Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.02.2011, 10:38:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pt Paranormal, dar nu numai..

Nu cred ca 2012 aduce sfarsitul....Iar Apocalipsa cred ca e inceput demult...Ca vor exista schimbari si modificatri ale ADN ului uman, posibil...Inclin sa cred ca va avea loc o schimbare in gandirea si mentalitatea umana...Si am convingerea ca vor fi recunoscute anumite capacitati extrasenzoriale ale unor indivizi dotati...Cat despre ceasul real al sfarsitului, nici macar Iisus Hristos nu-l stie , ci numai Tatal.....Dumnezeu sa ne ajute !
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.02.2011, 10:47:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Cat despre ceasul real al sfarsitului, nici macar Iisus Hristos nu-l stie , ci numai Tatal.....Dumnezeu sa ne ajute !
Versetul cu pricina face referire la Omul Iisus Hristos care a vietuit in lume asumandu-Si umanitatea noastra cu toate limitarile inerente. Fiul Lui Dumnezeu este a doua Persoana a Dumnezeirii si nu are limitari de nici un fel, fiind deopotriva cu Persoana Tatalui si cu Persoana Duhului Sfant.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.02.2011, 22:45:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Exact. Firea umana a lui Hristos nu stie ziua sfarsitului,dar ca Dumnezeu o cunoaste!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.02.2011, 22:53:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Exact. Firea umana a lui Hristos nu stie ziua sfarsitului,dar ca Dumnezeu o cunoaste!
Iar cautam scuze arbitrare pentru ceva ce Hristos ar fi trebuit SA STIE, ca doar face parte din aceeasi radacina cu Tatal Sau si cu Duhul Sfint
...ca o floare cu trei petale sau un trifoi!
Cum poate o parte a trifoiului sa stie ceva ce nu stiu si celelalte parti
Este de-a dreptul absurd!

Faptul ca Hristos nu a putut proorocii sfirsitul lumii sau macar cum va evolua lumea in viitor( ceea ce pentru un Dumnezeu ar trebui sa fie floare la ureche ar trebui sa ne puna foarte serios pe ginduri.

Oare cit o fi adevarat si cit este fals din toate aceste povestiri, care-i griul si care-i neghina?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.02.2011, 22:56:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fiul Lui Dumnezeu este a doua Persoana a Dumnezeirii si nu are limitari de nici un fel, fiind deopotriva cu Persoana Tatalui si cu Persoana Duhului Sfant.
Unde sunt dovezile ca este asa cum zici tu?
Pina si Nostradamus ne-a lasat mai multe proorocii decit Hristos si nu era Dumnezeu, sau fiul Lui
Oare de ce?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.02.2011, 00:57:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Cat despre ceasul real al sfarsitului, nici macar Iisus Hristos nu-l stie , ci numai Tatal.....Dumnezeu sa ne ajute !
Pai de unde stii tu ca Iisus Hristos nu stia ceasul real al sfarsitului?Faptul ca Iisus Hristos nu a proorocit sfarsitul lumii, (cu data si ora exacta cum ar vrea unii ), nu inseamna ca nu stia.Iisus Hristos este parte din Trinitate.Deci STIA!Daca Evangheliile trec sub tacere viata Mantuitorului de la 12 la 30 de ani, asta nu inseamna ca El nu a trait in acea perioada.La evrei exista obiceiul ca tanarul pana la 30 de ani(varsta majoratului la evrei) sa nu poata iesi in public sa isi expuna vreo parere proprie, pentru ca nu il baga nimeni in seama.Dupa majorat, puteai sa iesi si sa iti afirmi propriile idei.Deci pana la 30 de ani, evreii nu luau in considerare un tanar daca acesta vroia sa isi afirme identitatea sau crezul sau.Iisus Hristos s-a conformat absolut tuturor obiceiurilor neamului Sau, n-a facut nici o exceptie fatza de ceilalti tineri de varsta Sa.Cand a putut sa iasa in public, a iesit, s-a botezat in Iordan si a inceput sa propovaduiasca Evanghelia.
Din moment ce a acceptat chipul omului,conditia umana, El s-a supus tuturor treptelor prin care trece omul in dezvoltarea sa.
DAR EL si la 5 ani si la 10 ani si la 12 ani, cunostea TOTUL,fiind parte din SFANTA TREIME, dar nu s-a manifestat ca unul care stie, ci a lasat firea umana sa se arate asa cum se manifesta ea la toti oamenii.

Last edited by Melissa; 08.02.2011 at 01:01:50.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.02.2011, 01:13:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Faptul ca Hristos nu a putut proorocii sfirsitul lumii sau macar cum va evolua lumea in viitor( ceea ce pentru un Dumnezeu ar trebui sa fie floare la ureche ar trebui sa ne puna foarte serios pe ginduri.
E ca si cand tu, pentru ca nu ii spui fiului tau de 3 ani , ca s-a facut o alianta PC+PSD+PNL, ca sa dea guvernul BOC jos, sa il suspende pe Basescu, si sa scapam de toti PD-istii,cu Udrea in frunte,ar trebui sa ne puna foarte serios pe ganduri.E la fel.Deci tu, daca nu ii spui fiului tau de 3 ani tot ce ai putea sa-i spui,tot ce stii sa-i spui, nu inseamna NICI CA NU POTI, NICI CA IL MINTI,NICI CA II ASCUNZI PARTI DIN ADEVAR,NICI NIMIC DUBIOS, ci inseamna ca II SPUI EXACT CE TREBUIE SA-I SPUI : CE POATE EL PRICEPE LA 3 ANI!
Asa si Dumnezeu cu noi!Multe nu le stim NU PENTRU CA HRISTOS NU A PUTUT SA LE SPUNA pentru ca NU STIA, ci pentru ca AVEM 3 ANI si oricum , nu cred ca le vom afla in veacul asta!

PS-ROG A NU SE INTELEGE CA ANDREI ARE UN FIU DE 3 ANI!
( bine ai revenit,ti s-a simtit lipsa )

Last edited by Melissa; 08.02.2011 at 01:22:10.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.02.2011, 09:26:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink eu cred asa...

Melissa....din ce scrie in Biblie...Undeva , chiar scrie ca ceasul acela..nici Fiul nu il cunoaste , ci numai Tatal......Nu urmeaza completari de genu....dar ca fire dumnezeiasca sigur ca ar sti...

andreicozia
"
Iar cautam scuze arbitrare pentru ceva ce Hristos ar fi trebuit SA STIE, ca doar face parte din aceeasi radacina cu Tatal Sau si cu Duhul Sfint
...ca o floare cu trei petale sau un trifoi!
Cum poate o parte a trifoiului sa stie ceva ce nu stiu si celelalte parti
Este de-a dreptul absurd!

Faptul ca Hristos nu a putut proorocii sfirsitul lumii sau macar cum va evolua lumea in viitor( ceea ce pentru un Dumnezeu ar trebui sa fie floare la ureche ar trebui sa ne puna foarte serios pe ginduri.

Oare cit o fi adevarat si cit este fals din toate aceste povestiri, care-i griul si care-i neghina?"


Si uite asa....incep sa ma gandesc ca s-ar putea sa ai dreptate Andrei!...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.02.2011, 09:48:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde sunt dovezile ca este asa cum zici tu?
Pina si Nostradamus ne-a lasat mai multe proorocii decit Hristos si nu era Dumnezeu, sau fiul Lui
Oare de ce?
Ce are credinta cu dovezile?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La mulți ani, românia (1 decembrie 2012)! laurastifter Generalitati 23 02.12.2013 09:11:15
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 20:52:57