamenii? Creștinismul e pentru lume. Aduce cerescul în inima omului, ca să-i ridice să-i facă și trupul ceresc, la Judecată. Creștinismul, nu face rău nimănui. NU ! NICIODATĂ ! Asta n-ar mai fi iubire. Și n-ar mai fi creștinism. Dar este, creștinismul există cu adevărat. E definișia purității, a iubirii, a virtuțiilor, a idealurilor neimpuse, e iertării, a tot binele ce a existat și va exista vreodată pe pământ. Iar ceea ce face rău altui om, în numele creștinismului, acela nu-i creștinism. E o minciună și o imitație, cum a devenit de exemplu, din 1054, "biserica romano-catolică". Totul e clar și limpede. E lucid. Ce minunat e să fi creștin !

CARTA este dedicată strict familiilor, nu are nevoie de adeziuni, de membri, nu e un partid, nu e o mișcare populară, nu e o constituție, nu e o lege. E o temelie. Pe care se construiește. Temelie pe temelie. Dorirea inimii, dragostea și voia oamenilor, puse pe temelia Dumnezeu Hristos, care este Calea, Adevărul și Viața, pe Dumnezeu Tatăl, care este Libertatea, Dreptatea, Răsplătirea, pe Dumnezeu Duhul Sfânt, care este Sfințitorul, Mângâietorul, Îndumnezeitorul. Împreună sunt Una, Dumnezeu Unul, Sfânta Treime.

CARTA dăruiește și garantează libertatea creștinilor și ateilor, de a urma orice au nevoie să urmeze și să creadă, în mediul privat al lor și a se respecta reciproc în mediul comun.
Cu ce am greșit ? Dar tu pleci de la premisa că tu nu greșești când îmi spui ceva, și că eu trebuie să greșesc neaparat, că altfel nu mi-ai spune una "sănătoasă", spre mântuire.


Fi sigur, că oricine a terminat o școală, are ce să învețe, sau ce să vorbească din domeniul în care a terminat. Fie și pătimaș, din neputințele lui, necioplit, lipsit de înțelepciune.

Dar mai ales fi sigur, că o fată/femeie, care se călugărește, ea devine "Maică", chiar dacă a terminat un liceu de electromecanică. Un băiat/bărbat, la fel, devine "Părinte", chiar cu un bacalaureat în mecanici auto. Fiindcă sunt Părinți și Maici, au ce să învețe! Dar în lipsa discernământului tău și judecarea ta aspră a aproapelui, cum să vezi așa ceva? Poate nici nu accepți așa ceva.

La fel cum un absolvent de teologie, e cel puțin... un absolvent de teologie, ca să nu zic mai mult. Și are ce să vorbească, chiar dacă mai nepotrivit pentru unii sau alții. Nu poți să-i mulțumești pe toți. Nici Hristos nu i-a mulțumit pe toți. Deci unii zic, unui absolvent de teologie, teolog, dar eu refuz numele de teolog, fiindcă Teologi, sunt Sfinții și oamenii îndumnezeiți, nu licențiații în Teologie, care poate nu sunt nici măcar curățiți.

N-ai decât să mă taxezi și să mă vânezi, la fel fac și eu, precum ai văzut, cu bazaconia ta de filmuleț pe care eu unul, n-o să-l vizionez niciodată, ca să mă țin protejat pe cât pot, de întuneric, de ideile pe care Biserica le-a condamnat, dar care frăția ta, le scoți la lumină și le pui în mințile creștinilor, celor mici, pe care-i smintești. Și apoi dacă ești tras de mânecuță, de un frate, care desigur, nu-i vrednic să te tragă de mânecuță, tot tu ești cel suferind și atacat. O vai mie...
Destul este că suntem asaltați de toate spurcăciunile, zi de zi, mai lipsește și noi să ne ispitim și să ne slăbim unii pe alții. Filmuleț care-i pus și la "spiritualitate ortodoxă", gândești că cine știe ce spiritualitate ortodoxă-i acolo, și el săracul e un filmuleț despre un islam murdar de sânge, nervos și transpirat, mascat cu o față de plastic zâmbitoare. Veselia vrăjmașilor. Doamne ferește și miluiește.

Revin, CARTA am gândit-o de la oameni, pentru oameni, pentru echilibru, ea se poate aplica oricărui guvern, nu are nimeni de suferit, oricărei ideologii politice, fără să răstoarne pe nimeni, pentru că scopul ei este omul, sau omenirea, cum am explicat și mai sus.

Pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.06.2015 at 04:12:25.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2015, 07:48:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În contextul de mai sus, "Fi" se sicrie cu doi "i".
"Fii sigur, nu fi sigur".
Din carta verbului "a fi" citire.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2015, 09:11:23
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, familia este elementul de baza in orice societate, deoarece in primul rand familia este cea care asigura cresterea si educatia copiilor, iar statul are obligatia de a proteja familia traditionala, intemeiata de un barbat si o femeie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2015, 16:50:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În contextul de mai sus, "Fi" se sicrie cu doi "i".
"Fii sigur, nu fi sigur".
Din carta verbului "a fi" citire.
..........:)))
Daaaa, da-da-da-da-da-da!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.06.2015, 18:31:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În contextul de mai sus, "Fi" se sicrie cu doi "i".
"Fii sigur, nu fi sigur".
Din carta verbului "a fi" citire.
Și se "scrie", e cu un singur "i", nu cu doi "i", cum ai scris frăția ta: "sicrie". Că n-o murit încă nimeni.

Vezi? De aceea există o regulă a scrisului pe internet, anume că se permit greșeli, că le comiți intenționat, la tastatură.

Deci ce rost au aceste tente de ironie sardonică "îndreptătoare", nu știu. Că la mântuire nu ajută, nici ce am scris eu acum, nici ce ai scris frăția ta mai sus, Dragoș. Și nici ce a scris fratele Ioan.
CARTA e cât se poate de serioasă, deși rămâne o gândire nepotrivită "dezvoltatorilor" lumii, și nu o aplică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.06.2015, 20:07:24
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Cred ca o sa lesin de ras. Splendid sarcasmul lui Mihnea. Intotdeauna am spus ca acestia trei: Delia, Ioan Cezar si Mihnea Dragomir, ingroapa talantul nescriind carti. La ei, limbajul elevat este ca respiratia. Sarcasmul lor nu arde, ci odihneste.

Mie, "carta" asta de amploarea flatulentei de Podura aquatica intr-o baltoaca de 10*10 cm patrati, imi duce gandul la un eveniment cosmic de o amploare zguduitor de mare: vedeti pe Youtube "Matabele ants vs. Macrotermes termites", sau ceva de genul. Pai da, cam alea sunt proportiile luptei evocate de acea "carta", cam si ca faza cu colembola aia din baltoaca. Moshneagul are dreptate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.06.2015, 20:48:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și se "scrie", e cu un singur "i", nu cu doi "i", cum ai scris frăția ta: "sicrie". Că n-o murit încă nimeni.

Vezi? De aceea există o regulă a scrisului pe internet, anume că se permit greșeli, că le comiți intenționat, la tastatură
M-am gândilit că decât să-i ducem dorul mai bine să nu-i simțilim lipsa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.06.2015, 21:01:44
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În contextul de mai sus, "Fi" se sicrie cu doi "i".
"Fii sigur, nu fi sigur".
Din carta verbului "a fi" citire.
cate greseli gramaticale am gasit pe acest forum, ar trebui sa corectez la 3,4 mesaje...

nga dar o doza de intelegere nu strica... eu ma inteleg greu cu tastatura de pe tel de ex...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare