Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2012, 16:20:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ?

Din pacate eu nu sunt absolvent de istorie, nici de teologie, iar pentru eventualele nepotriviri in afirmatiile pe care le voi face, sunt dispus sa primesc mustrarile de rigoare.
De asemenea, tot ceea ce este intre paranteze patrate [...],in cadrul unor citate, este adaugat de mine, deci imi puteti face critica linistiti.

Despre evenimentul care s-a petrecut la Cincizecime, sarbatoare cunoscuta in Ortodoxie ca Duminica Mare, cred ca nu este nevoie sa evocam. Ceea ce ma intereseaza pe mine este cum s-a raspandit[dezvoltat] Biserica lui Hristos, din acel moment si pana la marea schisma.

Un eveniment EXTREM de IMPORTANT, care s-a petrecut inainte de chemarea lui Savl si pe care Apostolii l-au gasit demn de mentionat ca sa ne ramana drept mostenire peste veacuri, a fost cuvantul fariseului Gamaliel, adresat sinodului jidanesc (necrestin); Fapte V: 34-41.
Voi da citire numai concluziei, restul sa citeasca fiecare ca este de mare folos pentru momente de cumpana si care preced de regula o noua dezbinare in sanul Bisericii.
"38.Si acum va zic voua: Feriti-va de oamenii acestia si lasati-i, caci daca lucrul acesta [propoveduirea apotolilor] este de la oameni, se va nimici; 39. Iar daca este de la Dumnezeu, nu veti putea sa-i nimiciti; ca nu cumva sa va aflati si luptatori impotriva lui Dumnezeu."

Foarte relevant, gasesc si cuvantul sf. Arhidiacon Stefan, despre ce NU este Biserica lui Dumnezeu, proaspat infiinta atunci prin Pogorarea Duhului Sfant; (Fapte VII: 39-54). Sper sa nu se gaseasca cineva care sa suspecteze pe intaiul mucenic Stefan de colaborare cu masoneria; si sa stiti ca nu-mi arde de glume proaste, spunand acestea!
Voi da citire doar la urmatoarele:
47. Iar Solomon I-a zidit Lui casa. 48. Dar Cel Preainalt nu locuieste in temple[catedrale] facute de maini, precum zice proorocul: "Cerul este tronul Meu si pamantul asternut picioarelor Mele. Ce casa Imi veti zidi voi Mie - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele? 50. Au nu mana Mea a facut toate acestea?"

precizare: Daca nu catedralele din piatra sunt Casa Domnului, cum nici bisericutele mici, din lemn, de ce totusi, este bine sa ne rugam in biserica? Pentru ca la -15 grade, nu ne putem ruga in aer liber, la marginea orasului.

Evenimentul cu nr2, EXTREM de IMPORTANT, este relatat in FAPTE XI - Primirea paganilor la Hristos si se raspunde la intrebarea: Cine detine monopolul asupra Duhului Sfant?
1. Apostolii si fratii care erau prin Iudeea au auzit ca si paganii au primit cuvantul lui Dumnezeu. 2.Si cand Petru s-a suit in Ierusalim, credinciosii taiati imprejur se impotriveau, 3.Zicandu-i: "Ai intrat la oameni netaiati imprejur si ai mancat cu ei!" [...sfinta traditie a Legii iudaice de la acea vreme, Lege in care s-a nascut Iisus Hristos si pe care a fagaduit ca o va implini.]
Fapte XI:15. Si cand am inceput eu sa vorbesc, Duhul Sfant s-a pogorat peste ei, ca si peste noi la inceput. 16.Si mi-am adus aminte de cuvantul Domnului, cand zice: "Ioan a botezat cu apa, voi insa va veti boteza cu Duh Sfant." 17.Deci, daca Dumnezeu a dat lor acelasi Har ca si noua, acelora care au crezut in Domnul Iisus Hristos, cine eram eu ca sa-L pot opri pe Dumnezeu?
Recomand citirea intregului capitol, pentru o edificare suplimentara.

ATENTIE! Faptele sfintilor apostoli nu e o carte inventata de sectari, ci parte a Sfintei Scripturi, pe care Biserica Ortodoxa [din orice tara] o aseaza mai presus de interesele pamantesti ale unor clerici sau teologi.

va urma...

Cei care doresc sa ma conteste pe acest topic, sa o faca punctual cu citate din Sfanta Scriptura, sau din Filocalii, iar nu din lucrarile de doctorate sau din ce i-a spus lui duhovnicul!
Dragii mei contestatari! Nu pentru alt motiv va rog aceasta, ci pentru ca suntem pe un spatiu public si se poate intampla ca citind un tanar emo de16-18 ani, si vazand cum ne luam peste picior ca betivii in carciuma, sa aleaga drogurile in locul lecturii din Sfanta Scritura, ne mai pricepand, saracutul de el, nimic din ce se intampla cu lumea asta!
Va rog tare mult!...

Last edited by leonte; 17.11.2012 at 16:27:50.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
Ce este Biserica? Danut7 Despre Biserica Ortodoxa in general 16 01.11.2010 10:50:54
De ce este BOSVR o biserica necanonica? razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 108 05.12.2008 04:14:27