Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 28.04.2010, 23:18:29
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Nenea,mi-e teama ca ma confunzi! Ce poate sti o piticanie ca mine,daca marele David zicea: "Eu sunt vierme nu om" iar parintele Cleopa zicea :"Ce-ati venit sa vedeti?Un putregai? Eu sunt mos putregai". Pai atunci eu cum sa luminez pe cineva? Cand scrie ca :" Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu."Sf.Ev.Ioan.14.26
Chiar asa mica te vezi sau e doar falsa modestie?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 30.04.2010, 16:51:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
apropo, ei nu au biserici, e o sala oarecare ca o sala de conferinta sau de concert daca vrei, ca se si canta mult
..
Alinush, ai mai studiat, ai aflat care este Biserica, Mireasa lui Hristos?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.04.2010, 16:53:28
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

http://www.odaiadesus.ro/personala.html
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.04.2010, 17:32:24
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Repet: autorul articolului nu prezinta credibilitate. In cartea sa, intitulata "Ereziile apusului" (scrisa in colaborare cu ierom. Visarion Moldoveanu) face afirmatii mincinoase la adresa adventistilor (probabil, acelasi lucru se intampla si atunci cand se refera la alte confesiuni).
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.04.2010, 17:41:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Repet: autorul articolului nu prezinta credibilitate. In cartea sa, intitulata "Ereziile apusului" (scrisa in colaborare cu ierom. Visarion Moldoveanu) face afirmatii mincinoase la adresa adventistilor (probabil, acelasi lucru se intampla si atunci cand se refera la alte confesiuni).
Exemple de afirmatii mincinoase fiind..care?
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.04.2010, 18:06:16
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exemple de afirmatii mincinoase fiind..care?

Dau un exemplu de minciuna crunta (se gaseste in cartea mentionata la pag. 102):
"Conform acestei secte, toate denominatiunile crestine sunt stapanite de diavol, iar preotii sunt slujitorii acestuia.... Dusmania pe care o nutresc fata de ceilalti crestini este graitoare pentru fanatismul lor."

Mentalitatea si comportamentul adventistilor ( nu bag mana in foc pentru toti) este cu totul alta. De altfel, chiar si "Manualul doctrinelor biblice AZS" spune:
"Adventistii nu sustin ca ei ar fi singurii credinciosi sinceri de pe pamant .... cred ca Dumnezeu mai are si alte oi pe care le recunoaste ca apartinand de poporul Sau, suflete sincere..."(cap. Biserica ramasitei - pag. 171)

Sau: "in jurul nostru mai sunt suflete sincere, care traiesc conform luminii primite de ei prin Cuvant, si neavand ocazia sa cunoasca mai mult, Domnul - in harul Sau - ii recunoaste ca apartinand de poporul Lui" (pag. 173)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50