Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 28.03.2014, 09:46:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cuvânt din Pateric despre cum este sufletul omului

Într-o cetate era o femeie frumoasă care avea mulți ibovnici; venind la ea un boier, i-a zis: „promite-mi că îmi vei fi fidelă și eu te voi lua de soție”. Iar ea a promis. Așa că boierul a dus-o la conacul lui. Iar ibovnicii ei căutând-o ziceau: „cutare boier a luat-o la casa lui. Dacă vom merge la ușa lui și va afla, ne va pedepsi; deci haideți pe după casă să-i fluierăm ei iar ea, cunoscând glasul fluierăturii, se va pogorî la noi; astfel noi vom fi nevinovați…” Însă ea auzind fluieratura și-a astupat urechile și s-a încuiat în cămara cea mai dinăuntru a casei.

Femeia păcătoasă este sufletul; ibovnicii ei sunt patimile iar boierul este Hristos; casa cea mai dinăuntru este lăcașul cel veșnic, iar cei ce îi fluieră ei sunt viclenii draci. Neascultându-i, omul înțelept aleargă către Domnul.

Sursa: Patericul egiptean, Avva Ioan Colov

http://sfantulmunteathos.wordpress.com/
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 28.03.2014, 21:34:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Minunate cuvinte. Să tot citești...

Un cuvînt al Sfîntului Ioan Gură de Aur:

"De aceea, vă rog, să citim cu multă rîvnă Dumnezeieștile Scripturi. Dacă vom citi des cele scrise în ele, ne vom îmbogăți și cunoștințele. Este cu neputință să rămîi fără de folos cînd citești cu rîvnă și mult dor Dumnezeieștile cuvinte. Cînd luăm deci în mînă Sfînta Scriptură, să ne încordăm mintea, să ne adunăm gîndurile, și să alungăm din suflet orice gînd lumesc. Așa să citim Scripturile! Cu multă evlavie, cu multă luare-aminte." - Sfîntul Ioan Gură de Aur, Omilii la Facere, Omilia 35.

Bucurii de la citirea Sfintelor Scripturi.
Se pare ca aceste mesaje, cuprinzand citate din Sfintii Parinti, cad greu in stomacele unora de pe aici, de vreme ce cel, care a citat, Daniel_ortodox, a fost banat.
Unul ca acesta cu usurinta e banat; dar altii, care sunt sarcastici si jignesc, au voie sa continue cu acest stil, nestingheriti; nu numai nestingheriti, dar sunt si incurajati. Ce vremuri am ajuns sa traim!
Suntem in Post si ma doare sufletul sa vad asa lucruri petrecându-se pe Forumul Crestin-Ortodox.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 28.03.2014, 22:38:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Se pare ca aceste mesaje, cuprinzand citate din Sfintii Parinti, cad greu in stomacele unora de pe aici, de vreme ce cel, care a citat, Daniel_ortodox, a fost banat.
Unul ca acesta cu usurinta e banat; dar altii, care sunt sarcastici si jignesc, au voie sa continue cu acest stil, nestingheriti; nu numai nestingheriti, dar sunt si incurajati. Ce vremuri am ajuns sa traim!
Suntem in Post si ma doare sufletul sa vad asa lucruri petrecându-se pe Forumul Crestin-Ortodox.
Stiu la cine la va referiti si ii cunosc destul de bine pe acei oameni(nu personal)dar de aici,de zi cu zi...
In timp,am reusit sa prind omul si dincolo de ecran,fie ca am discutat pe langa subiectul topicului fie ca am discutat pe privat;toti sunt oameni frumosi - nu as putea sa spun nimic rau despre nimeni de pe forum. Ca mai sunt discutii pe langa opinii diferite,asta va exista intotdeauna si chiar sunt contructive.
Important este sa nu luam totul atat de serios cand vine vorba de noi insine,sa stim sa trecem cu vederea ,sa fim mai relaxati.
Si eu am avut un singur incident cu Cezar Ioan,care intr-o faza mai proasta m-a facut proasta :)
M-am suparat si eu la randul meu si l-am improscat cand de fapt trebuia sa fiu mai calma,daca asta este opinia omului despre mine ce pot sa-i fac? La ce bun sa ma supar?
Zilele trecute in urma discutiei cu o ruda mai cu problem,m-am ales cu eticheta de"parsiva"...I-am multumit si nu m-am suparat,ba chiar I-am zis ca sa fii parsiv este o adevarata calitate in ziua de azi.
Oamenii ne pot vedea diferit in momentele noastre proaste sau mai putin bune;daca am exersa mai mult smerenia nu ne-am mai supara atat cand cineva ne-ar jigni sau ni se adreseaza sarcastic pt ca nu ne atinge orgoliul.
Nu doresc sa sugerez ca dvs nu ati fi smerita,dvs va cunoasteti ...

De multe ori cand privesc la replicile dintre dvs si cei care"va necajesc"ma intreb de ce nu renuntati dvs prima :) banuiesc ca daca nu s-ar mai alimenta rezervorul de discutii nici aceia nu ar mai reveni cu replici si mai usturatoare.
Nu intotdeauna cel mai slab renunta :)


In alta ordine de idei,imi pare rau ca l-au banat pe Daniel(vorbea dansul cam mult si se inflacara prea tare dar nu facea rau),cum de altfel imi pare rau si pt Cezar;tot mai sper sa revina ei sub alta forma!
Numai bine tuturor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 29.03.2014, 00:04:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiu la cine la va referiti si ii cunosc destul de bine pe acei oameni(nu personal)dar de aici,de zi cu zi...
In timp,am reusit sa prind omul si dincolo de ecran,fie ca am discutat pe langa subiectul topicului fie ca am discutat pe privat;toti sunt oameni frumosi - nu as putea sa spun nimic rau despre nimeni de pe forum. Ca mai sunt discutii pe langa opinii diferite,asta va exista intotdeauna si chiar sunt contructive.
Important este sa nu luam totul atat de serios cand vine vorba de noi insine,sa stim sa trecem cu vederea ,sa fim mai relaxati.
Si eu am avut un singur incident cu Cezar Ioan,care intr-o faza mai proasta m-a facut proasta :)
M-am suparat si eu la randul meu si l-am improscat cand de fapt trebuia sa fiu mai calma,daca asta este opinia omului despre mine ce pot sa-i fac? La ce bun sa ma supar?
Zilele trecute in urma discutiei cu o ruda mai cu problem,m-am ales cu eticheta de"parsiva"...I-am multumit si nu m-am suparat,ba chiar I-am zis ca sa fii parsiv este o adevarata calitate in ziua de azi.
Oamenii ne pot vedea diferit in momentele noastre proaste sau mai putin bune;daca am exersa mai mult smerenia nu ne-am mai supara atat cand cineva ne-ar jigni sau ni se adreseaza sarcastic pt ca nu ne atinge orgoliul.
Nu doresc sa sugerez ca dvs nu ati fi smerita,dvs va cunoasteti ...

De multe ori cand privesc la replicile dintre dvs si cei care"va necajesc"ma intreb de ce nu renuntati dvs prima :) banuiesc ca daca nu s-ar mai alimenta rezervorul de discutii nici aceia nu ar mai reveni cu replici si mai usturatoare.
Nu intotdeauna cel mai slab renunta :)


In alta ordine de idei,imi pare rau ca l-au banat pe Daniel(vorbea dansul cam mult si se inflacara prea tare dar nu facea rau),cum de altfel imi pare rau si pt Cezar;tot mai sper sa revina ei sub alta forma!
Numai bine tuturor.
Multumesc, Yasmina, pentru acest raspuns; nu m-am asteptat sa il primesc atat de repede si mai ales atat de amplu!.
Din punctul meu de vedere, noi aici facem un schimb de idei, nimic altceva. Iar dupa mine "a fi prost" este egal cu "a nu te descurca acceptabil intr-o anumita situatie", si nu este egal cu "a fi idiot", caci facem prost si pe cineva care este inteligent, dar nu se ridica la asteptarile noastre si ne dezamageste intr-o anumita situatie. Deci, in final, este vorba de o diferenta de opinie, nimic altceva. De ce sa ma supar, ca altii au alta opinie?!? La mine este deformatie profesionala, daca pot spune asa, de a veni cu argumente, care sa sustina parerea enuntata de mine. Consider, ca o problema trebuie analizata in mod exhaustiv - ma rog, in masura in care ne sta in putinta! - Iata deci, de unde insistenta mea. Nu sunt obligata sa accept din oficiu un alt punct de vedere, atata timp cat pot veni cu contra-argumente. A asculta si contra-argumentele celorlalti face parte din comunicare; din pacate insa, in loc de argumente, unii servesc injurii; ori injuriile nu sunt argumente, ci sunt doar dovada lipsei de argumente.

In rest, ma bucur ca si tie iti pare rau de banarea lui Daniel. Limbajul lui, intalnit mai mult in cartile de teologie, nu a placut unora. Ce sa-i faci?!? Nu gandim cu totii la fel si nu ne plac aceleasi lucruri. Dar, sa acceptam lumea cum este, caci nu o putem schimba. Dezamagirea mea este aceea ca nici macar in aceasta nisha, numita Forumul crestin-ortodox, se intampla aceste respingeri a celor cu gandire ortodoxa.

Iar in ceea ce priveste smerenia mea, Yasmina, inca nu am ajuns atat de departe; dar sper, sa o obtin din mila lui Dumnezeu, ca eu singura sunt neputincioasa.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 29.03.2014, 03:25:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Daniel_Ortodox nu a fost banat ptr postarea de pe acest topic, sau pentru limbajul teologic.
Ci pentru limbajul deplasat din postarea #290 de pe topicul "Calea către mântuire".
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...231#post554231
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 29.03.2014, 08:57:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Daniel_Ortodox nu a fost banat ptr postarea de pe acest topic, sau pentru limbajul teologic.
Ci pentru limbajul deplasat din postarea #290 de pe topicul "Calea către mântuire".
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...231#post554231
Wow,un mesaj vulcanic cum nu am mai vazut de mult pe forum;banuiesc ca cei ca in ziua respectiva a uitat ca se afla in post :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 30.03.2014, 00:47:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit apropos de smerenie

Un frate s-a dus la avva Macarie Egipteanul și i-a zis: avvo, spune-mi cuvânt să mă mântuiesc! Și i-a zis bătrânul: du-te la mormânt și ocărăște morții! Deci ducându-se fratele a ocărât și a azvârlit cu pietre și venind a vestit bătrânului. Și l-a întrebat bătrânul: nimic nu ți-au grăit? Iar el a răspuns: nu. I-a zis lui bătrânul: du-te și mâine și – de data asta – îi slăvește! Deci mergând fratele, i-a slăvit zicând: apostolilor, sfinților și drepților! Și întorcându-se la bătrân i-a zis: i-am slăvit. Și l-a întrebat bătrânul: nimic nu ți-au răspuns? A zis fratele: nu. I-a zis lui bătrânul: știi cu câte i-ai necinstit și nimic nu ți-au răspuns? Și cu câte i-ai slăvit și nimic nu ți-au grăit? Așa și tu, dacă voiești să te mântuiești fă-te mort; nici nedreptatea oamenilor, nici lauda lor să nu le socotești; ca cei morți să fii și poți să te mântuiești. (Pateric, Avva Macarie)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 31.03.2014, 01:30:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Un frate s-a dus la avva Macarie Egipteanul și i-a zis: avvo, spune-mi cuvânt să mă mântuiesc! Și i-a zis bătrânul: du-te la mormânt și ocărăște morții! Deci ducându-se fratele a ocărât și a azvârlit cu pietre și venind a vestit bătrânului. Și l-a întrebat bătrânul: nimic nu ți-au grăit? Iar el a răspuns: nu. I-a zis lui bătrânul: du-te și mâine și – de data asta – îi slăvește! Deci mergând fratele, i-a slăvit zicând: apostolilor, sfinților și drepților! Și întorcându-se la bătrân i-a zis: i-am slăvit. Și l-a întrebat bătrânul: nimic nu ți-au răspuns? A zis fratele: nu. I-a zis lui bătrânul: știi cu câte i-ai necinstit și nimic nu ți-au răspuns? Și cu câte i-ai slăvit și nimic nu ți-au grăit? Așa și tu, dacă voiești să te mântuiești fă-te mort; nici nedreptatea oamenilor, nici lauda lor să nu le socotești; ca cei morți să fii și poți să te mântuiești. (Pateric, Avva Macarie)
Amin!
Multumim, Yasmina, pentru acest cuvant intelept, din care avem cu totii de invatat, daca vrem sa ne mantuim.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 31.03.2014, 22:33:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Despre smerenie și dreapta socoteală cu Părintele Sofian Boghiu

- Unii Sfinti Părinti consideră că vârful virtutilor ar fi dreapta socoteală. Aceasta si pentru că o smerenie înteleasă gresit se poate transforma într-o lipsă totală de atitudine. Ce ne puteti spune?

- Sfântul Siluan Athonitul ne îndeamnă să ne apropiem de această idee a Sfintilor Părinti, care se găseste si în Filocalie: aceea a dreptei socoteli. Dreapta socoteală sau echilibrul în viata noastră înseamnă a merge pe o cale dumnezeiască, pe calea de mijloc. Acest echilibru al vietii să-l avem totdeauna în fata noastră. Pentru că se întâmplă să fie abateri la stânga sau la dreapta. Cineva care este evlavios si doreste să facă voia lui Dumnezeu si să plinească poruncile se angajează în post, în rugăciune, în milostenie, în asprimea vietii si este foarte bine. Dar să meargă pe o cale echilibrată.

http://corortodox.blogspot.com/2010/...si-despre.html
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 10.04.2014, 05:27:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit de la părintele Porfirie citire

"O prea mare tristețe și supărare nu sunt de la Dumnezeu, ci capcană a diavolului."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03