Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2024, 14:00:03
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce „frate” ești tu dacă vii mințindu-ne? Ce „creștin” ești tu daca îți minți „frații”? Pe cine crezi că cunoști tu dacă te comporți așa? Își spun eu: pe Satana.
Matei 5:47 "Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?"

1 Tesaloniceni 5:26 "Spuneți sănătate tuturor fraților cu o sărutare sfântă."

Omule ce fel de Crestin esti tu care nu citesti Biblia?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2024, 14:01:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit In Credinta cunoasterea lui Dumnezeu se face prin curatenie, rugaciune si Dor!

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Matei 15:14 – "Lăsați-i: sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.”"

Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2024 at 14:08:15.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2024, 14:08:40
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necutand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sanga sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul nu se vor lipsi de tot binele!”

Scripturile sunt instrumentul Duhului Sfânt și mijloacele Lui pentru a-l birui pe Satana și a schimba vieți.

Evrei 4:12 – "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 – "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Uite Frate ce faceau cei care voiau cu adevarat sa cunoasca daca ce auzise este adevarat si in conformitate cu Scripturile:
Faptele apostolilor 17:11 – "Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este așa."

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2024, 14:13:51
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.



Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.



Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.
Protestantismul nu este o religie ci doar scoate in evidenta ce zic scripturile:

2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Pro- a fi pt o Cauza
Testari - a da Marturie


Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 14:17:31.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2024, 14:16:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Scripturile sunt instrumentul Duhului Sfânt și mijloacele Lui pentru a-l birui pe Satana și a schimba vieți.

Evrei 4:12 – "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 – "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Uite Frate ce faceau cei care voiau cu adevarat sa cunoasca daca ce auzise este adevarat si in conformitate cu Scripturile:
Faptele apostolilor 17:11 – "Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este așa."

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Te rog sa recitesti mesajul meu serios si sincer fara sa te grabesti si fara sa fuserlesti:
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”


Insa daca ai pomenit de sabia Duhului adica de Cuvantul lui Dumnezeu atunci ar trebui sa te inspiri de la Cele 7 Trmabite Apocaliptice ale Sale, acolo sigur te vei lamuri cu mult mai bine caci textele Trambitelor sunt actuale si pentru viitor.

Citat:
Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Ioio nu prea citesc carti, insa daca aud vreo marturisire gresita imediat imi suna si imi miroase a greseli ca dar de la Duful Sfant care ma pazeste. Deci e un fel de bun simt si nicidecum o ocupatie, ca doar nu m-am angajat la vreo inchizitie sa-l dovedesc de erectic pe careva. E liber fiecare sa creada ce vrea fiind constient ca gresala te costa mai tarziu in deraieri, in alunecari, in dureri sufletesti, in chinuri, in caderi, in patimasii, in robii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2024 at 14:31:20.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2024, 14:21:44
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Te rog sa recitesti mesajul meu serios si sincer fara sa fuserlesti:
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”


Insa daca ai pomenit de sabia Duhului adica de Cuvantul lui Dumnezeu atunci ar trebui sa te inspiri de la Cele 7 Trmabite Apocaliptice ale Sale, acolo sigur te vei lamuri cu mult mai bine caci textele Trambitelor sunt actuale si pentru viitor.

Cred ca glumesti!!!!! Spune mi te rog ca glumesti, cand am accesat linku cu cele 7 trambite era sa mor de ras
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.01.2024, 14:34:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Cred ca glumesti!!!!! Spune mi te rog ca glumesti, cand am accesat linku cu cele 7 trambite era sa mor de ras
Nu glumesc deloc! Ti-am zis ca e nevoie sa crezi si sa recitesti linistit fara sa te grabesti si fara sa fuserlestii!

Citind si de acolo te vei lamuri insa nu imediat, ci cu timpul... ai rabdare si vei gasi ceea ce cauti, daca chiar cauti adevarul Adevarat cu adevarat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2024, 14:35:29
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat
Aici este un forum ortodox, e cel mai bine să vii aici când te interesează ceva sincer despre ortodoxie. Deocamdată nu te intersează, ai venit aici să te cerți doar.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2024, 14:37:48
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu glumesc deloc! Ti-am zis ca e nevoie sa crezi si sa recitesti linistit fara sa te grabesti si fara sa fuserlestii!

Citind si de acolo te vei lamuri insa nu imediat, ci cu timpul... ai rabdare si vei gasi ceea ce cauti, daca chiar cauti adevarul Adevarat cu adevarat.
Omule de ce nu citesti Noul Testament??????

Psalmii 19:7 – "Legea Domnului este desăvârșită și înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată și dă înțelepciune celui neștiutor. "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2024, 14:38:52
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aici este un forum ortodox, e cel mai bine să vii aici când te interesează ceva sincer despre ortodoxie. Deocamdată nu te intersează, ai venit aici să te cerți doar.
Am fost de 100x mai ortodox decat esti tu, anume habotnic, bigot, obisnuiam s-o laud pe Maria in fiecare seara cu bogorodicinaia, dar L-am cautat cu adv, ceea ce iti recomand si tie

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 14:41:18.
Reply With Quote
Răspunde