Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2010, 20:49:39
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Daca in urma spovedaniei am primit canon sa tin post 3 saptamani si nu pot, ce se intampla?
daca nu poti si iti doresti mult acest lucru,roagate si spui asa:DoamneIIsuse si Maica Domnului
ajutati-mi mie pacatosului ca acest post de 3 saptamini sa il trec cu bine.Doamne la tine mi-e nadejdea si a ta e slava a Tatalui si Fiului si Sfintului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor amin.ti-o spune 'stan patitul'tine-ti credinta tare si vei avea izbinda.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2010, 21:20:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nu cred. . .

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca nu poti si iti doresti mult acest lucru,roagate si spui asa:DoamneIIsuse si Maica Domnului
ajutati-mi mie pacatosului ca acest post de 3 saptamini sa il trec cu bine.Doamne la tine mi-e nadejdea si a ta e slava a Tatalui si Fiului si Sfintului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor amin.ti-o spune 'stan patitul'tine-ti credinta tare si vei avea izbinda.
Nu cred, că un Duhovnic adevărat, cu D mare, va da cuiva o povară pentru îndreptarea sa , căci sunt lucruri elementare în ale duhovniciei de a-ți trata "pacientul", nu în a-l "ucide" ! Un Duhovnic adevărat îți cunoaște mintea, sufletul și puterea trupului , iar tratamentul este spre vindecare , nu spre osândire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.11.2010, 21:41:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Există o râvnă drăcească, cauzată de mândrie, de dorința de a ne crede sfinți dar există și o râvnă sănătoasă, din dorința de a ne apropia de Dumnezeu.

Dar dacă râvna e direcționată spre fapte trupești, cred că ea nu poate fi decât pătimașă. Râvna sănătoasă e pentru rugăciune, smerenie, adică pentru unirea cu Dumnezeu și a ne face bineplăcuți Lui.
Asa este,ai dreptate.
Putem face exces de zel,e chiar recomandat,dar numai in cele bune.
Nimanui nu i s-a socotit vreodata excesul de fapte bune .
E vorba doar de fapte diferite : binele e bine,si nu are nici o limita.
Pe cand diferitele abtineri si infranari sunt doar mijloace spre a ne curati,si nu un bine in sine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.11.2010, 22:43:20
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Există o râvnă drăcească, cauzată de mândrie, de dorința de a ne crede sfinți dar există și o râvnă sănătoasă, din dorința de a ne apropia de Dumnezeu.

Dar dacă râvna e direcționată spre fapte trupești, cred că ea nu poate fi decât pătimașă. Râvna sănătoasă e pentru rugăciune, smerenie, adică pentru unirea cu Dumnezeu și a ne face bineplăcuți Lui.
Parca am mai discutat despre acest subiect...in legatura cu plansul in biserica parca,nu?Eu nu inteleg deloc aceasta ravna draceasca,nu cred ca cineva se crede sfant,oare exista cineva care poate sa spuna despre el ca e om bun?Cu cat urcam scarile credintei ,cu atat ne vedem mai rai si mai pacatosi,asa cred eu.Eu cred ca Dumnezeu ne descopera fiecaruia cat de departe putem merge[fiecare dupa puterea sa] numai sa-i cerem in rugaciune si sa ne sfatuim cu duhovnicul nostru.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.11.2010, 23:24:06
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu cred, că un Duhovnic adevărat, cu D mare, va da cuiva o povară pentru îndreptarea sa , căci sunt lucruri elementare în ale duhovniciei de a-ți trata "pacientul", nu în a-l "ucide" ! Un Duhovnic adevărat îți cunoaște mintea, sufletul și puterea trupului , iar tratamentul este spre vindecare , nu spre osândire !
fratia ta cristiboss56 eu vazind caci discutia curge 'inspre nu pot'i-am dat tratamentul ca,sa nu cumva,sa abandoneze direct fara nici o lupta,de obicei abandoneaza:bolnavi din spitale si cei incepatori in ale credintei,unora din cei din urma li-se pare f.greu postul.


post linistit si binecuvintat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2010, 00:11:10
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Am citit intr-un articol pe acest site, -"Calea de mijloc"-ca o ravna excesiva ar fi daunatoare . De ce oare ?
Un exemplu real si concludent:cineva in varsta nu mi-a ascultat sfaturile si a tinut tot postul,iar in ziua de Craciun a mancat foarte putin:ceva maioneza,ceva carne,cozonac etc.,dar care ,cantarite nu aveau mai mult de 300gr.Urmarea a fost o toxinfectie alimentara foarte grava care a avansat rapid din cauza neputintei sistemului digestiv de a prelucra ceea ce i s-a dat dupa o lunga perioada de alimentatie vegetariana,boala care a necesitat cateva zile de spitalizare.De aici concluzia fireasca,zic eu,ca trebuie sa dam dovada de ravna nu in functie de alt criteriu decat acela de cat putem noi face,dupa varsta,dupa starea de sanatate si de munca pe care o depunem.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2010, 00:21:27
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Daca in urma spovedaniei am primit canon sa tin post 3 saptamani si nu pot, ce se intampla?
Trei saptamani nu e mult.Incearca,poate reusesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 21:47:09
O rugaminte pentru voi din suflet cmihai Slujba inmormantarii 4 05.08.2010 06:32:29
Influenta daunatoare a practicii yoga asupra trupului si a mintii Blancheee Intrebari utilizatori 5 21.05.2010 11:50:33
Pentru Suflet danyel Resurse ortodoxe on-line 14 02.10.2009 16:56:56