Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.10.2008, 09:44:29
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?

daca ne acuzam unii pe altii de nebunie,ok.Inseamna ca ori tu,ori eu suntem nebuni.Tu ai facut aceasta alegere intransigenta.
achimov, esti bolnav de ura.
iar un crestin ortodox nu este asa.
trage si de aici alte concluzii.
inca te mai duce capul la ceva.
Nu mai trag nici o concluzie.eu am prezentat fapte,in care un om a dus un alt om la deznadejde,si mai mult,insista ca face bine in a duce oamenii la deznadejde.Daca ma acuzi pe mine ca sunt plin de ura,adu o fapta de a mea care sa dovedeasca asta,sau daca nu,inseamna ca-ti place calomnia.Asa sa aruncam cu vorbe,este ok.Eu am in jurul meu oameni care cu greu isi revin din cauza unor astfel de specimene,si nu-mi pasa de renumele lor.La fel de renumiti erau si ceilalti ca ei,Caiafa,Arie,Eutihie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.10.2008, 09:48:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi e firesc sa dai 20 de ani canon pentru avort shi pedeapsa se poate reduce in functzie de credincios, de starea de pocaintza de credintza de lucrarea in ce-l priveshte mantuirea,

nu vad draga achimovjean decat frica pe care o ai pentru faptul ca dumneata te impartasheshti fara probleme, fara frica, fara o cercetare serioasa caci pentru altceva nu vad de ce sa te cuprinda nemultzumirea fatza de un slujitor al Domnului ce aplica corect canoanele de indreptare spre mantuire... spre tamaduirea credinciosului... cum se poate sa nu observi ca nu pe pacatoasa o urashte Fagetzeanu cu ucenicii sai ci pacatele caci Domnul ii iubeshte pe oameni dar se shi straduie sa-i mantuiasca, sa faca lucrarea cea buna cu ei...

dar canoanele de neimpartashire o vreme se pot reduce dar la acelashi duhovnic pe care l-ai ascultat caci daca mergi la altul pentru reducere sau ca sa mintzi atunci chiar asha este cum spune parintele Fagetzeanu... in iad ajungi... shi nu-i o amenintzare a parintelui asta ci asta patzesc mincinoshii shi cei ce cauta calea cea larga... a bunastarii vietzii asteia lipsita de grijile mantuirii, asta ne invatza Hristos... iar dumneata, Achimovjeane, ma intreb de ce nu iei aminte la tine mai mult ca sa te lamureshti cum trebuie sa te impartasheshti ca se pare ca inca nu tzi-ai clarificat aceasta grea problema, e adevarat... ???

iar Adrian Fagetzeanu spunea ceva din darul duhovnicesc al proorociei... despre cel ce ce se va auto-inscauna shi e dintr-o desfranata evreica... iar daca nu duhovnicul Adrian Fagetzeanu nu e iubit de gLumea gLumii asta e un semn ca lucreaza in voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.10.2008, 09:48:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Jan,unde ai vazut tu ura la parintele Adrian?Poate ura fata de pacat,dar aceasta arata iubire fata de Dumnezeu.Pace in suflet iti doresc frate!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.10.2008, 09:50:47
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?

daca ne acuzam unii pe altii de nebunie,ok.Inseamna ca ori tu,ori eu suntem nebuni.Tu ai facut aceasta alegere intransigenta.
achimov, esti bolnav de ura.
iar un crestin ortodox nu este asa.
trage si de aici alte concluzii.
inca te mai duce capul la ceva.
Nu mai trag nici o concluzie.eu am prezentat fapte,in care un om a dus un alt om la deznadejde,si mai mult,insista ca face bine in a duce oamenii la deznadejde.Daca ma acuzi pe mine ca sunt plin de ura,adu o fapta de a mea care sa dovedeasca asta,sau daca nu,inseamna ca-ti place calomnia.Asa sa aruncam cu vorbe,este ok.Eu am in jurul meu oameni care cu greu isi revin din cauza unor astfel de specimene,si nu-mi pasa de renumele lor.La fel de renumiti erau si ceilalti ca ei,Caiafa,Arie,Eutihie.
ai prezentat spusele unei femei, nu ceva intimplat tie. si crezi mai mult o parte implicata decit cealalta.
nici macar nu iti este cunoscuta expresia de "impartialitate". esti partinitor achimov. si privesti o situatie nici macar dintr-un unghi, as spune mai degraba dintr-un punct.
adica iti lipsesc multe alte elemente pentru a analiza o intimplare.

nu te mai erija in judecator.
esti reductionist, partinitor. si culmea, in loc sa particularizezi, generalizezi.
:dozingoff:

cum reusesti, firtate?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.10.2008, 09:58:15
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

ce vocabular plin de ura. achimov, se bat dracii la gura ta. si nu numai ca te botjocoresc ei, dar si tu, de buna voie, participi la batjocora lor.
suferi de dereglari psihice?

daca ne acuzam unii pe altii de nebunie,ok.Inseamna ca ori tu,ori eu suntem nebuni.Tu ai facut aceasta alegere intransigenta.
achimov, esti bolnav de ura.
iar un crestin ortodox nu este asa.
trage si de aici alte concluzii.
inca te mai duce capul la ceva.
Nu mai trag nici o concluzie.eu am prezentat fapte,in care un om a dus un alt om la deznadejde,si mai mult,insista ca face bine in a duce oamenii la deznadejde.Daca ma acuzi pe mine ca sunt plin de ura,adu o fapta de a mea care sa dovedeasca asta,sau daca nu,inseamna ca-ti place calomnia.Asa sa aruncam cu vorbe,este ok.Eu am in jurul meu oameni care cu greu isi revin din cauza unor astfel de specimene,si nu-mi pasa de renumele lor.La fel de renumiti erau si ceilalti ca ei,Caiafa,Arie,Eutihie.
ai prezentat spusele unei femei, nu ceva intimplat tie. si crezi mai mult o parte implicata decit cealalta.
nici macar nu iti este cunoscuta expresia de "impartialitate". esti partinitor achimov. si privesti o situatie nici macar dintr-un unghi, as spune mai degraba dintr-un punct.
adica iti lipsesc multe alte elemente pentru a analiza o intimplare.

nu te mai erija in judecator.
esti reductionist, partinitor. si culmea, in loc sa particularizezi, generalizezi.
:dozingoff:

cum reusesti, firtate?
Eu nu as generaliza,dar uite cum isi iau apararea unii altora,ma refer la multi preoti,desi eu pot aduce argumente indiscutabile.daca nu ma crezi,eu te pot pune sa discuti personal cu acesti oameni,cu medicii lor,cu psihologii lor.
Si apoi,iti spun ceva.daca un preot,din vina sa arunca un om in deznadejde si acesta pateste ceva rau,nu mai conteaza nimic din toata viata lui de pana atunci.daca un om,din viana altui om,ajunge in Iad,acel om va plati pretul acelui suflet,indiferent de ce a facut in viata pana atunci.
De aceea am zis,de nenumarate ori pe aici,ca mai bine ar tace din gura,mult mai mult bine ar face cu tacerea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.10.2008, 10:12:04
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Avortul e un pacat care ucide nu numai pruncul ci si sufletul femeii. Canonul trebuie sa fie foarte greu ca respectiva sa ajunga sa constientizeze gravitatea faptei.

Ar fi fost gresit sa-i dea un canon usor sau sa-i spuna ca totul e ok.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.10.2008, 10:16:36
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Frate Jan, daca te crezi mai "corect" decat parintele Fageteanu, de ce nu ii dai tu canon femeii?? Eu cred ca nu are rost sa ne bagam in "treburile duhovnicesti" ale altora, cu atat mai putin sa comentam canoanele date de parintii din manastire mirenilor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.10.2008, 10:16:55
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Cu ce ti-am gresit frate Jan?Eu iau apararea tuturor celor ce marturisesc adevarul.Nu asa trebuie?Daca tu esti suparat pe unii preoti de ce generalizezi si incerci sa acreditezi ideea ca se poate si fara preoti?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2008, 21:18:08
turn turn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

am scris un mesaj lung si s-a sters.

vroiam sa zic ca un ucenic al parintelui m-a ajutat mult de tot cand alti 20 de preoti m-au lasat.
deci tot respectul meu pt pr. Fageteanu.

Jan, cat despre doctori si psihologi cred despre Sfinti ca sunt niste dereglati. Chiar si cei crestini au niste idei stupide. Increderea in ei e zero.




ce are forumul?
sunt podolski dar nu mai pot intra pe contul acela asa ca raman pe asta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.10.2008, 02:40:12
thudor thudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 4
Unhappy faptele tale spun cu adevarat cine si ce esti...

Citat:
În prealabil postat de achimovjan Vezi mesajul
Dac nu are mila de oameni,degeaba s-a mai chinuit pe pamantul asta.Sf Nicolae Velimirovici spune frumos"noi patimim pana la moarte pe aceasta lume,iar aceste dureri,pe unii ii fac plini de dragsote si mila,si atunci a castigat Domnul din aceasta lupta,pe altii suferinta ii face rai si intransigenti,si atucni a castigat diavolul aceasta lupta.Deci nu lupta conteaza,ca toti suferim,ci cum devenim in urma acestei lupte,plini de dragsote,sau plini de ura.
Draga jan,
vad ca judeci foarte aspru un batran duhovnic, care mai mult ca sigur a luptat o viata intreaga cu raul, bazandu/te doar pe ceea ce a spus o femeie despre care spui ca a ajuns la psihiatru. esti sigur ca acesta/i adevarul? sau este atat de usor sa judecam?
poate ne spui si noua povestea ta cu femeia maritata si sexul intr/un magazin din Bucuresti... mai gandeste/te fratioare la propriile/ti fapte si mai apoi judeca oameni nevinovati!
Dumnezeu sa te lumineze si sa/ti dea leac, ca negru suflet si plin de ura mai ai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Rugaciuni pentru Arsenie PAPACIOC si Adrian FAGETEANU colaps Generalitati 20 14.07.2011 13:58:59
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07