Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2008, 20:35:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am deschis acest topic pentru ca as dori daca cineva stie ceva despre organizatia Fratia Ortodoxa (cred ca nu e secreta nu?) sa posteze aici.
Din cate am inteles aceasta organizatie crestin-ortodoxa a avut un rol foarte important inainte de razboi in desfiintarea masoneriei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2008, 20:42:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La Cluj se reinfiinteza.
http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-06-24&id=239217
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2008, 20:42:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Un grup de 15 intelectuali clujeni, constituiti intr-un comitet de initiativa, a anuntat infiintarea, in aceasta luna, a "Fratiei Ortodoxe Romane", asociatie religioasa, non-guvernamentala si non-profit pentru romanii ortodocsi din Mitropolia Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului."Fratia Ortodoxa Romana" isi propune sa promoveze ideea de spiritualitate crestina si cultura religioasa activa, "prin organizarea de cursuri speciale pe teme religioase, dezbateri, conferinte si simpozioane, procesiuni, pelerinaje si excursii la locurile sfinte si manastirile cele mai importante ale crestinatatii, prin editarea de carti, reviste si pliante in sprijinul unei cat mai bune cunoasteri a normelor de viata crestine si a trecutului de lupta si afirmare a Bisericii noastre"."Ne-am inspirat si ne vom inspira din activitatea dusa pe acest taram de <<Fratia Ortodoxa Romana>>, care a fiintat la Cluj intre anii 1933-1939, sub presedintia profesorului univ. dr. Sextil Puscariu si cu binecuvantarea si ajutorul ierarhilor clujeni din acea vreme, episcopii Nicolae Ivan si Nicolae Colan, dupa ce la Cluj s-a sfintit impresionanta cladire a catedralei", se arata intr-un comunicat de presa al Mitropoliei dat publicitatii ieri."Fratia Ortodoxa Romana" este gandita ca un for de dezbatere publica, ca un mijloc de comunicare cu publicul larg, ca o modalitate de implicare a tuturor la bunul mers al treburilor comunitatii crestine, cu accentul pus pe ideile solidaritatii si moralei crestine, pe sublinierea identitatii noastre in lumea Orientului ortodox si a Occidentului catolic si protestant, pe deschiderile cat mai largi sub raport ecumenic, pentru instaurarea principiilor crestine in bunul mers al societatii de fiecare zi."Suntem convinsi ca numai prin asumarea componentei crestine in viata sociala, politica si culturala a omului secolului al XXI-lea, destinul nostru se poate schimba intr-o mare masura in bine. Un mare scriitor al secolului trecut prezicea secolului nostru o consolidare a spiritualitatii umane pe acest fundament - <<Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc>>. Noi staruim in credinta ca el nu poate sa iasa din marasmul agresiv al modelor si influentelor superficiale decat prin apelul la religiozitate", au subliniat membrii Comitetului de Initiativa.Infiintarea "Fratiei Ortodoxe Romane" se bucura de sprijinul IPS Bartolomeu Anania, mitropolitul Clujului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2008, 20:43:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ar fi frumos sa se reinfiinteze aceasta organizatie in toata tara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2008, 22:59:36
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Daca nu e sub ascultarea Sfantului Sinod, nu e bine!

Propovaduirea in afara Bisericii de catre cresinii mai evlavioasi poate fi facuta oriunde si oricand. Adica in propria familie, la locul de munca, intre prieteni. Daca in jurul tau n-ai reusit sa faci curat nici cu nume pompoase ca Asotiatia Orodoxa Fratia, n-ai sa faci mare lucru.

Pererea mea e ca cine alearga dupa infiintat istitutii noi ortodoxe ca si cand BOR nu ar fi suficienta, parca alerga inconstient dupa dezbinari...

Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2008, 23:50:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu cred ca alearga dupa o unitate a crestinilor ortodocsi impotriva ereziei ecumeniste
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2008, 23:58:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ehee, cati ar vrea sa ne vada divizati, dezbintati, precum a intuit fratele Constantin. Brese exista, dar nu vor spori intru cat Ortodoxia insasi prin natura ei , nu permite divizarea, dezbinarea, pentru ca altfel ea insasi s-ar dizolva si aceasta nu se va -ntampla in vecii vecilor, ci din potriva ea, Ortodoxia,va avea un cuvant greu de spus in viitor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2008, 00:53:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai nu se poate compara organizatia Fratia Ortodoxa cu asociatii gen ASCOR , Oastea Domnului si alte de astea.
Am inteles ca Fratia Ortodoxa exista ca asociatie dinainte de 1900.
Ce stiu este ca parintele Galeriu a fost presedinte de onoare al Fratiei Ortodoxe.


Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2008, 23:48:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Pai nu se poate compara organizatia Fratia Ortodoxa cu asociatii gen ASCOR , Oastea Domnului si alte de astea.
Am inteles ca Fratia Ortodoxa exista ca asociatie dinainte de 1900.
Ce stiu este ca parintele Galeriu a fost presedinte de onoare al Fratiei Ortodoxe.

Nu stiu daca chiar as o fi, dar ASCOR , este mult mai mediatizata, cunoscuta. Dar pana la urmei, urmei, unitatea BOR ne intereseaza, unitate in cadrul care se pot manifesta si aceste asociatii, daca se justifica, prezenta lor in cadrul BOR. Asa , sa infintam , de dragul cuiva o asociatie sau pentru a-si promova imaginea, este fara rost si chiar periculos, dand nastere la speculatii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2008, 01:22:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

ASCOR si Oastea Domnului nu sunt decat niste organizatii sponzorizate de sectari pentru spargerea unitatii BOR.
Ce rost a avut intalnirea aia "Crestinism si yoga" organizata de ASCOR?

Nu asa cu "Fratia Ortodoxa" ...care sper sa fie reinfiintata.
Cu sprijinul PF Daniel la Bucuresti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fratia Pius bmd Biserica Romano-Catolica 83 05.04.2017 01:02:16
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 10:38:39
Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC) dianagroza Generalitati 285 19.03.2011 02:39:40
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 14:19:47
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 20:33:10