Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2012, 15:27:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o mașină de cusut poate am găsi și pe freecycle, fără bani. Mai greu va fi cu găsirea clienților, însă.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2012, 15:39:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
o mașină de cusut poate am găsi și pe freecycle, fără bani. Mai greu va fi cu găsirea clienților, însă.
Da, va fi mereu o problema, insa cu vremea se va rezolva si asta, nadajduim.
Metoda pasilor mici, unul dupa altul, cred ca poate aduce roade.
(Imi amintesc o vorba a unei batrane din Ardeal, cand eram in armata: "Ochii te sparie, manurile te-mbucura..." Dumnezeu sa o odihneasca pe batranica aceea, ca mult folos mi-au adus cuvintele ei, cand ma gaseam la inceputuri de drumuri..)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2012, 16:30:57
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Am vorbit cu doamna si a zis ca ar fi buna o masina de cusut, chiar daca va fi mai greu la inceput. Dar chiar si putin de lucru daca ar avea, macar sa asigure hrana de zi cu zi a copiilor. Cu timpul oricum poate apar clienti noi.
Eu m-am uitat pe internet si este in jur de 400-500 lei o masine de cusut, de calitate medie si cred ca am putea sa strangem bani ca sa luam una. Daca cineva ar putea gasi o masina de cusut pe freecycle ar fi foarte bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2012, 16:33:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dau chiar acum un anunț pe freecycle și o să vă țin la curent în privința rezultatului. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2012, 17:01:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma ofer si eu, draga Dorina, cand va incepe actiunea de ajutor pentru masina de cusut. (te rog sa ma treci pe lista)
Cat priveste plecarea tatalui in strainatate, nu prea stiu ce sa cred... imi pare riscant, sabie cu doua taisuri... s-ar putea ca pierderile sa fie mai mari decat beneficiile...
Copiii au nevoie de tatal lor, sa il simta aproape, sa il vada zilnic, sa se bucure de protectia lui si de participarea lui la viata familiei. Apoi, nici sotia nu mai e in cea mai buna situatie cu sotul plecat undeva departe... Imi pare riscant pe mai multe planuri.
Eventual, daca incepe sa mearga mica afacere cu masina de cusut, tatal poate prelua o parte din sarcini: gasirea clientilor, aprovizionarea cu materii prime, plasarea materialelor lucrate la domiciliul clienilor etc. Pot colabora, sot si sotie, in aceeasi afacere.
LA MULȚI ANI pentru ziua de astăzi!
Locuiesc în provincie și nu mi-am oferit disponibilitatea de a mă ocupa să fac listă cu cei care doresc să ajute la cumpărarea unei mașini de cusut. De acesta se poate ocupa persoana care a deschis topicul.
Am fost și eu într-o situație grea într-o anumită perioadă din viața mea și Dumnezeu a vrut ca cineva să-mi vândă la un preț destul de mic o mașină de cusut. Tot pronia divină m-a ajutat să învăț foarte repede să o folosesc și după reviste Burda și un manual de croitorie am învățat sngură să lucrez. La început am ajutat două croitorese (una făcea rochii de ocazie și alta lucra costume de damă și bărbătești). După un timp cele cărora le fusesem ucenică mi-au trimis cliente atât de multe încât nu făceam față. Eram corectă, lucram bine și câștigam cam trei salarii medii, uneori și mai mult.
Acum nu mai lucrez decât pentru biserică uneori, dar atunci am depășit situația foarte grea în care familia mea se afla.

Poate din București este cineva care are o mașină de cusut pe care nu o folosește și dorește să ajute.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2012, 20:48:49
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Desigur, daca nu se va gasi o masina pe freecycle, voi face eu lista cu cei care doresc sa contribuie pentru achizitionarea unei masini de cusut. Credeti ca ar trebui sa luam una second hand de la cineva care vinde sau una noua din magazin?
Doamna Dorina, poate dupa ce o sa luam masina, o sa va pun in contact cu doamna respectiva, poate ii dati niste sfaturi despre croitorie fiind la inceput de drum si o indrumati cum sa procedeze ca sa gaseasca croitorese pentru care sa lucreze, sau oricum , alte sfaturi :) faptul ca dumneavoastra ati castigat destul de bine , ma bucura, poate va reusi si doamna.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2012, 22:30:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Voi sinteti grozavi, sincer ma bucur ca se mai gasesc oameni cu suflet, asa repede ati actionat, ma alatur si eu la lista, te rog trimitem pe private adresa doamnei in cauza poate ii fac si eu o bucurie.
Sa v-a rasplateasca Domnul pentru darul vostru.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2012, 22:47:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Desigur, daca nu se va gasi o masina pe freecycle, voi face eu lista cu cei care doresc sa contribuie pentru achizitionarea unei masini de cusut.
Am postat mai devreme anunțul pe freecycle, însă va trebui să mai așteptăm, măcar până luni, cred, să vedem dacă vine vreun răspuns. Numai dacă nu primim răspuns, să încercăm să cumpărăm, eventual de pe okazii.ro, unde am văzut că se găsesc la prețuri între 150 și 400 de lei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2012, 01:52:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma ofer si eu, draga Dorina, cand va incepe actiunea de ajutor pentru masina de cusut. (te rog sa ma treci pe lista)
Cat priveste plecarea tatalui in strainatate, nu prea stiu ce sa cred... imi pare riscant, sabie cu doua taisuri... s-ar putea ca pierderile sa fie mai mari decat beneficiile...
Copiii au nevoie de tatal lor, sa il simta aproape, sa il vada zilnic, sa se bucure de protectia lui si de participarea lui la viata familiei. Apoi, nici sotia nu mai e in cea mai buna situatie cu sotul plecat undeva departe... Imi pare riscant pe mai multe planuri.
Eventual, daca incepe sa mearga mica afacere cu masina de cusut, tatal poate prelua o parte din sarcini: gasirea clientilor, aprovizionarea cu materii prime, plasarea materialelor lucrate la domiciliul clienilor etc. Pot colabora, sot si sotie, in aceeasi afacere.
Nu sfatuiesc pe nimeni cu familie, sotul sa plece dupa bani in strainatate si sa lese acasa sotia cu copii, nu iasa treaba buna asta o spun din experienta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2012, 05:23:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
I-am spun doamnei toate sugestiile dumneavoastra. Anunturi pe internet a facut, dar daca nu este nimeni care sa o recomande nu prea sunt sanse ca oamenii sa angajeze o straina. cantine nu exista in zona in care locuieste.Sotul doamnei incepe lucrul abia in martie si pana atunci mai urmeaza 2 luni grele. Despre masina de cusut a zis ca ii place sa croiasca si ca ar fi un lucru bun. dar mai intai ar trebui sa ne interesam daca chiar exista ateliere de croitorie care mai angajeaza sau care ofera de lucru acasa, ca sa stim un lucru sigur. Va multumesc tuturor care ati raspuns :) Doamne ajuta!
Am citit ca si-ar putea oferi serviciile in Bucuresti si Ilfov.Asta este bine,pentru ca in Bucuresti,cel putin,sunt multe agentii de recrutare pentru bone,menajere etc si dansa poate sa se prezinte la un interviu acolo,sa fie preluata in baza lor de date,iar ei mai departe sa faca munca de recomandare.
Uite un exemplu de astfel de agentie: http://family.homee.ro/ .Succes doamnei!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O viitoare mama are nevoie de rugaciunea noastra mara2008 Umanitare 5 13.02.2012 15:57:26
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 18:52:00
Caut un servici cat de urgent emiliulia Stiri, actualitati, anunturi 6 23.03.2010 22:16:48
rugaciune/acatist pentru a obtine un servici/reusi la un interviu lexie_uk Rugaciuni 4 21.03.2010 23:00:59