Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2007, 18:48:15
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Exista o mare taina in a rezista tentatiei de a divorta, la cest lucru se refera Apostolii si Sfintii Parinti cind ne vorbesc despre taina cununiei si viata de familie ca fiind o lovitura crunta data diavolului dar care trebuie sustinuta toata viata indiferent de voia noastra. Chiar daca un cuplu este nefericit in sens lumesc insa au o familie, copii, ei trebuie sa se straduiasca sa stea impreuna si sa continue sa lupte pentru a se trezi. Toate aceste asa zise nefericiri vin din adormirea sufletului. Orbecaim ca niste masini si tot repetam ca o placa stricata ca suntem nefericiti fara a incerca sa evoluam din pozitia in care ne aflam.

Din pacate, ni se sopteste incontinuu ca ce gindim noi asa este, voia noastra este mai presus de orice.

Fratilor, daca suntem orbi si nu ne putem da seama de pacatele noastre macar sa ne gindim la copilasii care-i avem in fata noastra si care saracii vor suferi cumplit,si se va vedea imediat..., desi din indirjire vom continua sa ne mintim ca nu este asa...
Adevar ai grait!
Insa in momentul in care cei doi soti nu se mai inteleg se creaza un mediu care nu este tocmai propice pt crestere si educarea in conditii optime a copiilor. Deci este de preferat ca cei doi soti sa se desparta pt a nu da ocazie savarsii unor pacate de moarte.
Chiar daca suntem crestini si ne ghidam in principal dupa invataturile bisericii nu trebuie sa uitam de legile statului.
In Codul familiei este reglementat divortul nu pt ca cineva ar fi vrut sa se afle in treaba ci pt ca sa plecat de la realitatea sociala, care evidentiaza multe cazuri de violenta domestica, violuri( tatal care isi violeaza propria fiica),tentative de omor intre soti, etc.
Jurisprudenta instantelor de judecata este relevanta in acest sens.
Imi pare rau ca nu pot sa fiu intru totul deacord cu tine in ceea ce priveste stradania sotilor de a mentine casnicia.
Eu nu cred ca in astfel de sitatii biserica ar recomanda stradanie si desteptatrea sufletului adormit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2007, 23:34:17
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

buna tuturor!
dar o logodna religioasa care insa nu-i urmata de cununie?despre asta c spuneti? si mi se pare complicat cu mersul la episcopie ptr divort,mie mi s-a spus ca cei doi trebuie sa se prezinte impreuna, ca si in instanta si ca si la cununie. Ori poate ca nu intotdeauna il poti lua d mana pe celalat (fost) sot sa-l duci la episcopie...datorita exact motivelor care au dus la divortul respectiv. asa ca...adevarul e dincolo de noi.:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.07.2007, 23:39:20
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

...ca sa completez, chiar daca m-as prezenta singura la episcopie, eu as putea primi...dezlegare? as fi divortata, iar cel fostul sot ar ramane-n continuare cununat, sau cum?nu inteleg nimic, recunosc....ajutati-ma....??????:dozingoff:
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2008, 16:19:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica Ortodoxa nu accepta divortul, ci ia act, cu regret, de esecul familiei. Nu exista nici un fel de slujba care sa anuleze Taina Cununiei. Atunci cand o instanta de judecata decide anularea contractului social prin care s-a intemeiat o familie, lucrurile sunt foarte simple: cuplul respectiv isi imparte pe din doua capitalul acumulat in anii de vietuire comuna si totul se incheie aici. In acest fel de atitudine, se pune accent pe libertatea persoanelor implicate si pe onestitatea de a recunoaste ca dragostea lor s-a stins, asa incat nu mai exista nici un motiv pentru a sta impreuna. Biserica are, insa, un cu totul alt fel de a gandi. Taina Cununiei nu este nici un contract, nici doar un juramant, ci este o unire intre doua persoane. Barbatul si femeia care se cununa devin o singura entitate inaintea lui Dumnezeu. Din aceasta cauza si responsabilitatea pentru mantuire revine ambilor, nu fiecaruia in parte pentru el insusi. Deci Biserica nu poate dezlega aceasta unitate din doua motive: 1) pentru ca nu este o simpla legatura contractuala, ci este o contopire reala a celor doua suflete, si 2) pentru ca unitatea aceasta nu o fac oamenii, ci Dumnezeu. Iar ceea ce a unit Dumnezeu, omul nu are nici voie, nici puterea sa desfaca.

Pentru ca Biserica are ingaduinta fata de slabiciunea fiintei umane. Prima casatorie este binecuvantata de Dumnezeu in mod deplin. Dar daca familia aceea se destrama din diferite cauze, Biserica le recomanda celor doi fie sa traiasca in castitate pana la finalul vietii (varianta cea mai potrivita), fie sa se recasatoreasca (varianta cea mai intalnita). In nici un caz Biserica nu este de acord ca cei doi sa aiba o viata libertina, avand drept pretext casatoria esuata. De asemenea, Biserica accepta ca un om poate gresi de doua ori consecutiv atunci cand isi alege partenerul de viata. Dar daca ajunge si la cel de-al treilea divort, persoana respectiva este sfatuita sa nu se mai casatoreasca, ci sa-si traiasca viata in castitate si pocainta. Al treilea divort este dovada faptului ca respectiva persoana, indiferent daca este barbat sau femeie, nu intelege care sunt principiile fundamentale ale functionarii familiei crestine. Din acest motiv, Biserica nu savarseste Cununia decat de maximum trei ori pentru o persoana. Si mai trebuie sa stii ca a doua si a treia Cununie nu sunt considerate Sfinte Tane, ci rugaciuni de binecuvantare. Taina Cununiei poate fi traita de o persoana doar o singura data in viata. (Petru Avram)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2008, 16:47:50
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Biserica Ortodoxa nu accepta divortul, ci ia act, cu regret, de esecul familiei. Nu exista nici un fel de slujba care sa anuleze Taina Cununiei. Atunci cand o instanta de judecata decide anularea contractului social prin care s-a intemeiat o familie, lucrurile sunt foarte simple: cuplul respectiv isi imparte pe din doua capitalul acumulat in anii de vietuire comuna si totul se incheie aici. In acest fel de atitudine, se pune accent pe libertatea persoanelor implicate si pe onestitatea de a recunoaste ca dragostea lor s-a stins, asa incat nu mai exista nici un motiv pentru a sta impreuna. Biserica are, insa, un cu totul alt fel de a gandi. Taina Cununiei nu este nici un contract, nici doar un juramant, ci este o unire intre doua persoane. Barbatul si femeia care se cununa devin o singura entitate inaintea lui Dumnezeu. Din aceasta cauza si responsabilitatea pentru mantuire revine ambilor, nu fiecaruia in parte pentru el insusi. Deci Biserica nu poate dezlega aceasta unitate din doua motive: 1) pentru ca nu este o simpla legatura contractuala, ci este o contopire reala a celor doua suflete, si 2) pentru ca unitatea aceasta nu o fac oamenii, ci Dumnezeu. Iar ceea ce a unit Dumnezeu, omul nu are nici voie, nici puterea sa desfaca.

Pentru ca Biserica are ingaduinta fata de slabiciunea fiintei umane. Prima casatorie este binecuvantata de Dumnezeu in mod deplin. Dar daca familia aceea se destrama din diferite cauze, Biserica le recomanda celor doi fie sa traiasca in castitate pana la finalul vietii (varianta cea mai potrivita), fie sa se recasatoreasca (varianta cea mai intalnita). In nici un caz Biserica nu este de acord ca cei doi sa aiba o viata libertina, avand drept pretext casatoria esuata. De asemenea, Biserica accepta ca un om poate gresi de doua ori consecutiv atunci cand isi alege partenerul de viata. Dar daca ajunge si la cel de-al treilea divort, persoana respectiva este sfatuita sa nu se mai casatoreasca, ci sa-si traiasca viata in castitate si pocainta. Al treilea divort este dovada faptului ca respectiva persoana, indiferent daca este barbat sau femeie, nu intelege care sunt principiile fundamentale ale functionarii familiei crestine. Din acest motiv, Biserica nu savarseste Cununia decat de maximum trei ori pentru o persoana. Si mai trebuie sa stii ca a doua si a treia Cununie nu sunt considerate Sfinte Tane, ci rugaciuni de binecuvantare. Taina Cununiei poate fi traita de o persoana doar o singura data in viata. (Petru Avram)
http://www.crestinortodox.ro/Incetarea_casatoriei_si_divortul-414-23977.html

Mai intai, Biserica a admis divortul pentru un singur motiv si anume pentru acela pe care il socoteste ca atare si Mantuitorul Insusi: si anume adulterul. In cazul acestuia, despartirea casatoriei nu intampina nici un fel de greutate sau impotrivire din partea autoritatii bisericesti. In cazul altor motive insa, care puteau fi oricat de grave, Biserica s-a impotrivit intotdeauna divortului, tinand la trainicia casatoriei, dupa cuvantul Domnului ca: "ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta" (Mat. 19, 6), si dupa cunoscutele rostiri ale Sf. Ap. Pavel: "legatu-te-ai cu femeia, nu cauta despartirea" (I Cor. 7, 27) si apoi: "celor casatoriti, nu eu, ci Dumnezeu le porunceste: femeia sa nu se desparta de barbat" (I Cor. 7, 10).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.10.2008, 22:37:11
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annie Vezi mesajul
"celor casatoriti le poruncesc nu eu, ci Domnul ca nevasta sa nu se desparta de barbat" 1 Corinteni 7:10
Eu cred ca trebuie sa respectam ceea ce Biblia ne spune pentru ca ea este Cuvantul lui Dumnezeu. In primul rand trebuie sa respectam ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu spune, nu ceea ce este scris in alte carti. Biblia este singura care ne poate arata adevarul. Si acesta este adevarul: daca te-ai castorit nu te mai poti desparti. Nu conteaza motivele pe care unii le insinueaza pentru a divorta. Cred ca ar fi spus ceva Pavel in Epistola sa daca ar exista si anumite motive pentru care avem voie sa divortam.
Buna seara!

Eu din pacate sunt in pragul divortului"de comun acord"; este singura sansa pe care mi-a oferit-o doamna mea, spunandu-mi ca va veni sa locuiasca sub acelasi acoperis cu mine, impreuna cu copilul nostru; mi-a zis ca nu mai are deloc incredere in mine dar va veni totusi si nu vrea sa mai am niciun drept asupra ei; nu caut sa ma justific ca am facut sau n-am facut una sau alta.Adevarul e undeva la mijloc. Tot ce pot sa va spun este ca sunt foarte bulversat si nu stiu incotro sa apuc; ma gandesc ca va trebui sa fac un pacat si treaba asta ma nelinisteste.
Doamne Iisuse Hristoase, mantuieste-ma si ma miluieste pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.10.2008, 23:04:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/Incetarea_casatoriei_si_divortul-414-23977.html

Mai intai, Biserica a admis divortul pentru un singur motiv si anume pentru acela pe care il socoteste ca atare si Mantuitorul Insusi: si anume adulterul. In cazul acestuia, despartirea casatoriei nu intampina nici un fel de greutate sau impotrivire din partea autoritatii bisericesti. In cazul altor motive insa, care puteau fi oricat de grave, Biserica s-a impotrivit intotdeauna divortului, tinand la trainicia casatoriei, dupa cuvantul Domnului ca: "ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta" (Mat. 19, 6), si dupa cunoscutele rostiri ale Sf. Ap. Pavel: "legatu-te-ai cu femeia, nu cauta despartirea" (I Cor. 7, 27) si apoi: "celor casatoriti, nu eu, ci Dumnezeu le porunceste: femeia sa nu se desparta de barbat" (I Cor. 7, 10).
Sa nu uitam ca Mantuitorul in dialogul Sau cu fariseii, cand recunoste ca singur motiv-adulterul, adauga ca "dintru inceput nu a fost asa".
cu toate acestea Biserica Ortodoxa Rusa, din ratiuni pastorale, in 1918, in Rezolutia sa cu privire la motivele desfacerii casatoriei consfintite de Biserica, recunostea drept motive valide, pe langa adulter si alte motive precum: caderea din Ortodoxie a unuia dintre soti, perversiunile si viciile contrare forii, impotenta tainuita inainte de casatoriei, contractarea leprei sau a sifilisului, disparitia indelungata fara veste, atentate la viata si la sanatatea sotului sau copiilor, bolile mentale incurabile, etc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2008, 21:05:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel care a cazut in adulter este pentru mine persoana care a intrat in starea de strain. Plecarea dintr-un loc, mai bine zis din inima celui iubit, instraineaza. Copiii o spun atat de simplu si de clar: "Cine pleaca la plimbare pierde locul de onoare". Ce trist e sa deschizi inima si sa vezi ca cel iubit nu mai este prezent in ea; ca el a devenit strain si ca vine spre tine de departe, chiar de foarte departe.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.02.2009, 12:09:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am gasit cateva precizari interesante pe acesta tema: " Olivier Clement: Biserica Ortodoxa nu are o teologie a divortului; insa, se intampla ca ea sa constate absenta durabila a iubirii. In fata acestui hiatus, ea nu se pronunta nici oficial, nici neoficial, ci "constata" si absolva."

"divortul nu constituie o preocupare pentru Biserica Ortodoxa. Biserica intervine doar cand, dupa esecul unor casatoriti, se cere repetarea Tainei Cununiei, in care caz ea o admite pana la a treia casatorie, ceea ce reprezinta un insemnat pogoramant. Dar, ca in orice pogoramant, Biserica are in vedere prevenirea unor primejdii mai mari, cum o anuntase deja Sfatul Ap. Pavel in epistola catre Corinteni: "ca paza impotriva desfraului, fiecare barbat sa-si aiba femeia lui si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei... fiindca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda.(7, 1-9)" (Anca Manolache)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2009, 08:34:49
AltulDesigur AltulDesigur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Trec poate prin unul din cele mai grele momente din viata (ca sa glumesc un pic o sa spun ca de la meciul cu Suedia din '94 nu am mai fost asa suparat). Sotia m-a anuntat ca divorteaza pentru ca nu se mai simte in siguranta alaturi de mine. Siguranta financiara. Pana anul trecut castigam foarte mult, dar din vara lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai rau la munca iar acum practic castig cam o treime din cat a fost...Ea in schimb are un servici bun, e in conducere si "creste" in continuu profesional. Ma simt tradat, mintit si "jucat" pe degete...Nu vreau sa va cer sfaturi, eu doar am simtit nevoia sa "vorbesc" cu cineva...
p.s azi ar fi trebuit sa sarbatorim 8 ani de castorie. Se pare ca data asta calendaristica e cu ghinion pana la urma...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 19:02:50
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 14:44:15
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 05:03:53
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 17:40:43