Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2008, 23:03:47
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am tot ezitat daca sa va povestesc despre viata unei femei care l-a intalnit pe acest om,Adrian Fageteanu,impreuna cu ucenicii lui.Insa azi am vazut pe site o inregistrare cu o convorbire cu acest personaj,si nu mai pot sa tac.
Acest personaj,Fageteanu,este de o rautate incredibila,cum nu am mai vazut in Romania,desi am cunoscut multi preoti,ei exceland in rautate si viclenie.
Despre ce este vorba.Cand eram cantaret la o Biserica,a venit in timupl Sf Liturghii o femeie sa i se fac o aghiazma in casa.Dupa slujba ne-am dus,preotul de acolo si cu mine.
Dupa sfestanie,fmeie l-a rugat pe preot sa citeasac si rugaciuni pt casa bantuita de draci,ceea ce preotul afacut,dar aintrebat-o firesc,de ce.
Ne-a spus ca are canon ,de la marele Fageteanu,si de la ucenicii lui.Apoi ne-a povestit viata ei.A facut un avort,si acest lucru a destabilizat-o si pshic si fizic.Si-a pierdut servicul,si in culmea deznadejdii s-a dus,la sfatul unei prietene la acest personaj.
Cand a ajuns aici,slabita de efort si suferinta,s a-dus la spovedit.Batranul asta,in loc sa o intareasca cu un cuvant,sa-i dea un sfat si alinare,i-a trantit-o din prima.
20 de ani canon sa nu se impartaseasca,si mai mult,i-a zis ca o matusa de-a sa,care nu avea nici o treaba,ii face farmece,ca diavolii roiesc imprejurul ei.saraca femeie mai mai sa moara de frica.Apoi i-a dat canon metanii la greu,psalitire,acatiste si ceea ce este mai urat,sa mearga zilnic la un preot,oriunde s-ar afla sa i se citeasca rugaciuni de alungare a demonilor.Va dati seama ce afacut din aceasta femeie,ramasa fara serviciu si acum disperata ca daca nu gaseste preot sa-i citeasca rugaciuni,o omoara dracii.
Umbla femeia prin Tulcea din biserica in biserica rugandu-se de unul si altul sa-i citeasca rugaciuni,cheltuind si ultimele economii,pana cand a ramas fara bai,si s-a intors in capitala sa caute de lucru,sperand sa o ajute vechii prieteni.
A ajuns si la psihiatru,si la psihologi,dar era ata de speriata de amenintarile lui Fageteanu,ca nu asculta de nimeni.
Acum nu mai stiu nimic de ea,am mai vorbit un timp,ca-mi tot spunea sa vb cu preotul de la Biserica mea sa-i citeasac rugaciunile in fiecare seara.
Preotii cu care a vb aici,in Tulcea i-au zis sa se impartaseasca,ca asa dracii nu vor mai avea putere asupra ei,dar ea a zis ca sa-l intrebe pe Fageteaanu.Asta era la spital,si din patul de suferinta a amenintat-o ca daca ii calca canonul,cu ea de gat se duce in iad.
Va intreb pe voi,daca ati mai auzit de atata rautate,ca eu unul nu,nici macar nu am itit undeva de asa ceva,nici printre necrestini macar.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2008, 23:39:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Jan,cine iti da dreptul sa judeci un canon dat de un duhovnic?Cunosti tu adevarul spus la spovedanie?De ce hulesti un batran duhovnic,care se roaga si pentru tine?Nu pot sa zic decat Dumnezeu sa te ierte ,ca nu stii ce faci???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2008, 08:04:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu ai spus cine/ce e acesta Fageteanu.
Uite asa, biserica ortodoxa ii indeparteaza pe credinciosi. Sa nu ne mai intrebam de ce ortodocsii aleg alte confesiuni religioase, isi croiesc propria credinta sau efectiv, refuza orice contact cu preotii si biserica.
Nu e o metoda sa vorbesti numai de iad si de diavoli. Pentru ca mai sunt si persoane hipersensibile, usor influentabile care apoi, chinuie o viata.
Ce-a facut acest Fageteanu? A distrus o viata de om... Si n-a facut-o din dragoste ci din ura. Ura este distructiva si se vede asta din cele povestite mai sus...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2008, 08:58:34
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Frate Jan,cine iti da dreptul sa judeci un canon dat de un duhovnic?Cunosti tu adevarul spus la spovedanie?De ce hulesti un batran duhovnic,care se roaga si pentru tine?Nu pot sa zic decat Dumnezeu sa te ierte ,ca nu stii ce faci???
Batran era si Caiafa,si la fel de plin de ura.Am sa continui sa povestesc ce fac acesti ucenici ai lui Fageteanu,dupa invatatura data lor de maestru.Se roaga pentru mine?Pentru lume?Doamne fereste.S-o fii rugand el,dar la alt dumnezeu,unul plin de ura si rautate ca si el,plin de blesteme ca si el si ucenicii lui.
Fraze de-astea,cum ca daca nu s-or ruga unii ca el,vai ce o sa pateasca lumea,astea sa le spuneti altora.Pai mai mult ca Maica Domnului cine se roaga pt lume,mai mult ca sfintii cine?Vai,vai,cand nu s-o mai ruga Fageteanu,o sa a apara o gaura in Carpati.De-ata rugaciune ce fac astia pentru neamul nostru,avem cele mai multe avorturi din lume,celel mai multe familii deznadajduite si fara sens,care se despart imediat,in care ori sotul ori sotia are vreun "mare duhovnic" care o invata sa nu care cumva sa fie o sotie iubitoare,ca se spurca cu sotul ei.
Mai scutiti-ma cu vrajelile astea,mult mai bine ii era acestui neam fara astfel de personaje.Astia sunt exact ce a zis Mantuitorul despre farisei"ati luat cheia cunostintei,nici voi nu intrati in Rai si nici pe cei care vor sa intre nu-i lasati".
Mai bine fara voi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2008, 09:15:01
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Iata cateva repere despre acest ieromonah.Fiecare sa judece.

http://www.alternativaonline.ca/repere0702.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2008, 09:26:26
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Frate Jan,cine iti da dreptul sa judeci un canon dat de un duhovnic?Cunosti tu adevarul spus la spovedanie?De ce hulesti un batran duhovnic,care se roaga si pentru tine?Nu pot sa zic decat Dumnezeu sa te ierte ,ca nu stii ce faci???
Batran era si Caiafa,si la fel de plin de ura.Am sa continui sa povestesc ce fac acesti ucenici ai lui Fageteanu,dupa invatatura data lor de maestru.Se roaga pentru mine?Pentru lume?Doamne fereste.S-o fii rugand el,dar la alt dumnezeu,unul plin de ura si rautate ca si el,plin de blesteme ca si el si ucenicii lui.
Fraze de-astea,cum ca daca nu s-or ruga unii ca el,vai ce o sa pateasca lumea,astea sa le spuneti altora.Pai mai mult ca Maica Domnului cine se roaga pt lume,mai mult ca sfintii cine?Vai,vai,cand nu s-o mai ruga Fageteanu,o sa a apara o gaura in Carpati.De-ata rugaciune ce fac astia pentru neamul nostru,avem cele mai multe avorturi din lume,celel mai multe familii deznadajduite si fara sens,care se despart imediat,in care ori sotul ori sotia are vreun "mare duhovnic" care o invata sa nu care cumva sa fie o sotie iubitoare,ca se spurca cu sotul ei.
Mai scutiti-ma cu vrajelile astea,mult mai bine ii era acestui neam fara astfel de personaje.Astia sunt exact ce a zis Mantuitorul despre farisei"ati luat cheia cunostintei,nici voi nu intrati in Rai si nici pe cei care vor sa intre nu-i lasati".
Mai bine fara voi!
ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2008, 09:27:54
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Nu ai spus cine/ce e acesta Fageteanu.
Uite asa, biserica ortodoxa ii indeparteaza pe credinciosi. Sa nu ne mai intrebam de ce ortodocsii aleg alte confesiuni religioase, isi croiesc propria credinta sau efectiv, refuza orice contact cu preotii si biserica.
Nu e o metoda sa vorbesti numai de iad si de diavoli. Pentru ca mai sunt si persoane hipersensibile, usor influentabile care apoi, chinuie o viata.
Ce-a facut acest Fageteanu? A distrus o viata de om... Si n-a facut-o din dragoste ci din ura. Ura este distructiva si se vede asta din cele povestite mai sus...
tu femeie ai ceva sa reprosezi unui om pe care nu l-ai cunoscut?
nu?
atunci stai in banca ta si tine-ti gura inchisa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2008, 09:30:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Iata cateva repere despre acest ieromonah.Fiecare sa judece.

http://www.alternativaonline.ca/repere0702.html
Dac nu are mila de oameni,degeaba s-a mai chinuit pe pamantul asta.Sf Nicolae Velimirovici spune frumos"noi patimim pana la moarte pe aceasta lume,iar aceste dureri,pe unii ii fac plini de dragsote si mila,si atunci a castigat Domnul din aceasta lupta,pe altii suferinta ii face rai si intransigenti,si atucni a castigat diavolul aceasta lupta.Deci nu lupta conteaza,ca toti suferim,ci cum devenim in urma acestei lupte,plini de dragsote,sau plini de ura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.10.2008, 09:32:01
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Frate Jan,cine iti da dreptul sa judeci un canon dat de un duhovnic?Cunosti tu adevarul spus la spovedanie?De ce hulesti un batran duhovnic,care se roaga si pentru tine?Nu pot sa zic decat Dumnezeu sa te ierte ,ca nu stii ce faci???
Batran era si Caiafa,si la fel de plin de ura.Am sa continui sa povestesc ce fac acesti ucenici ai lui Fageteanu,dupa invatatura data lor de maestru.Se roaga pentru mine?Pentru lume?Doamne fereste.S-o fii rugand el,dar la alt dumnezeu,unul plin de ura si rautate ca si el,plin de blesteme ca si el si ucenicii lui.
Fraze de-astea,cum ca daca nu s-or ruga unii ca el,vai ce o sa pateasca lumea,astea sa le spuneti altora.Pai mai mult ca Maica Domnului cine se roaga pt lume,mai mult ca sfintii cine?Vai,vai,cand nu s-o mai ruga Fageteanu,o sa a apara o gaura in Carpati.De-ata rugaciune ce fac astia pentru neamul nostru,avem cele mai multe avorturi din lume,celel mai multe familii deznadajduite si fara sens,care se despart imediat,in care ori sotul ori sotia are vreun "mare duhovnic" care o invata sa nu care cumva sa fie o sotie iubitoare,ca se spurca cu sotul ei.
Mai scutiti-ma cu vrajelile astea,mult mai bine ii era acestui neam fara astfel de personaje.Astia sunt exact ce a zis Mantuitorul despre farisei"ati luat cheia cunostintei,nici voi nu intrati in Rai si nici pe cei care vor sa intre nu-i lasati".
Mai bine fara voi!
ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?
daca ne acuzam unii pe altii de nebunie,ok.Inseamna ca ori tu,ori eu suntem nebuni.Tu ai facut aceasta alegere intransigenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2008, 09:38:00
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan

ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?

daca ne acuzam unii pe altii de nebunie,ok.Inseamna ca ori tu,ori eu suntem nebuni.Tu ai facut aceasta alegere intransigenta.
achimov, esti bolnav de ura.
iar un crestin ortodox nu este asa.
trage si de aici alte concluzii.
inca te mai duce capul la ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Rugaciuni pentru Arsenie PAPACIOC si Adrian FAGETEANU colaps Generalitati 20 14.07.2011 13:58:59
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07