Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.04.2010, 11:31:21
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
A vazut cineva pe viu vreun posedat?
Da .Am vazut la Manastirea Cotmeana din jud Arges. Persoana respectiva se manifesta doar in timp ce se savarsea sf maslu, in rest parea o persoana nomala .
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.04.2010, 11:59:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Da .Am vazut la Manastirea Cotmeana din jud Arges. Persoana respectiva se manifesta doar in timp ce se savarsea sf maslu, in rest parea o persoana nomala .
Si cum ti s-a parut comportamentul lor?
Te intreb pentru ca si eu am vazut asa ceva.
Am vazut o data la Iasi la Mitropolie intr-o noapte de hram, am vazut la Frasinei, jos la Muereasca, dar am vazut si la biserica unde mergeam eu.
A venit vreo 5-6 liturghii la rand. Statea in strana (il adusese un cantaret), uneori chiar langa mine.
Si nici unul nu mi s-a parut a fi posedat cu adevarat.
Daca te uitai atent aveai de multe ori senzatia ca esti la teatru. Nu mi s-au parut reale.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.04.2010, 12:23:47
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si cum ti s-a parut comportamentul lor?
Te intreb pentru ca si eu am vazut asa ceva.
Am vazut o data la Iasi la Mitropolie intr-o noapte de hram, am vazut la Frasinei, jos la Muereasca, dar am vazut si la biserica unde mergeam eu.
A venit vreo 5-6 liturghii la rand. Statea in strana (il adusese un cantaret), uneori chiar langa mine.
Si nici unul nu mi s-a parut a fi posedat cu adevarat.
Daca te uitai atent aveai de multe ori senzatia ca esti la teatru. Nu mi s-au parut reale.
Nu ma pot pronunta .E vorba de o femeie care locuia acolo de mai multa vreme cu invoire de la parintele staret .Cineva spunea ca mai inainte era mai rau se tavalea facea spume la gura etc .cand am vazuto scotea niste zgomote care nu pareau omenesti .Nu cred ca manastirea ar avea nevoie de reclama .Parinte staret e oricum foarte solicitat pt sfatul si indumarea credinciosilor .De aceea primeste doar cu programare de joia pt vineri seara si doar 50 de persoane .
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.11.2012, 02:30:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am gasit o inregistrare interesanta cu parintele Arsenie Papacioc pe aceasta tema. In prima parte, Parintele vorbeste despre importanta rugaciunilor de dezlegare a vrajilor, pe care preotul le citeste credinciosilor, despre modul in care ataca diavolul, care sunt persoanele vulnerabile. Spune Parintele ca vrajile sunt foarte des intalnite si de aceea sunt atatea cazuri de persoane posedate. Se termina cu Parintele citind asemenea rugaciuni (cred ca Moliftele Sfantului Vasile) se aude si o persoana chinuita de diavol. Din acest moment eu nu am mai putut sa ascult. Avertizez ca partea de final este extrem de dura.

http://www.youtube.com/watch?feature...v=g3u2Wm2oNJ0#!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.12.2012, 00:33:58
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nici eu nu credeam ca exista asa ceva oameni posedati.Insa, din pacate mi-a fost dat sa vad...cand ma fost la manastirea Petru Voda.O fata la vreo 25-30 de ani venita cu parintii, urla cu sunete neomenesti(nu am mai auzit ceva asemanator pana atunci), fugea spre anumite icoane si incepea sa tipe cu un glas neomenesc Doamneee si alte sunete...CUTREMURATOR.Abia o tineu parintii in frau ca ea se zbatea si fugea prin biserica....

Apoi joi seara la maslu(s-a tinut maslu afara, cu multi preoti, printre care si Pr Iustin) o tineau cu greu niste calugari, ca se zbatea prin multime sa fuga, iar cand se apropiau preotii cu aghiazma, tipa iar cutremurator...

Ce m-a intristat ff tare este ca spre dimineata i-am vazut pe parinti, impreuna cu ea intrebau pe oameni daca ii pot duce pana jos in sat, sa poata lua un mijloc de transport spre casa...nimeni nu i-a luat(nici eu, desi mi-a fost mila, mila nu a putut infrange frica).Seara cand ne-am intors la manastire ei, erau in sat, dar nu oprise nimeni sa-i ia...spre locul unde doreau sa ajunga...

Nu am crezut pana nu am vazut!

Doamne ajuta!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.12.2012, 14:26:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Si mie mi s-a intamplat sa vad in realitate, dar in urma cu mult timp. Eu nu pot sa inteleg cum anume se manifesta acesti oameni care sunt stapaniti de duh rau (nu ma refer la manifestarea lor in timpul slujbei sau atunci cand sunt stropiti cu agheasma, ci la felul in care se poarta in afara acestora, daca pot face rau celor din jur), am inteles ca sunt la fel ca toti ceilalti, adica au un comportament normal.

M-am cutremurat cand l-am ascultat pe Parintele Arsenie Papacioc vorbind despre atacul demonilor asupra lui.

Doua aspecte mi-au iesit in evidenta ascultand inregistrarea: ca aceste rugaciuni nu pot fi citite de oameni simpli ci doar de preoti si faptul ca multa lume este fermecata, de aceea Parintele insista pe citirea acestor rugaciuni pentru vraji.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.12.2012, 22:29:03
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu nu pot sa inteleg cum anume se manifesta acesti oameni care sunt stapaniti de duh rau (nu ma refer la manifestarea lor in timpul slujbei sau atunci cand sunt stropiti cu agheasma, ci la felul in care se poarta in afara acestora, daca pot face rau celor din jur), am inteles ca sunt la fel ca toti ceilalti, adica au un comportament normal.

M-am cutremurat cand l-am ascultat pe Parintele Arsenie Papacioc vorbind despre atacul demonilor asupra lui.
Sunt cazuri si cazuri. Toti suntem luptati de cel Rau intr-o masura mai mica sau mai mare (cand masura e mai pare iti dai seama, poti da vina pe vraji desi pot fi si urmari ale pacatelor sau moduri de a te smeri mai mult). (si Oana Zavoranu mi se pare, poate gresesc, ca este luptata mult de cel Rau...)
Cand se ajunge la masura de exorcizare deja controlul este aproape total (adica poti actiona uneori sau mai tot timpul la comanda "externa").
Eu cunosc o persoana de care imi este frica ..mi se pare ca este stapanita de cel Rau desi nu are manifestari de posedat...si cand bea alcool parca isi pierde bruma de constiinta pe care o are. In rest persoana este perfect normala, este desteapta, dar face multe pacate-aproape tot ce spune- si poate nici macar intentionat.
Poate nu loveste pe cei din jur dar raspandeste raul la persoanele de toate varstele cu care interactineaza si pentru ca este si desteapta stie sa si argumenteze/convinga. Cel posedat la stadiul de exorcizare mi se pare ca indeparteaza pe cei din jur instantaneu...o astfel de persoana desi indeparteaza oarecum pe cei din jur are putina carisma si succes care atrag. Ce e mai periculos?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 10:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 19:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 09:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 29.10.2009 00:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 01:50:46