Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 21.12.2011, 13:57:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hm... Interesant acest model atipic monoteist... te pune pe gânduri...
Nu era monoteist, unii isi faceau mai multe statuete si spuneau ca sunt zeii lor. Si cum am spus, si evreii credeau ca si Ra este un zeu, doar ca nu e al lor. Nu ai citit ca screi cateodata ca zeii unuia au fost mai puternici decat zeii altora?
Reply With Quote
  #282  
Vechi 21.12.2011, 14:07:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
La termenii folosiți de Dumnezeu: poruncile (מִצְוָה) și legile (חּרָה).

Cu atât mai mult! Cele două porunci (ieșirea din Ur și jertfirea lui Isac) amintite de dvs. nu pot fi trecute în contul celor doi termeni folosiți de Dumnezeu. )?
Adica poruncile nu sunt porunci?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am spus asta. Accept și transmiterea verbală de la apostoli, dar nu pot concepe o dublă măsură în aprecierea valorilor lor spirituale. Adică în scris au condamnat închinarea la imagini, iar verbal s-o recomande?
Unde au condamnat inchinarea la icoane in scris? Dar sa facem o distinctie intre folosirea icoanelor in cult si inchinarea la imagini, ptr ca nu asta sunt icoanele. Am mai spus Sf Traditie nu contrazice Sf Scriptura?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Totuși n-ați răspuns la întrebare (o repet că așa mi-ați cerut):

"Ați negat că s-ar fi transmis verbal (ori în scris) Decalogul. Atunci cum s-a transmis porunca a II-a? De ce Avraam a refuzat să se închine la chipuri cioplite? Și am dat doar un exemplu..."
Imi cer scuze. Eu tin minte ca am raspuns, dar daca nu am facut-o raspund acum.
Adam a avut o relatie directa cu Dumnezeu si stia ca Dumnezeu nu este un vitel de aur si ca nici nu "locuieste" intr-un maimutoi sculptat. Unii s-au ratacit si au inceput, pentru ca Dumnezeu nu coincidea cu nevoile lor de dumnezeu (cum fac si unii astazi, si nu ma refer in special la cei de alte confeciuni), si si-au facut idoli si au spus ca aia sunt dumnezeii lor, sau ca ii reprezinta pe dumnezeii lor si au duhul dumnezeilor lor in ei. Nu toti au fost rataciti. Unii chiar daca nu au patrat contactul direct cu Dumnezeu nu au cazut in acesta ratacire. Avraam nu era singurul (e de presupus asta) care nu se inchina la idoli. Mai mult Dumnezeu i-a vorbit lui Avraam direct, nu i-a vorbit prin gura unui idol. Asa ca nu putea Avraam sa creada ca Duhul Lui Dumnezeu sta intr-un obiect facut de mana omului. Mai mult si decat asta Dumnezeu ii spunea si il ghida in toate astectele sale, nu "lua initiativa" in ceea ce Il priveste pe Dumnezeu Avraam, asa ca acesta stia ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa se "aseze" intr-un idol i-ar fi dat o porunca in acest sens.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Serios? Priviți întregul context:

26.Șase zile să adunați, iar ziua a șaptea este zi de odihnă [שַׁבָּת] și nu veți afla din ea în această zi".
27.Dar unii din popor au ieșit să adune și în ziua a șaptea [שַׁבָּת] și n-au găsit.
28.Atunci Domnul a zis către Moise: "Până când nu veți voi să ascultați de poruncile Mele și de învățăturile Mele?
29.Vedeți că Domnul v-a dat ziua aceasta de odihnă [שַׁבָּת] și de aceea vă dă El în ziua a șasea și pâine pentru două zile; rămâneți fiecare în casele voastre și nimeni să nu iasă de la locul său în ziua a șaptea". (Ieșirea 16)
Preinchipuirea sabatului. Asa cum si paganii au fost pregatiti de venirea Mantuitorului. Dar la afirmatia aia dupa ce am oferit un raspuns nu mi s-a mai raspuns. Bine asta dupa ce in prealabil am fost acuzat ca nu as fi crestin sau ca as crede prostiile din Zeitgeist. Dar asta era doar o observatie.



Nu are nicio relevanță. Mozaismul de astăzi nu mai seamănă întrutotul cu cel de pe vremea lui Moise.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Demonstrează sinceritatea dumneavoastră: în ambele cazuri Dumnezeu folosește termenii porunci (מִצְוָה) și învățături/legi (חּרָה), termenii sunt folosiți (la Ieșirea 16,26) în legătură cu [ne]ținerea sabatului, iar cuvintele au fost rostite înainte de darea sabatului pe Sinai. Felicitări!
Desi nu vreti sa acceptati asta, termenii care desemneaza o categorie este normal sa fie aceiasi. Dar asta nu insemana ca si elementele componente ale categoriei coincid pentru cele doua cazuri.


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Atitudinea față de icoane este oarecum asemănătoare. Nu se spune despre ele că au har, că plâng cu lacrimi, că fac minuni?
Har de la Dumnezeu. Sau omul are har prin sine insusi? Nu tot de la Dumnezeu? La fel si minunile. Dar orice icoana este facatoare de minuni prin harul Lui Dumnezeu, coroborat cu rugaciunea si credinta. Am rezerve in ceea ce priveste icoanele care plang> Asa ca desi as putea sa ofer un raspuns prefer sa ma abtin. Nu insemana ca nu se intampla asa ceva, dar nici nu este o invatatura de credinta cum ca icoanele plang. Acelea sunt cazuri exceptionale si izolate. Atat timp cat Biserica nu s-a pronuntat cu privire la autenticitatea respectivelor evenimente, iar eu nu am putut observa un astfel de eveniment imi rezerv dreptul de a nu ma pronunta.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Heruvimii de pe chivot n-au fost confecționați ca oamenii să-i sărute și să-și facă semnul crucii înaintea lor. Lui Dumnezeu nu I-a plăcut nici în vechime, cu atât mai puțin în epoca închinării în duh și adevăr ca oamenii să comunice cu El prin semne și imagini. Noi nu avem un Dumnezeu surdo-mut ca să comunicăm cu El prin semne (crucea) și imagini (icoane)!
Asta nu raspunde la intrebarea mea. Care era rolul heruvimilor?
Nu isi faceau oamenii cruce in fata lor si nu ii saruta nimeni,dar nici nu venise inca Hristos, "icoana " Tatalui. "Cine M-a vazut pe Mine a vazut si pe Tatal".
Icoanele nu sunt pentru Dumnezeu, ci ptr om. Omul e cam surdo-mut in relatia cu Dumnezeu. Mai mult pentru ca in trecut nu prea aveau omul acces la Sf Scriptura (si nu spuneti ca din cauza Bisericii) si nici nu o putea citi pentru ca nu stia, icoalele reprezentau "Evanghelia pictata". Sau nu credeti ca omul incult si fara acces la Cuvantul scris Lui Dumnezeu avea dreptul sa ajunga cumva la cunoasterea acestuia?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu doar. Chiar și Tradiția dvs. vorbește despre miile de martiri ce au refuzat să se închine altcuiva decât Viului Dumnezeu.
Au refuzat sa se inchine la idoli la icoane, nu la icoane, sa facem totusi distinctia.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Primii creștini nu aveau nici icoane, nici catedrale.
Nu aveau catedrale ptr ca erau prigoniti. Se gaseau in catacombe. In care aveau totusi scarjelite niste cruci pe pereti. De ce? Poate raspundeti dvs. Acum nici case de rugaciune nu prea aveau, iar dvs nu cred ca va inchinati incatacombe. Si icoane am mai spus ca aveau. Ne jucam de-a soarecele si pisica. Eu spun ca aveau, dvs ca nu. Noi avem o traditie care spune ca aveau, dvs nu aveti decat o presupunere.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici eu n-am habar și nici nu mă interesează. Nu mă tentează să le profanez mormintele spre a le adulmeca... .
Sa stiti ca nici ortodocsii nu au facut asta. Doar ca Dumnezeu le-a descoperit in chip minunat, prin aratari sau evenimente minunate. Nu va intereseaza ca este darul Lui Dumnezeu? Ca alta explicatie ptr care nu au putrezit trupurile sau izvorasc mir nu prea stiu, cat timp nu e vorba de mumificari. Si ca nu este vorba despre mumificari o demonstreaza ca nu le-au fost scoase organele cum se intampla la orice mumificare.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
A avut cumva și Pavel vreo contribuție la "cultul" icoanelor? De fapt, întrebarea mea era dacă aveți vreo dovadă arheologică (icoană din sec. I-II)?
Iar evitati raspunsul. Raspundeti la intrebarea mea si dupa raspund si eu. La orice intrebare la care nu aveti raspuns nu raspundeti, va eschivati sau va faceti ca intrebarea se refera la altceva. Deci repet: De ce nu s-au pastrat toate epistolele lui Pavel? Cate exemplare din Sf Scriptura din primele 2 secole s-au pastrat? Asta nu e o problema, in schimb ca nu s-au pastrat icoanele e o problema.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 21.12.2011 at 22:50:21.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.12.2011, 00:15:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Adica poruncile nu sunt porunci?
Am început să fiu mai atent în ultima vreme, căci observ o tendință: postările mele sunt citate modificat! Nu știu cum aș putea numi asta...

De ce credeți că am trecut în paranteze expresiile din originalul ebraic? Mai întâi pentru că în limba română sună puțin altfel. Nu neapărat din vina traducătorilor (deși există diferențe între versiunile românești), dar probabil e o carență de expresivitate lingvistică.
În al doilea rând, pentru a sublinia similitudinea expresiilor folosite de Dumnezeu (cu referire la Avraam și la evreii exodului) deci conexiunea cu porunca sabatului (printre altele). Sper că ați înțeles.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Unde au condamnat inchinarea la icoane in scris?
N-am scris "închinarea la icoane", ci "închinarea la imagini". Pentru dumneavoastră e același lucru? Icoana e totuna cu idolul? N-am știut...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar sa facem o distinctie intre folosirea icoanelor in cult si inchinarea la imagini, ptr ca nu asta sunt icoanele.
Am înțeles că dumneavoastră faceți această distincție în Biserica Ortodoxă, însă nu sunt convins că o făceau și păgânii care intrau în biserică. Aceștia găseau o ambianță foarte familiară: imagini pe pereți (cărora credincioșii le făceau plecăciuni și le sărutau), lumânări, preoți înveșmântați similar și cântând litanii asemănătoare, prapori, etc.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am mai spus Sf Traditie nu contrazice Sf Scriptura?
Da, ați mai spus. Urmează să se mai demonstreze practic, nu doar declarativ.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Adam a avut o relatie directa cu Dumnezeu si stia ca Dumnezeu nu este un vitel de aur si ca nici nu "locuieste" intr-un maimutoi sculptat. Unii s-au ratacit si au inceput, pentru ca Dumnezeu nu coincidea cu nevoile lor de dumnezeu (cum fac si unii astazi, si nu ma refer in special la cei de alte confeciuni), si si-au facut idoli si au spus ca aia sunt dumnezeii lor, sau ca ii reprezinta pe dumnezeii lor si au duhul dumnezeilor lor in ei. Nu toti au fost rataciti. Unii chiar daca nu au patrat contactul direct cu Dumnezeu nu au cazut in acesta ratacire. Avraam nu era singurul (e de presupus asta) care nu se inchina la idoli. Mai mult Dumnezeu i-a vorbit lui Avraam direct, nu i-a vorbit prin gura unui idol. Asa ca nu putea Avraam sa creada ca Duhul Lui Dumnezeu sta intr-un obiect facut de mana omului. Mai mult si decat asta Dumnezeu ii spunea si il ghida in toate astectele sale, nu "lua initiativa" in ceea ce Il priveste pe Dumnezeu Avraam, asa ca acesta stia ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa se "aseze" intr-un idol i-ar fi dat o porunca in acest sens.
Știți ce-ați făcut mai sus? Ați expus magistral conceptul actului de închinare în duh și adevăr! Și acum vă pun o întrebare ce ar părea puțin dură: Biserica Ortodoxă nu este condusă de Duhul lui Dumnezeu și mai ales la un nivel mai ridicat al cunoașterii de Dumnezeu față de mentalitatea și cultura epocii lui Avraam? Să nu mai punem la socoteală experiența cu Dumnezeu a se presupune mai profundă... Și atunci: de ce este nevoie de imagini (și semne și moaște și...) în actul închinării?


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Preinchipuirea sabatului. Asa cum si paganii au fost pregatiti de venirea Mantuitorului.
Nu văd oportunitatea acestei paralele. Păgânii erau păgâni, iar evreii erau poporul ales al lui Dumnezeu! Acel "Până când nu veți voi să ascultați de poruncile Mele și de învățăturile Mele?" ne spune că evreii aveau cunoștință despre Sabat, doar că-l cam neglijaseră pe perioada robiei.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Har de la Dumnezeu. Sau omul are har prin sine insusi? Nu tot de la Dumnezeu? La fel si minunile.
Nu mă pronunț, dvs. cunoașteți mai bine problema icoanelor. Însă așa... și măgărița lui Valaam are har și e făcătoare de minuni (de la Dumnezeu bineînțeles)! Sper că nu există ortodocși ce se închină și măgăriței... deși... am citit un articol în care se spunea despre confuzia creată între niște oase de măgar și moaștele reale. Bineînțeles era un articol denigrator la adresa BOR (scris probabil de un hindus, că adventist nu era. să fim bine înțeleși).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta nu raspunde la intrebarea mea. Care era rolul heruvimilor?
Păi v-ați răspuns singur la întrebare: aveau un rol "ornamental". În definitiv, Bețaleel era un artist. Desigur aveau și o funcție simbolică, nu intru în amănunte că nu e cazul (dacă doriți putem discuta pe un alt topic, gen- raportul dintre Har și Lege). Unii le-au văzut și o funcție practică (cei doi electrozi între care se dezvolta un arc voltaic)... speculații... În niciun caz nu aveau rol de închinare (nimeni nu-i săruta și nu le făcea temenele)

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu isi faceau oamenii cruce in fata lor si nu ii saruta nimeni,dar nici nu venise inca Hristos
Bine, atunci "nimeni nu-și făcea semnul stelei lui David în fața lor".

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Mai mult pentru ca in trecut nu prea aveau omul acces la Sf Scriptura (si nu spuneti ca din cauza Bisericii)
Nu din cauza Bisericii, din cauza diavolului.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
si nici nu o putea citi pentru ca nu stia, icoalele reprezentau "Evanghelia pictata".
Mă întreb (și vă întreb), astăzi când ortodoxul are acces la ea și știe a și citi, care mai e rolul "Evangheliei pictate"?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sau nu credeti ca omul incult si fara acces la Cuvantul scris Lui Dumnezeu avea dreptul sa ajunga cumva la cunoasterea acestuia?
Aici trebuia să intervină rolul clerului. Dacă nu avea timp să se ocupe de alfabetizarea omului de rând, putea măcar să-i citească Evanghelia. Nu secvențial și lălăit, ci pe îndelete... că duminica-i lungă!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Au refuzat sa se inchine la idoli la icoane, nu la icoane, sa facem totusi distinctia.
Am spus că au refuzat să se închine altcuiva decât Viului Dumnezeu. Adică idoli, efigia cezarului, natură moartă cu sfinți (morți și ei), etc.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Se gaseau in catacombe. In care aveau totusi scarjelite niste cruci pe pereti. De ce? Poate raspundeti dvs.
Nu o să vă placă răspunsul meu: Pe pictura exterioară a unei mănăstiri stă scrijelit "Dorel + Andreea = Love". Mă îndoiesc că este semnătura ctitorului ori a zugravului.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
nici case de rugaciune nu prea aveau
Aici nu prea ați nimerit-o! 1 Cor.16,19; Filimon 1,2; Col. 4,15.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si icoane am mai spus ca aveau. Ne jucam de-a soarecele si pisica. Eu spun ca aveau, dvs ca nu. Noi avem o traditie care spune ca aveau, dvs nu aveti decat o presupunere.
Ați uitat de Istorie și documentele ei... Oi fi eu țăran prost, dar un țăran prost din secolul XXI (nu XII - să zicem...)!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa stiti ca nici ortodocsii nu au facut asta.
Atunci de bună seamă hindușii.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Iar evitati raspunsul. Raspundeti la intrebarea mea si dupa raspund si eu. La orice intrebare la care nu aveti raspuns nu raspundeti, va eschivati sau va faceti ca intrebarea se refera la altceva. Deci repet: De ce nu s-au pastrat toate epistolele lui Pavel? Cate exemplare din Sf Scriptura din primele 2 secole s-au pastrat?
Doar câteva fragmente de pagină din "perioada martorilor". Complete sau parțiale de prin sec. III-IV. Sper că nu aveți dubii cu privire la corectitudinea transcrierilor lor... Sau călugării-scribi "ortodocși" făceau aceleași matraprazlâcuri ca omologii lor români din sec. XXI? Now, it's your turn...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13