Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2010, 17:26:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Adica ce vrei sa spui? Ca parintele Iustin pleaca urechea si nu stie ce vorbeste atunci cand avertizeaza intr-o privinta?
Ignora-l. Sunt oameni si oameni care vor sa terfeleasca imaginea adevaratilor parinti ai Ortodoxiei.

La fel si cu andreicozia, care isi batea joc de Parintele Arsenie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2010, 18:03:09
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

eu am o parere in legatura cu intrebarea pusa la titlul topicului.
orice s-ar intampla si indiferent cat de dure/grele vor fi perioadele prin care vom trece (si culmea ca tot cu mana noastra ne-am facut-o; noi am facut tampenii, noi oamenii si cei care constientizeaza sufera; ma rog), sa nu ne indepartam de Dumnezeu.
apoi, nu ai niciun drept sa iei viata cuiva, indiferent de ce ti-a facut :)
numai Dumnezeu hotaraste pedeapsa si soarta fiecaruia in parte. tu, ca fiinta umana, nu ai voie sa faci asa ceva, indiferent de ce va veni.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2010, 22:02:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca s-au facut presiuni asupra lui si a fost indus in eroare de catre unii asa zisi ucenici.
Iar cartea ,,Dictatura biometrica'' de ce a aparut? Dar alte carti si studii pe aceasta tema?

Esti sigur ca nu incerci tu sa duci in eroare pe cei care te cred pe cuvant? Ma bucur ca ai multa incredere in tine, dar cred ca in privinta cipurilor gresesti. Nu ma supar ca ma mai iei si pe mine peste picior din aceasta pricina, ci ma supar pentru aceia care te cred.

Daca Noe gandea ca tine, nu-si mai facea corabie... Ar fi zis si el ce zicea lumea si s-ar fi inecat si el.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2010, 22:43:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul

La fel si cu andreicozia, care isi batea joc de Parintele Arsenie.
Pardon, vorbesti cu pacat vezi sa-l spovedesti ca altfel o sa o patesti.
Nu sunt de acord cu el si nu a fost facut sfint deci nu ai voie sa te rogi la el, pentru ca altfel dai in ritualuri o-cult-iste de rugaciuni la morti, sicrie si cavouri si atunci chiar ca esti mincat de viu!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.05.2010, 22:45:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Daca Noe gandea ca tine, nu-si mai facea corabie... Ar fi zis si el ce zicea lumea si s-ar fi inecat si el.
Vorbesti din putina ta credinta Antonia si treci drept adevar!
Noe chiar daca ar fi vrut nu ar fi putut scapa de instructiunile NEOMENESTI date de Dumnezeu. Tu chiar crezi ca cu El te joci de-a "hai sa vad ce-a spus lumea si sa ma dau dupa ea"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.05.2010, 23:15:02
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Putem noi fi siguri ca vom putea impreuna cu sotia si copii sa renuntam la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.05.2010, 23:25:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vorbesti din putina ta credinta Antonia si treci drept adevar!
Noe chiar daca ar fi vrut nu ar fi putut scapa de instructiunile NEOMENESTI date de Dumnezeu. Tu chiar crezi ca cu El te joci de-a "hai sa vad ce-a spus lumea si sa ma dau dupa ea"
Aici chiar iti sunt recunoscatoare ca m-ai contrazis.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.05.2010, 11:30:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Putem noi fi siguri ca vom putea impreuna cu sotia si copii sa renuntam la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.
http://www.crestinortodox.ro/calenda...ul-119062.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.05.2010, 18:33:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar cartea ,,Dictatura biometrica'' de ce a aparut? Dar alte carti si studii pe aceasta tema?
Penru ca bolovanu' o data ce a fost impins din varful dealului continua sa alunece la vale.

Citat:
Esti sigur ca nu incerci tu sa duci in eroare pe cei care te cred pe cuvant?
Nu. Spre deosebire de "opozitie" pot argumente ceea ce spun si nu cu bazaconii.

Citat:
Ma bucur ca ai multa incredere in tine, dar cred ca in privinta cipurilor gresesti.
Care din ele? Ca sunt o gramada..

Citat:
Nu ma supar ca ma mai iei si pe mine peste picior din aceasta pricina, ci ma supar pentru aceia care te cred.
Nu fii invidioasa..

Citat:
Daca Noe gandea ca tine, nu-si mai facea corabie... Ar fi zis si el ce zicea lumea si s-ar fi inecat si el.
Chiar nu vad vreo legatura.
Nu vad ce legatura este intre panica biometrica si teama superstitioasa de "666" importata de la protestanti si Noe.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.05.2010, 20:27:44
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Stim cu totii ca o porunca foarte importanta lasata de Dumnezeu este "Sa nu ucizi."
Dar isi pierde cumva importanta aceasta porunca acum ca vin vremurile de apoi in care isi va face prezenta Antihrist impreuna cu hoardele sale?
Antihristul impreuna cu hoardele sale. Problema multor oameni este ca iau la propriu ceea ce citesc in Biblie. Si isi creeaza subiecte de framantare inutile. Eu demult nu-mi mai bat capul cu eventualele hoarde care vor veni sa ce? Nu-mi spune ca si povestea cu Arca lui Noe ai luat-o la litera, adica ai crezut intr-adevar ca o pereche din toate speciile terestre au incaput intr-o ambarcatiune si acelea au repopulat pamantul de la zero. Aceeasi Marie cu alta palarie.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Sa nu ucizi Man Teo Exorcismul 1 23.07.2011 10:02:28
Sa nu ucizi Man Teo Eutanasia 0 23.07.2011 09:09:17
GRECIA - PECETEA DUHULUI SFÂNT (10 zile) laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 09.06.2011 22:13:12
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48