Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.01.2017, 22:37:25
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asumarea suferintei face corp comun cu intelegerea ei.

Fara intelegere nu i se poate da un sens, fara un sens nu poate fi asumata.
Ce spui tu e foarte adevarat ,dar nu in acest tip de interogare.Afirmatia ta e valabila pentru persoana I sing.(eu,mine).Dumnezeu chiar doreste aceasta interogare cand e vorba de viata ta,cand e vorba de viata altora devine un fel de "Stirile de la ora 5".Daca noi suntem firicele de nisip si avem atat de acut simtul dreptatii in noi,oare nu e o prostie sa interogam dreptatea propriului nostru Izvor din care ne tragem? In situatiile imposibil de clarificat nu vii cu ipoteze ca in stiinta ci spui doar Eu cred in El ...ca in credinta.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.01.2017, 23:37:55
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru o mai bună înțelegere a subiectului propus, încercați să empatizați cu următoarele cazuri:

V-ați născut cu o boală al cărei leac nu se cunoaște. Să zicem incurabilă. Aveți dureri zilnice, nu puteți dormi bine noaptea. Nu duceți o viață normală așa cum vedeți la copiii din jur. Eventual ajungeți la vîrsta cînd vă puneți întrebări și căutați să înțelegeți de ce vi se întîmplă așa ceva.

sau

Sînteți părintele unui copil chinuit, suferind încă din momentul nașterii. Sînteți obligat să trăiți dintr-un singur salariu modest și asistați neputincioși la încercările doctorilor de a trata boala copilului. Dar specialiștii nu sînt aproape, ci undeva într-o țară îndepărtată care cere eforturi financiare, psihice și nu numai - suprafirești - din partea ambilor părinți. Eventual mai sînt și alți frați care completează peisajul, dar să presupunem că sînt sănătoși.

Meditați pentru început la aceste situații, apoi postați concluziile.
Mai jos o persoana care a avut probleme mari, ca cele descrise mai sus.A avut aproape familia si au ajutat-o si ca mod de a gandi ,a devenit o luptatoare.
Si-a depasit cu brio conditia!

Lizzie Velasquez-s-a nascut cu un sindrom foarte rar.In filmul de mai jos spune in gluma ,si despre "beneficiile" bolii ei.Una din ele daca cumva esti badaran si nepoliticos si stai in dreapta ei(nu vede cu ochiul drept) ea nici nu te vede ca stai acolo.Vorbeste despre dragostea parintilor ei care atunci cand doctori la nastere i-au spus ca nu v-a putea vorbi,merge,gandi sau sa faca ceva ea insasi.Primul lucru pe care parintii ei la-u spus doctorilor, a fost, noi vrem sa o vedem ,sa o ducem acasa,sa o iubim sa-i oferim cele mai bune abilitati de crestere ce vom putea .Si asta au facut.

O lauda pe mama sa ptr spiritul sau de luptatoare care i la insuflat si ei.Liziie e mandra ca poate sta in fata atator oameni(la aceasta prezentare TED talks) si sa spuna am avut o viata grea dar este OK.
O fiinta foarte naturala ,reactioneaza foarte natural cand este intrerupta si uita sirul gandurilor de moment.
As fi vrut sa traduc mai mult dar e tarziu:Ideea de baza e ,pune intrebarea "Ce este ceea ce va caracterizeaza?"
Ea s-a gandit mult la ceea ce o caracterizeaza.La un moment dat s-a gandit ca o caracterizeaza corpul sau urat si s-a gandit ca e dezgustatoare,mergand la scoala s-a gandit daca ar putea sterge acest sindrom si efectele lui. Si-a dorit sa arate ca ceilalti copii.Si-a dorit si s-a rugat ca sa se trezeasca fara aceste probleme si lupte.Si asta si-a dorit in fiecare zi si a fost dezamagita.

Spune ca a avut in jurul ei un sistem(cei din jurul ei) care au sustinut-o tot timpul si i-au spus ca nu acestea o definesc(vorbele rele ale unora), ca ea are viata in propriile ei maini, asa cum este in mainile voastre.Sa luati o decizie buna sau una rea.

Spune despre momentul cand a gasit un filmulet pe Net de 8 secunde care era vazut de 4 milioande oameni unde era eticheta ca cea mai urata femeie din lume.A fost devastata in prima faza ,a crezut ca lumea se terminase ptr ea.Recomandari tampite de genul ca ar face lumea mai buna, daca si-ar trage un glonte in cap sau sa isi de-a foc.
Si a stat si a cumpanit sa fie multumitoare, si sa aiba ochi deschisi ,si sa realizeze lucrurile care le are.
Apoi poate glumi:Are un par frumos
Apoi ea poate alege sa fie fericita.
Si se gandeste oare trebuie sa lase ca cei care o eticheteaza ca monstru sa o defineasca?
Ca cei care spuneau sa fie arsa cu benzina sa o defineasca?
Nu! Va lasa ca obiectivele,succesele,realizarile sa o definesca nu aspectul exterior!Si ceaa ce au spus rau despre ea ,ea sa le foloseasca ca pe o scara care sa o ajute sa ajunga la obiectivele sale.
Vrea sa devina un orator motivational(a devenit),vrea sa scrie o carte(a scris trei),sa termine facultatea(care a terminat-o),sa aiba o familie si o cariera.
A terminat o facultate in comunicare.
Finalul filmului :"am folosit negativitatea lor sa imi creasca "focul" sa merg mai departe,foloseste aceasta negativitate ca sa iti faci viata mai buna ptr ca va garantez ,VA GARANTEZ ,VE-TI CASTIGA! Vreau sa inchei spunandu-va asta:Ce va defineste?Dar aduceti-va aminte cotitura(schimbarea) incepe aici!"
fimul: https://www.youtube.com/watch?v=c62Aqdlzvqk
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 18.01.2017 at 23:42:08.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.01.2017, 23:47:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Una dintre cartile lui Lizzie!

Prezentarea carti lui Liziie: Dare to be Kind(Indrazneste sa fi dragut! -ce titlu interesant!!!)
The Big Reveal!!
https://www.youtube.com/watch?v=CZkbVweEDQ0

Vorbeste aici ceva de "Game changer" cred ca este vorba de o schimbare de mentalitate,o schimbare de paradigma.
Este tot timpul o lumina de partea cealalta de la a fi hartuit,de a scapa de sentimentul ca nu esti suficient de bun,exista totdeauna o alta parte ,o parte pozitiva.
Pagina ei de youtube:
O fiinta foarte vie
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.01.2017, 19:16:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de rușine pe cele tari

Femeia care a fost numita cea mai urrata, a devenit inspiratie ptr toti:
https://www.youtube.com/watch?v=s1tydA1MraE
In filmulet, apar la un moment dat , extraodinarii parinti ai lui Lizzie:Guadalupe si Rita.Cei care au sustinut-o tot timpul.La un moment dat povestesc cum au incercat sa dea jos acel video jignitor la adresa ei,si cum omul refuza in rautatea lui,si chiar mai mult, i-a raspuns ca nu conteaza de cate ori va incerca sa il stearga ,el va continua sa il reposteze acel fimulet.
Ghinionul fraierului, ca, acum cred, ca il stie toata lumea, si actul care l-a facut.
Cam asta se intampla in lume la ora actuala, pe retelele astea.Te intalnesti cu unul dinasta care vrea sa te faca praf. Si cu unii reusesc din nefericire.

Umberto Ecco a spus o vorba mare, ca retelele astea sociale au dat drept de cuvant "idiotului satului".El in umbra unui ID fals se poate lua la tranta cu oricine,el poate distruge pe cine vrea.Dar si-a gasit nasul in cazul lui Lizzie.

Fraierul ala, stransese 4.5 milioane de vizualizari pe filmuletul jignitor la adresa lui Lizzie.

La filmul care l-am pus mai sus:"Cum te definesti pe tine insuti"
https://www.youtube.com/watch?v=c62Aqdlzvqk
Lizzie a strans pana acum aproape 11 milioane de vizualizari.
Unde este fraierul ,unde este acel viteaz? De ce nu ia cuvantull? Nu mai are cuvinte ???...

1 Corinteni 1
25 Căci nebunia lui Dumnezeu este mai înțeleaptă decât oamenii, și slăbiciunea lui Dumnezeu este mai tare decât oamenii.
26 De pildă, fraților, uitați-vă la voi, care ați fost chemați: printre voi nu sunt mulți înțelepți în felul lumii, nici mulți puternici, nici mulți de neam ales.
27 Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să facă de rușine pe cele înțelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de rușine pe cele tari.
28 Și Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii și lucrurile disprețuite, ba încă lucrurile care nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt,
29 pentru ca nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.01.2017, 15:19:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, este un exemplu pozitiv, ca si motivatie si gandire pozitiva. Totusi, citindu-i acum biografia, parintii lui sunt ortodocsi practicanti, iar el a devenit pastor neoprotestant.
Unde scrie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.01.2017, 17:53:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

pe wiki....
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.01.2017, 18:03:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Era pe un Forum o povestioara, care nu mi-o mai aduc aminte exact.Era vorba tot asa, de o persoana care fizic nu arata prea bine asa ca Lizzie, dar avea un suflet grozav.
Si omul isi aduce aminte cand a fost la un cunoscut in curte si vede mai multe flori,si la un moment dat vede o floare deosebita,dar pusa intrr-un vas urat,si il intreaba pe acel amic:"Ai flori foarte frumoase,dar ce nu inteleg eu, uite floarea asta frumoasa,cea mai frumoasa, ai pus-o in cel mai amarat vas care l-ai avut?( Era intr-un vas lovit,ruginit etc).Eu as fi pus-o in cel mai frumos vas ce il aveam!"
Amicul ii rraspunde:"Da si mie imi place mult acea floare,dar in primavara fiindca aveam vase putine,nu am vrrut sa o pierd si am pus-o in ce am avut.Da, e o floare minunata nu are importanta in ce este pusa."
Paralela asta o facea gandindu-se la Dumnezeu, ca si cand era gradinarul.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.01.2017, 18:10:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dumnezeu nu e niciodata in pana de resurse, logica e alta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.01.2017, 18:18:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
pe wiki....
De fapt lucrurile stau cam asa:

"He does not publicly identify with or adhere to any denomination or congregation"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.01.2017, 18:37:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

În situația lui, cel mai important lucru este că nu s-a sinucis. Dacă nu este, o să devină el și ortodox. :)
Reply With Quote
Răspunde