Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2010, 17:53:40
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Question Am trait s-o aud si pe asta...

O prietena cu care nu m-am vazut de cativa ani mi-a spus ca se simte bine singura, nu are nevoie de un partener de viata, de casatorie nici nu poate fi vorba, dar cauta un barbat care sa o lase insarcinata si apoi sa o lase in pace, fiindca vrea de la acesta un copil pe care sa-l creasca singura.
Cum in Romania fertilizarea in vitro e cam scumpa si nesigura, domnisoara dorea ca tatal viitorului copil sa nu aiba nici un fel de pretentie asupra ei sau a copilului.
Din discutiile purtate cu alti cunoscuti am aflat cu stupoare ca in randul domnisoarelor trecute de 25-30 de ani si fara perspective de maritis e o moda sa caute barbati pentru a avea cu acestia copii de care sa se ingrijeasca apoi singure...
Am luat-o eu razna sau e ceva ciudat aici? Astept cat mai multe domnisoare/doamne sa-si dea cu parerea ca eu am ramas perplex...
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2010, 18:08:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
O prietena cu care nu m-am vazut de cativa ani mi-a spus ca se simte bine singura, nu are nevoie de un partener de viata, de casatorie nici nu poate fi vorba, dar cauta un barbat care sa o lase insarcinata si apoi sa o lase in pace, fiindca vrea de la acesta un copil pe care sa-l creasca singura.
Cum in Romania fertilizarea in vitro e cam scumpa si nesigura, domnisoara dorea ca tatal viitorului copil sa nu aiba nici un fel de pretentie asupra ei sau a copilului.
Din discutiile purtate cu alti cunoscuti am aflat cu stupoare ca in randul domnisoarelor trecute de 25-30 de ani si fara perspective de maritis e o moda sa caute barbati pentru a avea cu acestia copii de care sa se ingrijeasca apoi singure...
Am luat-o eu razna sau e ceva ciudat aici? Astept cat mai multe domnisoare/doamne sa-si dea cu parerea ca eu am ramas perplex...
Nu, Nu ai luat-o razna, si nu este o MODA, ci o necesitate biologica. Femeile au DREPTUL de a avea un copil indiferent daca lumea este cu fundul in sus.
Din nefericire, necesitatea de a avea un copil nu mai este legata NEAPARAT de prezenta unui barbat in jur.
Este trist, insa nu vad de ce femeile trebuie sa ramina fara copii, pentru ca exista din ce in ce mai putini barbati maturi la minte si ca nu mai are nimeni chef sa se lege la cap.
Sunt convins ca si Sfintii parinti si preotii ar intelege foarte bine situatia creata, ca doar femeile acestea deja au o virsta!!!.

..da, si eu cunosc trei cazuri de femei care brusc au ramas insarcinate, fara nici un barbat in jurul lor, nimeni nu stie ce si cum, .. iar acum isi cresc linistite bebele
Bravo lor!

Last edited by andreicozia; 15.01.2010 at 18:10:42.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2010, 18:10:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
O prietena cu care nu m-am vazut de cativa ani mi-a spus ca se simte bine singura, nu are nevoie de un partener de viata, de casatorie nici nu poate fi vorba, dar cauta un barbat care sa o lase insarcinata si apoi sa o lase in pace, fiindca vrea de la acesta un copil pe care sa-l creasca singura.
Cum in Romania fertilizarea in vitro e cam scumpa si nesigura, domnisoara dorea ca tatal viitorului copil sa nu aiba nici un fel de pretentie asupra ei sau a copilului.
Din discutiile purtate cu alti cunoscuti am aflat cu stupoare ca in randul domnisoarelor trecute de 25-30 de ani si fara perspective de maritis e o moda sa caute barbati pentru a avea cu acestia copii de care sa se ingrijeasca apoi singure...
Am luat-o eu razna sau e ceva ciudat aici? Astept cat mai multe domnisoare/doamne sa-si dea cu parerea ca eu am ramas perplex...
Pai e ceva importat din strainatate, cred eu...si o fi provenind din faptul ca unele fiind atat de dezamgite de barbati, sau poate chiar obisnuite sa traiasca pe cont propriu...aleg sa aiba un copil, pentru ca asta cred ele ca e de fapt cel mai important lucru pe care trebuie sa il realizeze in viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2010, 18:10:14
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Question orice este posibil

Cate o sa mai auzi.Aceste persoane care nu vor sa intemeieze o familie, care sa fie binecuvantata de Dumnezeu,cum cred ca pot avea un copil . Binecuvantarea unei familii este primita la taina casatoriei prin nasterea de prunci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2010, 18:10:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Chiar nu e greu sa gaseasca astfel de barbati, iresponsabili, pentru a-si indeplini aceasta dorinta iresponsabila. Ea probabil este la masura la care nu face prea bine diferenta intre un copil si un animal de companie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2010, 18:11:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a dat lumea peste cap. In vest acest lucru e la ordinea zilei... Fete tinere, care isi cresc copilul singure... ducand tot greul.
Pentru ca divortul este f raspandit si la moda, copiii au un tata natural, pe care il vad din cand in cand, sau nu il vad niciodata, sau abia la sfarsitul vietii tatalui; variante sunt multe. Dar dupa casatoria mamei cu alt barbat, copii capata un tata de "plastic", de "hartie", etc, adica un tata vitreg.
Ideea de a creste singura copilul este doar temporara, caci gandul de maritis si insuratoare apare odata cu venirea unui Fat Frumos sau a unei Ilene Cosanzene, dupa o seara de baute in oras sau la o petrecere. Daca si acesta are copii, atunci in casa exista "copiii mei", "copiii tai" si "copiii nostri".
Copilul are nevoie de un tata si de o mama. Asta o stie romanul f bine si nu inteleg cum de importa cele mai proaste idei din vest si din America, idei falite, care sunt in defavoarea lui, a copilului si a familiei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2010, 18:14:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ea probabil este la masura la care nu face prea bine diferenta intre un copil si un animal de companie.
Cam asa gindesc tinerii la 22 de ani. Sa-ti dea tie Dumnezeu sa nu treci prin ce trec femeile care-si doresc un copil si nu AU CU CINE, ..numai la animale de companie nu se gindesc. E trist ca gindesti asa de superficial
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2010, 18:17:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
S-a dat lumea peste cap. In vest acest lucru e la ordinea zilei... Fete tinere, care isi cresc copilul singure... ducand tot greul.
Pentru ca divortul este f raspandit si la moda,.
vezi Anca, ca esti un pic cam pe linga.. Aici este vorba de femeile care constient aleg sa faca singure un copil fara implicarea barbatului care nu are chef sa se lege la cap...cu semnatura!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2010, 18:32:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu stiu cum sunt altele,dar eu sunt femeie si pentru a aduce pe lume un copil ai nevoie de sprijin din toate punctele de vedere,cel mai important fiind cel sufletesc,iar in al doilea rand m-as gandi si la acel copil,pentru ca nu il fac pentru mine...m-as gandi pentru ce sa il aduc pe lume sa creasca fara tata?Modelul patern este foarte important in dezvoltarea psihologica atat a fetitelor,cat si a baieteilor.
Ma pot gandi doar ca acele femei sunt suflete foarte singure,care au pierdut orice incredere in barbati si care cred ca aducerea unui copil pe lume le-ar astupa acel gol sufletesc,dar nu cred ca asta este o solutie.Un copil este o fiinta careia trebuie sa ai ce sa ii oferi,nu un pansament de pus pe rana deschisa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2010, 18:35:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cam asa gindesc tinerii la 22 de ani. Sa-ti dea tie Dumnezeu sa nu treci prin ce trec femeile care-si doresc un copil si nu AU CU CINE, ..numai la animale de companie nu se gindesc. E trist ca gindesti asa de superficial
Nu neg, gandesc superficial, dar, in probleme de familie, o femeie care ia o astfel de decizie, plecand de la contextul prezentat mai sus, gandeste/ simte si mai superficial.

Familia, asa cum este ea lasata de Dumnezeu, se intemeiaza pe dragoste si responsabilitate.

Nu ne obliga nimeni sa ne intemeiem o familie daca nu am gasit persoana potrivita, daca NU AVEM CU CINE! Sau poate barbatii nu au cu cine. Poate ea trebuie sa se schimbe. Daca e asa. Sa recunoasca si sa isi asume situatia de fata.

Nici copii nu trebuie sa avem cu orice pret. Ei nu se fac de dragul de a-i face si nici pentru a-ti implini un capriciu.

Prin mila lui Dumnezeu, nu stiu ce inseamna sa cresc fara unul din parinti. Dar cunosc astfel de persoane si nu le-a fost deloc usor sa razbeasca in viata. Cu atat mai mult, cred ca mai trist este sa nu ajungi sa-ti cunosti vreodata tatal natural. Sa se puna in situatia copilului.

Last edited by Marius22; 16.01.2010 at 21:18:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
ati trait astfel de stari? raisa2006 Pocainta 32 23.11.2010 19:13:33
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08
Cat credeti ca mai are biserica de trait? ColdFusion Preotul 41 16.03.2007 01:49:50