Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 09:45:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Mă bucur și mereu mă voi bucura"

"Mă bucur și mereu mă voi bucura" , este concluzia la care a ajuns Sfântul Apostol Pavel după lungile și grelele suferințe. Sfinții Părinți au accentuat în Învățăturile lor că , invidiile, dușmăniile, primejdile , intrigile, precum nimic din toate acestea nu pot întrista un suflet mare și înțelept. De ce ? Pentru că bucuria, bucuria adevărată nu se consumă în interiorul tău, ci ea se trăiește împreună cu cei de lângă tine, iar atunci când ei prietenii, nu îți împărtășesc bucuria, totul parcă se ruinează. Spunea cineva odată atât și atât de înțelept și adevărat : " O bucurie neîmpărtășită este, de fapt , un pas către tristețe. Probabil că mulți din noi am trecut prin astfel de momente de tristețe inexplicabile pentru moment. Revenirea noastra a fost tocmai împărtășirea bucuriilor celor din jur, prietenilor noștri, atâția câți au mai rămas . De menționat că bucuria de care vorbește Apostolul este însă un sentiment constant, care nu oscilează în funcție de atitudinea celor din jur, aș zice că este mai mult decât o trăire, este de fapt o atitudine. Bucuria Sfântului Pavel este slujirea Mântuitorului și nădejdea mântuirii, o slujire și o nădejde ce ar trebui să ne însoțească și pe noi, cu adevărat, până în ultima clipă . În fond nu aceasta este sensul credinței noastre ? Cu siguranță că da ! . Siguranța drumului pe care merge și credința în Dumnezeu fac din Sfântul Pavel unul dintre cei mai optimiști oameni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2009, 18:39:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce diferite intelesuri poate avea aceasta pocainta ! ! !
Unii inteleg prin pocainta sa sa-i indeparteze si sa-i ponegreasca pe cei pacatosi, altii inteleg sa zvarle de langa ei copii creeati din pacat,altii inteleg sa-si scrajeleasca din propria carne pentru a simti inconfundabila durere trupeasca. Altii inteleg pocainta prin retragere si sihastrie, prin nevointe si dedicatie sublima, alti oameni inteleg pocainta prin lacrimi si durerea apasarii peste sine, prin nerepetarea greselii. Dar, ce inseamna greseala, pana la urma ?
Mai ales in zilele noastre, greseala a capatat sensuri cat mai relative, adaptandu-se dupa principiile individuale, dar si generale ale oamenilor.
Am ajuns in stadiul in care sa nu prea inteleg sensul lepadarii de sine, a lepadarii de cele lumesti, a departarii de placerile lumesti, si aceasta, datorita unor factori psihologici foarte puternici care mi-a influientat viata.
Cum adica sa ne lepadam de sine, cum adica sa ne lepadam de cele lumesti, cand acestea ne insufletesc existenta insasi. Creierul este cel mai de temut dusman al omului, daca-l privezi de activitatea diferitelor lucruri cotidiene, a diferitelor bucurii sociale, a diferitelor simtiri satisfacatoare si vise inaltatoare, acesta va crea cu siguranta cel mai cumplit si mai complex razboi cu sine. Din lipsa de stimuli fizici, sentimentali, el v-a nascoci cele mai terifiante cai spre autodistrugere, tocmai pentru ca placerea aceasta lumeasca si detestata de presupusa spiritualitate, ii da creierului viata si duhului un sens.
Intr-o emisiune despre razboiul din Irak, spunea un comandant al armatei americane ca cel mai greu lucru al misiunii soldatilor, nu a fost misiunea militara in sine, ci plictiseala. Irak fiind o tara musulmana, li se interziceau soldatilor sa asculte muzica si sa primeasca reviste sexy, lucru pe care, de fapt si-l doreau pentru timpul liber. Astfel, comandantul lor a trebuit sa lupte foarte mult cu mentinerea soldatilor pe pozitie, sanatosi mental, fiindca spunea dansul ;" trebuie sa feresti oamenii de plictiseala, caci risca sa devina constienti de propriile temeri si sa nu mai dea randament ". Foarte, foarte bine spus ! Lipsindu-ne de micile placeri ale vietii, de micile carari spre care alergam zilnic, ca bezmeticii, carari banale ce par a nu duce nicaieri, riscam sa devenim mult prea constienti de propriile temeri, astfel incat sa ajungem imuni la acele placeri, dar foarte activi la autodistrugere si denigrarea propriului sens lumesc.
Pana la urma, toate aceste lucruri lumesti ne pot defini principiile, fara ele principiile de care pretindem ca ne agatam nu au valoare. Sunt ca niste ecuatii in care trebuie sa existe obligatoriu mai multi termeni pentru a fi rezolvata. Imi plac ecuatiile fiindca imi place misterul, imi place misterul fiindca el ma face sa cred ca dincolo de viata exista speranta.
Bucuria trebuie sa ne defineasca, ca si fiinte atat de complexe si privilegiate de divinitate prin rationament, mai mult decat tristetea, exact cum spunea Cristi. Trebuie sa putem face din lucruri trecatoare, bucurii trecatoare, din lacrimi indurerate, lacrimi nadajduitoare, din resentimente, simtiri atat de fine si frumoase ale omeniei. Pocainta trebuie sa imbrace straiele binefacatoare ale unei vieti mai bune, ale unui suflet mai bun, nu ale unor fiinte crispate si ingreunate de o doctrina incerta.
Spunea cineva odata; "pacat este ceea ce intuneca sufletul, ceea ce se opune bucuriei..."Bine-nteles, din punct de vedere crestinesc, ar putea fi interpretabil, dar un om profund poate sa inteleaga mult mai bine veridicitatea acestor cuvinte care tin mai degraba de constiinta decat de aparenta, aparenta atator prejudecati.
Trebuie sa fim fericiti....indiferent in ce credem, asta este si cheia spre a mai avea puterea sa credem ceva.
Scuze !...m-am intins prea mult cu scrisul...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2009, 19:28:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ory, obiectivul ascezei nu este golirea de sine ci umplerea de Dumnezeu. Pentru aceasta, ascetul cauta sa renunte la orice se pune între el si Dumnezeu.

Nici urmarea propriilor dorinte nici asceza în sine nu sunt sanatoase.

Daca îti traiesti viata, asa cum îndemni, treptat sufletul se goleste de capacitatea de a fi fericit, poate ca si facultatile sufletesti, ratiunea si simturile, slabesc în acuitatea lor pentru ca spiritul se transforma în lucrurile pe care le consuma. Consumi materie, te materializezi.

Evanghelia vorbeste de lepadarea de sine, de luarea crucii, umblarea pe calea strâmta si atrage atentia ca alternativa este pierzarea. Dar toate acestea nu trebuie facute oricum. Daca renuntam la ceva fara a înlocui cu nimic, se întâmpla ce spui tu. Dar daca renunti numai la lucrurile care te împiedica sa fii în rugaciune, atunci viata ta îsi gaseste un echilibru mai bun pentru ca scapi de oscilatiile între bucurie si angoasa specifice vietii de urmare a propriilor placeri.



Citat:
Lipsindu-ne de micile placeri ale vietii, de micile carari spre care alergam zilnic, ca bezmeticii, carari banale ce par a nu duce nicaieri, riscam sa devenim mult prea constienti de propriile temeri, astfel incat sa ajungem imuni la acele placeri, dar foarte activi la autodistrugere si denigrarea propriului sens lumesc.
Iata ca ai intuit ceva adevarat: oprirea din zburdarea lumeasca aduce o adunare a mintii, a regasire de sine care e mai de pret ca orice, dupa cuvântul Mântuitorului (Ce-i va folosi omului sa câstige lumea daca-si pierde sufletul?).

În aceasta stare de trezvie, de control al propriei fiinte, Duhul Sfânt poate aduce în memorie pacatele din trecut, nu doar sub forma fizica sub care s-au petrecut ci mai ales în sensul gândurilor si deciziilor, sensul miscarilor inimii, calcarea de constiinta prin care sufletul nostru a murit putin câte putin cu fiecare pacat. Pocainta nu e lucrata de om ci de Duhul Sfânt în cei ce petrec în trezvie si El nu poate lucra în cei ce zburda fiindca mintea acelora e mereu plina de gânduri si preocupari lumesti.


Îndemnurile la a fi fericiti din evanghelii si epistole nu sunt niste porunci. Sfântul Pavel vorbea de fericirea pe care o simte cel care împlineste poruncile Domnului si care este aceeasi cu fericirea din vesnicie, fiindca viata de acum este începutul vesniciei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2009, 08:26:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Apostol Pavel a fost, este și rămâne un exemplu de optimism

Așa cum am arătat și la începutul acestui topic, siguranța drumului pe care merge și credința în Dumnezeu fac din Sfântul Apostol Pavel unul dintre cei mai optimiști oameni.
Nici umbră de îndoială, nu își pune întrebări când suferă , privește cu detașare când este lăudat. De fapt, a ști că fiecare încercare îți este spre mântuire este dătător de nădejde. Atunci când ni se spune că cel mai rău la gust medicament este necesar pentru vindecare îl primim cu plăcere. Încercarea are acel gust amar, iar atunci când apare trebuie să o acceptăm ca pe un tratament, sau să învățăm pe cât putem acest lucru, să nu fim pe cât posibil niște bolnavi îndărătnici .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2009, 08:46:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

In viata fiecarui sfant (cazul de fata, Sfantul Pavel) exista un moment anume, o intalnire de nedescris cu Dumnezeu, iar aceasta nu mai poate fi uitata toata viata. Abia dupa acea intalnire, omul nu mai poate uita dragostea lui Dumnezeu, indiferent de cele prin care este randuit sa treaca.

Sfantul Siluan Athonitul spune neincetat: "Cel ce a simtit dragostea lui Dumnezeu sau prezenta Duhului Sfant in el, acela nu-L mai poate uita niciodata si nemangaiat se va simti alaturi de orice, in afara de Dumnezeu."

Apostolul Pavel L-a intalnit pe Hristos. Sfantul Siluan L-a intalnit pe Hristos. Fiecare sfant L-a intalnit pe Hristos, in mod vizibil sau in inima lui. Pana la aceasta intalnire, omul poate cadea usor prada indoielilor, slabiciunilor si oboselii.

Cunosc pe cineva care a scris niste foi.
In ele scrie: "La un moment dat, rugaciunea mi s'a oprit brusc. Am zis: Aici erai, Doamne!" Din acel moment, si dintr'altul de mai inainte, acel om nu si'a mai putut reveni din dragostea de Dumnezeu si dintr'o bucurie neincetata.

Abia intalnirea constienta cu Dumnezeu aduce cu sine bucuria neincetata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2009, 12:44:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit < Filipeni 1, 13-20 >

"În așa fel că lanțurile mele, pentru Hristos, au ajuns cunoscute în tot pretoriul și tuturor celorlalți ; și cei mai mulți dintre frații întru Domnul, îmbărbătați prin lanțurile mele, au mai multă îndrăzneală să propovăduiască fără teamă cuvântul lui Dumnezeu. Unii , e drept , vestesc pe Hristos din pizmă și din duh de ceartă, alții însă din bunăvoință. Unii o fac din iubire , știind că stau aici pentru apărarea Evangheliei ; ceilalți însă - din zavistie - vestesc pe Hristos, nu cu gânduri curate, ci socotind să-mi sporească necazul în lanțurile mele. Da ce este ? Nimic altceva decât că, în tot chipul , fie din fățărie , fie în adevăr , Hristos se propovăduiește și întru aceasta mă bucur și mereu mă voi bucura . Căci știu că aceasta îmi va fi mie spre mântuire, prin rugăciunile voastre și cu ajutorul Duhului lui Iisus Hristos, după așteptarea și nădejdea mea că întru nimic nu voi fi rușinat, ci , întru toată îndrăzneala, precum totdeauna, așa și acum, Hristos va fi preaslăvit în trupul meu, fie în viață, fie prin moarte".
Bucuria Sfântului Pavel este slujirea Mântuitorului și nădejdea Mântuirii. În fond baza credinței noastre Ortodoxe : slujirea lui Hristos și nădejdea Mântuirii noastre. Așa să ne ajute Dumnezeu și un Post Binecuvântat ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2009, 22:23:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce diferite intelesuri poate avea aceasta pocainta ! ! !
Unii inteleg prin pocainta sa sa-i indeparteze si sa-i ponegreasca pe cei pacatosi, altii inteleg sa zvarle de langa ei copii creeati din pacat,altii inteleg sa-si scrajeleasca din propria carne pentru a simti inconfundabila durere trupeasca. Altii inteleg pocainta prin retragere si sihastrie, prin nevointe si dedicatie sublima, alti oameni inteleg pocainta prin lacrimi si durerea apasarii peste sine, prin nerepetarea greselii. Dar, ce inseamna greseala, pana la urma ?
Mai ales in zilele noastre, greseala a capatat sensuri cat mai relative, adaptandu-se dupa principiile individuale, dar si generale ale oamenilor.
Am ajuns in stadiul in care sa nu prea inteleg sensul lepadarii de sine, a lepadarii de cele lumesti, a departarii de placerile lumesti, si aceasta, datorita unor factori psihologici foarte puternici care mi-a influientat viata.
Cum adica sa ne lepadam de sine, cum adica sa ne lepadam de cele lumesti, cand acestea ne insufletesc existenta insasi. Creierul este cel mai de temut dusman al omului, daca-l privezi de activitatea diferitelor lucruri cotidiene, a diferitelor bucurii sociale, a diferitelor simtiri satisfacatoare si vise inaltatoare, acesta va crea cu siguranta cel mai cumplit si mai complex razboi cu sine. Din lipsa de stimuli fizici, sentimentali, el v-a nascoci cele mai terifiante cai spre autodistrugere, tocmai pentru ca placerea aceasta lumeasca si detestata de presupusa spiritualitate, ii da creierului viata si duhului un sens.
Intr-o emisiune despre razboiul din Irak, spunea un comandant al armatei americane ca cel mai greu lucru al misiunii soldatilor, nu a fost misiunea militara in sine, ci plictiseala. Irak fiind o tara musulmana, li se interziceau soldatilor sa asculte muzica si sa primeasca reviste sexy, lucru pe care, de fapt si-l doreau pentru timpul liber. Astfel, comandantul lor a trebuit sa lupte foarte mult cu mentinerea soldatilor pe pozitie, sanatosi mental, fiindca spunea dansul ;" trebuie sa feresti oamenii de plictiseala, caci risca sa devina constienti de propriile temeri si sa nu mai dea randament ". Foarte, foarte bine spus ! Lipsindu-ne de micile placeri ale vietii, de micile carari spre care alergam zilnic, ca bezmeticii, carari banale ce par a nu duce nicaieri, riscam sa devenim mult prea constienti de propriile temeri, astfel incat sa ajungem imuni la acele placeri, dar foarte activi la autodistrugere si denigrarea propriului sens lumesc.
Pana la urma, toate aceste lucruri lumesti ne pot defini principiile, fara ele principiile de care pretindem ca ne agatam nu au valoare. Sunt ca niste ecuatii in care trebuie sa existe obligatoriu mai multi termeni pentru a fi rezolvata. Imi plac ecuatiile fiindca imi place misterul, imi place misterul fiindca el ma face sa cred ca dincolo de viata exista speranta.
Bucuria trebuie sa ne defineasca, ca si fiinte atat de complexe si privilegiate de divinitate prin rationament, mai mult decat tristetea, exact cum spunea Cristi. Trebuie sa putem face din lucruri trecatoare, bucurii trecatoare, din lacrimi indurerate, lacrimi nadajduitoare, din resentimente, simtiri atat de fine si frumoase ale omeniei. Pocainta trebuie sa imbrace straiele binefacatoare ale unei vieti mai bune, ale unui suflet mai bun, nu ale unor fiinte crispate si ingreunate de o doctrina incerta.
Spunea cineva odata; "pacat este ceea ce intuneca sufletul, ceea ce se opune bucuriei..."Bine-nteles, din punct de vedere crestinesc, ar putea fi interpretabil, dar un om profund poate sa inteleaga mult mai bine veridicitatea acestor cuvinte care tin mai degraba de constiinta decat de aparenta, aparenta atator prejudecati.
Trebuie sa fim fericiti....indiferent in ce credem, asta este si cheia spre a mai avea puterea sa credem ceva.
Scuze !...m-am intins prea mult cu scrisul...
Menținerea unui echilibru stă și în a ști să privești cu detașare micile necazuri, a vedea în ele și o posibilă "victorie"viitoare, de a crede cu adevărat , că după ploaie vine și soarele. Trebuie să învățăm și să știm a ne bucura de orice fleac , de orice lucru , aparent neânsemnat, să căutăm neâncetat , motiv de bucurie . Foarte bine ai spus Ory :"Trebuie să fim fericiți indiferent în ce credem. . . Asta e cheia în a avea puterea pentru a mai crede în ceva ! ". În fond aici este cheia echilibrului psihic al fiecăruia dintre noi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2009, 02:09:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Smile

Este bine sa te bucuri, dar cu o bucurie mai 'speciala'. Nu cea intre prieteni, ci mai degraba o bucurie pe care o impartasesti tainic cu Dumnezeu. Tocmai acum citeam Iacov, capitolul 4 si am dat peste pasajul asta:
9. Pătrundeți-vă de durere. Întristați-vă și vă jeliți. Râsul întoarcă-se în plâns și bucuria voastră în întristare.
Cred ca asta e cea mai buna bucurie. Stiu ca suna paradoxal, dar bucuria duhovniceasca este recunoasterea pacatului si intristarea din cauza acceptarii lui. Cum scrie in Matei 5:4? Fericiti cei ce plang caci aceia se vor mangaia.
Si cum ai spus si tu cristiboss56, bucuria mai este folositoare atunci cand omul nu se lasa coplesit de valul suferintelor si in continuare isi pastreaza neclintita legatura cu Dumnezeu. Asadar sa ne bucuram in suferinte si sa avem nadejde in Dumnezeu "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2009, 11:36:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Este bine sa te bucuri, dar cu o bucurie mai 'speciala'. Nu cea intre prieteni, ci mai degraba o bucurie pe care o impartasesti tainic cu Dumnezeu. Tocmai acum citeam Iacov, capitolul 4 si am dat peste pasajul asta:
9. Pătrundeți-vă de durere. Întristați-vă și vă jeliți. Râsul întoarcă-se în plâns și bucuria voastră în întristare.
Cred ca asta e cea mai buna bucurie. Stiu ca suna paradoxal, dar bucuria duhovniceasca este recunoasterea pacatului si intristarea din cauza acceptarii lui. Cum scrie in Matei 5:4? Fericiti cei ce plang caci aceia se vor mangaia.
Si cum ai spus si tu cristiboss56, bucuria mai este folositoare atunci cand omul nu se lasa coplesit de valul suferintelor si in continuare isi pastreaza neclintita legatura cu Dumnezeu. Asadar sa ne bucuram in suferinte si sa avem nadejde in Dumnezeu "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."
Dragă Zori de zi, dacă în urmă cu ceva timp în multe privințe erai în postările tale , puțin confuză, constat cu multă BUCURIE , o reală schimbare . Mă BUCUR sincer pentru cum gândești și pentru maturitatea de care dai dovadă. Să fi binecuvântată și spor duhovnicesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2009, 16:13:20
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragă Zori de zi, dacă în urmă cu ceva timp în multe privințe erai în postările tale , puțin confuză, constat cu multă BUCURIE , o reală schimbare . Mă BUCUR sincer pentru cum gândești și pentru maturitatea de care dai dovadă. Să fi binecuvântată și spor duhovnicesc !
Multumesc cristiboss, dar cuvintele pe care le-am spus, nu au venit de la mine, ci din invataturile din Biblie si ale Sfintilor Parinti. Fara invataturile astea multi am fi fost pierduti mai ales acum in timpurile grele in care traim. Maturitatea duhovniceasca se vede mai mult din fapte "caci credinta fara fapte este moarta" si mai putin din vorbe.
In rest, sa ne ajute Dumnezeu sa gasim bucuria cea buna
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42