Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2008, 00:20:22
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Duhovnicul meu cel mai drag îmi spunea ca Hristos Însusi este Cel care ne învata smerenia, noi nu stim ce este.
traditie ai scris ceva frumos in sfarsit...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2008, 00:28:22
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Imi permit sa-mi spun parerea.
Smerenia nu inseamna a te crede mai mic, mai prost sau mai nu stiu cum decat esti ci inseamna a te vedea exact asa cum esti, in adevarul tau...Smerenia merge mana in mana cu adevarul. Iar noi oamenii mai greu vedem adevarul, ne cam umflam in pene, ne cam credem mai ceva ca altii, mai nu stiu cum decat altii...cand poate nu e asa...
In acelasi timp smerenia merge mana in mana cu demintatea, a vedea ca nu esti nimic, dar totusi esti FOARTE IMPORTANT si ai o demnitate uriasa in Iisus Hristos ( caci El a ales sa devina om)...sunt nimic prin mine insumi, sunt MARE prin Dumnezeu.
Asa vad eu lucrurile.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2008, 00:57:32
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Imi permit sa-mi spun parerea.
Smerenia nu inseamna a te crede mai mic, mai prost sau mai nu stiu cum decat esti ci inseamna a te vedea exact asa cum esti, in adevarul tau...Smerenia merge mana in mana cu adevarul. Iar noi oamenii mai greu vedem adevarul, ne cam umflam in pene, ne cam credem mai ceva ca altii, mai nu stiu cum decat altii...cand poate nu e asa...
In acelasi timp smerenia merge mana in mana cu demintatea, a vedea ca nu esti nimic, dar totusi esti FOARTE IMPORTANT si ai o demnitate uriasa in Iisus Hristos ( caci El a ales sa devina om)...sunt nimic prin mine insumi, sunt MARE prin Dumnezeu.
Asa vad eu lucrurile.
fals.
smerenie este atunci cind te crezi cel mai mic dintre frati. chiar daca esti de fapt cel mai mare dintre ei.
dar mai putin inteleg asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2008, 00:59:29
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

eu nu cred ca smerenia inseamna a crede o minciuna
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2008, 01:02:14
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Hristos stia cine era...si cu toate acestea era smerit, pentru ca se smerea pe Sine Insusi, nu pentru ca se credea mai mic. Se facea mai mic, nu se credea mai mic.
Iar pentru noi a fi smerit inseamna si a ne vedea pacatele, adica a vedea un adevar.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2008, 15:37:29
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Smerenia inseamna adevarul! Asta e definitia care am inteles-o cel mai bine.



Smerenia monahilor si a preotilor este diferita de cea a mirenilor.
Mirenii daca vor sa aleaga virtutea smereniei trebuie sa stie ca aleg un drum mai greu decat al monahilor si preotilor. Asa mi se pare mie.
Preotii si monahii au haina, iar acea haina aparent banala ii ofera o siguranta de constiinta. Pe cand mireni nu au acea siguranta. Cine va alege sa fie smerit in lume, alege cea mai grea cruce (pt ca e cea mai mare virtute).


Daca un preot va trece pe langa un scandal sunt sanse foarte mari sa scape teafar, si chiar sa se rusineze de el. Insa la mirean , nu numai ca nu se va rusina, dar sansele de a si-o lua sunt mult mai mari.

Ce inseamna a fii smerit in lume?

Inseamna sa vezi toata viata ta prin ochii smereniei.
Nu cum fac eu ca zic ca sunt prost si pacatos.
Ci orice lucru il faci sa fie facut cu smerenie.

De exemplu:
- nu poti da sfaturi
- nu judeca pe nimeni
- cand e vb de un scandal, ca sa nu te faci vinovat de nepasare fii pregatit sa o iei pe coaja , sa intervii nu prin forta ci prin umilire ,si anume, ca agresorul sa isi lase victima in pace ca sa te ia pe tine la bataie(vedeti cat de grea si mare e smerenia?)
(ca daca te duci la ala si ii arzi una fii sigur ca toata smerenia ta exista doar in capul tau, nu si in fapte)
- nu vb mult (asta te va exclude din societate)
- nu-ti lua aparara niciodata , nici chiar de ai dreptate
- atunci cand gresesti te vei revansa celui ce i-ai gresit nu prin scuze si iertare ci prin efortul tau ca de acum inainte sa nu ii mai gresesti niciodata(la ce folos sa ii gresesti la infinit si sa iti ceri scuze?)

Deci iata, cum e sa privesti viata prin smerenie. Te desfintezi ca om pt Dumnezeu.
Si sincer cine poate face asta? Au reusit cativa dar si aceia in mediul manastiresc.

Iar cand zicem noi ca suntem pacatosi(chiar si din inima) aceia nu este smerenie, aceia e un firicel de par, pe care diavolul vrea sa-l o foloseasca tot spre mandria noastra.


Preotii si monahii dau sfaturi ca omul trebuie smerit. Ei nu inteleg mireanul, ei nu inteleg ca mediul si acea haina chiar conteaza. Iar preotii sunt schimbatori ca vremea. Azi te da sfat bun, maine zice o prostie, apoi iar sfat bun apoi iar o rautate.

Dar nici mireni nu pot sa inteleaga pe monahi despre suferintele, umilirile din manastire iar pe preoti cu presiunea mare pe care e pune pe capul lor.


Iar cei care vor sa fuga dupa virtutea smereniei,(adevarata smerenie) sa mearga cu pasi inceti , ca sa nu cumva sa isi ia o cruce prea grea si sa cada sub ea.
Dar cum zicea si Hristos, asta e norocul celor slabi: cad si ridica. ;)


Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2008, 16:51:39
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
De exemplu:
- nu poti da sfaturi
Imi place ce ai zis, dar asta n-o inteleg. De ce sa nu dai sfaturi? Uneori poate fi o fapta buna a sfatui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2008, 16:59:40
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Mai voiam sa zic ca eu mai cred ca smerenia se dobandeste prin a trai iubirea. Caci atunci cand iubim ne smerim automat, chiar fara sa ne gandim. Pentru ca nu ma mai gandesc la mine, ci la persoana iubita si la binele ei. Iar privirea mea nu mai este indreptata spre mine, ci spre persoana iubita. De aceea cand esti smerit, nici nu stii ca esti smerit, pentru ca nici macar nu te intereseaza!! Nu te intereseaza persoana ta. Tot ce te intereseaza este binele celui iubit.
De aceea Hristos este smerit, pentru ca viata Sa intreaga este inchinata Tatalui. Pe mine ma impresioneaza fragmentele din Evanghelie in care Hristos vorbeste despre Tatal. Simt ceva atat de minunat acolo...
De aceea ce a spus Traditie e frumos...Hristos ne va invata smerenia, noi nu stim ce este si nici nu putem sa stim cand suntem smeriti. Treaba noastra e sa privim la El, iar smerenia va veni cu aceasta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2008, 00:50:18
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de podolski
De exemplu:
- nu poti da sfaturi
Imi place ce ai zis, dar asta n-o inteleg. De ce sa nu dai sfaturi? Uneori poate fi o fapta buna a sfatui.
in a da sfaturi e urma mare de mandrie. cei mandrii numai sfaturi dau. ;)

ii poti pune cartea in mana si te poti ruga ca Dumnezeu sa-i descopere cel mai bun sfat, nu noi care suntem cum suntem.
e o fapta buna un sfat bun, dar printre atatea sfaturi bune cate sfaturi rele am dat?

credeti ca putine? eu numai sfaturi rele aud imprejurul meu. asa ca , mai bine tacere si smerire decat mandrie si o ploaie de sfaturi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.09.2008, 13:01:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact,Podolski...ar trebui sa vorbim numai cu mainile pe fata!Adesea mi-am pus si eu intrebarea aceasta.Iar ochii,oglinda chipului nostru spune totul despre suferinta interioara,fizica si psihica...si-nca nu spune pe cat simt,vad si lacrimeaza in interior,muti si incremeniti de suferinta.Dar si zambetul salasluieste tot pe chip si spala intinarea suferintei,intensitatea ei,dar nu si urmele.Urmele raman aproape intotdeauna,iar intinarea se transforma in purificare pentru o resemnare desavarsita.
Nu stiu de ce m-am agatat de cugetarea ta..."poate,doar pentru ca "adesea mi-am pus si eu aceasta intrebare!!!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Iesiti din lume! florin.oltean75 Generalitati 27 23.11.2011 23:44:02
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 17:25:31
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11