Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2010, 11:02:19
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Laptele cel pentru Dumnezeu

In fiecare zi de joi vine un om al lui Dumnezeu, de pe langa Bucuresti si ne aduce lapte, muls de mama sa in zorii zilei. Face acest minunat bine, catorva strazi din cartier, de mai bine de 15 ani. Suma pretinsa pe kg este absolut derizorie, nu cred ca acopera nici costul benzinei. Cu toate astea gestul sau denota un mare respect pentru animalul din ograda, care-i asigura legatura cu lumea, hrana copiilor, si a batranilor sai.
Citind aceasta pilda, i-am multimit lui Dumnezeu, pentru cei ce in fiecare zi se ostenesc si directioneaza Cuvantul lui Dumnezeu, catre noi! Tot spre multzumire am tiparit pilda, si am daruit-o laptarului, care cu mirare, si in acelasi timp cu bucurie mi-a sarutat mana.

Last edited by radianca; 04.02.2010 at 11:50:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2010, 11:59:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radianca Vezi mesajul
In fiecare zi de joi vine un om al lui Dumnezeu, de pe langa Bucuresti si ne aduce lapte, muls de mama sa in zorii zilei. Face acest minunat bine, catorva strazi din cartier, de mai bine de 15 ani. Suma pretinsa pe kg este absolut derizorie, nu cred ca acopera nici costul benzinei. Cu toate astea gestul sau denota un mare respect pentru animalul din ograda, care-i asigura legatura cu lumea, hrana copiilor, si a batranilor sai. Citind aceasta pilda, i-am multimit lui Dumnezeu, pentru cei ce in fiecare zi se ostenesc si directioneaza Cuvantul lui Dumnezeu, catre noi! Tot spre multzumire am tiparit pilda, si am daruit-o laptarului, care cu mirare, si in acelasi timp cu bucurie mi-a sarutat mana.
Minunat.
Mult m'au bucurat aceste cuvinte. Parca il si vad pe cel care aduce laptele.

Slava lui Dumnezeu pentru ca inca mai avem pilde vii si oameni care ne dau neincetat lectii de viata curata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2010, 12:05:12
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

acest suflet sfant se aseamana cu omul pe care i l-a aratat Dumnezeu Sfantului Antonie cel Mare, ca traind in cetate, si totusi prin smerenia lui, fiind mai vrednic. Multumim pentru aceasta simpla, dar minunata marturie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2010, 13:27:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

si eu am un astfel de om care ne aduce lapte la serciviu, si vine pe bicicleta. Dumnezeul sa-l ajute!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2010, 16:19:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca fiecare ar darui din cele ale sale, precum cel din pilda, am fi cu totii o familie. Pana una alta, nici macar vecini nu suntem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2010, 16:29:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radianca Vezi mesajul
In fiecare zi de joi vine un om al lui Dumnezeu, de pe langa Bucuresti si ne aduce lapte, muls de mama sa in zorii zilei. Face acest minunat bine, catorva strazi din cartier, de mai bine de 15 ani. Suma pretinsa pe kg este absolut derizorie, nu cred ca acopera nici costul benzinei. Cu toate astea gestul sau denota un mare respect pentru animalul din ograda, care-i asigura legatura cu lumea, hrana copiilor, si a batranilor sai.
Citind aceasta pilda, i-am multimit lui Dumnezeu, pentru cei ce in fiecare zi se ostenesc si directioneaza Cuvantul lui Dumnezeu, catre noi! Tot spre multzumire am tiparit pilda, si am daruit-o laptarului, care cu mirare, si in acelasi timp cu bucurie mi-a sarutat mana.
Pentru cei care locuiesc la țară una sau mai multe vaci constituie o sursă de venit.Dacă mai are și câteva păsări care fac ouă și câțiva pomi fructiferi,o seră unde produce ceva legume ecologice să știi că veniturile acestora se rotunjesc.Valoarea banului la țară este incomparabilă cu cea de la oraș.
Ferice este de acei care sunt harnici și pe lângă faptul că ajută niște orășeni să-și procure hrană naturală câștigă și ceva bani!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2010, 16:35:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ce frumoasa mi se pare continuitatea ce reiese de-aici:

Citat:
gestul sau denota un mare respect pentru animalul din ograda, care-i asigura legatura cu lumea, hrana copiilor, si a batranilor sai.
Cum sunt toate in legatura una cu alta ..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2010, 17:15:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Au aparut in Timisoara niste automate care sunt alimentate in fiecare dimineata cu lapte crud, neprelucrat, proaspat adus de la o ferma din apropiere. Te duci cu o sticla, sau o cumperi de acolo, si cu 3 lei primesti un lapte mai ieftin si mult mai de calitate ca cel de la magazin. *

La inceput oamenii au fost sceptici, dar astazi am stat la o coada de 7 persoane.

Slava Domnului ca are grija de noi.

*
Care lapte de la supermarket poate fi fiert, pus pe raft, expirat si refiert de pana la 6 ori - aveti grija, se poate citi asta pe cutie: ori e un numar mic si solitar ascuns pe undeva, ori e o serie de forma 1 2 4 5 6 care iti spune ca s-a fiert de 3 ori. Cumparati numai cutii pe care nu apare asa ceva, pentru ca laptele sa fie fiert numai o data.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 09.10.2010 00:32:57
Campanie pentru Dumnezeu unamic Stiri, actualitati, anunturi 6 03.10.2010 16:55:00
laptele praf! Nico11 Postul 2 22.06.2010 15:53:30
Grija lui Dumnezeu pentru noi giovaninnaa Generalitati 15 09.10.2009 09:47:49
Scrisoare de la Dumnezeu pentru noi alexandra28again Generalitati 13 06.03.2009 22:47:47