Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 27.03.2010, 00:02:52
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Draga Zori de zi este un film deosebit...este vorba despre o frumoasa familie incercata de Dumnezeu. Copii si sotul isi pierd viata in accident iar ea de durere isi ia viata. Randuiala e randuiala. Ea ajunge in iad El in RAI. In Rai El afla de Ea si hotaraste sa mearga acolo pentru a o ajuta!!!
E coplesitor filmul!!!
Pe mine m-a impresionat fantastic!
Acum l-am revazut si eu :) Intr-adevar, e un film foarte frumos. Si are niste peisaje superbe!!
Il recomand cu toata caldura
Insa nu mi-a placut ideea reincarnarii... oricum nu ne incurca in credinta un simplu film, nu? :P

Last edited by zoridezi; 27.03.2010 at 00:17:08.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 29.03.2010, 13:50:51
ConitzaAna ConitzaAna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Nu stiu daca s-a spus pana acum, dar eu as recomanda La Notti di Cabiria, de Federico Fellini. In primul rand m-au impresionat la acest film ochii mari si inocenti ai actritei principale. Apoi, minunata este povestea, care o arata pe aceasta fiinta buna pierduta in vartejul nebunesc al desfranarii. Este de admirat cum regizorul a pus in valoare momentele profund crestine care o schimba pe biata Cabiria si o fac sa intrevada o noua speranta pentru viata ei mizera.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 29.03.2010, 17:30:28
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Acum l-am revazut si eu :) Intr-adevar, e un film foarte frumos. Si are niste peisaje superbe!!
Il recomand cu toata caldura
Insa nu mi-a placut ideea reincarnarii... oricum nu ne incurca in credinta un simplu film, nu? :P
Eu nu am pus acent pe ideea reincarnarii ci pe ideea iubirii care mi s-a parut nemaipomenita..desi are o tenta de Coborarea lui Dante in infern doar ca-i putin mai stilizata. Parerea mea!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 14.05.2010, 22:38:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit PT.t. Iustin si Alicia

Pe adresa: misiune _ortodoxa.ro ,gasiti filme ortodoxe de care cautati.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 14.05.2010, 23:01:28
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Excelent film

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Shadowlands - based on a true story !
He cried out, "Where is God when I really need him?" This film is about the agonizing spiritual crisis of C.S. Lewis when his wife died from cancer. The love, grief, pain, and sorrow were so shattering to Lewis that his basic Christian beliefs, were now called into serious doubt. But he realized that "real life has not even begun yet".


Excelenta recomandare.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 17.05.2010, 18:24:27
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 5 Minutes of Heaven

Nu este chiar un film religios dar este un film despre greselile pe care le putem face in viata si modul cum ele se platesc.
http://www.youtube.com/watch?v=uZOE7HgvI3c
Reply With Quote
  #137  
Vechi 17.05.2010, 22:51:47
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit Recomandare

UGETSU MONOGATARI (povestirile lunii pline dupa ploaie)-un film japonez din 1965, despre puterea restauratoare si vindecatoare a iubirii si a iertarii. superb!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 17.05.2010, 23:31:46
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Biutiful"

http://www.youtube.com/watch?v=fwq3S...layer_embedded

,,La patru ani distanta, cineastul mexican face un film si mai sumbru despre relele lumii contemporane decat facea in "Babel". "Biutiful" e spectacolul dezolant si intunecat al unei lumi covarsite de saracie, boala, moarte si lipsita de speranta. Montajul e strans si isteric, camera cadreaza de multe ori doar fetele actorilor, zgomotele sunt puternice si enervante. Aceasta e adevarata lume de azi - saraca, trista si obositoare - un purgatoriu din care doar moartea ne salveaza.

Inarritu colaboreaza din nou cu directorul de imagine Rodrigo Prieto si cu compozitorul Gustavo Santaolalla pentru un film de peste doua ore cu o distributie internationala de o daruire unanima. Cartierul Barcelonei locuit de emigranti devine pe ecran metafora unei lumi in mic, unde globalizarea nu mai trimite la teoria haosului si la fluturele care da din aripi in Beijing, ca in "Babel", ci la o consacrare si nivelare a saraciei. Imaginea emigrantilor chinezi exploatati la negru si care mor din pricina unor instalatii de incalzire ieftine intr-un subsol insalubru constituie una dintre cele mai dezolante tablouri ale filmului.

Inarritu e si mai pesimist fata de cum era acum patru ani. Nici un crampei de speranta nu razbate din pregatirea pentru moarte a barbatului care incearca pe cat poate sa faca un pic de bine in jur si sa aranjeze cat de cat lucrurile inainte de a pleca, dar pentru care fiecare zi aduce tot mai multe greutati. Povestea acestui Iov modern este povestea "unei lupte interioare", dupa cum a explicat Javier Bardem punctul sau de acrosaj cu personajul.

"El e mereu intr-o spirala care in permanenta il impinge inauntru", a explicat si Inarritu personajul lui Bardem, interpretat de acesta de o maniera minimalista desavarsita. "Am fost atat de obosit dupa turneul mondial de promovare cu Babel incat mi-am spus ca urmatorul meu film va urmari un singur personaj de maniera lineara si va fi vorbit intr-o singura limba. Dar n-a fost deloc usor", a adaugat cineastul.

Nu il credeti. Filmul nu e usor si fluent, ci e ca un cosmar in care incerci sa alergi dar picioarele intampina un aer greu ca apa. A devenit atat de greu de trait in aceasta lume incat nici de murit nu se moare usor. "Societatea in care traim e bolnava", a afirmat Alejandro Gonzalez Inarritu la conferinta de presa, intr-o tirada aplaudata de jurnalisti in care a mai spus ca, din punctul sau de vedere, un film despre oameni care sufera, se lupta si traiesc cu adevarat e un film plin de speranta. "Nu cred ca exploziile (...) sunt pline de speranta", a spus el tintind cinemaul comercial, apreciind ca azi oamenii se ascund de ei insisi in spatele botoxului, fiindu-le frica sa se recunoasca pe ecran"
Reply With Quote
  #139  
Vechi 17.05.2010, 23:52:03
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Amazing Grace

Sorry am uitat sa-l postez inainte.O seara placuta la toata lumea
http://www.youtube.com/watch?v=Q6Cv5P9H9qU
Reply With Quote
  #140  
Vechi 06.06.2010, 22:51:07
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit si as mai avea un film de care uitasem

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Sorry am uitat sa-l postez inainte.O seara placuta la toata lumea
http://www.youtube.com/watch?v=Q6Cv5P9H9qU
Gods and Generals.Merita vazut fie si dpdv al abordarii religioase.Trailer-ul mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=VxPXrrZ8bJU
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 19:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 21:20:04