Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.09.2015, 04:38:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Omule, nu-ti înteleg înversunarea comentariilor. Persoana chiar face parte din forum, am spus si mă repet. Nu am obiceiul să mint. Ai fi putut realiza si tu treaba asta [că e membru] dacă ai fi făcut o minimă cercetare înainte de a te hazarda în comentarii. Cam atât, nu am de gând să duc o polemică cu tine în seara asta. Crezi ce vrei... Noapte bună!
Inversunarea mea este asupra acelor persoane care doresc sa treaca drept foarte evlavioase si care mai bine ar crapa decat sa spuna cuiva "Iarta-ma, sora/frate, am gresit!" Si nu din complezenta, ci fiindca asa simte in sufletul pe care si-l doreste curatit de patimi.
Persoana respectiva nu cred ca figureaza pe numele real in forumul nostru, si am spus, chiar daca ar fi, nu impotriva persoanei am ceva, fiindca e posibil sa fie un om cu totul deosebit, ci impotriva acelora care se trezesc vorbind, dupa care foarte senin spun: "Ei si ce?" Pai daca e "Ei si ce?" pentru tine, atunci trebuie sa fie si pentru cei pe care ii blamezi pe foc-automat! Nu sunt singurul care constat asta. Nimeni nu te condamna si nimeni nu te judeca, in momentul in care tu insuti te recunosti un om slab. Dar cand ridici capul deasupra altora, mereu se va gasi cineva sa te puna la pamant. Nu fac rugby si invit pe oricine sa ma puna la pamant in cazul in care las cuiva impresia ca ma ridic mai sus decat imi este locul. De tine "m-am luat" fiindca vrei sa pari buna la suflet dar NU IERTI si NU-TI CERI IERTARE cand gresesti. Si nu ti-o spun sa te supar desi asta e efectul, ci fiindca asa as dori sa se comporte orice bun prieten cu mine in cazul in care ma contrazic!
Si-acu' iarta-ma, daca mai ai putere si mai incap pe lista aia luuunga pe care ai mototolit-o de tot!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 14.09.2015 at 04:45:52.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.09.2015, 05:55:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Moshule, insisti în greseală, si totusi te iert, că am inima largă. Să-ti fie de bine!

PS: nu vreau să par nicicum, sunt ceea ce sunt, pur si simplu. Si nu crăp deloc să-mi cer iertare atunci când e cazul.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.09.2015, 09:21:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu am obiceiul să mint.
Poate-i patimă, nu obicei...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.09.2015, 11:40:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate-i patimă, nu obicei...
Nu, domnule, nu mint.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.09.2015, 12:25:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mi se pare corect.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.09.2015, 01:28:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Moshule, insisti în greseală, si totusi te iert, că am inima largă
Nu te mai minți. :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.09.2015, 01:34:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu te mai minți. :)
Nu, nu se minte, ci spune adevărul. Garantez eu pentru ea (împreună cu alții, probabil; de fapt e sigur).
Numai că unde e inimă largă trebuie și o ușă pe măsură, bine păzită. Foarte bine păzită! Iar asta nu-i deloc ușor, uneori, după cum bine știi, frate Ovidiu!...:)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.09.2015, 20:24:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu te mai minți. :)
Mda, carevasăzică si tu, Brutus.. :)

Problema nu e usa inimii, ci faptul că unii tin mortis să sară gardul.

Avea cineva o vorbă pe-aici: "Prietenii rămân prieteni. Cei care nu rămân... înseamnă că n-au fost."

Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, ci si insultele ei! - Dan Puric
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.09.2015, 23:37:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un prieten adevărat nu-și unge prietenul cu toate alifiile tocmai când acesta sare gardul. Asta nu înseamnă că nu mai rămân prieteni. :)

ps: din punctul meu de vedere tu ai sărit gardul (chestiunile private nu au ce căuta într-o discuție publică), iar o "inimă largă" nu înfruntă într-un asemenea mod turma...acel citat este ca nuca-n perete dacă-l corelezi cu ultimele tale meseje.

Last edited by ovidiu b.; 16.09.2015 at 00:30:26.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.09.2015, 23:42:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu, nu se minte, ci spune adevărul. Garantez eu pentru ea (împreună cu alții, probabil; de fapt e sigur).
Știu frate și nu neg. Am încerat să tai puțin craca surioarei care vorbea se sine...înțelegi tu mai departe.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Numai că unde e inimă largă trebuie și o ușă pe măsură, bine păzită. Foarte bine păzită! Iar asta nu-i deloc ușor, uneori, după cum bine știi, frate Ovidiu!...:)
Așa este. Mulțumesc. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare