Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 12:10:39
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Pentru cine cunoaste limba engleza si doreste sa studieze scripturile

Am gasit un link ( poate altii au descoperit inaintea mea), este vorba de pagina principala a Societatii care se ocupa cu traducerea si distribuirea bibliilor in toata lumea.
Este o pagina care ajuta in a studia biblia. Se pot gasii traduceri diferite si se pot compara. Sa nu se inteleaga gresit, traducerile diferite au fost facute din cauza dificultatii unei traduceri simple dintr-o limba in alta. Cu toate ca o "armata"de oameni priceputi au luat parte la traduceri, este greu de a reproduce exact ceea ce era scris original. Motiv pentru care a dus si duce la multe neintelegeri intre crestini si chiar intre biserici . Esential este ca in timp cunostiinta a crescut ( prin gratia Domnului) ceea ce a facut necesar o noua interpretare a scripturilor ( daca ma pot exprima asa). Este de admirat munca acestor oameni si planul lor benefic facut sub indrumarea spirituala a Celui de Sus.
Va doresc meditatie placuta.
http://www.biblica.com/index.php

Eu deja am avut binecuvantarea sa primesc in limba engleza Noua versiune internationala a Scripturilor.Doamne ajuta!!!!
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2010, 16:04:08
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Am gasit un link ( poate altii au descoperit inaintea mea), este vorba de pagina principala a Societatii care se ocupa cu traducerea si distribuirea bibliilor in toata lumea.
Este o pagina care ajuta in a studia biblia. Se pot gasii traduceri diferite si se pot compara. Sa nu se inteleaga gresit, traducerile diferite au fost facute din cauza dificultatii unei traduceri simple dintr-o limba in alta. Cu toate ca o "armata"de oameni priceputi au luat parte la traduceri, este greu de a reproduce exact ceea ce era scris original. Motiv pentru care a dus si duce la multe neintelegeri intre crestini si chiar intre biserici . Esential este ca in timp cunostiinta a crescut ( prin gratia Domnului) ceea ce a facut necesar o noua interpretare a scripturilor ( daca ma pot exprima asa). Este de admirat munca acestor oameni si planul lor benefic facut sub indrumarea spirituala a Celui de Sus.
Va doresc meditatie placuta.
http://www.biblica.com/index.php

Eu deja am avut binecuvantarea sa primesc in limba engleza Noua versiune internationala a Scripturilor.Doamne ajuta!!!!
Daca cunosc cel mai bine romana de ce sa nu o citesc pe cea care deja o am in romana si care are binecuvantarea BOR? In engleza citesc alte lucruri care nu le gasesc in romana. Nu este cazul Bibliei si altor carti care sunt de mult timp traduse in romana.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 02:06:28
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
,,Dezlegare la..." in limba Engleza Hector Postul 5 13.03.2010 01:22:57
Rugaciuni in limba engleza ioana.ctin Intrebari utilizatori 11 05.02.2010 20:56:22
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09