Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2006, 22:20:12
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Este posibil ca printr-o vraja sa fie transformata o persoana foarte mult, apropae sa nu o mai recunosti/?
Sa reactioneze urat, si sa aiba un comportamnet desfranat.Daca au fost date acatise si s-au facut masluri ptr persoana respectiva, dar inca nu se vad imbunatatiri ce se mai poate face?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2006, 00:32:24
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Da, cred ca e posibil, cu atat mai mult cu cat persoana a fost necredincioasa vraja ii poate face rau, se stie clar, daca nu crezi in efectul vrajii si esti o persoana cat de cat credincioasa, greu sa se atinga aceea vraja de tine.

Sa se poata face mai mult de atat? Nu cred, probabil familia, prietenii, (ea) nu cred prea mult in Dumnezeu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2006, 21:29:35
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Eu cred ca inca se mai poate face ceva. Multa multa rugaciune si multa credinta in Dumnezeu si totul este posibil. Daca acea persoana sau cineva care chiar tine la ea se roaga din toata inima sigur va scapa. Sa mearga la Sfantul Maslu de minim 9 ori si sa i se citeasca si Moliftele. Mult curaj, multa credinta si se rezolva. Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului, ci intoarcerea lui. Deci curaj si multa rugaciune la Bunul Dumnezeu si la Maica Domnului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2006, 07:40:22
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Este posibil ca printr-o vraja sa fie transformata o persoana foarte mult, apropae sa nu o mai recunosti/?
Sa reactioneze urat, si sa aiba un comportamnet desfranat.Daca au fost date acatise si s-au facut masluri ptr persoana respectiva, dar inca nu se vad imbunatatiri ce se mai poate face?
Despre ce fel de vraja este vorba ?Si eu pot sa zic ca am fost influentat de vraji/vrajitorie/magie neagra.Am fost vreo 5 ani la secta satanica M.I.S.A. si am intrat in contact cu tot felul de energii negative si chiar demoni,si am fost vrajit si de conducatorii de la MISA.Dar de 4 ani nu mai am de-a face cu ei.Am fost la parintele Iustin Parvu de la Petru Voda care mi-a recomandat sa nu mai am de-a face cu aceasta secta satanica si sa nu mai practic yoga de loc-si i-am ascultat sfatul (si bineinteles sa ma rog,sa ma duc la biserica etc).Si am scapat pt ca m-a ajutat Dumnezeu si pt ca am luptat si eu.
Cand eram la aceasta secta satanica (MISA) si practicam yoga eram transformat in rau ca parintii mei ziceau ca nu mai sunt eu (eram aproape semi-posedat ).

Asa ca persoana respectiva trebuie sa vrea ea sa scape de vraja si sa lupte si sa se roage mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2006, 19:57:33
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

nu ma refer la o astfel de vraja.Este vorba despre un baiat care are 20 de ani.A avut un comportament mai brutal cu persoanele straine mai mereu, dar intotdeauna si-a ascultata parintii si nu a avut astfel de iesiri.Acum doi ani a trait in concubinaj timp de aprope un an cu o rudaresa(tiganca)de care s-a despartit, a trecut un an de atunci dar ea inca se mai tine dupa el, si de cate ori il prinde de atatea ori il convinge sa mearga la ea.Si el zice ca s-a trezit a doua zi si nici nu stia cum ajunsese acolo.De atunci se tot fereste de ea.
Parinti nu stiu cum sa-l indulplece sa mearga la biserica, pentru ca el a mai incercat sa scape de lucrul asta rau, a mers la biserica i s-au citit molifte si ii trecuse dar acum a revenit mai puternic si refuza sa mearga , de aceeea cei care merg la biserica sunt parintii.
Crede-ti ca o sa abia efect toate rugaciunile si moliftele daca el nu merge si nu se roaga si el pentru salvarea sufletului sau?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2006, 17:00:13
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

arifa noi nu avem ce sa credem, doar Dumnezeu stie ce e de facut si cum trebuie facut, normal ca parintii trebuie sa se roage in continuare, dar nu cred ca ar fi vorba de o vraja aici, cred ca problema o poate rezolva doar el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2006, 12:00:11
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Si el zice ca s-a trezit a doua zi si nici nu stia cum ajunsese acolo.De atunci se tot fereste de ea.
Orice persoana este protejata atunci cand nu se atinge de practici vrajitoresti sau de vrajitoare. Daca totusi o persoana este "legata" sau vrajita calea de scapare estea sa stea acolo unde vrajitorii nu au putere si anume in sfera de influenta a Lui Iisus Hristos. Iisus fiind singurul care poate rupe, desface o vraja. Ce vreau sa spun cu aceasta daca baiatul acesta este convins ca aceasta fata ia facut "farmece" si nu este constient de actiunile sale trebuie sa ceara ajutor lui Iisus ca sa fie eliberat de povara sa. Acest lucru se poate face in rugaciune si poate fi sigur ca Iisus il va asculta si nu va mai avea acesata povara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2006, 18:58:36
pompi pompi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2006
Mesaje: 4
Implicit

oare tot vraja e de vina si atunci cand o persoana isi cauta perechea dar in ciuda eforturilor nu o gaseste? si ce fel de vraja poate fii asta ? si cui poate folosii? adica cine s-ar putea bucura de aceste nereusite? ce e de facut in astfel de cazuri? in urma maslurilor sigur ca lucrurile merg bine dar latura asta a vietii tot neexistenta a fost. ce mai trebuie facut sau cum trebuie procedat? poate acea persoana nu are o jumatate? va rog ,
sfatuiti-ma daca stiti.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2006, 15:44:38
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pompi
oare tot vraja e de vina si atunci cand o persoana isi cauta perechea dar in ciuda eforturilor nu o gaseste? si ce fel de vraja poate fii asta ? si cui poate folosii? adica cine s-ar putea bucura de aceste nereusite? ce e de facut in astfel de cazuri? in urma maslurilor sigur ca lucrurile merg bine dar latura asta a vietii tot neexistenta a fost. ce mai trebuie facut sau cum trebuie procedat? poate acea persoana nu are o jumatate? va rog ,
sfatuiti-ma daca stiti.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
pompi, iti dai seama ca nu exista vraja anti-iubire sau pro-iubire, nu exista astfel de vraji, daca ar fi sa existe cu adevarat vrajitoria aceasta se practica doar in scopuri rele fara sa atinga anumite puncte (cum ai zis tu iubirea in cazul asta), pur si simplu vrajitorii doresc raul, indiferent de cum decurge acesta. Cui poate fi de folos? Si celui care a picat prada vrajei si celui care a facut vraja

Tie ptr. ca e posibil sa nu fi crezut in D-zeu, dar de atunci incolo o sa te schimbi
Lui ca a reusit sa-ti faca raul care l-a voit, dar mai putin lui, deobicei astfel de persoane nu ajung bine.

Oricine are o jumatate, dar poate unii nu o accepta, aceasta persoana este putin orgolioasa, dupa parerea mea, e vorba de comportament si de felul fiecareia aici, iti garantez ca nu e vb de nicio vraja, de atfel e bine sa nici nu crezi in astfel de cazuri ca ar fi vb de o vraja.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.08.2006, 20:18:26
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

..de cate ori sa spun...NU EXISTA VRAJI.. doar vrajeli, nu pot sa cred ca traiesc intr-o societate care mai crede in MAGIE.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rugaciune puternica andrei_im Rugaciuni 29 26.01.2012 19:51:14
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11