Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2010, 10:56:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Serios acum, ortodocsi care se aliaza cu protestanti ...pe mine chestia asta pe de o parte ma amuza, pe de alta parte ma dezgusta. Eu m-am uitat cateva minute si mi-a ajuns.

Filmul acela nu este facut macar de atei. Ateii nu isi bat capul cu asa ceva. Ci este despre "Bible believer Christians who did not want to compromise on their faith" pentru care "salvation is by faith alone." Deci sola Scriptura si sola fide. Indiferent ce spun despre inchizitie, chiar sa fie si o jumatate de graunte de adevar, numai daca stai si asculti ereziile pe care le debiteaza in mod continuu ar trebui sa indeparteze orice ortodox care cat de cat isi cunoaste credinta.

Dar da, sa ajungi in asemenea hal incat sa fii ortodox si sa aduci argumente pur prostestante pentru a ...protesta? impotriva Bisericii Catolice...foarte intersant, intr-adevar.
Aici nu este vorba despre nici un fel de alianță. Dacă protestanții au reușit să facă asemenea producții în care să scoată adevăruri la iveală, atunci o să ascult adevărul istoric pe care ei îl au de dezvăluit chiar dacă este din gură protestantă. Dacă dumneata te împiedici de astfel de amănunte pentru a închide ochii în fața adevărurilor, atunci înseamnă că pur și simplu îți meriți soarta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.12.2010, 12:25:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu știu cât adevăr este în aceste rânduri de mai sus, însă este evident că nu au legătură cu Dreptul Canonic, ci cu legislația de stat, prin urmare Biserica Ortodoxă nu are nici un amestec în asemenea treburi ale statului și ale instituțiilor sale de menținere a ordinii publice.
"Nu știu cât adevăr" ?! Vreți să sugerați că mint ?! Vă reamintesc că sunt avocat de profesie. Rândurile de mai sus sunt din legislația în vigoare în Țara Românească până în, dacă nu mă înșel, 1832, așa numitul Cod al lui Caragea.

Iar în ce privește influența Bisericii asupra politicului și legislativului în epocă, tot ce pot spune este să vă mai documentați. Eu v-am solicitat să aduceți dovezi cu privire la o eventuală luare de poziție a Bisericii Ortodoxe cu privire la o legislație procesuală care prevedea că inculpatul trebuie torturat chiar și după ce își recunoaște fapta. În caz că nu sunteți în stare, ar fi politicos să vă abțineți de la imprecații la adresa Bisericii Catolice. Paiul și bârna, domnule.....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2010, 12:47:26
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Nu știu cât adevăr" ?! Vreți să sugerați că mint ?! Vă reamintesc că sunt avocat de profesie. Rândurile de mai sus sunt din legislația în vigoare în Țara Românească până în, dacă nu mă înșel, 1832, așa numitul Cod al lui Caragea.

Iar în ce privește influența Bisericii asupra politicului și legislativului în epocă, tot ce pot spune este să vă mai documentați. Eu v-am solicitat să aduceți dovezi cu privire la o eventuală luare de poziție a Bisericii Ortodoxe cu privire la o legislație procesuală care prevedea că inculpatul trebuie torturat chiar și după ce își recunoaște fapta. În caz că nu sunteți în stare, ar fi politicos să vă abțineți de la imprecații la adresa Bisericii Catolice. Paiul și bârna, domnule.....
Încă o dată, repet, ceea ce dumneata aduci în față face parte din legislația statului, nu din Dreptul Canonic !! Prin urmare Biserica Ortodoxă nu susținea așa ceva. Nu știu ce dovezi vrei dumneata; nu știu dacă ai dumneata vreo dovadă a susținerii favorabile publice a unor asemenea practici ale instituțiilor publice de către Biserică. Cu alte cuvinte de unde ai tras dumneata concluzia că Biserica ar fi considerat ceva normal anumite practici polițienești ?? Ai cumva vreo dovadă că Biserica lui Hristos ar fi susținut asemnea practici ?? Și până la urmă acolo este vorba despre Legea Statului nu despre Legea Bisericii !!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2010, 14:17:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule, sunteți într-o mare eroare.

Aveți cumva impresia că Biserica nu are datoria să lupte pentru ca legislația civilă și penală a statului să respecte legile lui Dumnezeu ?!

Nu este de datoria Bisericii să se implice în viața cetății ?!

Să susțină public legi care promovează viața și să lupte împotriva celor care promovează moartea, cum ar fi actuala legislație penală care îngăduie avortul ?!

Spuneți-mi, cam care a fost amploarea demersurilor BOR atunci când s-a votat noul Cod Penal, care, ca și cel ce îi precede, îngăduie masacrarea inocenților ?!

Vă puteți imagina în ce măsură s-ar implica Biserica Catolică din Polonia, în situația în care legislativul acestei țări (prin absurd) ar încerca să dezincrimineze avortul ?! Ce explozie socială ar fi, cum ar conduce episcopii și preoții marșuri, cum ar strânge semnături pe petiții etc. ?!

În aceeași ordine de idei, și ținând seama de faptul că niște ortodocși hiper-zeloși ca dumneavoastră nu mai contenesc să acuze Biserica lui Isus Cristos pentru că acum jumătate de mileniu, în cadrul unor proceduri judiciare, îngăduia folosirea torturii (în măsură infimă raportat la orice alte organe judiciare ale vremii), vă întreb și eu pe dumneavoastră, dacă Biserica Ortodoxă a luat vreodată atitudine față de faptul că în Țara Românească era îngăduită legal tortura și sclavia, nu acum 500 de ani, ci acum 180 de ani ? Că mănăstirile ortodoxe aveau robi, nu robi ai lui Dumnezeu cum suntem toți, ci robi ai mănăstirii ?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2010, 14:55:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

"...La data de 12 ianuarie 2000, la un jubileu al Bisericii catolice, Papa Ioan Paul al II-lea a emis un document intitulat Amintire și reconciliere, în care a cerut iertare pentru erorile Bisericii din ultimii 2000 de ani ai istoriei. În această categorie, capul Bisericii Catolice a inclus cruciadele medievale, excesele Inchiziției, persecuțiile suportate de evrei, abuzurile pe care au fost clădite cuceririle și evanghelizările Lumii Noi. Cu doi ani mai devreme, în 1998, avusese loc la Roma un simpozion cu tema Inchiziției. În acest cadru, Papa Ioan Paul al II-lea și-a asumat în numele papalității rolul istoric în extirparea ereziei."

Sunt adevarate aceste afirmatii?

Daca da, de ce continua catolicii prezenti pe acest forum....sa treaca peste cuvantul Papei, si peste ceea ce a recunoscut Biserica Catolica in fata intregii lumi??

Mai au rost interpretarile personale...cum ca inchizitia ar fi putut fi putut fi ceva sfant, daca s-au simtit remuscari de-a lungul timpului, si e ceva ce a incetat sa mai existe...din cauza ca a fost o mare eroare?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2010, 15:08:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În aceeași ordine de idei, și ținând seama de faptul că niște ortodocși hiper-zeloși ca dumneavoastră nu mai contenesc să acuze Biserica lui Isus Cristos pentru că acum jumătate de mileniu, în cadrul unor proceduri judiciare, îngăduia folosirea torturii (în măsură infimă raportat la orice alte organe judiciare ale vremii), vă întreb și eu pe dumneavoastră, dacă Biserica Ortodoxă a luat vreodată atitudine față de faptul că în Țara Românească era îngăduită legal tortura și sclavia, nu acum 500 de ani, ci acum 180 de ani ? Că mănăstirile ortodoxe aveau robi, nu robi ai lui Dumnezeu cum suntem toți, ci robi ai mănăstirii ?!
Eh...de parca Papa si-a cerut iertare ortodocsilor, sau ortodocsilor "zelosi" de pe acest forum.....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2010, 15:43:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
"...La data de 12 ianuarie 2000, la un jubileu al Bisericii catolice, Papa Ioan Paul al II-lea a emis un document intitulat Amintire și reconciliere, în care a cerut iertare pentru erorile Bisericii din ultimii 2000 de ani ai istoriei. În această categorie, capul Bisericii Catolice a inclus cruciadele medievale, excesele Inchiziției, persecuțiile suportate de evrei, abuzurile pe care au fost clădite cuceririle și evanghelizările Lumii Noi. Cu doi ani mai devreme, în 1998, avusese loc la Roma un simpozion cu tema Inchiziției. În acest cadru, Papa Ioan Paul al II-lea și-a asumat în numele papalității rolul istoric în extirparea ereziei."

Sunt adevarate aceste afirmatii?

Daca da, de ce continua catolicii prezenti pe acest forum....sa treaca peste cuvantul Papei, si peste ceea ce a recunoscut Biserica Catolica in fata intregii lumi??

Mai au rost interpretarile personale...cum ca inchizitia ar fi putut fi putut fi ceva sfant, daca s-au simtit remuscari de-a lungul timpului, si e ceva ce a incetat sa mai existe...din cauza ca a fost o mare eroare?
Deoarece sunteți, fără îndoială, de bună credință, va trebui să recunoasteți că preopinenții catolici de e acest forum nu au avut în nici un moment o atitudine de negare a unor posibile greșeli săvârșite de către Biserică sau de către reprezentanții ei.

Am susținut cumva eu, domnul Dragomir sau doamna Maria că biserica Catolică e fără pată ?

În al doilea rând, veți remarca în enumerarea făcută de Sfântul Părinte sintagma "excesele Inchiziției".

Este exact punctul de vedere pe care îl exprim și eu. În ciuda unor excese regretabile, foarte precis localizate istoric, Inchiziția a fost o instituție de valoare inestimabilă atât pentru Biserică și lucrarea ei cât și pentru civlizația europeană în general și pentru dezvoltarea sistemelor juridice în special.

Încă o dată repet, când spun Inchiziție mă refer la Inchiziția reală, nu la imaginea caricaturală și grotescă pe care a formulat-o propaganda anti-catolică din ultimele 200 de ani.

În al treilea rând, chiar dacă am fi în dezacord cu poziția Papei amintită de dumneavoastră, aceasta nu ne-ar face răi catolici.

Sintagma dumneavoastră "să treacă peste cuvântul Papei" denotă (și e a nu știu câta oară) o înțelegere greșită cu privire la ce înseamnă autoritatea ecleziastică, primatul papal, infailibilitatea Papei etc.

Pe scurt, eu am dreptul să fiu în dezacord cu Papa în orice problemă care nu este definită de Biserică ca adevăr de credință, dogmă sau canon. În speță nu sunt în dezacord cu el.

În final, ca să aveți o imagine corectă despre poziția mea vis-a-vis de atitudinea de atac permanent la adresa catolicismului ale unor așa zis ortodocși ca doctor_faustus, vă reamintesc ceea ce-i sugeram și dânsului: bârna și paiul...... Până una alta, Biserica Catolică și-a asumat greșelile și și-a cerut iertare pentru ele. Despre BOR încă n-am auzit să-și fi cerut iertare pentru, de pildă, modul în care au fost tratați în 1924 ortodocșii de stil vechi.

Last edited by Erethorn; 09.12.2010 at 15:48:34.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2010, 21:55:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Până atunci, pentru cei care își închipuie că tortura judiciară a fost apanajul exclusiv al catolicilor, vă redau un mic fragment din legea penală în vigoare în România (mă rog, în Regat) până la jumătatea secolului nouăsprezece (mult după Inchiziție):

"- Când cel pârît pentru vina, se va dovedi vinovat, si va tagadui, ori toata vina, ori parte din vina, atunci sa se cazneasca(tortureze) ca sa spuie adevarul.

- Vinovatii cari se caznesc, sa nu se creaza de odata, macar de vor si spune ca sunt vinovati. "

Remarcați vă rog indicațiile procedurale: chiar dacă cel torturat își recunoaște vina, să nu se crează de îndată...

Repet, aceasta era procedura în țărișoara noastră, ortodoxă, acum 170 de ani. Dacă cineva poate să dea un link despre o luare de poziție a Bisericii Ortodoxe împotriva acestor metode, îl invit cu drag....
Uriasa diferenta e ca asta era o lege laica, iar "Sfanta Inchizitie" era realizata de Biserica catolica. NU doar de catolici.
Eu ii compatimesc pe catolici,pentru ca tot timpul trebuie sa gaseasca scuze si motivatii la erorile, neadevarurile, lipsa de logica, neconcordantele din BC. De ce atata chin, cand in ortodoxie nu trebuie sa acoperim nimic sau sa spunem neadevaruri? Merita?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2010, 14:32:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uriasa diferenta e ca asta era o lege laica, iar "Sfanta Inchizitie" era realizata de Biserica catolica. NU doar de catolici.
Eu ii compatimesc pe catolici,pentru ca tot timpul trebuie sa gaseasca scuze si motivatii la erorile, neadevarurile, lipsa de logica, neconcordantele din BC. De ce atata chin, cand in ortodoxie nu trebuie sa acoperim nimic sau sa spunem neadevaruri? Merita?
Eu îi compătimesc pe ortodocșii care se complac în iluzia că biserica lor e perfectă, dar cel mai mult și mai mult îi compătimesc pe aceia care își întrețin constant această iluzie nu doar prin refuzul de a accepta realitatea despre propria "ogradă", ci în special prin demonizarea altor confesiuni.

Replica dumneavoastră de mai sus mi-a cam amintit de pilda vameșului....

În ceea ce privește Inchiziția, dacă și numai dacă doriți să dezbatem în continuare acest subiect, vă rog să faceți un exercițiu de sinceritate:

Fără să deschideți altă pagină, google, wikipedia etc., vă rog să dați reply acestui mesaj și în reply să scrieți ce știți dumneavoastră că a fost Inchiziția - o foarte scurtă definiție, cam între ce perioade a funcționat, ce scop, ce organizare a avut, cu ce se ocupa. Dar, repet, fără să verificați în altă parte.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2010, 14:45:36
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu îi compătimesc pe ortodocșii care se complac în iluzia că biserica lor e perfectă, dar cel mai mult și mai mult îi compătimesc pe aceia care își întrețin constant această iluzie nu doar prin refuzul de a accepta realitatea despre propria "ogradă", ci în special prin demonizarea altor confesiuni.

Replica dumneavoastră de mai sus mi-a cam amintit de pilda vameșului....

În ceea ce privește Inchiziția, dacă și numai dacă doriți să dezbatem în continuare acest subiect, vă rog să faceți un exercițiu de sinceritate:

Fără să deschideți altă pagină, google, wikipedia etc., vă rog să dați reply acestui mesaj și în reply să scrieți ce știți dumneavoastră că a fost Inchiziția - o foarte scurtă definiție, cam între ce perioade a funcționat, ce scop, ce organizare a avut, cu ce se ocupa. Dar, repet, fără să verificați în altă parte.
Nu își face nimeni iluzia că Biserica lui Hristos Ortodoxă ar fi perfectă în comportamente, însă în materie de adevăr suntem peste voi oricât vă chinuiți să mistificați.

Iar în ceea ce privește Inchiziția, doar nu ne propuneți să credem ce ziceți dumneavoastră și alți latini fără ca să cercetăm ??

Last edited by doctor_faustus; 10.12.2010 at 14:57:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia N.Priceputu Biserica Romano-Catolica 571 22.08.2013 17:15:27