Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.03.2010, 07:08:10
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Cum m-a salvat Sfintul Nectarie de la operatie

Sfintul Nectarie m-a ajutat si pe mine de multe ori, cand m-am simtit rau. Imediat dupa ce ma ungeam cu un pic de mir, totul trecea si ma simteam dintr-o data, ca si cum nimic nu ar fi fost.
Acum cateva luni, avand probleme cu unul din ochi, solutia propusa de medic a fost operatia. Cu cat se apropia termenul, cu atat teama imi crestea. In fine, veni si ziua cea cu multa teama asteptata si ajungand eu la clinica, inainte de a intra in sala de operatie, a trebuit sa indeplinesc inca unele formalitati. Astfel, s-a constatat ca termenul de valabilitate a unuia din documentele cerute expira taman in acea zi (lucru foarte ciudat, deoarece cu o zi inainte, acelasi document fusese valabil si nu reiesea de niciunde ca ar expira in ziua urmatoare ...). În concluzie, au refuzat sa-mi faca operatia, iar eu, in loc sa fiu dezamagita, am rasuflat usurata, bucurandu-ma ca am scapat. Trebuie sa mai spun ca in acea dimineata, ma gandisem cam asa: ce bine ar fi, daca Sfintul Nectarie m-ar putea ajuta sa scap de operatie si mi-ar rezolva el problema ! Lucru care datorita Sfintului Nectarie s-a si intamplat, iar de atunci, ochiul cu pricina nu m-a mai suparat deloc.

Multumesc din suflet, Sfinte Nectarie cel grabnic ajutator !
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.03.2010, 00:09:50
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi am fost ptr prima data la manastirea RADU VODA. Eu nu stiam ca este manastire si acolo sunt chilii, am ramas impresionata de grandoarea manastirii, lume este puhoi, calugari, maicute. Din pacate azi se repara ceva si era inchisa insa ma duc maine la liturghie, am o problema de sanatate, promit ca vin cu noutati. Au un magazin cu de toate: super frumoase icoane, carti, orice gasesti si nu numai despre sfantul NECTARIE.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 16.03.2010, 16:56:20
Magda80 Magda80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile

Ma alatur si eu celor care au primit ajutor de la Sf. Nectarie. Comparativ cu tot ce s-a spus pana acum pe forum poate sa para lipsit de importanta, dar pentru mine a insemnat foarte mult ajutorul pe care l-am primit la facultate, la un examen foarte important pe care a trebuit sa il sustin cu un profesor foarte dur.Dar Sf. Nectarie a fost alaturi de mine si m-a ajutat. Rugati-va si voi si sunt sigura ca veti primi ajutor in ceea ce veti cere:)

Multumesc din suflet Sf. Nectarie, grabnic ajutatorule!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.03.2010, 19:48:32
gaby-f gaby-f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile minunile Sf.Nectarie

Sf. Nectarie si-a facut simtita prezenta si in viata mea,l-am descoperit anul trecut din in tamplare pe internet atunci cand aveam foarte mare nevoie de o minune in viata mea.Si asa am inceput sa citesc aproape zilnic Acatistul Sfantului Nectarie si am inceput sa simt ca el este langa mine si ca ma ajuta.Anul trecut am facut un curs de germana,eu fiind in Germania trebuia sa invat limba si la sfarsitul cusului am dat un examen pentru diploma,examen ce parea foarte greu.Dar m-am rugat mult si cu mare credinta in Sf. Nectarie si Fecioarei Maria si ei m-au ajutat sa trec examenul fara probleme.Apoi Sf.a facut sa-mi gasesc ceva de lucru .Important este ca atunci cand promiteti Sf.ceva sa va tineti promisiunea,pentru ca eu am promis sf. ca fac cunoscuta minunea care a facut-o cu mine pe internet dar am amanat sa fac asta ,tot timpul uitam sau aveam altceva mai important de facut.Si asa nu am avut mult timp locul acela de munca,au intervenit probleme.La putin timp dupa primul loc de munca am gasit altceva de lucru si de aceea vreau sa public acest lucru si sa multumesc Sf.Nectarie pentru ca eu cred ca datorita lui s-a intamplat acest lucru.De aceea sfatuiesc pe toti credinciosii ca atunci cand promit SF. ceva sa tina promisiunea pentru ca altfel l-i se va lua ce au primit si sa multumeasca Sf. pentru ajutor.Eu i-am simtit prezenta de multe ori de cand am inceput sa-i citesc Acatistul,de multe ori ma simteam rau si ma rugam sfantului din tot sufletul sa-mi ia durerile si in cateva minute ma simteam mai bine.Eu cred foarte mult in Sf. Nectarie si cred ca El este tot timpul alaturi de noi...noi trebuie doar sa-i cerem ajutorul cu credinta in el si in Dumnezeu.Din pacate nu am cum sa ajung la manastirea Radu Voda din Bucuresti(locuiesc in Germania) sa iai si eu mir de la moastele sfantului Nectarie.Mi-as dori din tot sufletul daca cineva are sa-mi trimita si mie un pic,pentru ca imi doresc sa raman insarcinata dar deocamdata bebe se cam lasa asteptat si singura mea speranta e dumnezeu si Sf.Nectarie.Poate daca ma ung cu mir pe burtica ma ajuta sf. sa raman si eu insarcinata caci imi doresc asta din tot sufletul. Multumesc din tot sufletul Sf. Nectarie si lui Dumnezeu pentru toate minunile facute in viata mea si va sfatuiesc pe toti sa va rugati cu credinta caci sfantul ne ajuta pe toti cand crede el ca este momnetul .Doamne ajuta-ne
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.03.2010, 03:36:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am revenit asa cum v-am promis, m-am spovedit la manastirea radu voda la parintele gavril care acum l-am ales si duhovnic de fapt dansul este calugar. dupa 2 ani de antidepresive, atacuri de panica, si ganduri negre, rugandu-l pe sf NECTARIE sa imi scoata un doctor bun i in cale care sa gaseasca o solutie potrivita si ptr mine, pot sa va spun ca la nici 2 saptamani nu mai iau antidepresive decat cateva anxiolitice pe care le voi lasa in curand si ma simt superrrrrrrrrrrrrr.
ptr cine nu stie ce este depresia este mai greu de inteles ca seamana cu un fel de iad.
II MULTUMESC SFANTULUI ACESTA MINUNAT CARE A MIJLOCIT AJUTORUL LA SFANTA TREIME SI MAICII DOMNULUI.

P.S Nu credeam ca voi mai scapa, duceti-va cu incredere, si inca ceva eu am renunt la viata veche pacatoasa asta este o conditie obligatorie.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.04.2010, 19:53:04
Dieter_Eckhardt Dieter_Eckhardt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gaby-f Vezi mesajul
Sf. Nectarie si-a facut simtita prezenta si in viata mea,l-am descoperit anul trecut din in tamplare pe internet atunci cand aveam foarte mare nevoie de o minune in viata mea.Si asa am inceput sa citesc aproape zilnic Acatistul Sfantului Nectarie si am inceput sa simt ca el este langa mine si ca ma ajuta.Anul trecut am facut un curs de germana,eu fiind in Germania trebuia sa invat limba si la sfarsitul cusului am dat un examen pentru diploma,examen ce parea foarte greu.Dar m-am rugat mult si cu mare credinta in Sf. Nectarie si Fecioarei Maria si ei m-au ajutat sa trec examenul fara probleme.Apoi Sf.a facut sa-mi gasesc ceva de lucru .Important este ca atunci cand promiteti Sf.ceva sa va tineti promisiunea,pentru ca eu am promis sf. ca fac cunoscuta minunea care a facut-o cu mine pe internet dar am amanat sa fac asta ,tot timpul uitam sau aveam altceva mai important de facut.Si asa nu am avut mult timp locul acela de munca,au intervenit probleme.La putin timp dupa primul loc de munca am gasit altceva de lucru si de aceea vreau sa public acest lucru si sa multumesc Sf.Nectarie pentru ca eu cred ca datorita lui s-a intamplat acest lucru.De aceea sfatuiesc pe toti credinciosii ca atunci cand promit SF. ceva sa tina promisiunea pentru ca altfel l-i se va lua ce au primit si sa multumeasca Sf. pentru ajutor.Eu i-am simtit prezenta de multe ori de cand am inceput sa-i citesc Acatistul,de multe ori ma simteam rau si ma rugam sfantului din tot sufletul sa-mi ia durerile si in cateva minute ma simteam mai bine.Eu cred foarte mult in Sf. Nectarie si cred ca El este tot timpul alaturi de noi...noi trebuie doar sa-i cerem ajutorul cu credinta in el si in Dumnezeu.Din pacate nu am cum sa ajung la manastirea Radu Voda din Bucuresti(locuiesc in Germania) sa iai si eu mir de la moastele sfantului Nectarie.Mi-as dori din tot sufletul daca cineva are sa-mi trimita si mie un pic,pentru ca imi doresc sa raman insarcinata dar deocamdata bebe se cam lasa asteptat si singura mea speranta e dumnezeu si Sf.Nectarie.Poate daca ma ung cu mir pe burtica ma ajuta sf. sa raman si eu insarcinata caci imi doresc asta din tot sufletul. Multumesc din tot sufletul Sf. Nectarie si lui Dumnezeu pentru toate minunile facute in viata mea si va sfatuiesc pe toti sa va rugati cu credinta caci sfantul ne ajuta pe toti cand crede el ca este momnetul .Doamne ajuta-ne
Si eu am avut o perioada grea. Sunt neamt dar locuiesc partial in romania. In 2004 m-am casatorit cu o romanca si vroiam sa intemeiem o familie. Am cunoscut-o intr-un loc pacatos, era stripteusa. Dupa ce si-a primit cetatenia germana a disparut imediat ca sa traiasca cu un alt barbat si ca sa lucreze in germania unde incerca sa castige bani multi intr-un timp scurt.. Banii au fost si sunt cel mai important lucru in viata ei a trebuit sa observ..

Inainte sa ma casatoresc cu ea a fost in Italia dar a fost expediata.. Nu mi-a spus niciodata dece. Vroia o familie dar nu putea sa ramana gravida. A fost de multe ori bolnava de la diferite boli sexuale. Sper ca nu au mai fost alti barbati cu ea.. Ma bucur ca nu a ramas gravida, s-a casatorit cu mine doar ca sa insele.. Da, pot sa zic ca SF. Nectarie m-a ajutat, m-am despartit de ea si documentul de divort este lucrul care as putea sa-l dau cu mir.. Si ma rog ca ea sa fie rasplatita dupa fapte dar totusi poate isi gaseste drumul drept si nu mai inseala prietenii, familia si justitia.

Last edited by Dieter_Eckhardt; 03.04.2010 at 19:55:55.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.04.2010, 01:03:19
ultraortodoxul ultraortodoxul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2010
Mesaje: 4
Implicit rugaminte

Am o rugaminte mare de tot si cine ma va ajuta, Dumnezeu il va binecuvanta. Locuiesc in Spania cu familia si am nevoie urgenta de mir de nard de la manastirea Petru Voda, pentru probleme de sanatate. Contracost evident. Problema este ca am vorbit cu cineva din tara pentru acesta, dar m-a lasat balta. Cine este de prin zona si vrea sa ma serveasca, adresa mea este yugohit@yahoo.com. Luam legatura si stabilim cum facem ca in momentul in care depuneti pachetul sa ridicati banii. Va multumesc , Doamne ajuta !!!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.04.2010, 01:09:53
ultraortodoxul ultraortodoxul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2010
Mesaje: 4
Implicit rugaminte

imi cer mii de scuze, adresa mea de e-mail de mai sus este eronata. Din neatentie am uitat sa scriu 2006, deci adresa corecta este yugohit2006@yahoo.com Va multumesc
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.04.2010, 14:31:33
roxanabadea roxanabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 2
Implicit minunile Sf Nectarie

L-am ''cunoscut''pe Sf Nectarie anul trecut, cand l-am rugat sa o ajute pe fiica mea sa vorbeasca corect, cu ajutorul unui logoped. desi initial logopedul spunea ca ne trebuie mai mult de un an de sedinte pentru a '#recupera'' copila, au fost necesare 10 sedinte! Stiu ca Sf Nectarie ne-a ajutat atunci.
Ieri, s-a-ntamplat din nou: avem in hol, la intrarea in casa,o icoana a Sfantului. Este ultimul lucru pe care il vedem cand plecam de acasa, este primul lucru pe care il vedem cand venim in casa. La El am pus candela cu Lumina luata de la Slujba de Inviere. Dimineata, la ora 5, sotul meu a fost trezit de niste zgomote ciudate,si in fum gros: icoana luase foc, de la lumanare, si jumatate de perete. Cartea cu viata Sf Nectarie a fost neatinsa, desi se afla in imediata vecinatate a icoanei. Nici sigurantele electrice tot din vecinatate! Ii multumim Sf Nectarie pentru ca ne-a salvat viata,din nou!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 06.04.2010, 22:17:47
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit Hristos A Inviat!

te rog Sfinte Nectarie a-I grija de noi .Si iarta-ma ca nu te-am mai strigat in ajutor!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33