Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.09.2012, 21:42:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Insa, atentie:

Aceasta virtute poate fi usor folosita de egou pentru mascarea propriilor stangacii, inabilitati si neputinte.

Sufletul se poate amagi, ca mediocritatea si lipsa fortei launtrice sunt virtuti de facto.

"A fi ultimul" nu inseamna capitulare competitionala, ci inseamna sa pretuiesti toata faptura mai presus de tine insuti.

Cei care sunt depasiti de altii in abilitati, se pot refugia gresit in aceasta invatatura, pentru a-si menaja propriul orgoliu.

Sufletul virtuos este violent si infricosator fata de nevirtutile care se straduiesc sa prinda forma in el insusi.

"Imparatia lui Dumnezeu se ia cu forta " (Mt. 11, 12)

Un suflet "moale" care se complace gresit in ideea de "ultimul" nu va ajunge in imparatia Lui DUmnezeu.

Touche!
Imi amintesc ca in adolescenta unii amici stateau retrasi intr-un colt, prea timizi sa se introduca in ringul de dans si in altele... Ei faceau pe inteleptii, pe filosofii, vai pe metafizicienii, vai pe sfintisorii de seara, de ceai sau chindie... Culmea e ca mai si prindeau in plasa cate-un fraierica...
Aveam sa aflu mai tarziu ca individul uman e mult prea hot din nascare pentru a nu ceda ispitei de a-si masca complexele de inferioritate, fricile, necredinta etc. in mod fatarnic.

Ei bine, cand au avut insa loc de-ntors, acesti sfintisori de circumstanta pe care ii gasim si astazi prin mai toate comunitatile, au devenit brusc zmeii zmeilor. Si, mai ales, fereasca Sfantul sa ajungi la mana lor, tu care erai printul balului candva... Caci sunt neiertatori, razbunatorii...

Ei bine, stiu cel putin o duzina din acestia, la care adaug nenumaratii mei clienti.

Pe scurt, din fostii baietei si fetite "cuminti", azi pot sa arat, fie si cu o sugestie (ca nu ma-ndur sa arat cu dejtul), un numar aproape identic de curve si jigodii de prima clasa.

Eu asa cunosc si imi e nesfarsita scarba de bolile netratate la timp, precum si mila (undeva si sila) de cei care s-au complacut mereu.

Domnul sa ne miluiasca pe toti, ca prefacuti mai suntem!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2012, 09:13:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Touche!
Imi amintesc ca in adolescenta unii amici stateau retrasi intr-un colt, prea timizi sa se introduca in ringul de dans si in altele... Ei faceau pe inteleptii, pe filosofii, vai pe metafizicienii, vai pe sfintisorii de seara, de ceai sau chindie... Culmea e ca mai si prindeau in plasa cate-un fraierica...
Aveam sa aflu mai tarziu ca individul uman e mult prea hot din nascare pentru a nu ceda ispitei de a-si masca complexele de inferioritate, fricile, necredinta etc. in mod fatarnic.

Ei bine, cand au avut insa loc de-ntors, acesti sfintisori de circumstanta pe care ii gasim si astazi prin mai toate comunitatile, au devenit brusc zmeii zmeilor. Si, mai ales, fereasca Sfantul sa ajungi la mana lor, tu care erai printul balului candva... Caci sunt neiertatori, razbunatorii...

Ei bine, stiu cel putin o duzina din acestia, la care adaug nenumaratii mei clienti.

Pe scurt, din fostii baietei si fetite "cuminti", azi pot sa arat, fie si cu o sugestie (ca nu ma-ndur sa arat cu dejtul), un numar aproape identic de curve si jigodii de prima clasa.

Eu asa cunosc si imi e nesfarsita scarba de bolile netratate la timp, precum si mila (undeva si sila) de cei care s-au complacut mereu.

Domnul sa ne miluiasca pe toti, ca prefacuti mai suntem!
Subscriu asertiunii tale frate Ioan Cezar.
Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2012, 12:22:38
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Capcana pacatului Competitiei

http://stiri.lacasuriortodoxe.ro/new...mpetitiei.html


"...Intoarcerea obrazului nu mai este cautata. Iertarea devine desueta. Mila este apanajul celor slabi.
Din pacate, daca esti bun esti prost. Oare chiar asa sa fie? Mai suntem OAMENI?
Ma intreb: oare cat de mult ne-am racit unii fata de altii, odata ce notiuni precum compasiunea, ascultarea, mila, iertarea, ajutorarea, dragostea, intelegerea, nepartinirea sau chiar sfintenia vietii ajung in lada de gunoi in care s-au transformat inimile noastre."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.09.2012, 13:34:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma, in orice domeniu e bine sa muncim ca pentru Dumnezeu, adica foarte bine. In functie de asezarea sufleteasca a celor din jur, putem starni invidie, admiratie etc.

Mama Parintelui Paisie Aghioritul il invata ca atunci cand alerga, sa-i lase pe altii sa castige. In schimb, in munca lui de tamplar, nu-i mai dadea acelasi sfat. Exista competitii de care ne-am putea lipsi fara nicio pierdere.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.09.2012, 16:36:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Daca cineva vrea sa fie intaiul, sa fie cel din urma dintre toti si slujitor al tuturor" (Marcu 9,35). Cuvintele lui Dumnezeu nu vor trece ne spune Scriptura. Dar ca sa acceptam starea de "ultimul" intr-o lume care ne cere sa fim primii pentru a reusi in viata, este greu de acceptat. Sa nu ne raportam la logica noastra, ci la cuvintele Scripturii.
Asa este. Daca privim cu ochii trupesti la Hristos rastignit pe Cruce este aproape imposbil sa-L diferentiezi de talharii ce-I sunt alaturi.

Privind insa cu ochii cei duhovnicesti, Hristos pe Cruce este cu adevarat intaiul, Noul Adam, Biruitor al mortii si Mantuitor al neamului omenesc.

Mantuitorul nu a dorit sa fie competitiv, nici macar in raport cu moartea sau cu diavolul. Pur si simplu, "atat de mult ne-a iubit incat, viata Sa a pus-o pentru noi". Nu prin competitivitate, ci prin asumarea crucii, prin moarte, a calcat pre moarte.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
competitia