Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2015, 17:54:37
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Datoria crestinului fata de semenii sai

Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?

Last edited by alex190; 16.09.2015 at 22:46:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2015, 08:33:03
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Am încercat un răspuns mai larg, dar m-am răzgândit, căci mi s-a părut prost.

Voi spune doar cum mi-a redat mie speranța un monah, căruia i-am destăinuit tristețea și fricile din inima mea: m-a ascultat cu atenție și mi-a dat sfaturi scurte, la obiect... Mi-a spus că Dumnezeu nu-și face simțită prezența în viața omului o singură dată!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2015, 09:51:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?
Sa ofere posibilitatea ajutorului, lasand intreaga libertatea celuilalt de a spune "nu". Nici tristetea, nici depresia (a nu se confunda!) nu alieneaza discernamantul. In aceste conditii ajutorul cu de-a sila nu este admisibil.

Citat:
Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?
Aratandu-i ca imi pasa. Aratandu-i ca exista alternative. Aratanadu-i ca lumea are un rost si el (ea) un rost in lume. Aratandu-i ca exista Cineva care tanjeste dupa noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2015, 11:45:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Vizual, mult prea vizual. Data viitoare nu-i mai arăta. Cântă-i!
(Așa făcea și David.)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2015, 13:25:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?
zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2015, 18:05:11
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aratandu-i ca exista alternative. Aratanadu-i ca lumea are un rost si el (ea) un rost in lume. Aratandu-i ca exista Cineva care tanjeste dupa noi.

Si cum poti arata cuiva aflat intr-o depresie profunda ca exista alternative, ca viata si lumea asta stramba are sens etc?Dvs. cum ati exprima toate aceste lucruri cuiva care nu mai asteapta nimic bun de la viata?Cred ca e greu uneori sa mai ai sentimente frumoase, sperante , credinta, cand in loc de dragoste si atentie, in copilarie primesti doar ura.

Last edited by alex190; 17.09.2015 at 18:12:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2015, 18:13:42
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere
Sunt situatii in care toate astea sunt prea putin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2015, 18:14:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere
Sunt in total acord. Si langa acestea, ca mod direct de abordare, as mai adauga si imbratisarea. Imbratisarea cu caldura, cu iubire; imbratisarea nu ca un simplu gest golit de semnificatie, ci unul autentic.
Pentru a le reda speranta, am remarcat ca unora le e de folos oferirea unor solutii concrete, deoarece fiind afundati in starea aceea negativa nu pot sa mai gaseasca calea de iesire.

Apoi, cred ca facem bine sa ne rugam pentru ei, sa-i pomenim in rugaciunile noastre.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2015, 18:57:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Sunt situatii in care toate astea sunt prea putin.
daca toate astea sunt prea putin, atunci trebuieste apelat la tratament de specialitate (psiholog)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2015, 18:58:49
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Apoi, cred ca facem bine sa ne rugam pentru ei, sa-i pomenim in rugaciunile noastre.
Da, cu siguranță.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare