Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2006, 21:12:44
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit Dreptul la sinucidere

Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri. Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

Pe cei care impartasesc aceleasi curiozitati ca si mine, ii rog sa-si exprime parerile, si nu numai pe ei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2006, 16:36:17
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Scumpa mea, tu ai vre-un animal de casa? Eu am un catel. Cand merg pe hol si imi iese in cale se da incet, incet inapoi ca sa nu o lovesc. Deci animalele au sadit inele instinctul de viata, de a nu fi ranite. Balenele care se zice ca se sinucid de fapt esueaza.
nu te mai gandi la sinucigasi, fa-ti semnul crucii si gandeste-te ca este o grava anomalie care vine de la cel rau. Duar nu ai si tu idei de acestea. Eu am trei tentative de suicid la viata mea, ultima acum 5 ani. Eram bolnava si nu judecam. de fapt primele dati am vrut sa mor, desi am spus rudelor ca m-am otravit in timp util.
Ultima oara am facut iar gestul inconstient cred. dar dupa spalaturi am zis :Ce bine ca traiesc! Eram semiconstienta, eu nu imi amintesc.
Mai gandeste-te ca aici pe pamant suferim putin, dar dincolo la Dumnezeu ne vom bucura vesnic daca avem rabdare. Daca nu crezi in viata de apoi, cu atat mai putin ar merita un gest groaznic ca sinucidrera.
Viata este frumoasa, uite eu am schizofrenie, deseori mi-este rau de la nervi si tot nu as mai face asa ceva. Sunt pansoinata medical, stau acasa cu mama si fratele, eu am 30 de ani. Dar ma plimb, merg la teatru cu bilet redus, ma bucur de toamna, chiar daca nu prea am rabdare de citit sau tv. ,tricotez, cos, ma plimb.
Concluzia este sa nu te mai preocupe sinucigasii in speta anormalitatea, vezi partea frumoasa in viata, o are, te asigur!
Mergi si la sf. Maslu si la un psiholog/psihiatru. Numai bine iti doresc!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2006, 20:34:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dumnezeu ne-a adus de la nefiinta la fiinta .Viata este cel mai de pret dar pe care Dumnezeu ni L-a facut.Cei care se sinucid refuza darul lui Dumnezeu si merg in nefericire vesnica si nu in nefiinta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2006, 06:49:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A discuta despre sinucidere cu un asa-zis interes pentru patologic, iata ceva mai mult decat absurd. Este de-a dreptul sadism. Cine are asemenea curiozitati bolnave ar trebui sa si le manifeste cu site-urile revistelor de psihiatrie, altfel induce lumea in eroare. Uite, Euftalia te-a luat in serios, crezand ca esti cumva bolnava si a sarit sa-ti dea un sfat si sa te ajute; nu exista "drept la sinucidere", aberatie mai mare nici ca am auzit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2006, 06:54:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri.
ceea ce ne defineste ca oameni nu este libertatea, ci asa-zisa judecata, gandirea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2006, 19:57:59
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Asa este, suntem liberi spre a alege binele, si animalele sunt libere intr-un fel, dar ele sunt programate de cele mai multe ori sa aleaga binele.
Draga mea Mirelat, eu cred ca fata asta chiar este bolnava daca o preocupa subiectul si are nevoie de ajutor medical si duhovnicesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2006, 20:02:26
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga Mariane, mergi si vorbeste cu un psiholog bun, cum ar fi doamna Holdevici Irina sau chiar cu un psihiatru, Cum ar fi doamna Ana-Irina Dan de la spitalul Obregia (este foarte draguta.)Poate are cabinet particular. Mergi si la un preot sa iti citeasca pentru sanatate si la Sfantul Maslu, chiar daca nu crezi in Dumnezeu, nu are ce sa iti strice, abia dupa poate te si spovedesti, dar nu te mai gandi la sinucigasi, este o boala grava care te poate determina la asa un gest, nici unul nu este sanatos, nici cei care incearca intr-o doara. Sanatate si pace !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2006, 20:12:20
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Buna Euftalia, iti multumesc ca ti-ai facut griji pentru mine, dar nu trebuia. Nu am de gand sa ma sinucid, nu ma voi sinucide niciodata. Dar ma intereseaza subiectul, cei care sunt atrasi de acest subiect. Sper ca zilele sa-ti fie cat mai frumoase pentru ca stiu ca meriti. Iti doresc numai binele. Pa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2006, 20:34:14
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Mirelat, de ce nu crezi ca exista drept la sinucidere? Daca suntem liberi putem si sa ne sinucidem. Dreptul la sinucidere provine din libertate. Sau mai bine-zis, din libertate provine posibilitatea de a ne sinucide. Nu spun ca sinuciderea reprezinta normalul, nu vreau ca sa sustin asa ceva. Spun ca am fost lasa-ti cu aceasta posibilitate pentru ca Dumnezeu ne-am dat libertate. Si atata timp cat siniciderea se refera direct la viata noastra, si nu a altora, cred ca avem acest drept. Avem dreptul de a face ce vrem cu viata noastra, ceeea ce nu inseamna ca este bine sa ne sinucidem.
De ce nu crezi ca libertatea ne defineste ca oameni, sau de ce gandirea ne-ar defini mai mult ca libertatea? De fapt ele sunt legate. Daca nu am fi liberi nu am putea gandi. Gandirea este si libertatea de a pune in balanta posibilitatile, de a lua distanta fata de real si de a-l privi critic. La fel, libertate fara gandire nu exista, pentru ca libertatea presupune posibilitatea de a alege, iar daca nu ai cel putin doua variante, daca nu le vezi, constientizezi, intre ce sa alegi? Cred ca si libertatea, si gandirea fac parte din fundamentul umanitatii noastre.
Nu zic ca subiectul nu poate duce lumea in eroare, dar nu asta am vrut. Sinuciderea este si o problema de teologie, asa ca nu mi se pare gresit de a fi pusa aici. Cat despre trimiterea mea in zona psihologiei, e de "bun simt", imi place si psihologia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2006, 20:34:47
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

in primul rand cand vrei sa te sinucizi esti clar inconjurat de duhuri rele , si simti frica. Dar asta e nimic fata de frica si nelinistea pe care o vei simti in iad si cel mai rau e ca nu se mai termina, nu depinde de tine nu mai poti face nimic sa scapi!
Problema e alta: nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa existam sau nu si mai ales cand avem o viata infernala e normal sa ne gandim daca merita si pentru ce ni se intampla nedreptatile. Dar asta e, nu avem ce sa facem, cum nu am ales cand sa ne nastem si unde si daca sa existam sau nu, tot asa nu putem dirija de capul nostru ce va fi cu noi dupa moarte. E clar ca altcineva se ocupa de soarta noastra.
Si atunci de frica nu de altceva, ne chinuim sa respectam niste reguli in nici un caz usoare sau macar de dificultate medie, impuse de D-zeu, ca altfel e si mai rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 11.06.2018 00:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 12:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 20:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 14:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 10:59:25