Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2012, 17:31:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:
Ma simt datoare sa iti trimit si eu niste linkuri.
Doresti exemple?
Priveste aceste imagini:
http://ortodoxiesiviata.blogspot.com...anastirea.html
http://www.gandul.info/salveaza-crac...crezii-9079018
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2012, 18:32:37
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ma simt datoare sa iti trimit si eu niste linkuri.
Doresti exemple?
Priveste aceste imagini:
http://ortodoxiesiviata.blogspot.com...anastirea.html
http://www.gandul.info/salveaza-crac...crezii-9079018
Mă simt dator să vă mulțumesc!

Acum referindu-mă la subiect, eu cred că deznădejdea ne împinge să căutăm senzanționalul, și în fine argumente pentru a înfăptui păcatul. Iar de nu-l căutăm și dăm peste el, atunci e momentul să ne exersem dreapta judecată. Aici mă refer la discernământ, pe care fără citirea Scripturilor, fără povața duhovnicului nu-l vom avea niciodată, adică o discernere curată a binelui de rău. Apoi, o dată ce descoperim răul, e de datoria noastră să nu-l înfăptuim, și să nu osândim, să nu defăimăm pe cei care fac altminterea, mai ales dacă sunt fețe bisericești.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Atunci, si abia atunci vei incepe sa vezi si pomii falnici din padure.
Si sti care-i culmea? de frumusetea lor, nu vei mai vedea uscaturile
Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cum ar fi sa privim spre lemnele uscate dintre copacii padurii si sa spunem ca padurea este in intregime uscata?!
Nimic mai clar. Cum am zis mai sus, deznădejdea, apoi mândria și nepăsarea, ne fac să privim partea goală a paharului, dacă-mi permite-ți comparația asta nepotrivită. Căci partea plină ar trebui să ne umple inimile de dragoste, de credință, de râvnă, de smerenie, de pocăință (dar cu nădejde), în așa fel încât să putem păstra legătura cu adevărata și dreapta credință creștin ortodoxă, lăsată moștenire, prin multă trudă și pătimire de oameni a căror sfințenie ar trebui să ne trezească și să ne întărească duhovnicește.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2012, 21:14:04
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Si ma rog cine esti tu sa judeci Biserica? Inainte de a judeca mai bine pune umarul pentru bunul mers al Bisericii. De ce nu te-ai facut tu preot ca sa fii tu un model si exemplu pentru ceilalti preoti "materiali"? Cat de usor ne spalam pe maini si aruncam cu pietre. Pai daca esti nemultumit de preoti "Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni".
Eemplul pe care l-ai ales este un caz izolat - ma refer la preotul ortodox - deci nu este concludent materialul tau. E foarte usor sa gasesti un politai corupt si sa spui toata politia este corupta - insa sunt convins ca si in politie sunt oameni corecti si cu frica de Dumnezeu.

Iata un punct de vedere cat se poate obiectiv al Parintelui Arsenie Boca cu scuzele ca acest subiect l-am mai postat pe mai multe topicuri:
• “Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe
care îi merită".
E adevarat ca nu putem generaliza, sa spunem ca toti preotii sunt asa, sau asa din cauza unor cazuri izolate, dar la fel de adevarat este ca nu putem sa ramanem indiferenti, sa trecem cu vederea si sa ii scuzam orice ar face.

Pe acest forum am observat din partea ortodocsilor urmatoarea atitudine generalizata: orice ar face un preot nu il acuzam, trecem cu vederea ba incercam sa il si scuzam.

Aceasta atitudine o explic in felul urmator: ori multi sunt studenti la teologie, si atunci normal ca nu vor lovi in proprii colegi, ori preoti, sotii de preoti ori oameni care au duhovnici extraordinari si nu pot trece peste aceasta adica au impresia ca toti preotii sunt buni, nu isi pot inchipui ca exista si preoti mai putin buni.

La fel ca in tagma doctorilor unde orice malpraxis ar comite cineva colegii il fac scapat si de obicei mortul e de vina, la fel si aici orice ar face un preot e scuzat.

Cazul lui Pomohaci, dezbatut si redezbatut aici, este cel mai graitor, cu toate ca a chemat un preot penticostal sa predice in biserica ortodoxa nu a fost sanctionat pentru ca preotii se sustin si in rele si in bune, ca doar sunt colegi, nu?

Spuneti ca preotul e reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant si nu trebuie ocolit. Nici atunci cand cheama eretici in biserica, nici atunci?

Spuneti ca nu de la noi se cer calitatile preotului, de la noi se cere cainta si indreptare. De la preoti nu se cere acelasi lucru? Daca e gresit nu trebuie sa se indrepte si mai ales nu trebuie sanctionat de superiori, trebuie lasat sa continue in greseala, ca de... merge si asa?

Imi pare absurd ca acuzati poporul pentru greselile preotilor si d-voastra generalizati nemeritat. Spuneti ca daca vrem preoti buni trebuie sa ii nastem, si mai absurd, pai fiecare e responsabil pentru faptele sale, preotii sunt responsabili pentru faptele lor sunt adulti si daca gresesc trebuie sanctionati, daca mai marii lor nu o fac trebuie ocoliti de popor pana se indreapta.

Ei sunt slujitorii nostri, meniti sa ne ajute sa ne mantuim, nu inseamna ca trebuie sa ii punem pe un piedestal sus si sa le trecem cu vederea greselile.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2012, 21:28:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Preotii sunt slujitorii Domnului, nu 'ai nostri'
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2012, 21:32:22
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Preotii sunt slujitorii Domnului, nu 'ai nostri'
Fara oameni nu ar putea sa slujeasca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2012, 21:42:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Greșit. Ca multe altele.
Dar nu contează
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2012, 21:47:05
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Greșit. Ca multe altele.
Dar nu contează
E usor sa aplici sentinte, mai greu este sa explici si sa aduci argumente.

Daca nu sunt angajati pentru noi (din moment ce presteaza servicii) de ce sunt bugetari?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2012, 21:51:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
E adevarat ca nu putem generaliza, sa spunem ca toti preotii sunt asa, sau asa din cauza unor cazuri izolate, dar la fel de adevarat este ca nu putem sa ramanem indiferenti, sa trecem cu vederea si sa ii scuzam orice ar face.
Si ma rog ce ar trebui sa facem? Sa ne apucam sa balacarim cazurile izolate? Da, da nu trebuie sa-i scuzam...hai sa ne apucam de judecat? De ce sa iertam noi? Oare nu asta ne cere Iisus?

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Pe acest forum am observat din partea ortodocsilor urmatoarea atitudine generalizata: orice ar face un preot nu il acuzam, trecem cu vederea ba incercam sa il si scuzam.
Nici tu, nici eu nu suntem in masura sa-i judecam. Noi suntem in masura si datori sa ne rugam pentru ei. E usor sa judeci ...te intreb stii prin ce incercari si ispite trece un preot?

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Aceasta atitudine o explic in felul urmator: ori multi sunt studenti la teologie, si atunci normal ca nu vor lovi in proprii colegi, ori preoti, sotii de preoti ori oameni care au duhovnici extraordinari si nu pot trece peste aceasta adica au impresia ca toti preotii sunt buni, nu isi pot inchipui ca exista si preoti mai putin buni.
Nu sunt student la teologie, nu am facut teologia si nu sunt preot. Nu am neamuri care ar fi preoti...deci nu ai cam nimerit-o deloc.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Cazul lui Pomohaci, dezbatut si redezbatut aici, este cel mai graitor, cu toate ca a chemat un preot penticostal sa predice in biserica ortodoxa nu a fost sanctionat pentru ca preotii se sustin si in rele si in bune, ca doar sunt colegi, nu?
Nu esti tu in masura sa-l judeci pe Pr. Pomohaci. Clar este un caz izolat si nu tocmai placut. Dar pentru asta a fost lasata ierahia bisericeasca - nu-ti fa probleme are cine sa se ocupe. Judecata o sa ne-o primim fiecare. Te intreb, ai fi fost mai multumita daca preotul primea o pedeapsa dura?

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Spuneti ca preotul e reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant si nu trebuie ocolit. Nici atunci cand cheama eretici in biserica, nici atunci? Spuneti ca nu de la noi se cer calitatile preotului, de la noi se cere cainta si indreptare. De la preoti nu se cere acelasi lucru? Daca e gresit nu trebuie sa se indrepte si mai ales nu trebuie sanctionat de superiori, trebuie lasat sa continue in greseala, ca de... merge si asa
Se spune ca daca gasesti un preot cazut beat in sant, sa-l ridici si sa-l duci acasa, iar a doua zi sa mergi sa te spovedesti la el pentru ca harul nu i s-a luat. Dupa cum iti spuneam de la noi nu se cer calitatile preotului "ca si om", ci ni se cere cainta pentru pacatele noastre, smerenie, iubire si jertfa. Pe preot lasa-l cu ale lui, nu esti tu in masura sa-l judeci. Judecand preotii il judeci pe Dumnezeu. Ei sunt alesii lui Dumnezeu. Insa ei sunt rodul societatii decazute in care traim. Ei sunt rodul starii de pacatosenie in care ne aflam. Chiar daca ei iti vor predica apa si vor bea vin.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Imi pare absurd ca acuzati poporul pentru greselile preotilor si d-voastra generalizati nemeritat. Spuneti ca daca vrem preoti buni trebuie sa ii nastem, si mai absurd, pai fiecare e responsabil pentru faptele sale, preotii sunt responsabili pentru faptele lor sunt adulti si daca gresesc trebuie sanctionati, daca mai marii lor nu o fac trebuie ocoliti de popor pana se indreapta.

Ei sunt slujitorii nostri, meniti sa ne ajute sa ne mantuim, nu inseamna ca trebuie sa ii punem pe un piedestal sus si sa le trecem cu vederea greselile.
Pai si nu ei sunt rodul societatii noastre? Nu sunt ei fii neamului nostru din care facem parte. Da ei trebuie sa fie perfecti, iar noi sa-i judecam. Pai draga mea pune umarul la a da un preot bun care sa fie model pentru astia "decazuti" care trebuie fie "slujitorii nostri".

Last edited by ovidiu b.; 25.01.2012 at 21:54:30.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2012, 21:57:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
E usor sa aplici sentinte, mai greu este sa explici si sa aduci argumente.

Daca nu sunt angajati pentru noi (din moment ce presteaza servicii) de ce sunt bugetari?
Pai daca asa gandesti, scuza-ma nu are rost sa mai continuam...daca ii vezi ca pe niste bugetari nici nu-i de mirare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2012, 21:59:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru TunsDiana...acest text poate te face sa intelegi mai bine.

"Dar cu ocazia asta vă leg – cu bună tocmeală: sfătuiți pe oameni ca să păzească nepătată sarcina, căci orice legatură trupească peste copilul din pântece, e rea, căci se întipăresc în copil toate poftele părinților și la împlinirea vârstei toate răsar ca ciupercile după ploaie, toate faptele tatălui. Cand crește copilul, cresc și faptele moștenite. De îndată ce oferi sufletului venit de la Dumnezeu o temniță întunecoasă, peste care ai semănat toate roadele, va covârși omul cel din afară pe cel dinăuntru. Și chiar dacă Dumneze l-a trimis cu destinația de a fi preot, el fiind încărcat cu păcate, temnița de pe el îl va strivi și el va fi neputincios, ca să nu zic necredincios. El nu va avea puterea să propovaduiască cu toată puterea cuvântului lui Dumnezeu. Mai mult va fi spre sminteală. Va predica apă și el va bea vin."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PENTICOSTARUL sau raiul anului Mihailc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 33 14.07.2013 01:18:15
Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 13 02.02.2013 21:45:31
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 09:16:02