Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.11.2009, 11:09:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Orice planta tinuta la intuneric devine tot mai firava si nu
se mai dezvolta firesc. Ea are nevoie de lumina.
Frumos spus dar, atat de fals! Nu orice planta are nevoie de lumina ci de atata lumina la cat s-a adaptat(ca tot suntem pe un topic despre evolutie). Faptul ca nu oricata lumina (macar intre niste limite pamantesti) poate fi suportata de o planta anume arata imperfectiunea creatiei. De aceea a si disparut imensa majoritate a speciilor. Din cauza de "Inteligent" Design!
Citat:
Omul departandu-se de lumina Lui Dumnezeu, devine tot
mai fragil spiritual si nu se mai dezvolta la capacitatile cu
care a fost inzestrat.
Adica D-zeu, in perfectiunea lui, a creat o fiinta absolut dependenta, incapabila sa se descurce in situatii nefamiliare? Ce parinte isi doreste copii incapabili sa fie independenti?
Citat:
Era nevoie sa coboare LUMINA la
noi, pentru ca noi nu puteam urca la LUMINA.
Daca a gresit proiectul de la inceput, normal ca trebuia sa corecteze pe parcurs! Ai grija cu lumina ca Icar s-a cam fript :P
  #102  
Vechi 06.11.2009, 20:43:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Frumos spus dar, atat de fals! Nu orice planta are nevoie de lumina ci de atata lumina la cat s-a adaptat(ca tot suntem pe un topic despre evolutie). Faptul ca nu oricata lumina (macar intre niste limite pamantesti) poate fi suportata de o planta anume arata imperfectiunea creatiei. De aceea a si disparut imensa majoritate a speciilor. Din cauza de "Inteligent" Design!

Adica D-zeu, in perfectiunea lui, a creat o fiinta absolut dependenta, incapabila sa se descurce in situatii nefamiliare? Ce parinte isi doreste copii incapabili sa fie independenti?


Daca a gresit proiectul de la inceput, normal ca trebuia sa corecteze pe parcurs! Ai grija cu lumina ca Icar s-a cam fript :P
Multumesc de demonstratie. Eu nu ma pricep la demonstratii, mi s-a
cerut o explicatie si in prostia mea am crezut ca-i buna. Da, e foarte
multa lumina in demonstratia ta, numai ca eu nu vad prea bine. Scuze.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #103  
Vechi 09.11.2009, 13:41:22
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Dezbaterea privind creatie-evolutionism are deja o vechime de mai bine de o suta de ani,odata cu aparitia teoriei Darwiniste.Darwin ca cercetor s-a bazat in mare masura pe ideea ca maimuta ca animal si omul au un numar de cromozomi apropiat si de aici poate i-au aparut si celelalte idei zic eu fanteziste.
Inca de la inceput spun ca sunt un creationist,mi se pare ilogic(si nebiblic) sa cred altfel.E imposibil sa impacam biblia cu teoria evolutionista cum incearca unii.Dumnezeu nu a creat maimutele si apoi a lasat ca din ele sa apara omul,pentru ca astfel "castiga timp".Pentru om a lasat o zi speciala din creatie,deoarece l-a creat dupa chipul Sau.L-a facut pe om dupa ce a creat celealte lucruri,asa cum obisnuim si noi sa facem cand avem mai multe de facut si lasam ceva mai deosebit la urma.De fapt pamantul a fost creat pentru om si omul a fost creat in asa chip incat sa fie capabil "sa stapaneasca " pamantul cu tot ce cuprinde,plante si animale.Si il stapaneste omul?Il stapaneste,datorita vointei divine.Si intr-adevar omul este incomparabil cu orice fiinta de sub soare.De ce nu este reala evolutia?E foarte simplu,daca meditam putin.
A crede in evolutie e ca si cum a vedea masini,case,carti etc. si a spune ca de fapt nu "le-a facut nimeni",asa au aparut.In lumea noastra vedem ape,munti,dealuri,frumuseti ale naturii care se imbina si care se suplinesc si este pueril sa spunem ca au aparut pur si simplu.Fara oxigen viata pe pamant ar fi fost imposibila,fara alte elemente chimice la fel,insa vedem ca totul este perfect si nu putem spune decat ca este mana unui Creator.
Si daca prin absurd sa zicem ca lumea ar fi aparut prin evolutie,atunci nu se poate explica de ce "un animal" le domina pe celelalte si prin forta si prin capacitati intelectuale,de comunicare,coordonare etc.Pe scurt,Omul domina lumea la toate capitolele.Oare de unde si de ce are omul aceste capacitati,daca este un "animal",o "primata" evoluata?Un lucru este sigur,natura nu il putea inzestra cu aceste aptitudini,nici in perioade de trilioane de ani,daca el nu se nastea cu ele,stand gata sa fie valorificate.Daca unii se indoiesc de asta,ii intreb de ce nu au aparut aptitudini similare si la alte animale?Si ceea ce nu pot explica evolutionistii este de ce evolutia "nu mai continua",adica din om,omul sa continue sa se transforme in altceva?De ce din maimute nu mai continua evolutia spre oameni?De ce doar unele maimute au evoluat spre oameni si altele nu?etc.Evolutia nu mai continua,pentru ca de fapt ea nici macar nu a avut loc.Acesta este raspunsul tuturor acestor intrebari.Nu exista nici macar un alt animal "evoluat" care sa se ridice la nivelul uman,nici unul.Au exista dinozauri,care dominau prin forta,dar potopului cine i-a supravietuit?Oamenii si datorita omului au supravietuit si celelalte animale care au fost luate in corabie.
Intregul univers este comparat deseori cu un ceas cu multe rotite care se invart continuu.Planetele sunt asemeni acestor "rotite".Cine a studiat fizica,chimia sau astronomia stie ca universul este perfect,totul are o miscare,totul contribuie la unitatea lui,daca o singura planeta,o singura stea din miliardele cat sunt estimate isi opreste cursul ei s-ar crea imediat haosul.Dar exista cineva care "invarte aceste rotite",exista un Ceasornicar.
De aceea evolutia este o istorisire fantastica,ea nu poate sa raspunda la multe intrebari ale caror raspuns il gasim in creationism,in Biblie.

Last edited by Totpeetor; 09.11.2009 at 13:47:52.
  #104  
Vechi 09.11.2009, 13:56:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Cine a studiat fizica,chimia sau astronomia stie ca universul este perfect,totul are o miscare,totul contribuie la unitatea lui,daca o singura planeta,o singura stea din miliardele cat sunt estimate isi opreste cursul ei s-ar crea imediat haosul.Dar exista cineva care "invarte aceste rotite",exista un Ceasornicar.
De aceea evolutia este o istorisire fantastica,ea nu poate sa raspunda la multe intrebari ale caror raspuns il gasim in creationism,in Biblie.
Cine a studiat fizica stie ca nu exista nimic absolut, tot ceea ce e in legatura cu noi e relativ, in cel mai profund sens. Si relativitatea e extinsa tot mai mult in alte stiinte. De ce am avea (vorbesc de zilele noastre) cea mai neinsemnata parere cum ca ar exista ceva absolut?

totpeertor, ce poti spune despre aceasta propozitie: Daca exista un ceasornicar exista un mega-ceasornicar ce l-a creat?

Universul nu e perfect, oameni buni, nu inteleg de unde o scoateti.
  #105  
Vechi 09.11.2009, 13:57:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Darwin ca cercetor s-a bazat in mare masura pe ideea ca maimuta ca animal si omul au un numar de cromozomi apropiat si de aici poate i-au aparut si celelalte idei zic eu fanteziste.
Darwin habar nu avea despre existenta cromozomilor
  #106  
Vechi 10.11.2009, 15:35:48
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Evident ca Darwin nu avea habar despre cromozomi,ADN-ul uman a fost desoperit in secolul XX,iar Darwin a murit in 1882.Este posibil sa fi banuit ceva,cert este ca dovezile "stiintifice" care s-au adus in sustinerea teoriei sale este ca printre altele omul are 46 de cromozomi,iar maimutele 48.De parca nu stiu ce legatura ar avea acestea,de unde si pana unde,dar na cine vrea ca altii sa creada o minciuna,o va sustine cu adevaruri folosite in scopul sau din perspectiva sa.
Dumnezeu este vesnic.Noi nu avem cum sa intelegem ce inseamna a fi nemuritor,noi nici macar nu am fost vreodata nemuritori.Adam si Eva nu erau nemuritori,Dumnezeu ii tinea in viata,daca vreti erau nemuritori cu conditia ascultarii de poruncile divine,pentru ca dupa ce au pacatuit s-au pus heruvimi sa pazeasca pomul vietii,evident pentru ca sa nu devina nemuritori(vezi Geneza 3:22-24).
Omul foloseste doar in jur de 3-5% din capacitatea creierului,restul poate are alte functii pe care stiinta inca nu le-a descoperit,sau poate le vom folosi 100% dupa moartea noastra si dupa inviere(pe care biblia le mentioneaza) si atunci vom cunoaste totul.Pai gandind doar cu 3-5% cat spune stiinta cu totii stam si ne miram uneori de ce vedem ca am realizat ca oameni pana acum,nu imi pot inchipui ce ar fi daca am folosi toti 100%.
Stiinta asa cum ai spus si tu se schimba zi de zi,de multe ori alte teorii le iau locul celor vechi,o noua descoperire rastoarna alte lucruri certe din trecut.Noi nu trebuie sa ne bazam pe stiinta.Stiinta se contrazice mereu,biblia insa ramane in picioare.Ai spus ca fizica spune "ca nu exista nimic absolut",te intreb cand a spus stiinta asta?(ca poate acum nu o mai spune).Asa spun unii oameni de stiinta dar tu iei litera de lege tot ce spun ei?Cele mai multe sunt pareri,putini oameni de stiinta sunt de aceeasi parere,fiecare pot vedea lucrurile altfel.Pe mine nu ma intereseaza ca poate asa "spune stiinta",pentru ca la fel de bine mai tarziu poate sa spuna altceva.Pai ca sa iti dau un exemplu.Pana in secolul XIX pe baza lui Democrit se credea ca cea mai mica particula este atomul si este indivizibila.Au trecut cateva mii de ani si alti fizicienii au daramat din temelii conceptia lui Democrit.S-a descoperit radioactivitatea naturala si artificiala,fisiunea nucleara s.a.m.d.Acum nu mai spune nimeni ca atomul este indivizibil,cert este ca stiinta "a spus" asta cateva mii de ani,dar tot s-a dovedit ca se poate insela.Si un alt exemplu este ceea ce spune biblia ca "Dumnezeu este pretutindeni".Multa vreme stiinta a negat vehement aceasta informatie.Dar a trecut timpul si au aparut teorii despre "dimensiunile Universului".Astazi stiinta spune ca universul ar avea 11 dimensiuni(astazi ca maine poate sa spuna ca are mai multe sau mai putine,nimic nu e batut in cuie in stiinta).Si asa sunt de parere fizicienii,ca cei din prima dimensiune traiesc si ii observa doar pe cei din prima dimensiune ca si ei,cei din a doua la fel tot pe cei din a doua dimensiune,dar si pe cei din prima.Pot fi in ambele dimensiuni fara ca cei din prima sa observe asta.Tot asa pana la ultima dimensiune,si anume Cel din ultima dimensiune poate fi "pretutindeni in Univers fara ca noi sa vedem asta".Si deci prin stiinta se poate demonstra ca exista un Dumnezeu care poate fi intr-adevar pretutindeni.Universul apare asadar ca 11 foi puse una peste alta,fie ca est vorba de dimensiuni spatiale sau temporale.
Acum s-a adus o teorie a evolutionismului.Nici aceasta nu e batuta in cuie de fapt a fost negata de mai marii fizicieni ai lumii.Darwin se putea insela si intr-adevar s-a inselat.Pana si evreul Einstein,poate cel mai mare geniu al fizicii, a conchis in existenta unui Dumnezeu,chiar daca L-a considerat a fi impersonal.Uite ce spunea un om care intr-adevar a studiat universul despre care tu spui ca nu este perfect:
"Nu sunt ateist si nu cred ca ma pot numi panteist. Suntem in situatia unui copil care intra intr-o biblioteca uriasa plina cu carti in multe limbi. Copilul stie ca cineva a scris acele carti. Nu stie cum. Nu intelege limbile in care sunt scrise. Copilul poate doar sa banuiasca o misterioasa ordine in aranjamentul cartilor, dar nu stie care este aceasta. Aceasta, mi se pare mie, este atitudinea celui mai inteligent om fata de Dumnezeu."
Propozitia ta topcat nu are sens.Dumnezeu a creat toate lucrurile.Numeste cum vrei ceasornicar sau mega-casornicar.Cert este ca nu avea cum sa se nasca universul pur si simplu.Cineva l-a creat si evident ca este perfect.Doar cerceteaza si vei vedea ca asa este.Daca nu ar fi perfect atunci ar domni haosul,dar dintotdeauna tot ceea ce inseamna univers se afla intr-o armonie perfecta.Toate planetele din sistemul nostru solar dintotdeauna isi urmeaza cursul in jurul soarelui,iar soarele nu a incetat niciodata sa mai dea lumina.Anotimpurile isi urmeaza cursul,totul urmeaza un curs bine definit.Este evident ca exista cineva care mentine aceasta ordine.Daca te gandesti bine trebuie sa imi dai dreptate.Oricum astept sa vad cum imi raspunzi la intrebarile din postarea trecuta fiindca vad ca esti unul din aceia care sustineti aceste idei.

Last edited by Totpeetor; 10.11.2009 at 15:51:44.
  #107  
Vechi 10.11.2009, 15:53:05
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Astept sa vad cum iti sustii tu punctul de vedere,pentru ca aceste idei evolutionsite ca si ateiste pentru mine sunt pur si simplu ilogice.
  #108  
Vechi 10.11.2009, 15:56:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Evident ca Darwin nu avea habar despre cromozomi,ADN-ul uman a fost desoperit in secolul XX,iar Darwin a murit in 1882.Este posibil sa fi banuit ceva,cert este ca dovezile "stiintifice" care s-au adus in sustinerea teoriei sale este ca printre altele omul are 46 de cromozomi,iar maimutele 48.De parca nu stiu ce legatura ar avea acestea,de unde si pana unde,dar na cine vrea ca altii sa creada o minciuna,o va sustine cu adevaruri folosite in scopul sau din perspectiva sa.
O dovada ca am fost creati era tocmai numarul de cromozomi diferiti de ale celorlalte primate.
Insa se vede clar fuziunea cromozomilor primatelor ce au format un cromozom uman, fenomen explicabil rational doar prin evolutie.
  #109  
Vechi 10.11.2009, 15:58:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Omul foloseste doar in jur de 3-5% din capacitatea creierului,restul poate are alte functii pe care stiinta inca nu le-a descoperit,sau poate le vom folosi 100% dupa moartea noastra si dupa inviere(pe care biblia le mentioneaza) si atunci vom cunoaste totul.Pai gandind doar cu 3-5% cat spune stiinta cu totii stam si ne miram uneori de ce vedem ca am realizat ca oameni pana acum,nu imi pot inchipui ce ar fi daca am folosi toti 100%.
E doar un mit, fals
Taie-ti tu 95% din creier si sa vezi ce la fel gindesti.
  #110  
Vechi 10.11.2009, 16:04:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti raspund si la celelalte intrebari, mi-e foarte greu sa le despart din textul tau. Structureaza-ti si tu ideile, nu mai scrie cirnati asa de lungi
Subiect închis

Tags
evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49