Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.09.2008, 00:38:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de lianalook
Iubirea inseamna Dumnezeu. "Sa iubesti aproapele ca pe tine insuti"
Daca il iubesti mai mult decat pe tine insuti, si nu primesti mai nimic inapoi... si suferi, si versi lacrimi... ce inseamna ca Dumnezeu te-a parasit?
Cine poate sa spuna cum sa-ti infranezi iubirea pentru a iubi aproapele ca pe noi insine si nu mai mult? Nu mai mult decat viata noastra.
domnule, n-atzi intzeles porunca aia shi tot vorbitzi aiurea "ca pe noi inshine shi nu mai mult"

poi domnule, pana la porunca aia mult ai de indurat shi nici nu e vorba de egalitate acolo, cu mai mult sau mai putzin, nu e vorba de asha ceva, ci altceva e acolo: "ceea ce ai vrea sa-tzi faca tzie aproapele cand eshti la necaz, la durere, la deznadejde, aia sa le faci tu lor, shi asa sa te comportzi shi sa le faci ceea ce ai vrea sa tzi se faca tzie daca ai fi in cazul lor" aia inseamna ca pe tine insutzi... shi mai inseamna multe dar este o porunca shi mai mare decat aceea din Vechiul Testament dar shi aia din vechiul tesptament daca o aplici incomplet, sau stramb sau intzelegand sa faci alte lucruri in numele ei, atunci te tarashti in desfranare... ca daca ar fi s-o pricepi exact cum e scrisa, atunci inseamna sa nu te iubeshti nici pe tine shi nici pe aproape ci doar pe Dumnezeu shi sa lucrezi shi sa aplici iubirea Lui atat tzie cat shi aproapelui tau, asta inseamna porunca aia mare a vechiului testament citita Mot-a-Mot shi nu cum citesc "unii" deci nu asha cum se straduie s-o aplice in od stramb shi fals... fiindca nu citesc Scriptura... dar exista una shi mai mare ca asta in Noul Testament pe care n-am s-o mai explic ca o sa zica cineva ca ma dau mare... ??? ca oricum shtie toata lumea cum suna ea, cum este scrisa, care ii sunt cuvintele, dar este foarte greu de aplicat, dar nu imposibil, sfintzii au aratat ca e posibil. :)
D-ule vsovi, ca teoretician, imi scot palaria in fata domniei dvs. , dar as-i avea o simpla intrebare, de fapt sunt doua, mii de scuze: 1-cat aplicati in practica din insiruirea nesfarsita a teoriilor expuse si 2- sa ne vorbiti putin despre milostenie , raportat la ceea ce faceti si practic in acest domeniu
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.09.2008, 01:27:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine se lauda cu faptele sale de milostenie, nu mai ia rasplata in cer, caci se considera ca si-a luat-o aici.
Uite, aici se simt lipsurile virtualului: vehiculam cuvinte, nu fapte. Asta nu inseamna ca faptele nu exista, dar din diferite motive nu le putem expune.
Dar iti inteleg nerabdarea, Cristian, caci am resimtit-o si eu de multe ori.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.09.2008, 08:42:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cine se lauda cu faptele sale de milostenie, nu mai ia rasplata in cer, caci se considera ca si-a luat-o aici.
Uite, aici se simt lipsurile virtualului: vehiculam cuvinte, nu fapte. Asta nu inseamna ca faptele nu exista, dar din diferite motive nu le putem expune.
Dar iti inteleg nerabdarea, Cristian, caci am resimtit-o si eu de multe ori.
Anca draga crede-ma nu-i chiar asa. Aici nu-i vorba de lauda sau alte cele. Ne pierdem prea mult in cuvinte, iar cuvintele nu salveaza vieti, nu tin loc de foame, de acoperamant , nu salveaza suflete la limita disperarii. E usor a sta in fata calculatorului, comod si a tine "predici"virtuale , cand altii plang, se agata de viata cu disperare. Concret :de ce intoarcem spatele Madalinei ? Rasplata la ceruri cum spui ,draga mea Anca, vom lua in primul rand dupa faptele noastre. A ne ascunde sub paravanul anonimatului si a unei smerenii, gresit intelese, nu-i cu nimic de folos , ci din potriva. Anca draga, sunt suflete care plang, disperate, care implora ajutor, care ne cer ceva concret din partea noastra. Este multa, multa disperare si suferinta in jurul nostru. Nu putem sta pasivi si nepasatori in fata calculatorului , tastand idei, teorii si dand doar citate. Sa dam noi insine exemple concrete si-ti spun eu, cu toata convingerea ca Dumnezeu nu ne va judeca in rau pentru asta. Dumnezeirea este cu mult mai mult, decat cred unii si altii, deasupra tuturor logicilor omenesti desarte si trecatoare. Hristos nu ne-a dat pilde intru mandri Sa , draga Anca, si avem obligatia la randu-ne sa dam pilde, exemple concrete intru credinta noastra, in iubirea aproapelui nostru. Mantuirea nu prin vorbe ne-o vom "castiga", ci prin faptele noastre, ce vor fi vadite la dreapta judecata. Milostenia va fi unul di principalele elemente , ce cu greu va atarna in balanta judecatii finale. Nu o facem cu gandul, meschin, ca asa trebui facuta, sau pentru fala, pentru ca atunci degeaba o facem. Milostenia se face din suflet, cu multa iubire, dand exemplu de urmat, pentru cei in nepasare si in nesimtire. Credinta este vie, este viata insasi , este viata intru Hristos, a Dumnezeului celui viu si neschimbat in vecii vecilor. Amin ! ( deci concret :de ce intoarcem spatele Madalinei? De ce-i spulberam visul de a scapa de handicapul ei . DE CE ? DE CE NE PIERDEM DE SUFERINTELE CELOR DIN JUR. DE CE? )
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.09.2008, 10:26:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, subscriu celor spuse de tine si as vrea sa adaug un exemplu al irlandezilor: pentru ca luptatorii lor pentru independenta aveau nevoie de bani, oamenii dadeau banii lor alocati mesei de seara si tineau post. Putem renunta si noi la o mica placere si in schimb sa ajutam cu acei bani, pe cei care au nevoie de ajutorul nostru.

In privinta Madalinei, chiar daca nu ii scriu asa de multi, am speranta, ca multi vor ajuta din putinul lor, ca suma sa se intregeasca. Aruncam bani cu usurinta; sa-i dam si pentru un scop nobil.
Il rog pe Dumnezeu s-o ajute pe Madalina sa-si faca operatia.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.09.2008, 20:56:20
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Despre ce necaz al Mădălinei scrieti, rogu-vă?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.09.2008, 22:29:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cazul Madalinei se poate citi la sectia "Umanitare".
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.09.2008, 05:17:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Porunca de a ne iubi unii pe altii, imi porunceste si mie si tie si tuturor , a ne accepta , in iubire unii pe altii, caci doar acceptarea, simpla acceptare, cu scrasnet de dinti, nu-i iubire , Ovidiu ! Eu nu-ti accept, cuvantul si fatarnicia ! Dar oare crezi ca te urasc sau scot scrasnet de dinti ? Nu ! Vreau sa_ntelegi ca , iubirea este cel mai palpabil cuvant dintre toate cuvintele rostuite. Iubirea se cere nu rostuita ci faptuita in faptele concrete de zi cu zi. Ca tot veni vorba de fapte concrete, pe mine asta ma doare ca am rupt , iubirea din contextul ei cel adevarat , am rupt-o de practica. Iubirea este si are acest, bine meritat, privilegiu de a fi prima in toata Creatia Lui Dumnezeu, Creatie, bazata pe insasi iubire, multa iubire, o iubire continuua si nesecata. Obligatia noastra e sa traim in iubire! Daruind celui in nevoi si suferinta e semn de iubire. Unul din semne, caci , multe semne si fapte cere iubirea. Iubirea nu-i teorie, ea este fapta continua , stare normalitatii, a firescului. Ei vezi tu Ovidiu , trebui sa te afli continuu in starea asta nu numai atunci cand se deschide un topic pe aceasta tema. Cel mai de pret topic ,unde iubirea este in starea ei, este cel numit asa de simplu si frumos UMANitare ! UMAN ! Atat de simplu. . . .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.09.2008, 08:30:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Porunca de a ne iubi unii pe altii, imi porunceste si mie si tie si tuturor , a ne accepta , in iubire unii pe altii, caci doar acceptarea, simpla acceptare, cu scrasnet de dinti, nu-i iubire , Ovidiu ! Eu nu-ti accept, cuvantul si fatarnicia ! Dar oare crezi ca te urasc sau scot scrasnet de dinti ? Nu ! Vreau sa_ntelegi ca , iubirea este cel mai palpabil cuvant dintre toate cuvintele rostuite. Iubirea se cere nu rostuita ci faptuita in faptele concrete de zi cu zi. Ca tot veni vorba de fapte concrete, pe mine asta ma doare ca am rupt , iubirea din contextul ei cel adevarat , am rupt-o de practica. Iubirea este si are acest, bine meritat, privilegiu de a fi prima in toata Creatia Lui Dumnezeu, Creatie, bazata pe insasi iubire, multa iubire, o iubire continuua si nesecata. Obligatia noastra e sa traim in iubire! Daruind celui in nevoi si suferinta e semn de iubire. Unul din semne, caci , multe semne si fapte cere iubirea. Iubirea nu-i teorie, ea este fapta continua , stare normalitatii, a firescului. Ei vezi tu Ovidiu , trebui sa te afli continuu in starea asta nu numai atunci cand se deschide un topic pe aceasta tema. Cel mai de pret topic ,unde iubirea este in starea ei, este cel numit asa de simplu si frumos UMANitare ! UMAN ! Atat de simplu. . . .
"Eu nu-ti accept, cuvantul si fatarnicia !"

eu ma stradui sa tzi-o accept...

shi ca o completare daca tot m-ai intrebat de milostenie...

dudul este defapt numit in scriptura SICOMOR... un termen foarte frumos shi prin el se intzelege shi mai bine ce i-a cerut Hristos lui Zaheu:

"Da-te jos ca astazi s-a facut mantuire casei tale"... "ca shi el este un fiu al lui Avraam"... multzi citesc, putzini pricep shi niciunul nu aplica....

Dumnezeu are intai teoria cea sfanta shi apoi faptuieshte caci nimic nu face fara ca sa fii dat/scris prin proorocii Sai pentru poprul Sau... shi nimic altceva nu face decat ceea ce a fost trimis de catre Tatal...

deci sa nu ne inshelam cu dragostea caci in om salashluieshte slava de la oameni neintzeleasa shi neluata in seama shi dulceatza care se datoreaza pacatelor shi patimilor care salashluieshte in om neintzeleasa shi neluata in seama ca trandavia, lenea este unita cu iubirea de sine ingamfata fiindca ne credem iubitori shi credincioshi... ca suntem ca sfintzishorii cei vrednici shi farisei shi iata ca desfranatele shi vameshii au intrat inaintea noastra pentru ca s-au pocait, au urmat shi s-au indreptat prin mila lui Dumnezeu....

shtiu ca ai vrea sa tac, dar n-am so fac chiar daca pentru dumneata tacerea este sinonima cu dragostea,

pentru mine sinonim cu dragostea este sa nu vorbeshti in deshert caci duhurile surde shi mute Hristos le-a scos din oameni.... dar "nu va bucuratzi ca duhurile rele se supun voua" ci bucuratzi-va ca Dumnezeu a socotit sa dea bunavoirea Sa celor mici, copiilor shi celor smeritzi shi nu intzeleptzilor sau carturarilor...

"Mustrarea invinge dar nu convinge" parintele pr. Arsenie Boca

shtiu ca te-a deranjat caci daca mustri pe cineva atunci trebuie sa te ashteptzi ca s-ar putea chiar sa moara, cum a patzit Petru cand a mustrat pe cei ce au vrut sa inshele pe creshtini pastrandu-shi o parte pentru ei in ascuns... deci cum poate invinge mustrarea?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.09.2008, 16:25:59
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Pot fi considerati vrăjmasi experimentatorii veseli de la Geneva? Iată, concret, cum eu - ocupat cu hîrtogăraia de la început de an scolar cum sînt - ignor acest eveniment mediatic. Păcătuiesc, oare? Ce recomandări pot face oamenii mai atasati bisericii în privința respectivilor oameni de stiintă (dacă banii cheltuiti pentru experimentele în cauză ar fi luat calea tărilor lumii a treia consider că era mai bine!)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.09.2008, 17:18:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Pot fi considerati vrăjmasi experimentatorii veseli de la Geneva? Iată, concret, cum eu - ocupat cu hîrtogăraia de la început de an scolar cum sînt - ignor acest eveniment mediatic. Păcătuiesc, oare? Ce recomandări pot face oamenii mai atasati bisericii în privința respectivilor oameni de stiintă (dacă banii cheltuiti pentru experimentele în cauză ar fi luat calea tărilor lumii a treia consider că era mai bine!)
O, dragaul meu Mihai, cate si cate fonduri se risipesc aiurea ! Discrepantele in asta lume , sunt uriase, o lume a imbuibatilor si a celor truditori si-nfometati de cei nestaui, robi ai celor pur materiale. Cei de la Geneva , nu stiu de sunt vrajmasi ei insasi, dar sunt condusi in a lor experiment de diavol. Stinta diavoleasca, cea distructiva , indreptata impotriva Creatiei, o imitiatie hidoasa si de prost gust, a Dumnezeirii. Multe au fost si vor mai fi in acest sens, cum a fost si clonare, inarmarea spatiului extraterestru si alte cele. Sfarsitul lumii nu va fi in nici un caz , decat la a doua venire a Lui Hristos si dreapta judecata. Sa avem nadejdie si sa ne rugam neancetat , ca la toate cele rele ce vor veni, sa rezistam intru tarie si mentinerea unitatii Bisericii noastre ORTODOXE. DOAMNE AJUTA !+
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea vrajmasilor costel Generalitati 13 14.10.2011 07:28:13
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor proaspeti Intrebari utilizatori 0 03.10.2010 16:10:21