Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2008, 21:14:13
roseliana roseliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi23
Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, exista pe web niste situri ale unor comunitati de vampiri energetici ( cautare dupa "psi-vampirism" ) unde se prezinta in detaliu acest fenomen. Pe scurt, aceste persoane extrag energia vitala si emotionala a altor fiinte prin contact, in proximitate sau telepatic.

Daca extragerea se face in cantitati mici, de la un grup mare de persoane, victimele aproape ca nu sesizeaza diferenta. Daca insa extragerea energiei se face de la o singura persoana, in mod sistematic si, de ce nu, in scop punitiv, victima constientizeaza imposibilitarea desfasurarii unor procese vitale si afective, altadata firesti.

In cazul unui credincios situatia este si mai dramatica, deoarece rugaciunea se bazeaza in mare parte pe energia emotionala. In acest caz, victima are impresia că legatura cu Dumnezeu s-a rupt, iar rugaciunea se reduce la simpla citire a unui text, fara nici o incarcatura afectiva.

Se mai poate mantui o astfel de victima, daca nu se poate ruga?
:hmmm:
  #12  
Vechi 05.03.2008, 00:08:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel mai mare "vampir energetic"este insasi patima din noi ce intradevar ne secatuieste din toate cele de cu folos .
  #13  
Vechi 22.03.2008, 14:19:00
ioanad ioanad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Cred ca o sa vi se para surprinzator, dar eu am intalnit aceasta practica chiar in randul Bisericii.
Cand am fost cazat la o manastire, nu spun care pentru a nu se interpreta, am avut o experienta de-a dreptul socanta.
Am fost cazat in jurul orei 8 seara si pana la slujba de la miezul noptii, m-am intins in pat pentru a ma relaxa putin dupa drum.
Caldura din camera si oboseala acumulata si-au spus cuvantul si am adormit cateva ore. Cand m-am trezit aveam o stare ciudata de epuizare si tremuram din tot corpul desi camera era bine incalzita cu un radiator electric. Nu am dat importanta prea mare, am zis ca e ceva trecator si am inceput sa ma rog. Mi-am revenit dupa circa o ora. Dupa slujba, m-am intins din nou in pat si am adormit. Dimineata, cand m-am trezit, am avut exact aceesi senzatie de epuizare si tremur, ceea ce m-a determinat sa cred ca nu este ceva intamplator. Mi-am revenit foarte greu din aceasta stare si nu cred ca am sa uit curand acesta experienta.
  #14  
Vechi 22.03.2008, 17:27:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanad
eu am intalnit aceasta practica chiar in randul Bisericii.
nu inteleg cum ai tras tu acesta concluzie, ce are primaria cu prefectura.

in plus, sa stii ca prea mult somn intr-o camera supraincalzita in loc sa te odihneasca te oboseste, asta asa ca informatie.
  #15  
Vechi 24.03.2008, 00:07:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioanid, vampirismul energetic exista, dar nu ca o practica a Bisericii.
Si daca tot ai simtit acest lucru fiind in manastire, de ce nu ai vorbit cu un preot sau calugar despre cele simtite de tine. Problema se putea rezolva pe loc.
Nu e bine sa tragem concluzii gresite. Sfantul Maslu tocmai asemenea probleme rezolva.
  #16  
Vechi 24.03.2008, 21:32:03
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] da am vazut si eu un astfel de documentar pe Discovery, erau caracterizati ca si vampirii erei moderne, personal consider ca e mai mult o moda printre tineri, o modalitate de a iesi in evidenta, de a fi considerat aparte, cat despre luarea de energie de catre o persoana nu cred ca este posibil (cel putin eu nu am auzit pe nimeni spunand ca trecut printr-o astfel de experienta) decat daca acea persoana te indeamna la lucruri neortodoxe si te face sa pacatuiesti[/color]
  #17  
Vechi 28.03.2008, 11:32:04
enorh enorh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Ceea ce opreste vampirizarea este bariera naturala de protectie a fiecarei persoane.
Este adevarat ca prin credinta aceasta bariera se conserva.
Totusi, la ora actuala exista metode si tehnici verificate care pot penetra aceasta bariera protectoare.
Biserica a inteles acest lucru si de aceea incerca o colaborare in vederea salvarii a cat mai multor suflete.
Nu numai ca vampirismul se practica in randul Bisericii, ci el este una din tehnicile de atac favorite ale acelei ramuri a Bisericii care detine controlul decizional.
Desi sunt profund anticrestinesti aceste tehnici de atac sunt utilizate frecvent atat impotriva ramurilor rivale din interiorul Bisericii, cat si impotriva unor mireni incomozi pentru puterea laica.
Acesta este cancerul care roade ortodoxismul romanesc si care are finantare puternica din afara.
  #18  
Vechi 28.03.2008, 12:02:46
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enorh
Desi sunt profund anticrestinesti aceste tehnici de atac sunt utilizate frecvent atat impotriva ramurilor rivale din interiorul Bisericii, cat si impotriva unor mireni incomozi pentru puterea laica.
Acesta este cancerul care roade ortodoxismul romanesc si care are finantare puternica din afara.
Teoria conspiratiei continua...
Stii ceva concret in acest sens, sau asta e un scenariu pentru viitoarea carte a lui Dan Brown?
Apropo stiai ca intr-un sondaj, poporul roman a iesit cel mai credul popor din Europa.
Un ortodox adevarat nu va putea fi invins de satana, cu atat mai mult nu va putea fi invins de oameni prin chestii de vampirism energetic. Dumnezeu vegheaza!
  #19  
Vechi 28.03.2008, 12:21:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

de exemplu, un vampir din asta roshu energetic, intr-o clipa mi-a schimbat toata starea sufleteasca negativa, supararea shi foamea in bunastare... sunt o echipa de scapatori, pardon scamatori, shi nu-s amatori ci profesionishti...???:(:(
  #20  
Vechi 28.03.2008, 12:40:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cu lene te hranesc ei shi nepasare shi pana la urma invoire a avea relatzia asta de schimb reciproc cu ei... shi se altoiesc pe tine shi pe tine te altoiesc in duhul rau ca sa-tzi ia putere pe care ei o folosesc la a face rele, iar tu sa iei rautate, oameni-draci unitzi pe la cinci palme cum spune proorocul ca va fi, dar ei nu vor sa devi tu rau ci tu sa fii bun ca sa potzi pacali atat de bine incat sa nu shtii ca pacaleshti, deci sa fi lupi cu haina de oaie dar tu sa te crezi oaie, ca are grija de tine, nici un rau sa tzi se intampla, nici un gand rau, tu doar sa te hraneshti la Hristos, shi prin tine ei sa se hraneasca cu puterea de a face rau shi itzi shi dau aere de shef, de bun colaborator, astfel ca pana eshti naiv shi crud shi tanar sa foloseasca ei tot ce pot din tine, asta energetic, iar ca pacate sa ai multe shi grele ca sa aiba prin ce sa te manipuleze, ca prin pacate te manipuleaza shi patimi ca prin sfintzenie shi energiile omului care se sprijina pe Hristos shi curatzate, alea nu le pot manipula, shi nici comanda sau stapanii... asha ca dupa vremea cand eshti liber shi rob patimii, o viatza de om, apoi te trezeshti ca pe nepusa masa tzi-ai pierdut shi libertatea, shi eshti rob shi dracilor daca o viatza n-ai vegheat, atunci vei vedea ce inseamna vampirismul vietzuirii cu raul... mai rau ca in filmele horor... ca alea-s filme dar viatza pe care o traim e reala... 6x:(
Subiect închis