Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2009, 12:03:58
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Sa va dau o veste.In orient stiinta a descoperit ca primul barbat care se culca cu o fecioara si ejaculeaza normal o marcheaza pt toata viata!
Ce este asta?Pe cai umorale se transmite o matrice genetica spre ovare in as fel incat viitorii copii ai acestia vor acea intre 15 si 25 de procente caracteristicile acestui prim barbat!
Deci daca va avea copii cu alt barbat,acei copii vor mostenii intre 15 si 25 procente din caracteristicile primului si nu ale tatalui biologic.
Ignoranta si fundamentalismul religios au mers intotdeauna mina in mina. Tu esti un exemplu.
  #22  
Vechi 13.10.2009, 12:12:03
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inkognito Vezi mesajul
stimati vizitatori ai forumuluias dori sa aflu pozitia Dvs, daca vi s-ar intimpla (-t) ca domnisoare cu care incepeti sa aveti o relatie, v-ar spune ca si-a pierdut virginitatea cu prietenul ei precedent?
va multumesc anticipat.
Deci voi sunteti la inceput de relatie, si ea ti-a marturist ca nu e virgina? Macar a fost sincera cu tine si ti-a spus de la inceput.
Cati ani aveti? Presupun ca tu esti virgin, din moment ce pui astfel problema.
Discuta cu ea mai mult, incearca sa o cunosti mai bine, vezi daca poti avea incredere in ea, si daca crezi ca va potriviti, iart-o si nu o mai o judeca.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 13.10.2009 at 12:14:44.
  #23  
Vechi 13.10.2009, 12:23:53
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Nu arunc cu piatra .

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
ea a gresit, tu o ierti. Da, si eu sunt de acord cu teoria sex dupa casatorie.
Daca asa gandim . Hai sa ne casatorim ca suntem amandoi virgini ca dupa aia casatoria ne da dreptul sa facem sex toata ziua . Gresit .
Unirea trupeasca este lasata de Dumnezeu numai pentru nasterea de prunci . Nu pentru implinerea poftelor noastre animalicesti .

Doamne ajuta .
  #24  
Vechi 13.10.2009, 12:38:38
adimari adimari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 4
Implicit sa ascultam ce spune biserica sau sa ne adaptam vremurilor?

Cred ca in ziua de astazi , nu mai stie tanarul/a cum sa procedeze.Sa asculte invatatura Sfintei Biserici sau sa se adapteze "vremurilor".Eu pot sa zic ca am ales prima varianta, dar acum ma intreb daca am procedat corect , inima imi spune DA , dar cand mai ies la cate un suc cu un "viitor pretedent", si iar la un suc , si tot asa , si ajungem la acest subiect si aud ca ar fi <primul> "fuge , neprivind in urma".Si chiar de la prima intalnire , ma intreaba , care este motivul pt care sunt necasatorita?,si tot ei imi dau raspunsul-sigur ascund cine stie ce secrete , fie sunt virgina.Eu cred ,ca totusi , il voi gasi , pe cel care sa ma inteleaga si sa ma accepte langa el.
  #25  
Vechi 13.10.2009, 12:42:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....deci," numai pentru nasterea de prunci "...inseamna ca nu suntem mai presus decat animalele, pentru ca ele se apropie doar pentru reproducere. S-apoi, unde gasesti cuplul care face dragoste doar in scop de procreere si, de ce nu au toate familiile cate 20 de copii ? ? ?
Cata absurditate in conceptia unor crestini ca, mai degraba ajungi la mandrie si la deznadejde, decat la curatire....chiar, de ce sa te mai cureti, daca tot esti " perfect ", sau trebuie sa fii perfect din acest punct de vedere ?
Ce mai conteaza, vorbele pot fi cel mai usor aruncate !...deci, aruncate si cam atat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #26  
Vechi 13.10.2009, 12:53:38
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
....deci," numai pentru nasterea de prunci "...inseamna ca nu suntem mai presus decat animalele, pentru ca ele se apropie doar pentru reproducere. S-apoi, unde gasesti cuplul care face dragoste doar in scop de procreere si, de ce nu au toate familiile cate 20 de copii ? ? ?
Cata absurditate in conceptia unor crestini ca, mai degraba ajungi la mandrie si la deznadejde, decat la curatire....chiar, de ce sa te mai cureti, daca tot esti " perfect ", sau trebuie sa fii perfect din acest punct de vedere ?
Ce mai conteaza, vorbele pot fi cel mai usor aruncate !...deci, aruncate si cam atat.
Nu o sa raspund rautatii tale cu aceasi moneda , fiindca focul nu se stinge cu foc .
Intreaba orice preot : de ce a lasat Dumnezeu unirea trupeasca ? Doar pentru nasterea de prunci , sau din cand in cand poate cand nu ne vede El mai este ingaduit . Sa fim seriosi
Sa fim sinceri cu noi insine .
Nu au familiile cate 20 de prunci fiindca se mai si infraneaza . Inainte cati prunci avea o familie ? Aproape 10 .
Nu am sustinut ca is perfect niciodata .
Am spus si in alte topic-uri ca nu il putem adapta pe Hristos dupa pofta inimii si a trupului nostru .
  #27  
Vechi 13.10.2009, 13:09:35
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de adimari Vezi mesajul
Cred ca in ziua de astazi , nu mai stie tanarul/a cum sa procedeze.Sa asculte invatatura Sfintei Biserici sau sa se adapteze "vremurilor".Eu pot sa zic ca am ales prima varianta, dar acum ma intreb daca am procedat corect , inima imi spune DA , dar cand mai ies la cate un suc cu un "viitor pretedent", si iar la un suc , si tot asa , si ajungem la acest subiect si aud ca ar fi <primul> "fuge , neprivind in urma".Si chiar de la prima intalnire , ma intreaba , care este motivul pt care sunt necasatorita?,si tot ei imi dau raspunsul-sigur ascund cine stie ce secrete , fie sunt virgina.Eu cred ,ca totusi , il voi gasi , pe cel care sa ma inteleaga si sa ma accepte langa el.
si totusi nu e suficient sa fii virgina... mai exista si alte virtuti... si uneori, virginitatea poate ascunde in spatele ei multe alte pacate...
sa nu ma intelegi gresit. nu ma refer la tine. ci o spun la modul general.
e adevarat ca asta poate speria orice barbat care nu cunoaste cat de cat invataturile Bisericii. si singura ta sansa e sa gasesti pe cineva care sa te respecte pentru asta. care sa o considere o virtute si nu un impediment.
eu unul, iti pot spune ca esti mai puternica decat oricine s-a "adaptat". ca n-ai pierdut nimic. iar forta si bogatia unui om nu sta in numarul de "adaptari" ci in a rezista tentatiilor vremurilor noastre.
iar asteptarea iti va fi rasplatita.
Doamne ajuta!
  #28  
Vechi 13.10.2009, 13:58:10
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Heeei, prieteneeee....!!!!

Ce chestie, intra un nou membru, arunca o intrebare si noi discutaaaam apoi intre noi timp de 3 pagini, fara a avea amanunte, fara ca el sa ne mai spuna ceva, ca e de acord, ca e impotriva, ca e sectar sau catolic sau ortodox sau ca e ....si cine, si cum e.
Sare dragostea crestineasca sa ajute, dar cel ajutat...nu-i.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
  #29  
Vechi 13.10.2009, 14:03:35
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Ce chestie, intra un nou membru, arunca o intrebare si noi discutaaaam apoi intre noi timp de 3 pagini, fara a avea amanunte, fara ca el sa ne mai spuna ceva, ca e de acord, ca e impotriva, ca e sectar sau catolic sau ortodox sau ca e ....si cine, si cum e.
Sare dragostea crestineasca sa ajute, dar cel ajutat...nu-i.
Bine bine dar uite ca se ajunge ca si printre noi sa existe idei sucite care nu au de a face cu Hristos .
Interpretam pe Hristos dupa placul nostru . Vai de noi .
  #30  
Vechi 13.10.2009, 14:26:06
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Din pacate, draga Aurel traim vremuri in care ortodocsii nu prea stiu in ce cred iar mandria care ne ispiteste pe toti ne orbeste intr-atat incat dam sfaturi de la noi, nu citim mai intai parerile Sfintilor Parinti, iar cei care le-au citit si indraznesc sa le sustina ajung sa fie considerati fanatici si fundamentalisti.
Femeile care poarta fusta lunga si batic in biserica sunt considerate exagerate sau fanatice, a respecta ce spune parintele Arsenie Boca - relatiile intime dintre soti sa fie numai martea si joia este o atitudine fundamentalista, a tine toate cele 4 posturi + miercurea si vinerea( nu mai zic de ziua de luni) la fel si multe altele.
Sluga netrebnica fiind si facandu-ti numai datoria nimic mai mult decat atat e un fanatism, a te smeri, a incerca sa te rogi neincetat...utopie...si ne intrebam de ce la sfinte praznice cum e Sfanta Parascheva sau alte mari sarbatori se ajunge la marea imbulzeala, nu la o rugaciune comuna pentru noi insine si pentru lume. Suntem caldicei frate, nu ne mai straduim sa stim in ce credem, suntem convinsi ca daca noi consideram ca credem cu adevarat e chiar asa. Sa cautam in sufletul nostru, sa ne uitam la Modelul nostru, sa invatam sa plangem si sa ne rugam, sa ii intrebam pe Sfintii Parintii si sa nu spunem niciodata cu curaj "STIU", ci "cred Doamne, ajuta necredintei mele".
Multe sfaturi dam noi, uitand ca a da sfaturi e pentru cei desavarsiti, ma vad pe mine ca pierd enorm de cate ori dau un sfat, sa invatam sa credem cu adevarat si discutiile dintre noi sa fie pentru a invata unii de la altii.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33