Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2016, 04:04:48
poster_26102007 poster_26102007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2015
Mesaje: 11
Implicit Cazul descoperirii unei vrajitoare si revenirea ei la Dumnezeu- la Posaga

Cazul descoperirii unei vrajitoare si revenirea ei la Dumnezeu- la Posaga
Intr-o vara s-a intamplat ca acolo la Posaga sa asist la un lucru care pare de-a dreptul imposibil: intr-o seara, cineva, a aruncat un biletel in curtea unde stateau in chirie cateva fete aflate sub ascultare ca de manastire fata de parintele Ioan, un biletel in care, persoana respectiva marturisea ca a ucis cu vrajile ei 4 barbati. Acest fapt a agitat foarte mult spiritele ca sa zicem asa, in randul celor care venisera pentru rugaciuni in Posaga, in toata comunitatea formata acolo, din fete si baieti, femei si barbati, cu totii foarte seriosi, bine intentionati si in majoritate cu studii superioare, s-a indus o anume panica si dezgust. Era prima oara cand, dupa stiinta mea, se intampla asa ceva de asemenea amplitudine si gravitate. Situatia era destul de incordata pentru ca inducea si o puternica nesiguranta, intrucat se stie ca vrajitori de o asemenea natura fac foarte mult rau si mai mult, se crease o stare de suspiciune in randul tuturor, toata lumea incepuse parca sa suspecteze pe cel de langa sine. I s-a adus la cunostiinta destul de repede parintelui, caci toti ne incredeam in dansul ca intr-un foarte bun prieten si sprijin spiritual si s-a asteptat o reactie din partea lui. Trebuie inteles ca au existat si reactii de a spune politiei din vecinatate despre acest lucru insa cea mai probabila reactive a cuiva de acolo ar fi fost sa rada fata de asemenea “absurditati” sau nebunii, caci a ucide prin vraja pe cineva multor oameni ni se par pure fantasmagorii! A fost o perioada de timp de nesiguranta acolo in Posaga printre pelerinii de acolo si cred ca si printre unii locuitori care frecventau biserica…cine nu ar fi fost…, mult dezgust, asta am simtit cu totii la adresa celui sau celei ce a facut cele scrise in biletel. Cu totii ne-am rugat Domnului sa descopere acea persoana. Un cumul de evenimente avea sa descopere acea persoana si Dumnezeu a lucrat foarte ingenios pentru aceasta, caci El adesea prin oamenii Sai intoarce pe altii la credinta, desi cu mari eforturi. Astfel, s-a intamplat ca un baiat, student fiind si aflat in vacanta, venind acolo la Posaga ca sa fie aproape de parintele Ioan, nu a mai gasit disponibilitate ca sa locuiasca la cineva in sat si fiind seara, a intrebat pe cineva din sat daca poate sa stea in podul constructiei de peste drum de biserica- care era, probabil, o fosta utilitate de CAP, o cojocarie cred-, caci el vazuse ca era fan acolo in pod si locul parea primitor, caci afara era foarte cald si i s-a spus ca poate sa stea acolo o vreme daca doreste, dar sa aiba grija ca e cam subred pe alocuri acel pod. Si dup ace s-a instalat acolo cu lucrurile personale, un rucsac si niste haine, a plecat in treaba lui. Dupa o buna bucata de timp, intorcandu-se, a vazut ca aproape de locul unde si-a pus hainele cineva, si-a pus si el lucrurile si hainutele unui copil undeva aproape si mai mult. Cautandu-si rucsacul intre lucrurile sale baiatul a observant ca acesta disparuse. Suparat si foarte nelinistit de acea disparitie, s-a dus si a anuntat pe cineva cunoscut dintre pelerinii ucenici care erau cazati prin Posaga, iar acea persoana a anuntat mai departe si vestea a ajuns se pare, la preot. Asa s-a aflat si cine era persoana care s-a “cazat” acolo in podul constructiei respective in afara acelui baiat. Era o mama tanara, de vreo 35 de ani, cu un copil de vreo 5 sau 6 ani. Initial s-a crezut ca a fost furat rucscul, dar mai apoi, acea femeie cu copil a adus inapoi acel rucsac si la pus la locul de unde la luat. Ce era ciudat la acea femeie era ca avea un fel ciudat de a fi si parca de a rade chiar si de acest lucru ca a luat ce nu era al ei. Dupa cautatura privirii si dupa comportament parea putin schizovrenica sau cel putin isterica . Agitatia se marise si mai mult si pentru ca aceasta femeie era suspectata de unele pelerine de la Posaga ca umbla cu “necuratu” si cum ca ea a fost, cea care, in trecut, a facut vraji la WC-ul parintelui Ioan, vraji prin care vroia sa-l faca barbatul ei…acele vraji, cel putin asa se barfea, i-au cauzat atunci parintelui stare de rau foarte mare- acesta a fost si motivul principal probabil pentru care, ulterior, parintele a facut un al 2-lea WC separat de primul si inchis cu lacatul si accesibil doar pentru cei ai casei sale, iar cel vechi l-a lasat de acces pelerinilor calatori care veneau in Posaga la casa parohiala ca sa vorbeasca cu preotul.
Revenim la relatare:
In ziua urmatoare avea sa fie o mare sarbatoare inchinata Macii Domnului si intrucat urmau sa vina foarte multi pelerini, s-a propus sa se curate putin locul din curtea bisericii si sa fie pregatit bine pentru marele eveniment, caci urma sa fie facuta slujba si afara in curte la foisorul bisericii. Ca din senin si dintr-o dorinta uriasa de multumire Maicii Domnului, acel baiat despre care povestim, a cerut voie ca sa curate gardul curtii bisericii pe exterior caci era plin de tufe si de maracini. El a cerut cuiva un topor si unelte de lucru si a inceput sa curate mai intai doar usor, mai apoi s-a hotarat sa rada toti maracinii si tufele de langa gard. Locul era anevoios de lucrat, caci gardul se inalta destul de mult la un moment dat pe un zid de beton, dar baiatul fiind mai subtirel si atletic a reusit sa curate tot acel gard de toti maracinii si tufitele si sa adune ce a gasit intr-un morman mare si iata ce a gasit in gard, pe solul sau si printe tufe: pe langa maracinii si crengile de tufari taiate, a adunat o gramada mare cu: ciorapi cu pietre in ei, carpe de tot felul patate, altele cu par si tot felul de alte scarbosenii nedescifrabile si care erau puturoase, si toti care vedeau asa ceva se ingrozeau pentru cele ce vedeau, caci toate erau spurcaciuni cu care lucreaza vrajitorii si care deci erau aruncate in gardul bisericii cu scop vadit de a face rau celor care intrau pe portile ei si slujitorilor ei. Da, asa sunt un gen de asa zisi oameni, rai si munciti de rau ca sa faca rau la altii: vrajitorii. Toti pelerinii care venisera acolo, pentru a 2-a zi cand urma sa fie sarbatoare, cum vedeau acea gramada uriasa de necuratii isi faceau cruce. Sentimentul care te apuca cand te apropiai de acea gramada era de greata intensa si lumea simtind mizeria se departa degrab spunand ca i se face rau, asa ca locul era liber pe o distanta buna. Acelor lucruri spurcate li s-au dat foc si maracinii si crengile au fost carate de acolo. Si acum ma intreb, oare biserica de la Posaga a ars tot datorita unor asemenea “binevoitori necurati” care doreau “binele” bisericii si celor de la biserica parintelui asemeni celor care au aruncat acele necuratii printre tufele gardului bisericii din Posaga de Jos, atunci cand Ioan era preot acolo?
Revenind la acel baiat trebuie spus ca el era inca foarte suparat pe acea femeie cu copil care i-a luat rucsacul cu lucruri si acest gand se lupta in el cu gandul de a fi un bun crestin iertator.

-Continuare-
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2016, 04:07:30
poster_26102007 poster_26102007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2015
Mesaje: 11
Implicit Cazul descoperirii unei vrajitoare si revenirea ei la Dumnezeu- la Posaga-continuare

-Continuare-
A 2-a zi, acel baiat participa impreuna cu toti pelerinii la slujba de liturghie, afara la foisor, insa el nu era linistit de faptul ca cea care il umblase cu lucrurile era banuita de vrajitorie de catre toti cunoscutii lui si se temea la randul lui ca aceea sa nu-i fi facut ceva rau-vraji- pe lucrurile sale. Copilul ei parea foarte de treaba si foarte energic si sanatos. Ce pot sa zic, ca acea femeie era ori divortata ori despartita de sotul ei si pare ca viata ei nu era pe un fagas prea fericit. Poate grija vietii sale si pentru copil, dar poate si pentru altceva ce nu ii era nici ei definit, venise acolo la Posaga sa gaseasca un sens in viata ei saraca de fericire, de iubire si de sens.
E foarte posibil ca raul sa puna stapanire pe sufletele oamenilor atunci cand ei sunt cei mai vulnerabili, atunci “prietenii” de fatada se dau de prieteni si te trag in jos spre intuneric cu vorbe mestesugite si cu indemnul de a fi rebel asupra vietii si asupra unui Dumnezeu care e de fapt “inexistent” sau insensibil la problemele tale, din punctul lor de vedere, da asa te cucereste cel rau, prin intermediul slugilor sale constiente si/ sau inconstiente si primul pas este de a te face sa devii REBEL (neascultator), sa faci orice iti trece prin cap ca ai acest drept si asa se asigura ca nu vei mai asculta de nimeni care te invata binele si in special legea Domnului care da viata.

Poate tocmai de aceea, ca l-a “vazut” foarte ingandurat pe baiat, parintele Ioan l-a chemat la el, in timp ce slujea cu mai multi preoti la slujba de Liturghie, si i-a poruncit sa faca 300 de metanii (inchinaciuni pana la pamant) si sa zica in gand rugaciunea lui Iisus. Baiatul, ascultator fiind, s-a dus putin la o parte unde a gasit loc si a inceput sa faca acele metanii, numarandu-le si a facut destule. Eu vazandu-l ma gandeam ca uite cum si-a insemnat cu praf camasa de pe el si pe frunte acolo unde facea cruce. Dupa o vreme, parintele Ioan a trimis vorba la el sa opreasca sa mai faca metanii, poate ca acel baiat facuse acele metanii, 300, care nu sunt putine ca numar, dar un lucru e cert, acel baiat s-a linistit si a iertat-o pe acea femeie ce i-a umblat prin lucruri. Mai mult, se pare ca desi la inceput el le facea pentru sine ca sa-l ierte Domnul, fara sa vrea a inceput sa se roage pentru sufletul acelei femei si multe metanii din cele 300 el le-a facut pentru sufletul ei, dupa cum avea sa-mi spuna chiar el.
Seara, dupa vecernie mi se pare, acolo in biserica, de fata cu noi cei prezenti acolo si putini la numar, parintele Ioan a facut invitatie celui sau celei care a aruncat biletelul sa iasa in fata si sa se marturiseasca si sa se jure ca se leapada de Satana si de uneltirile lui ca sa isi mantuiasca sufletul. Cel mai probabil ca parintele banuia cine era acea persoana!

Aici voi face o paranteza si trag un semnal de alarma celor care cred ca sunt simple povesti sau existenta celui rau e o poveste, ii rog deci sa se uite in ei insisi si vazand raul din ei sa realizeze ca prin acest rau ei confirma existenta celui rau si mai mult, prin negarea ce o simt in ei la adresa divinitatii si jertfei lui Hristos pe cruce, nervozitatea care ii apuca gandindu-se la Hristos e insasi manifestarea celui rau in ei si care rau nu suporta sa fie recunoscut de oameni ca exista, caci e dusmanul omului care striga despre el insusi, ca el nu exista, caci daca omul l-ar vedea si-ar apara cu putere sufletul, mintea, viata si mantuirea pentru viata continua si in Hristos Dumnezeu in vesnicie. Lupta cea mare pe pamant este pentru mintea si sufletul omului, pentru inrobirea lui in intunericul necunostiintei si a slavirii intunericului si cu nici un chip a lui Dumnezeu.

Continuam relatarea: In biserica, la o asemenea cerere din partea parintelui, oamenii care nu stiau de povestea asta au ramas si ei ca si restul ca inmarmuriti, s-a facut o liniste adanca si apasatoare, era un eveniment cu incarcatura sufleteasca foarte grea si dureroasa, pentru ca toata comunitatea de acolo era la unison in a face poruncile cele mari ale Domnului Iisus Hristos: “iubeste-L pe Dumnezeu…” si “iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti”, toti se straduiau in aceste porunci si in a-si taia voia pacatoasa si a face ascultare de Dumnezeu. Si iata ca in cele din urma a iesit in fata, spre preot acea persoana care a aruncat biletelul, si cred ca apasit si cu o foarte mare cainta de ceea ce a a facut, si a marturisit ca ea era persoana care a aruncat acel biletel si asta pentru ca si-a dat seama in sfarsit de raul imens comis… era femeia din pod, care avea pe acel copil. In tacerea aceea apasatoare, in fata la o mana de oameni consternati de-a dreptul si derutati in ce ar trebui sa simta fata de acea femeie, preotul Ioan a razbit sa ne readuca aminte tuturor de dragostea lui Dumnezeu care ofera iertarea totala pacatosului care se caieste cu totul in inima sa. Cred ca la indemnul sau prietenesc ne-am trezit cu totii spre a ierta acea femeie ciudata. Si apoi am asistat la rugaciunile speciale pentru asemenea cazuri, rugaciuni pe care parintele le-a facut cu toata seriozitatea posibila pentru a mobiliza sufletul acelei femei spre indreptare, cainta si Dumnezeu. La indemnul facut de preot femeii sa spuna ca se leapada de Satana, si la pronuntarea acesteia a treia oara, o demonizata care era in biserica in spate a racnit teribil de mi s-a zbarlit parul pe mine. Si putin dupa aceea s-a incheiat acea slujba si ne-am dus fiecare la ale noastre. E demn de retinut ca revenirea la Dumnezeu a unui vrajitor se face cu un juramant cutremurator si cu o promisiune prin care, daca fostul recidiveaza si seapuca iarasi de vrajit, el jura ca accepta sa cada pe sine toate napastele care le trimite altora.

Trebuie spus ca un preot se confrunta adesea cu astfel de oameni intunecati, caci o caracteristica parca comuna a acestora, a vrajitorilor, e ca sunt schizofrenici, foarte sireti si inteligenti, lascivi si perspicace in a face rau. Adesea ei s-au indemnat spre rau din dezamagiri puternice sau mandrie extrema si orgolioasa, in chestiuni cheie ale vietii umane. Acesti vrajitori incep adesea dintr-o joaca de a controla destinul lor si destinele umane si sfarsesc prin a intra intr-un cerc vicios greu de iesit. Castigul de bani prin fraiereala, distrugerea vietii altora, etc., ajung sa stea la obtinerea puterii cu care se imbeata si mai apoi, datorita nelinistii intunecatului, ajung sa faca orice pentru o ora de pace si de liniste.

Prin rugaciunile lui si prin exemplul sau personal foarte bun, preotul Ioan din Posaga a reusit sa faca ca acea persoana sa revina de la rau la bine, de la ura la Hristos si la biserica.

-Continuare-
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2016, 04:09:40
poster_26102007 poster_26102007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2015
Mesaje: 11
Implicit Cazul descoperirii unei vrajitoare si revenirea ei la Dumnezeu- la Posaga-continuare

Apa sfintita otravita cu mercur:
Un alt caz ce a tulburat atmosfera bisericeasca de la Posaga s-a datorat unui lucru pe care il voi relata si fi putin imprecis, dar pe fond adevarat: actiunea oamenilor cu rele intentii, vrajitori sau cum s-or numi, se pare ca luasera in vizor pe parintele Ioan, viata lui. Profitand de bunul simt al oamenilor din sat care cu toata inima doreau sa-l sprijine cu ce puteau pe parintele Ioan, se pare ca, cineva, de undeva, adusese niste alimente, ceva bautura si apa sfintita adusa de nu stiu unde si le-a dat unei credincioase ca sa i le dea preotului Ioan ca titlul ca le da de la sine nu de la acea acea persoana straina, cica, ar fi spus acea persoana, ca face asa ca sa se smereasca pe sine si deci sa nu se laude preotului cu darul. Cei ai casei avand incredere in acea credincioasa au luat darurile si le-au bagat in casa. Se pare ca preotul Ioan a baut din acea agheasma si prin ea a fost otravita.Se vorbea de iradiere cu mercur a acelei ape si a celui care a baut-o. Parintele Ioan, fiind nevoit sa vina la slujba de dimineata, cand biserica era arhiplina (era duminica) a fost auzit spunand cuiva din apropiatii sai de incredere ca daca moare sa fie ingropat la manastirea de la Rimetea pe care, pe atunci, daca bine tin minte, o construia inca. Eu eram in biserica cand l-am vazut pe dansul iesind din altar si vorbind cu un apropiat al si se vedea pe dansul ca nu e bine. El a parasit slujba lasand pe alt preot in locul sau si nu retin ca el sa fi revenit in biserica pana la sfarsitul slujbei, lucru nemaintamplat pana atunci.
Iata deci cam ce i se urzea preotului Ioan, unui om devotat binelui, barfe, minciuni, moarte, numai rau din partea celor rai. Gandindu-ma uneori si rememorand aceste intamplari, mi se scarbeste inima de rautatea lumii, de nebunia ei, care vrea cu toata puterea sa te stie mai rau ca ea, vrea sa te calce cu totul. Oare cine dintre cei prezenti si auzind ce i s-a intamplat preotului nu i se facea lehamite de narozia celor rai? Si daca au dorit sa afle cine era acea persoana ce ii facuse parintelui raul, din cate stiu, nu au reusit sa dea de ea si nici sa o recunoasca careva, pare ca nu mai venise niciodata pe acolo pe la Posaga, dar s-a dat drept ultraevlavioasa, mintind si atngandu-si scopul marsav.

Nu o data s-a intamplat ca profitori de naivi sa se dea ucenicii nu stiu carui parinte si asa cucerindu pe creduli cu aceasta idee au reusit sa castige tot felul de foloase materiale necuvenite stirbind si slutand renumele bun al unui om duhovnicesc.

Bisericile, acolo unde e slujire autentica Domnului, primesc fara de voie in sine si tot felul de vrajitori si nu o data ii vezi pe acestia cum aduna lumanari de la Parastas (slujba de pomenire a mortilor)sau bosconind ceva pe icoane sau atingandu-le cu te miri ce. E adevarat, trebuie discernamant si rugaciune ca sa le deosebesti!Mie insumi, la Posaga, dupa un Parastas o batrana mi-a cerut si persuasiv si-a intins mana dupa bucata de lumanare ramasa nearsa si avrut sa mi-o ia, dar mi-a venit in sprijin parintele Ioan si nu a lasat-o pe baba sa-mi ia lumanarea, ci mi-a luat-o el si culmea baba a zambit rece si schizophrenic, iar mie mi s-a facut greata de persoana ei, caci mi-am dat seama ca umbla cu necuratu si avea sa mi se confirme aceasta parere de catre cineva dupa slujba, care stia cine e baba aia!


Prin relatarile de aici nu doresc ca sa judec pe cineva, iar de acei oameni pervertiti de rau doar Dumnezeu stie ce probleme i-a framantat si poate ii framanta, dar e bine ca sa luam aminte, pentru a face tot posibilul ca sa evitam influenta raului si a slugilor sale si sa cautam cu toata puterea si iubirea influenta sfanta si plina de lumina dumnezeiasca a Domnului Iisus Hristos si a Maicii Sale, Maria Fecioara.

-sfarsit relatare-

Last edited by poster_26102007; 17.02.2016 at 04:32:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2016, 14:09:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de poster_26102007 Vezi mesajul
Apa sfintita otravita cu mercur:
Un alt caz ce a tulburat atmosfera bisericeasca de la Posaga s-a datorat unui lucru pe care il voi relata si fi putin imprecis, dar pe fond adevarat: actiunea oamenilor cu rele intentii, vrajitori sau cum s-or numi, se pare ca luasera in vizor pe parintele Ioan, viata lui. Profitand de bunul simt al oamenilor din sat care cu toata inima doreau sa-l sprijine cu ce puteau pe parintele Ioan, se pare ca, cineva, de undeva, adusese niste alimente, ceva bautura si apa sfintita adusa de nu stiu unde si le-a dat unei credincioase ca sa i le dea preotului Ioan ca titlul ca le da de la sine nu de la acea acea persoana straina, cica, ar fi spus acea persoana, ca face asa ca sa se smereasca pe sine si deci sa nu se laude preotului cu darul. Cei ai casei avand incredere in acea credincioasa au luat darurile si le-au bagat in casa. Se pare ca preotul Ioan a baut din acea agheasma si prin ea a fost otravita.Se vorbea de iradiere cu mercur a acelei ape si a celui care a baut-o. Parintele Ioan, fiind nevoit sa vina la slujba de dimineata, cand biserica era arhiplina (era duminica) a fost auzit spunand cuiva din apropiatii sai de incredere ca daca moare sa fie ingropat la manastirea de la Rimetea pe care, pe atunci, daca bine tin minte, o construia inca. Eu eram in biserica cand l-am vazut pe dansul iesind din altar si vorbind cu un apropiat al si se vedea pe dansul ca nu e bine. El a parasit slujba lasand pe alt preot in locul sau si nu retin ca el sa fi revenit in biserica pana la sfarsitul slujbei, lucru nemaintamplat pana atunci.
Iata deci cam ce i se urzea preotului Ioan, unui om devotat binelui, barfe, minciuni, moarte, numai rau din partea celor rai. Gandindu-ma uneori si rememorand aceste intamplari, mi se scarbeste inima de rautatea lumii, de nebunia ei, care vrea cu toata puterea sa te stie mai rau ca ea, vrea sa te calce cu totul. Oare cine dintre cei prezenti si auzind ce i s-a intamplat preotului nu i se facea lehamite de narozia celor rai? Si daca au dorit sa afle cine era acea persoana ce ii facuse parintelui raul, din cate stiu, nu au reusit sa dea de ea si nici sa o recunoasca careva, pare ca nu mai venise niciodata pe acolo pe la Posaga, dar s-a dat drept ultraevlavioasa, mintind si atngandu-si scopul marsav.

Nu o data s-a intamplat ca profitori de naivi sa se dea ucenicii nu stiu carui parinte si asa cucerindu pe creduli cu aceasta idee au reusit sa castige tot felul de foloase materiale necuvenite stirbind si slutand renumele bun al unui om duhovnicesc.

Bisericile, acolo unde e slujire autentica Domnului, primesc fara de voie in sine si tot felul de vrajitori si nu o data ii vezi pe acestia cum aduna lumanari de la Parastas (slujba de pomenire a mortilor)sau bosconind ceva pe icoane sau atingandu-le cu te miri ce. E adevarat, trebuie discernamant si rugaciune ca sa le deosebesti!Mie insumi, la Posaga, dupa un Parastas o batrana mi-a cerut si persuasiv si-a intins mana dupa bucata de lumanare ramasa nearsa si avrut sa mi-o ia, dar mi-a venit in sprijin parintele Ioan si nu a lasat-o pe baba sa-mi ia lumanarea, ci mi-a luat-o el si culmea baba a zambit rece si schizophrenic, iar mie mi s-a facut greata de persoana ei, caci mi-am dat seama ca umbla cu necuratu si avea sa mi se confirme aceasta parere de catre cineva dupa slujba, care stia cine e baba aia!


Prin relatarile de aici nu doresc ca sa judec pe cineva, iar de acei oameni pervertiti de rau doar Dumnezeu stie ce probleme i-a framantat si poate ii framanta, dar e bine ca sa luam aminte, pentru a face tot posibilul ca sa evitam influenta raului si a slugilor sale si sa cautam cu toata puterea si iubirea influenta sfanta si plina de lumina dumnezeiasca a Domnului Iisus Hristos si a Maicii Sale, Maria Fecioara.

-sfarsit relatare-
Dumnezeu nu doarme!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2016, 15:52:10
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Mie mi s-a facut pielea de gaina numai cat am citit ce ai scris, Poster...Doamne fereste pe toata lumea de vrajitori si farmece....
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare