Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.01.2011, 02:03:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si eu sunt adeptul mancarii sanatoase,cat mai naturale. Dar e din ce in ce mai imposibil,aproape orice cumparam e "otravit". Deci va dati seama ca e greu sa am o alimentatie corespunzatoare din acest punct de vedere atata timp cat nici nu locuiesc la tara si mama mai nou nu mai e langa mine (eu nu stiu sa gatesc). Asta este,sa se milostiveasca Dumnezeu
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.01.2011, 06:24:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile welcome back

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Domnule, ce e aia să facem mofturi la mâncăruri? Un fel de competență în sclifoseli? Păi v-am spus rețeta care te curăță de toate patimile:

„...stropi-mă vei cu isop și mă voi curăți,
spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi
auzului meu vei da...”

Deci așa ies din om stârlicii lenei și ai desfrânării, cu stropi de apă și frig-ă de la Dumnezeu băgată până în măduva oaselor.

Și dacă pierzi zilele și nopțile, și dacă chiar și sâmbăta și Duminica uiți să iubești curat, nu o să te trezești prea târzui că te-ai ocupat cu sănătatea în deșert doar ca să te mîndrești cu lipsa metehnelor? Iar apoi te vei da ca o jertfă ce nu folosește la nimic..
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Ce prostie să faci rețete culinare funcție de grupa sangvină... e chiar cea mai penibilă și distractivă superstiție... și iată are și îndreptățiri științifice și savante... nu vreau să vă jignesc, dar e penibil, e pueril și nu la minte a zis Domnul să fim copii ci la inimă, adică să nu facem rău... că numai copiii ascultă pe Domnul.
Bine punctat, Ovidiu.

Aici se potriveste si pilda din pateric cu cei care mananca unii miere, altii paine si altii baliga. Mofturosii o mancau pe ultima.

Last edited by mirelat; 26.01.2011 at 06:27:05.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.01.2011, 13:50:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Recomand cu caldura hranirea sanatoasa tuturor,
insa numai insotita si o dieta speciala a spiritului.
Adevarat, o alimentatie cat mai sanatoasa devenita grija in sine, risca sa ne faca mai atenti la trup, decat la suflet.

Insa nici trup fara suflet, dar nici suflet fara trup.
Trebuie sa avem grija de amandoua jumatatile noastre.

Sa fim si Marta, sa fim si Maria, in acelasi timp... nici Marta fara Maria, dar nici Maria fara Marta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.01.2011, 14:03:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Am puctat eu ce am punctat, dar uite cum a punctat întâiul dintre sfinți:

"Daca nu iti schimbi viata, la ce mai postesti? Schimbarea bucatelor nu ajuta la nimic”. Sfantul Ioan Gura de Aur

am luat citatul de pe site... adică degeaba ai trecut de la somn cu lămâie la cafia hai ia hai ia că e ca și cum ai fi sărit din lac în puț!.. pardon în zaț împrăștiat pă păreți.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.01.2011, 14:47:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cred ca ati uitat voi ce se manca pe vremuri - din ce erau facute si ce se gasea pe piata! Zau ati uitat, daca acum puteti face mofturi!

1. Eu nu inteleg de unde este mercur in conservele de peste si de ce la ton este mai mult?
In general se spune ca nu sunt bune conservele. Sunt mai bune lucrurile congelate. Totusi zic eu ca depinde (mod de conservare, de depozitare, termene de scadenta etc.).

2. Fratilor, daca mezelurile se fac asa cum spuneti unii dintre voi (sper sa nu fie asa peste tot) ca n-or fi controale poate? Daca,asa cum spun altii, se intampla fel de rau si in fabricile de paine, de lapte, de alte alimente?
Daca vaca, porcul, puiul, pestele are nu stiu ce boli si este hranit prost si cu chimicale? Daca legumele si fructele, cerealele, contin chimicale?
Aia nu-i buna, aia nu-i sanatoasa, aia ingrasa.
Ce mai mancam atunci fratilor? Dar, hotarati-va!
Aceia care au acasa ferme si gradini, norocul lor. Ceilalti nu putem mnaca decat ce este in magazin. Punct.
Bio? Scrie, dar asa o fi? Si pretul are piper mult si nu face bine nici asta la sanatate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.01.2011, 15:10:24
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Post

Mie imi plac mult salatele, sunt sanatoase si pline de vitamine!
De ex iarna prefer salata de sfecla cu hrean, merge la aproape orice fel de mancare.
Vara e mai usor de facut orice fel de salata ,dar ....cu ulei de masline.
O salata descoperita recent , mi a placut foarte mult si v-o recomand si voua
Aveti nevoie de
doua portocale,(pot fi si mai acre,in salata nu se simte)
o ceapa
o salata verde (optional)
masline verzi 100g
sare ,ulei de masline
Se taie portocalele felii, se presara cu sare , se adauga ceapa taiata , salata verde,maslinele si la final uleiul de masline. Nu e nevoie de otet. E o salata hranitoare, foarte gustoasa si poate fi facuta si iarna. Merita incercat!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.03.2011, 00:52:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Leurda

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Mie imi plac mult salatele, sunt sanatoase si pline de vitamine!
De ex iarna prefer salata de sfecla cu hrean, merge la aproape orice fel de mancare.
Vara e mai usor de facut orice fel de salata ,dar ....cu ulei de masline.
O salata descoperita recent , mi a placut foarte mult si v-o recomand si voua
Aveti nevoie de
doua portocale,(pot fi si mai acre,in salata nu se simte)
o ceapa
o salata verde (optional)
masline verzi 100g
sare ,ulei de masline
Se taie portocalele felii, se presara cu sare , se adauga ceapa taiata , salata verde,maslinele si la final uleiul de masline. Nu e nevoie de otet. E o salata hranitoare, foarte gustoasa si poate fi facuta si iarna. Merita incercat!
Eu sincer nu ma vad mancand portocale cu ceapa..

Acum a aparut leurda,care este foarte sanatoasa si este un excelent purificator al organismului.
Leurda,pentru cine nu stie, este usturoiul salbatic, se mai numeste "ai de padure" aici in Ardeal ( ai este usturoi).


Denumirea stiintifica de Allium Ursinum este corelata cu observatiile popoarelor nordice ale Europei, care sustineau ca aparitia frunzelor de leurda era mult asteptata de ursi, pentru a o consuma ca medicament purificator dupa lungul repaus din perioada hibernarii. De altfel, popoarele germanice o denumeau "usturoiul ursului", "usturoiul tiganului" si "ceapa vrajitoarei".

Are rol esential in curatirea sangelui.

Proprietatile terapeutice ale leurdei reliefeaza, in primul rand, rolul depurativ, respectiv capacitatea de curatire a sangelui, ficatului, stomacului si intestinelor, mult mai activa decat usturoiul.
Pentru aceasta actiune, se recomanda ca, in fiecare primavara, sa se faca o cura de 4 saptamani, cu frunze proaspete (de remarcat ca, prin uscare, frunzele isi pierd din proprietati). In plus, sunt evidente efectele antiseptice, bactericide, antitoxice, diuretice, hemostatice, hipotensive, antisclerotice, vermifuge si stimulatoare ale peristaltismului intestinal si ale contractiilor uterine.

Prin consumul intern, leurda actioneaza favorabil in numeroase afectiuni maladive:

- in bolile gastrointestinale are efecte in diaree acuta si cronica, dizenterie, indigestii, insuficienta biliara, colici abdominale, balonari si in distrugerea viermilor intestinali, inclusiv limbrici;
- in afectiuni cardiovasculare curata sangele de substante toxice, reduce hipertensiunea arteriala, intervine in ateroscleroza coronariana, hematurie, scade nivelul colesterolului, previne accidentele vasculare, evitand aparitia trombozei si tromboflebitei prin fluidificarea sangelui si prin dizolvare a placilor de colesterol;
- in bolile aparatului respirator este benefica la persoane cu bronsite, tuberculoza pulmonara si infectii la nivelul cailor respiratorii superioare (gripe, raceli);
- in afectiunile sistemului nervos intareste memoria prin marirea capacitatii de memorare, combate momentele de lapsus, amneziile, insomniile, ametelile de dimineata, starile depresive, tensiunea la nivelul capului si starile de anxietate (frica) si de neliniste;
- in boli renale curata rinichii si vezica urinara, favorizeaza urinarea si elimina excesul de acid uric, foarte daunator la bolnavii de guta.

Prin uz extern, leurda are bune efecte in combaterea reumatismului degenerativ, eczeme, herpes, rani greu vindecabile, scrofuloza si alte boli cronice de piele. Cataplasmele cu frunze sunt indicate contra furunculilor (buboaielor).

Frunzele proaspete, excelente in salatele de primavara

Avand un excelent rol purificator, prin eliminarea deseurilor toxice din ficat si din sange, precum si un important rol fortifiant al intregului organism, leurda este recomandata intr-o cura benefica de primavara.

Leurda se poate folosi sub multiple forme:

- frunzele proaspete se consuma primavara, intr-o cura de 3-4 saptamani, fiind amestecata cu diferite preparate culinare: salate de cruditati, supe, ciorbe, piure (in asociere cu urzica vie), galuste, chiftele, perisoare, cartofi, tocane cu carne, avand atat rol decorativ cat si condimentar foarte gustos, in locul usturoiului;
- taiate marunt, frunzele se consuma ca aperitiv in amestec cu frunze de patrunjel verde; se pun pe felia de paine cu unt, margarina, branza sau cascaval ras, adaugand cimbrisor, boia de ardei si piper macinat;
- salata din frunze proaspete, consumata inainte de mesele principale pe tot sezonul de primavara, are un rol evident in oprirea procesului de imbatranire;
- in stare uscata, frunzele se presara pe diferite mancaruri, in amestec cu patrunjel si ceapa, avand efect de condiment deosebit de gustos.

Sucul de leurda combate reumatismul degenerativ.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.03.2011, 01:45:12
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Smile mai bun si mai sanatos

Sa va impartasesc ideea mea ,poate traznita:)) dar merita sa incercati si voi,iese o salata buna pentru o mancare de post .In ziua cand este piata ,cumpar rosii mai verzi si le pun pe geam la soare ,in cateva zile sunt coapte si au un gust foarte bun( fratele meu imi spune ca mancam salata cu rosii energizante):))
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.03.2011, 01:54:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
aici in Ardeal ( ai este usturoi).


.
Ai, ai , ai! ! !..sa intelg ca inseamna :
Mai usturoiato, mai!

Vezi ca ti-am raspuns de vre-o doua ori insa vad ca nu le primesti....comunistii astia cenzureaza tot ce misca :)))
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.03.2011, 02:19:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primavara e buna salata de gâusor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54