Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2009, 18:16:39
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Topcat,mie imi place sa explic tot ce spun ca sa inteleaga cat de cat toti cu care vorbesc.Mie nu imi place sa spun ceva si sa las "suspendat" in aer,imi place sa arat atat cat e posibil de ce asa si nu altfel.Poate postarea capata amploare:),nu e rau insa sa faci un efort intelectual.Ideile sunt structurate,problema e ca eu le si dezvolt:).
Ca omul foloseste doar 3-5 % din capacitatea creierului,probabil o fi mit,asa spun insa unii oameni de stiinta si deci "stiinta".Pai asta e,nu se poate sa iti tai 95 % din creier si sa speri ca traiesti macar,nu mai incape vorba sa mai si gandesti :).Tot creierul foloseste 3-5 % poate putin mai mult din capacitatea sa,dar creierul e un tot unitar.Asta nu inseamna ca se poate trai si fara 95 % ramas "fara uz".Cred ca intelegi ce vreau sa spun.Nici fara 1 % din creier nu se poate trai normal,nici nu mai incape vorba sa mai si gandesti ca inainte.Si prin corpul uman iti pot demonstra ca evolutia e o minciuna.Omul ca si fiinta este o creatie perfecta.Tot ceea ce formeaza corpul uman "functioneaza" intr-o armonie perfecta(vorbesc despre oamenii sanatosi:).Si creierul poate fi asemuit cu o piesa,sa zicem un procesor al unui calculator.El ar putea fi mai puternic,dar atat "duce" deocamdata,sa zicem ca duce doar 3-5% din capacitatea sa.Asta nu inseamna ca putem sa "taiem" 95%din acea piesa si sa ne asteptam sa functioneze.Am facut o comparatie sa intelegi la ce m-am referit.Poate unii informaticieni vor zambi cand o vor citi,insa ideea pe care am vrut sa o arat primeaza aici :).Oricum stiinta se poate insela si deci trebuie sa conchizi ca se poate insela si in privinta "teoriei darwiniste"(sa zicem ca aceasta teorie face parte din stiinta,ca eu si multi altii care poate sunt chiar din domeniu,suntem de parere ca evolutia nu are nici o treaba cu stiinta).
In ceea ce priveste numarul de cromozomi,asta sustin unii evolutionisti ca este posibil ca prin evolutie omul sa fi fost mai intai un fel de maimuta,dar numarul de cromozomi "prin evolutie" s-a modificat la om.E o aberatie sa spui asa ceva.
Si tot spui ca universul nu este perfect.Am spus sa facem o comparatie intre univers si un ceas.Scoate o singura rotita a unui ceas,mai functioneaza?Asa si universul.La aceasta perfectiune ma refer.

Last edited by Totpeetor; 10.11.2009 at 18:32:22.
 

Tags
evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 01:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 02:35:49