Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2012, 14:13:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune pentru Mihai Catalin

Colega kikyo_ea ne solicita ajutorul la rugaciune pentru un copilas.
Deoarece nu stia initia topicul, l-am initiat eu; o invit sa relateze cazul si sa intretina topicul.

Doamne ajuta !
Domnul nostru si Maicuta sa aibe mila de Mihai Catalin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2012, 14:26:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu am intrebat mai demult, de ce nu stabilim sa ne rugam in fiecare luna si adaugam pe lista si numele pentru care ne rugam? E mai simplu decat sa se faca in fiecare luna cateva liste. Fiecare isi alege o zi din luna si se roaga pentru ceilalalti de pe forum si pentru cine mai trebuie. Eu zic ca e bine, nu stiu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2012, 15:18:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am intrebat mai demult, de ce nu stabilim sa ne rugam in fiecare luna si adaugam pe lista si numele pentru care ne rugam? E mai simplu decat sa se faca in fiecare luna cateva liste. Fiecare isi alege o zi din luna si se roaga pentru ceilalalti de pe forum si pentru cine mai trebuie. Eu zic ca e bine, nu stiu.
Da, personal , cred ca este o idee buna .
Mai intii ar trebui sa ne anuntam si sa stabilim care suntem cei dornici de o asemenea nevointa (de a ne ruga intr-una din zilele lunii ) iar apoi sa ne alegem fiecare ziua .
In felul acesta sigur ca vom fi mai multi intr-o zi , lucru care ne poate fi noua de folos, in primul rind, in situatiile in care in mod exceptional ni se intimpla ceva si nu ne putem ruga dar la fel de bine este folositor si pt. cei pt. care ne rugam .
Probabil insa ca ne va fi astfel mai greu ca in a 40 zi sa ne adunam mai multi decit cei rinduiti in mod normal pt. acea zi .
Si cu siguranta ca acest grup va fi supus schimbarilor (unii vor dori sa intre , altii sa paraseasca grupul ) motiv pt. care nu mai ramine de anuntat decit dorinta de intrare si cea de retragere .
Dar , aceasta nevointa presupune multa seriozitate , presupune sa nu ne aruncam orbeste inainte cu capul din dorinta "nemarginita" de a fi "rugator pt. altul" pt. ca dupa 2-3 zile sa anuntam ca noi am vrut tare mult sa facem asta dar uite ca a intervenit ceva nemaipomenit si nu mai putem , pt. ca apoi peste o luna sa reapara rugamintea dar tot fara seriozitate . Sau alte si alte exemple si justificari puerile ("...eu nu pot sa fac 2 acatiste ca mi-e greu dar am sa fac numai unul" , s.a.m.d.).
Nimeni nu este obligat sa faca o asemenea nevointa , dar atunci cind te angajezi cu propria ta gurita , pai bine este sa o duci pina la capat !

Aceasta este o parere la o propunere !
In rest, nimeni nu este obligat sa iubeasca , caci dragoste cu sila ... nu exista !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.06.2012 at 15:20:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2012, 16:55:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cine este, ce problema are..?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2012, 21:51:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da, personal , cred ca este o idee buna .
Mai intii ar trebui sa ne anuntam si sa stabilim care suntem cei dornici de o asemenea nevointa (de a ne ruga intr-una din zilele lunii ) iar apoi sa ne alegem fiecare ziua .
Foarte buna initiativa , caci tot timpul vor fi oameni in necaz , nevoi sau diferite suferinte , si astfel ii putem ajuta prin rugaciune pe toti , fara sa ne raspandim pe N threaduri ! Va stau la dispozitie .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2012, 22:38:19
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine este, ce problema are..?
Buna ziua. Eu v-am solicitat ajutorul. Este un fost elev de al meu. Acum este clasa 1 si a avut un accident cu bicicleta cand se juca. Cornul biciletei i-a strapuns pantecele si a fost dus de urgenta la spital. A fost operat de doua ori si este in stare grava. Este un baietel cu putine posibilitati materiale si multi frati...
Va rog din suflet daca se poate sa il pomeniti si pe el in rugaciunile personale. Se numeste Mihai-Catalin.
Domnul sa il ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2012, 22:40:51
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Fratele lui a plans ieri toata ziua la scola... Mi se rupe sufletul cand ma gandesc prin ce trece...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2012, 22:44:12
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Macar il rugaciunile personale sa il pomeniti... Va multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2012, 22:47:04
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

V-am solicitat ajutorul datorita cuvintelor Domnului "unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu sunt si eu in mijlocul lor." (Matei 18:20).
Eu spun sa ne rugam toti cei care doresc sa il ajute, in fiecare seara timp de trei zile la aceeasi ora... 21:00.
Credeti ca este bine asa?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2012, 22:50:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa-l ajute Domnul sa scape! Are nevoie cumva si de ajutor material, de carti, rechizite?
Ce rugaciuni propuneti?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 03:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Catalin are nevoie de ajutor miaulici Umanitare 4 06.09.2010 21:28:15
Rugaciune pentru post iosif Pocainta 57 16.12.2008 21:25:21
Rugaciune pentru sot Tia Rugaciuni 0 27.11.2008 13:34:22