Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.06.2010, 01:51:50
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Da , chiar ma gandesc cum il voi convinge pe sotul meu sa se roage sau sa posteasca.Acum ne despart cca 400km dar de Pasti vom fi impreuna . Ce va zice cand ma va vedea rugandu ma sau postind? Mai ales ca tatal lui a trecut la adventisti inaite de a muri si intr un fel ii simpatizeaza.Sigur imi va fi greu sa l conving.
Carmen,poarta-te cu sotul tau cu cat mai multa dragoste si nu incerca sa-l constrangi in niciun fel,dar in acelasi timp arata-i intr-un mod delicat ca lucrurile astea iti aduc multa bucurie.De fapt,insasi pacea si linistea din sufletul tau se vor revarsa asupra lui si-i vor da imboldul, poate,la un moment dat,de a incerca ceva ce tie ti-a adus bucurie. Lasa-l sa se simta la fel de liber ca si pana acum.
Si,mai ales,binecuvanteaza-l mereu in gandul tau si incredinteaza-L Domnului cat mai des in rugaciune!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2010, 17:52:28
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit postul

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Mie, care tot ce tine de biserica mi se parea pana acum greu de facut( de ex. daca era vineri si trebuia sa tin post ,ziua respectiva mi se parea cea mai lunga si mai trista zi, nu mai spun ca rugaciunile mi se pareau lungi si plictisitoare s.a)acum observ ca m am schimbat. Si asta datorita Voua, celor care ati infiintat acest site si mi ati raspuns la intrebari.Acum postesc si eu dar sunt sigura ca daca nu m as ruga nu as putea posti. Rugaciunea care imi place fffff mult este Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.Tot ce fac, fac cu placere inteleg ca altul este sensul vietii noastre pe pamant si incerc sa L vad pe Dumnezeu in toate. De multe ori ma simt ca un copil care incepe pentru prima data sa mearga si ma bucur ca v-am gasit . Imi pun si multe intrebari ,la unele nu gasesc raspuns la altele le gasesc aici pe forum. Multumesc ca existati! Cred ca nu sunt singura in situatia asta si as vrea sa citesc si alte pareri.
E bine ca ti-ai schimbat calea...dar sa nu uitam ca POSTUL trebuie sa fie mai intai a sufletului si apoi a abtinerii de la mancare.....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2010, 20:20:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
E bine ca ti-ai schimbat calea...dar sa nu uitam ca POSTUL trebuie sa fie mai intai a sufletului si apoi a abtinerii de la mancare.....
Mda , dar un stomac burdusit cu mancare nu va avea un suflet smerit si-o minte in trezie !~ Baga frate , baga cat mai mult in burta si sufletul va sta mai tot timpul in deruta ! Cam asa sta treaba , deci amandoua in acelasi timp ( sunt ca doua piese ce nu functioneaza una fara cealalta ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2010, 20:36:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mda , dar un stomac burdusit cu mancare nu va avea un suflet smerit si-o minte in trezie !~ Baga frate , baga cat mai mult in burta si sufletul va sta mai tot timpul in deruta ! Cam asa sta treaba , deci amandoua in acelasi timp ( sunt ca doua piese ce nu functioneaza una fara cealalta ) .
Parintele Arsenie Papacioc sfatuia, in cuvantul sau difuzat la "Universul credintei" de duminica, ca trezvia sta inaintea nevointei- ni se cere o prezenta permanenta-pentru partea cealalta ma simt in culpa!Bine ar fi sa le imbinam!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2010, 20:47:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Papacioc sfatuia, in cuvantul sau difuzat la "Universul credintei" de duminica, ca trezvia sta inaintea nevointei- ni se cere o prezenta permanenta-pentru partea cealalta ma simt in culpa!Bine ar fi sa le imbinam!
Acum draga Rodica , o mai zbarcim , mai gresim , dar important ca stim , ce si cum , ne dorim , si odata si odata REUSIM !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2010, 20:52:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum draga Rodica , o mai zbarcim , mai gresim , dar important ca stim , ce si cum , ne dorim , si odata si odata REUSIM !
Sa dea Dumnezeu! Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2010, 23:00:47
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Acum incepe de fapt adevarata lupta... doar ca nu va mai parea o lupta... acum incep subtilitatile, acum incepe perioada in care virtutile ni se fac dusmani, si nici nu mai ne am seama ca luptam... dar lupta inca exista... Patericul Egiptean este poate cel mai bun manual in momente de genul acesta, momente in care insasi evlavia se intoarce impotriva noastra... Eu nu am rezistat pana la capat... sa iti ajute Dumnezeu sa reusesti tu, ca sa te poti ruga pentru mine pacatosul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2010, 14:09:27
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Mentiune

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mda , dar un stomac burdusit cu mancare nu va avea un suflet smerit si-o minte in trezie !~ Baga frate , baga cat mai mult in burta si sufletul va sta mai tot timpul in deruta ! Cam asa sta treaba , deci amandoua in acelasi timp ( sunt ca doua piese ce nu functioneaza una fara cealalta ) .
Voiam doar sa subliniez ca este mult mai important in optica mea "postul sufletului"...deoarece postul prin abtinerea de la mancare nu se aplica de exemplu la cei bolnavi ...de diabet de exemplu si la batrani...Preotii o spun nu este emanatia mintii mele....frate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2010, 14:27:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Corect !

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Voiam doar sa subliniez ca este mult mai important in optica mea "postul sufletului"...deoarece postul prin abtinerea de la mancare nu se aplica de exemplu la cei bolnavi ...de diabet de exemplu si la batrani...Preotii o spun nu este emanatia mintii mele....frate!
Multe regimuri sunt de post ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.10.2010, 13:18:10
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit si totusi..

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multe regimuri sunt de post ! Doamne ajută !
Drapt graiesti, insa diabeticilor nu le este de ex. interzisa carnea...In anumite forme de diabet aflate in anumit stadiu li se cere sa manance zilnic carne de ex....Si nu li se cere sa nu consume nimic pana la nu stiu ce ora...Stiu sigur asta...avand in familie pe cineva...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Stari de neliniste VasileDana4 Generalitati 3 26.11.2012 18:28:33
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08