Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 05.09.2011, 15:48:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Declaratii socante ale evreilor francmasoni
Reply With Quote
  #492  
Vechi 05.09.2011, 15:50:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

666: Dovezile ca Lumea este condusa din umbra d...
Reply With Quote
  #493  
Vechi 05.09.2011, 15:56:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Excelente dovezi, ce să zic! Niște montaje video de un amatorism penibil, sperietori infantile pentru adulți în curs de maturizare!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #494  
Vechi 05.09.2011, 18:19:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihailc;396754]Cred că și astăzi arhitecții au mai păstrat unele "tertipuri" din perioadele "underground ". Sunt secretoși și distanți, circumspecți și temători, deși parctică una dintre cele mai riguroase meserii de pe pământ. Mă gândesc că își gândesc și viața personală ca pe un proiect desăvârșit, perfect echilibrat, rezistent la cele mai amenințătoare cataclisme. [/quot

Sunt secretosi pentru ca sunt amenintati cumplit pentru a nu divulga tainele oculte care, astazi, se refera la economie, politica si spiritualitate. Adultii in curs de maturizare, adica multimea, nu trebuie sa aiba acces la acestea! Adultii maturizati si iluminati sunt numai ei...


[quote=Mihailc;396754]Excelente dovezi, ce să zic! Niște montaje video de un amatorism penibil, sperietori infantile pentru adulți în curs de maturizare!
[/quot

... si... si ...si minciuni, nu-i asa?
Reply With Quote
  #495  
Vechi 05.09.2011, 18:29:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
.. si... si ...si minciuni, nu-i asa?
Nu neapărat minciuni, Antonia, cât dicrepață uriașă dintre pretenție (titlu) și conținut. Nu e nicio dovadă acolo, sunt niște speculații pe care le primești dacă există un teren propice în mintea ta pentru a prinde rădăcini.

Vrășmașului nu-i place publicitatea, e fericit că oamenii identifică sursa răului și-a primejdiei între semenii lor, iar el își poate face lucrarea nestigherit.

Întrebare pentru Antonia: un mason mai poartă chipul lui Dumnezeu? Mai este el aproapele tău pe care ți se poruncește să-l iubești ca pe tine însuți?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #496  
Vechi 05.09.2011, 18:49:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Vezi ce ai facut, Mihai ?! :) Publicul amator de filmele otv-iste senzationale de pe youtube, va crede ca arhitectii sunt o masa compacta de ocultisti, preocupati de operatiuni alchimice si treptele marii opere. Doar nigredo-albedo- rubedo viseaza oamenii astia... Va doresc o dupa-amiza placuta, eu am iesit!

p.s ma duc sa unesc sulful cu mercurul in stare pura :)

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 18:54:35.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 05.09.2011, 18:54:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vezi ce ai facut, Mihai ?! :) Publicul amator de filmele otv-iste senzationale de pe youtube, va crede ca arhitectii sunt o masa compacta de ocultisti, preocupati de operatiuni alchimice si treptele marii opere. Doar nigredo-albedo- rubedo viseaza oamenii astia …
În fine, eu am aruncat undința să prind alt pește, foarte rar, frumos și încăpățânat ! Și până la urmă, m-am ales cu o găleată de broaște. Ghinionul meu...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #498  
Vechi 05.09.2011, 19:18:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Întrebare pentru Antonia: un mason mai poartă chipul lui Dumnezeu? Mai este el aproapele tău pe care ți se poruncește să-l iubești ca pe tine însuți?
Am sa raspund cu un citat din Sfanta Scriptura, unde Sf. Apostol si Evanghelist Ioan, in epistola a doua, cap 1:9-11, ne invata:
,,Oricine se abate si nu ramane in invatatura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce ramane in invatatura Lui, acela are si pe Tatal si pe Fiul. Daca cineva vine la voi si nu aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: Bun venit! Caci cel ce-i zice: Bun venit! se face partas la faptele lui cele rele."








Reply With Quote
  #499  
Vechi 05.09.2011, 19:41:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am sa raspund cu un citat din Sfanta Scriptura, unde Sf. Apostol si Evanghelist Ioan, in epistola a doua, cap 1:9-11, ne invata:
,,Oricine se abate si nu ramane in invatatura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce ramane in invatatura Lui, acela are si pe Tatal si pe Fiul. Daca cineva vine la voi si nu aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: Bun venit! Caci cel ce-i zice: Bun venit! se face partas la faptele lui cele rele."








Îți răspund cu cuvintele Domnului:

Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. (Matei: 5; 43-45).

Să fie oare o contradicție în Scripturi?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #500  
Vechi 05.09.2011, 20:26:54
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu fac nicio confuzie, sunt foarte multe lojii , ramuri si ordine masonice, nu toate au inclinatii spirituale, insa nu vad de ce ne-ar afecta pe noi asta. Organizatii religioase sunt o multime in lumea asta, nu doar acele asociatiile masonice ce au si inclinatii mistice. V-am spus ca ei merg pe principiul Ex oriente lux (spiritualitatea orientala/rasariteana), deci s-ar putea ca unii sa mearga pe ramura sufismului, alta lojie pe hinduism, altii pe un sincretism iudeo-crestin, insa majoritatea n-au preocupari spirituale si-au pierdut acel caracter initiatic, odata cu desacralizarea lumii, ci preocuparile sunt de natura politica/economica/financiara/culturala.

Eu ma retrag de la aceste discutii; probabil altii, care-s foarte la curent cu "slujitorii lui Satan" si mai putin interesati de cei ai Domnului, stiu mai bine despre ce e vorba.
tare mult le iei apararea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44