Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2009, 10:37:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Capacitatea de clarviziune este dobandita uneori prin nastere ori poate fi dezvoltata de cei care isi doresc acest lucru prin diverse modalitati,precum si o viata spirituala elevata.
Am cunoscut astfel de oameni care aveau capacitati de clarviziune,unii erau preoti,altii persoane obisnuite dpdv social.
Fenomenul exista si este caraghios ca unii si altii sa isi scuipe in san,spunand ca e de la Aghiutza.
Sper sa depasim la un moment dat vanatoarea asta de vrajitoare si sa nu mai amestecam intr-o oala tot ceea ce ne suna "altfel".

Last edited by heaven; 16.10.2009 at 10:41:30.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.10.2009, 16:17:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va reiterez propunerea de a testa aceste persoane, ma ofer voluntar pentru zona Brasov.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.10.2009, 16:24:33
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Orice tiganca care e buna ghicitoare in carti poate sa citeasca anumite lucruri de dinainte deoarece acelasi duh vorbeste prin ele. Testarea nu ar avea rost.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.10.2009, 16:40:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Orice tiganca care e buna ghicitoare in carti poate sa citeasca anumite lucruri de dinainte deoarece acelasi duh vorbeste prin ele. Testarea nu ar avea rost.
Nu inteleg de ce nu ar avea rost. Ce duh?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.10.2009, 16:44:01
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Daca nu crezi in ceea ce cred crestinii nu are rost sa expun o explicatie pe care am postat-o intr-un mesaj anterior pentru ca ai exclude-o din start.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.10.2009, 16:48:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astept totusi pe cineva dintre voi sa se ofere sa testeze impreuna cu mine orice clarvazator doreste el. Daca se dovedeste ca exista 1 clarvazator eu ma calugaresc in secunda urmatoare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.10.2009, 17:05:02
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Topcat, clarvazatori exista: unii sunt inspirati de Duhul Sfant in urma unei vieti dedicate cu totul lui Dumnezeu (Duhul Adevarului, vino si te salasluieste intru noi - nici o rugaciune nu e facuta numai asa ca sa fie) - dar acestia sunt foarte rari pentru ca nu multi oameni sunt capabili sa urce pe scara duhovniceasca atat de sus (nu multi dintre noi renuntam la voia noastra pentru a ne lasa in voia Domnului).... si mai sunt cei care au duhul slugii cu "duh pitonicesc", care sunt ajutati de cel rau sa impresioneze cu scopul de a aduna adepti in jur si a face bani (sa nu mai zic - a pierde suflete). Problema nu e ca nu se poate dovedi ca exista. Din acestia ultimi sunt cu gramada. Oamenii innebuniti dupa bani fac orice sa-i obtina chiar si rugaciuni de chemare a duhurilor rele in ajutor. Problema e cu de la cine "putere" fac ei asta.
Pentru prima categorie citeste viata "Sfantului Andrei cel Nebun pentru Hristos", care avea darul vederii duhovnicesti si te vei edifica. Si duhovnicul meu ma cearta de multe ori pentru lucruri pe care le-am facut dar nu avea cum sa le afle fiind strict personale. Sfantul Porfirie de la Muntele Athos - viata lui este iarasi un exemplu bun in acest sens.
Sfantului Ciprian ii slujeau duhuri rele care ii spuneau multe lucruri despre fecioara Iustina.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.10.2009, 17:23:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Topcat, clarvazatori exista: unii sunt inspirati de Duhul Sfant in urma unei vieti dedicate cu totul lui Dumnezeu (Duhul Adevarului, vino si te salasluieste intru noi - nici o rugaciune nu e facuta numai asa ca sa fie) - dar acestia sunt foarte rari pentru ca nu multi oameni sunt capabili sa urce pe scara duhovniceasca atat de sus (nu multi dintre noi renuntam la voia noastra pentru a ne lasa in voia Domnului).... si mai sunt cei care au duhul slugii cu "duh pitonicesc", care sunt ajutati de cel rau sa impresioneze cu scopul de a aduna adepti in jur si a face bani (sa nu mai zic - a pierde suflete). Problema nu e ca nu se poate dovedi ca exista. Din acestia ultimi sunt cu gramada. Oamenii innebuniti dupa bani fac orice sa-i obtina chiar si rugaciuni de chemare a duhurilor rele in ajutor. Problema e cu de la cine "putere" fac ei asta.
Pentru prima categorie citeste viata "Sfantului Andrei cel Nebun pentru Hristos", care avea darul vederii duhovnicesti si te vei edifica. Si duhovnicul meu ma cearta de multe ori pentru lucruri pe care le-am facut dar nu avea cum sa le afle fiind strict personale. Sfantul Porfirie de la Muntele Athos - viata lui este iarasi un exemplu bun in acest sens.
Sfantului Ciprian ii slujeau duhuri rele care ii spuneau multe lucruri despre fecioara Iustina.
Repet, vreau un caz concret, pe care sa il studiem noi (eu), nu din ceea ce se povesteste prin cartile de aventuri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.10.2009, 18:12:28
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit De ce tulbura acesy lucru?

prooroci au fost si vor mai fi pana la sfarsitul vremurilor. nu ne indeamna Apostolul Pavel sa nu desfiintam proorocia? omul de care vorbesti, a cerut plata pt ceea ce a facut? probabil ti-a mai spus si alte lucruri privind modul cum traiesti viata. adevarul e ca trebuie sa fim atenti la ceea ce ne spun unii dintre noi. pt ca nimeni nu e inutil in economia lui Dumnezeu. unii oameni pot parea oameni, dar pot fi in realitate ingeri. (vezi cazurile din Biblie).
Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Da, de exemplu mi-a zis ca sufar f tare dupa o anume persoana ( si mi-a descris-o).
Am intalnit-o efectiv pe strada...nu ma cunostea de nicaieri.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.10.2009, 19:18:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
prooroci au fost si vor mai fi pana la sfarsitul vremurilor. nu ne indeamna Apostolul Pavel sa nu desfiintam proorocia? omul de care vorbesti, a cerut plata pt ceea ce a facut? probabil ti-a mai spus si alte lucruri privind modul cum traiesti viata. adevarul e ca trebuie sa fim atenti la ceea ce ne spun unii dintre noi. pt ca nimeni nu e inutil in economia lui Dumnezeu. unii oameni pot parea oameni, dar pot fi in realitate ingeri. (vezi cazurile din Biblie).
...sau demoni!
Reply With Quote
Răspunde