Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.06.2009, 18:41:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu sunt convinsă că nu ai vorbit serios căci,cineva preocupat de a fi [SIZE=3]om [/SIZE]nu poate vedea în ceilalți doar draci.
Nu, nu am glumit. Pana si un parinte, daca nu ma insel Paisie Aghioritul, a spus ca in vremurile de pe urma calugarii vor fi ca mirenii, iar mirenii ca dracii. Cand am zis asta mi-am adus aminte de vorba parintelui... asta nu inseamna ca nu mai sunt si 'ingeri' pe pamant!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.06.2009, 18:45:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca el da cu pumnul in masa si tu ii zambesti, nu stiu daca se va schimba. Probabil va prinde mai multa putere de a da cu pumnul.

Daca vei intoarce obrazul de fiecare data spre a fi palmuit, cel ce loveste nu cred ca-si va mai da seama de gestul pe care tu il faci. Cred ca el ajunge sa se creada indreptatit sa loveasca. Asa priveste omul fara Dumnezeu.

Si exemplificarile cu "daca" ar putea continua la nesfarsit.

Raspunsurile pot fi diverse: esti jignit, jigneste si tu, esti lovit, loveste si tu... Insa, nu aceasta e solutia.

Sa-ti spun ca e bine sa te rogi si vei fi ferita de rau si vei avea raspuns bun la orice situatie e un indemn pentru cel ce doreste sa fie bine placut lui Dumnezeu.

Acum tu alegi, a fi placut unora: ai injurat mai bine, ai lovit mai bine sau bine placut lui Dumnezeu rabdand toate. Stiu ne e mai la indemana omul care raspunde, dar cu acest om nu putem intra in Imparatia Cerurilor.

A fi placut unora inseamna a gasi o solutie pentru o situatie, a fi placut lui Dumnezeu inseamna a avea solutii pentru toate situatiile.
Îmi pare rău că nu e Florin Ionuț pe fir ! El spunea foarte direct și sincer, pe un alt topic, că dacă ar fi în situația ca cineva să se ia de soția lui prin parc , i-ar sparge dinții , și la rându-i mă întreba pe mine, că ce aș face eu în situația asta. Efectiv nu am știut să-i răspund, pentru că un răspuns ar fi fost poate o minciună, sau poate nu aș fi fost sincer. Deci frate Costel, ești în parc cu mama, sau sora , sau soția, și niște "specimene"cum spune giovana sau nu mai știu cum o cheamă, se reped la mama, sora sau soția ta, ce ai face ca un bun și adevărat creștin. Sincer ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2009, 18:57:06
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu vreau sa ajung sa fiu bine placuta lui Dumnezeu, si tocmai de asta ma ingrijoreaza faptul ca nu sunt capabila sa abordez lumea in care traim dintr-o perspectiva crestina, ci dimpotriva, nu ca le raspund, dar ma enervez, ma supar, am resentimente, si nu vreau asta....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2009, 19:04:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
eu vreau sa ajung sa fiu bine placuta lui Dumnezeu, si tocmai de asta ma ingrijoreaza faptul ca nu sunt capabila sa abordez lumea in care traim dintr-o perspectiva crestina, ci dimpotriva, nu ca le raspund, dar ma enervez, ma supar, am resentimente, si nu vreau asta....
Nimeni, sau orice om cât de cât echilibrat și normal nu dorește așa ceva. Mândria, mânia. . . , am vorbit mult de ele la Topicul Pocăința. Teoria este mult mai simplă, decât practica, apoi Dumnezeu nu îngăduie, mai mult decât putem duce noi, și iată că iar ne întoarcem la dobândirea credinței prin multă rugăciune, răbdare și nu în ultimul rând voință. E greu, dar nu imposibil.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2009, 19:09:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îmi pare rău că nu e Florin Ionuț pe fir ! El spunea foarte direct și sincer, pe un alt topic, că dacă ar fi în situația ca cineva să se ia de soția lui prin parc , i-ar sparge dinții , și la rându-i mă întreba pe mine, că ce aș face eu în situația asta. Efectiv nu am știut să-i răspund, pentru că un răspuns ar fi fost poate o minciună, sau poate nu aș fi fost sincer. Deci frate Costel, ești în parc cu mama, sau sora , sau soția, și niște "specimene"cum spune giovana sau nu mai știu cum o cheamă, se reped la mama, sora sau soția ta, ce ai face ca un bun și adevărat creștin. Sincer ! ! !

Cristi, in momentele descrise mai sus de tine Duhul Sfint imi duce mintea la Sf Ilie si cu cit calm le-a luat gitul la sute de Preoti a lui Baal, si cind te gindesti ca a facut-o cu rivna pentru Dumnezeu, si , Paradoxal, lui Dumnezeu in Iconomia Lui i-a placut acesta manevra, deoarece, se pare, dar nu mi-e inca clar de ce(inca mai sap), ca acei preoti au mai mult de cistigat fiind morti decit continuind in paginismul lor fiind vii.

Deci spargindu-i la dinti(in caz ca nu te sparg ei pe tine), se pare ca le faci un bine, ca doar o faci din dragoste, si in acelasi timp si comunitatii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2009, 19:13:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cristi, in momentele descrise mai sus de tine Duhul Sfint imi duce mintea la Sf Ilie si cu cit calm le-a luat gitul la sute de Preoti a lui Baal, si cind te gindesti ca a facut-o cu rivna pentru Dumnezeu, si , Paradoxal, lui Dumnezeu in Iconomia Lui i-a placut acesta manevra, deoarece, se pare, dar nu mi-e inca clar de ce(inca mai sap), ca acei preoti au mai mult de cistigat fiind morti decit continuind in paginismul lor fiind vii.

Deci spargindu-i la dinti(in caz ca nu te sparg ei pe tine), se pare ca le faci un bine, ca doar o faci din dragoste, si in acelasi timp si comunitatii
Bine le mai "manevrezi" ! ! ! Mda, ai dreptate 100% în chestia , cine sparge primul, în rest. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2009, 19:56:21
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cristi, in momentele descrise mai sus de tine Duhul Sfint imi duce mintea la Sf Ilie si cu cit calm le-a luat gitul la sute de Preoti a lui Baal, si cind te gindesti ca a facut-o cu rivna pentru Dumnezeu, si , Paradoxal, lui Dumnezeu in Iconomia Lui i-a placut acesta manevra, deoarece, se pare, dar nu mi-e inca clar de ce(inca mai sap), ca acei preoti au mai mult de cistigat fiind morti decit continuind in paginismul lor fiind vii.

Deci spargindu-i la dinti(in caz ca nu te sparg ei pe tine), se pare ca le faci un bine, ca doar o faci din dragoste, si in acelasi timp si comunitatii
Legea talionului se aplica numai in Vechiul Testament, dar Iisus a adus o lege noua, si anume Legea iubirii (daca cineva iti da o palma intoarce-i si obrazul celalalt).
Deci atitudinea "las' ca te rezolv eu" nu e una tocmai potrivita, din punct de vede crestinesc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2009, 19:59:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Legea talionului se aplica numai in Vechiul Testament, dar Iisus a adus o lege noua, si anume Legea iubirii (daca cineva iti da o palma intoarce-i si obrazul celalalt).
Deci atitudinea "las' ca te rezolv eu" nu e una tocmai potrivita, din punct de vede crestinesc.
Bun, corect, deci practic la cele spuse ceva mai sus. Soluția ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2009, 20:09:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Deci atitudinea "las' ca te rezolv eu" nu e una tocmai potrivita, din punct de vede crestinesc.
Bun, si in cazul descris de Cristian mai sus, cel cu femeile care sunt atacate in vederea violului sau a batjocurii ce faci, practic?
Oare folosesti Legea Noua si-i spui, mai violeaza-ma o data?
Vezi tu, nu este asa de simplu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2009, 20:32:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bun, si in cazul descris de Cristian mai sus, cel cu femeile care sunt atacate in vederea violului sau a batjocurii ce faci, practic?
Oare folosesti Legea Noua si-i spui, mai violeaza-ma o data?
Vezi tu, nu este asa de simplu
Cu batjocura se mai rezolva, daca e sa vorbeasca urat, pur si simplu ii ignori. Cu violurile nu stiu ce sa mai spun, poate ca si unele femeile sunt vinovate ca uneori apar cam dezbracate pe strada...
Uite ca de exemplu erau niste tigani intr-un tramvai, si o fata statea jos, si au inceput sa se ia de ea, cu toate ca mama ei era de fata.... si copila le-a spus ceva care nu le-a convenit. Si ghici ce au facut? Au luat-o la bataie in vazul lumii si cu maica-sa de fata si nimeni nu s-a bagat. De ce? Eu zic ca lumea e unita la rele... nu cred ca era vorba de frica, se mai gasea unul solid prin tramvai care sa potoleasca spiritele.

In cazul de fata o solutie ar fi ignorarea, orice ar zice cineva sa taci si sa inghiti. N-ai incotro. Lumea a ajuns un loc nesigur. Daca incurajezi violenta iar nu-i bine... ca pacatuiesti si tu.
Oricum Dumnezeu sa ne fereasca de dementi din astia, ca sunt pline drumurile de ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 19:26:13
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27